אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3186/04

גזר דין בתיק פ 3186/04

תאריך פרסום : 12/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
3186-04
10/05/2005
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שלמה בן יהודה גלעדי ת.ז. 604310538
גזר דין

1.         העבירות בהן הורשע הנאשם:

            הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת של הסדר טעון בעבירות לפי סעיף  13+ סעיף 7(א) + ג' רישא לפקודת הסמים המסוכנים וכן בעבירה לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין. על פי עובדות כתב האישום בהן הודה הנאשם, קשר הנאשם קשר עם אחר בשם פרץ לייבא סמים מחו"ל לארץ. הנאשם ואותו פרץ טסו לאירופה. בהמשך, ולפי המפורט בכתב האישום, הגיע הנאשם לארץ כאשר בכליו מזוודה ובה 43,427 כדורים של סם מסוג M.D.M.A(המכונה אקסטזי) ו-20,000 ריבועי נייר המכילים סם מסוג L.S.D.

הסדר הטעון במסגרתו הודה הנאשם כלל הודאה בכל עובדות כתב האישום כפי שהוא, כאשר הוסכם שהתביעה תעתור לעונש של עד 7 שנות מאסר בפועל וכן מאסר מותנה, בעוד שההגנה תעתור לעונש שלא יפחת מ-4 שנות מאסר.

2.         תסקיר המבחן והטיעון לעונש:

            לנאשם זה אין הרשעות קודמות. מדובר בצעיר בן 24. בנסיבות אלה הופנה הנאשם לתסקיר בטרם טעון לעונש. יצויין עוד למען הסדר כי בשלב מוקדם יותר אף הופנה לבדיקה פסיכיאטרית אשר מצאה כי הוא כשיר לעמוד לדין.

            מתסקיר המבחן ומחוות הדעת הפסיכיאטרית עולים נתונים הקשורים באישיותו של הנאשם אשר לא יפורטו מחמת צנעת הפרט. יצויין רק כי מדובר באדם ממשפחה נורמטיבית, כאמור, ללא עבר פלילי, הסובל ככל הנראה, מבעיות תקשורת ומבעיות רגשיות במערכת היחסים עם החברה ככלל ועם משפחתו. ככל הנראה, הרקע לביצוע העבירות וההתחברות לעבריינים היה חיפוש אחר מקור לתמיכה רגשית ותשומת לב. יצויין עוד כי שירות המבחן העיר בסיכום תסקירו כי נוכח נסיבות ותנאי מפגשיו עם הנאשם, לא היה באפשרותו להעמיק וללמוד אחר נתוני אישיותו והמליץ להפנותו לבדיקה נוירופסיכולוגית.

            המאשימה עותרת לגזור על הנאשם את העונש ברף העליון המוסכם במסגרת הסדר הטעון. המאשימה מציינת את חומרת המעשה, הכמות הגדולה של הסמים שהובאו לארץ והמשמעויות של הפצת סמים אלה בקרב החברה בכלל ובקרב צעירים, שהם קהל היעד, בפרט.  עוד טוענת התביעה שאין לתת משקל רב לחרטתו של הנאשם, לרבות מעורבותו בעזרה למשטרה באיתור המעורבים האחרים בפרשה, וזאת לאחר שנתפס. התביעה טוענת כי שיתוף פעולה זה נבע אך ורק ממניעיו להקל בעונש ולא מעבר לכך. בהתאם, עותרת המאשימה לגזור על הנאשם את העונש המירבי בגבולות הסדר הטעון כפי שהודע עליו לביהמ"ש.

            ב"כ הנאשם מבקש כי ביהמ"ש יגזור על הנאשם עונש ברף הנמוך של הענישה במסגרת הגבולות עליהם הוסכם בהסדר הטעון. הסנגור מציין כי הנאשם הינו צעיר ממשפחה נורמטיבית, וכפי שעולה גם מהעדויות שהובאו בפני ביהמ"ש, משפחתו היא זו שלמעשה גרמה להעברת מידע למשטרה שבעקבותיו נעצר הנאשם. הסנגור מציין כי מהתנהגות הנאשם ניתן ללמוד על חרטה אמיתית שבאה לידי ביטוי בשיתוף הפעולה עם המשטרה.

            לענין זה טוען הסנגור כי התנהגותו של הנאשם לאחר שנתפס צריכה להיזקף לזכותו ולהביא להקלה משמעותית בעונשו. הסנגור פירט בדיון שהתקיים בדלתיים סגורות את התנהגותו של הנאשם לאחר שנעצר, ומעשים שונים שביצע. כל המעשים הנ"ל עשה בלא שהובטחה לו תמורה ולמעשה שלא על פי יעוץ משפטי. לו היה מנהל מו"מ כמקובל, יש להניח כי היה זוכה להסדר אשר יביא לידי ביטוי את התנהגותו לאחר מעצרו באופן שבו היה מוסכם על עונש פחות (פירוט נימוקיו של הסנגור הושמע בדיון בדלתיים סגורות ומטעמים מובנים לא יפורט גם בגזר הדין). בהתאם, מבקש הסנגור כי גם אם כל פעולותיו אשר סייעו למשטרה לא נעשו במסגרת של הסכם, יובאו אלו בחשבון בהקלה בעונשו.

            עוד מציין הסנגור כי מתוך התנהגותו של הנאשם עולה כי אין מדובר באדם בעל אופי עברייני ומכאן החשש כי יחזור אל עולם הפשע פחות, ובהתאם גם פוחת הצורך להרחיקו מהחברה.

            על זאת יש להוסיף את מצב משפחתו הנורמטיבית, אביו החולה ויתר הנתונים אשר הוצגו בפרוטוקול הדיון מיום 4.5.05, נתונים שלא יפורטו בפרוטוקול גזר הדין מטעמים של שמירה על פרטיותו ושלומו של הנאשם.

            הנאשם הביע חרטה וציין כי הוא חושש לחייו, הן בבית הסוהר והן לאחר שחרורו, וביקש את רחמי ביהמ"ש.

3.         שיקולי בית המשפט לעניין הענישה:

            כאמור, הורשע הנאשם במעשה שבבסיסו החדרת כמות גדולה של סמים לארץ. מדובר במעשים אשר העונש המירבי בגין העבירה העיקרית שבהם הוא 20 שנות מאסר.

            בתי המשפט הבהירו במספר רב של פסקי דין את החומרה המיוחדת שבעבירות הפצת הסמים, שהם הדלק המניע את מערך הפשיעה. להפצת הסמים השלכה ישירה לא רק על צרכני הסמים, שהם הנפגעים הישירים מהפצת הסם אלא על כל הציבור, בהיותם של הסמים גורם המאיץ ומגביר את כלל הפשיעה בארץ. מכאן גם ההכרח להחמיר בענישה של אלו הנמנים על שרשרת הפצת הסם, ובמיוחד כאשר מדובר בהפצת סם בכמויות גדולות.

            על זאת יש להוסיף את הנחיית ביהמ"ש העליון לגזור עונשים אשר יביאו לידי ביטוי את חומרת העבירה, כפי שהיא בספר החוקים, במובן זה שעל העונש שיגזר לבטא את כוונת החקיקה ולהביא לידי ביטוי את מידת הענישה הקבועה בחוק. ראה:

            ע"פ 7066/04, שחאדה נ' מדינת ישראל, תק-על ‏2005 (1) 1645.

            כאמור, הגיעו הצדדים להסדר טעון אשר קבע גבולות ענישה ולפיהם תעתור המאשימה לעונש של 7 שנות מאסר בפועל ומאסר מותנה נוסף בעוד שהנאשם יעתור לעונש שלא יפחת מ-4 שנות מאסר. בנסיבותיו של המקרה, ההסדר והגבולות שנקבעו בו הוא הסדר סביר התואם את מדיניות הענישה בכלל ומדיניות הענישה בעבירות סמים בפרט. בשים לב להלכה שנקבעה בע"פ 1958/98, פלוני נ' מדינת ישראל , פ"ד נז(1), 577, אני סבור כי זה המקרה בו יש לאשר את הסדר הטיעון.

            סבור אני כי, ככלל, עונש של 7 שנות מאסר הוא אכן עונש ראוי למי שמחדיר לארץ כמויות סמים כפי שהובאו במקרה זה. אלא שבנסיבותיו של הנאשם סבור אני כי אין למצות עמו את מלוא חומרת הדין וזאת במסגרת הגבולות שנקבעו בהסדר הטעון, שהוא לכשעצמו סביר ומידתי. אבהיר להלן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ