אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3178/04

גזר דין בתיק פ 3178/04

תאריך פרסום : 04/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
3178-04
10/05/2005
בפני השופט:
א. שיף

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הגב' אפשטיין
הנתבע:
מיכאל בן אלכסנדר שניידרוב
עו"ד רונן חליווה
גזר דין

הנאשם הורשע, על סמך הודייתו, בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום המתוקן, דהיינו בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 333+335(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977.

מכתב האישום ומהודיית הנאשם עולה, כי הנאשם והמתלונן עבדו יחד משך כשנה וחצי כשומרים במגרש להשכרת רכב (להלן: "המגרש"), מטעם חברת מיקוד בע"מ. במהלך תקופה זו התפתחו ביניהם מחלוקות ועימותים.

בחודש אוגוסט 2004 הגיע המתלונן לעבודה באיחור של 5 שעות. הנאשם דיווח על כך לחברת מיקוד וזו הפסיקה את עבודתו של המתלונן במגרש. המתלונן נותר חסר עבודה ומצבו הכלכלי התדרדר. לאחר פיטוריו, ניסה המתלונן שוב ושוב להיפגש עם הנאשם או לשוחח עמו טלפונית, כדי לנסות וליישב את הסכסוך ביניהם וכדי לבקש ממנו לסייע לו לחזור לעבודה. הנאשם סרב לפגוש במתלונן ולא השיב לשיחותיו הטלפוניות.

ביום 9/11/04 סמוך לשעה 03:00 הגיע המתלונן למגרש במטרה לפגוש בנאשם ולשוחח עמו. הוא קרא וצעק בשמו של הנאשם פעמים רבות בעודו עומד מחוץ לגדר המקיפה את המגרש (להלן: "הגדר"). המתלונן רגז על הנאשם על שלא נענה לקריאותיו, ולפיכך טיפס מעל הגדר כשברשותו פלייר, נכנס למגרש וגרם נזק למראת צד של אחת המכוניות שחנו במגרש.

בשלב זה הגיח הנאשם לעבר המתלונן מאחד המבנים שבמגרש, כשבידו אקדח טעון, אותו החזיק במסגרת עבודתו כשומר, והחל לירות לעבר המתלונן מטווח קצר. המתלונן החל לברוח מפני הנאשם, ותוך כדי כך נפל. הנאשם ירה לעברו מטווח קצר. המתלונן המשיך לברוח מפני הנאשם, טיפס במהירות על הגדר במטרה לצאת מהמגרש, אך הנאשם המשיך לירות לעברו, עד שאחד הקליעים פגע במתלונן בעת שהיה בשלב הטיפוס על הגדר ולפני קפיצתו ממנה אל מחוץ למגרש. לאחר שנפגע מהירי, קפץ המתלונן מהגדר ונמלט מהמקום. סה"כ ירה הנאשם לעבר המתלונן  5 כדורים.

כתוצאה מהאירוע המתואר, נגרמו למתלונן פצע ירי חודר בעכוז שמאל עם פצע יציאה במפשעה מימין, קרעים ופגעים במעיים ובאיברים תוך בטניים נוספים, חדירת רסיסי קליע ליד שמאל, פצע בשורש כף יד שמאל, המטומה סביב עין שמאל ושפשוף בבסיס האף, שפשופים בגב ופגיעה בשמיעה באוזן השמאלית. המתלונן אושפז בביה"ח למשך 9 ימים, במהלכם נותח.

מתסקיר שירות המבחן מיום 4/5/05  עולה כי הנאשם הנו כבן 30, בן למשפחה בת 4 נפשות (2 הורים ו-2 ילדים) אשר עלתה לארץ מאוקראינה בשנת 1999.

שירות המבחן התרשם כי במישור התפקודי, עומד הנאשם בנורמות המקובלות. הוא סיים בהצלחה לימודים אקדמיים בתחום המוסיקה, עבד במקצוע ההוראה ועם הגעתו לישראל לא בחל בשום עיסוק על מנת לפרנס את הוריו ואת עצמו ולאחרונה אף עשה ניסיון לרכוש השכלה אקדמאית גם בישראל בתחום המוסיקה, ניסיון שנקטע בגין מעורבותו בתיק זה.

מאידך, הנאשם מבטא משך כל שנות חייו, קשיים רגשיים ניכרים, בעלי אפיון של הפרעת חרדה. קשיים אלו באים לידי ביטוי חריף במיוחד במצבי לחץ ודחק, והחלו עוד בהיותו בן 15. הנאשם טופל  ע"י תרופות טבעיות, אך מדיווחיו עולה כי אלו לא הביאו להטבה משמעותית. עוד צוין, כי הנאשם לא גויס לשירות צבאי (לא באוקראינה ולא בישראל) על רקע בעיות אלו. שירות המבחן התרשם כי במצבים הנחווים על ידו כמלחיצים, מגיב הנאשם בביטויי חרדה והתנהגותו נוטה לאימפולסיביות.

עם הגעתו לארץ ולאחר שסיים ללמוד באולפן, החל הנאשם לעבוד כפועל בעבודות שונות, מתוך תחושת אחריות למשפחתו. בשנת 2000 הוא פוטר מעבודתו בשל צמצומי כוח אדם ועבר השתלמות של שנה במכינה תעסוקתית של משרד העבודה שבסיומה נרשם ללימודי תואר ראשון  בצרפתית ובאומנות באוניברסיטת חיפה. במקביל החל לעבוד בתפקידי שמירה ואבטחה.

בסמוך לתחילת לימודיו חלתה אמו במחלה קשה.  הנאשם הושפע קשות ממצבה הבריאותי של אמו, נכשל בלימודיו ומצבו הנפשי הלך והדרדר. הוא פנה לעזרה מקצועית בתחנת בריאות הנפש של האוניברסיטה.

בעקבות תהליך יעוץ החליט הנאשם לשנות את כיוון לימודיו והחל ללמוד בחוג למוסיקה של האוניברסיטה, כאשר, שיפור מצבה של האם, הכלים שרכש בטיפול הפסיכולוגי וחומר הלימודים המוכר, תרמו לשיפור התחושה בלימודיו. באותה שנה וכחלק מתוכנית הלימודים, התנדב באגודה למלחמה בסרטן ואף זכה לתעודת הצטיינות שהוענקה לו בכנסת בירושלים.

בכל הקשור לביצוע העבירה נשוא תיק זה, קיבל הנאשם אחריות מלאה על עובדות כתב האישום והסביר את התנהגותו כפועל יוצא של הפחד שחווה באותם רגעים. הוא הביע צער וחרטה על הפגיעה במתלונן ונכונות לפצותו.

הנאשם הביע בפני שירות המבחן את התחושה כי ביצוע העבירה הרס את כל אשר הצליח לבנות ותכנן לבנות בהמשך חייו בישראל. הוא נאלץ להפסיק את לימודיו, משפחתו נקלעה לקשיים כלכליים ומצבה הנפשי של אמו התדרדר.

שירות המבחן התרשם כי תחושות האשמה והפחד הציפו את הנאשם והקשו על הפעלת שיקול דעת הולם. לדברי הנאשם הוא נרדם במהלך השמירה באחד מכלי הרכב שחנו במגרש בו שמר והתעורר בבהלה למשמע רעשים. גילוי של פורץ עוטה מסיכה, גרמו לו לתחושת לחץ ופחד כאשר לאלו נלוו תחושות אשם על הפקרת השמירה.

שירות המבחן סבר כי התנהגותו של הנאשם במהלך ביצוע העבירה, מעידה על קושי ניכר להתנהל במצבי דחק ולחץ ועל נטייה להתנהגות אימפולסיבית ולא פרופורציונלית. מאידך, אין בכך כדי להעיד על  אישיות ועל ערכים עבריניים.

לאור האמור לעיל, סבור שירות המבחן כי שליחתו של הנאשם למאסר תהיה הרסנית במיוחד לאור מאפייני אישיותו המתוארים. לפיכך, ממליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש מאסר בעבודות שירות, להעמידו במבחן למשך שנה אחת וכן להשית עליו פיצוי לטובת המתלונן. במסגרת המבחן יופנה הנאשם לקבלת טיפול הולם בהפרעת החרדה ממנה הוא סובל.

מהראיות שהגישה ב"כ המאשימה עולה, כי המתלונן אושפז ונותח פעמיים בגין פציעתו. כמו כן, נגרמה לו פגיעה משמעותית בשמיעה וכן נגרמו לו נזקים נפשיים.

ב"כ הנאשם הגיש אסופת המלצות והערכות לגבי הנאשם וכן מסמכים המעידים על מצבו הכלכלי והרפואי של הנאשם ובני משפחתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ