אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3159/05

גזר דין בתיק פ 3159/05

תאריך פרסום : 06/10/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3159-05
21/12/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל -לשכת תביעות מרחב נגב
עו"ד הילה אליהוא
הנתבע:
חדידא חיים
עו"ד סוזי שלו
גזר דין

א.        רקע.

הנאשם הורשע על פי הודייתו בעבירה של סחר בסמים,  בגין אירוע מיום 15.6.04, עת מכר לאחר, מנת סם מסוג הרואין, ובעבירת החזקת סם שלא לצריכה עצמית, זאת בגין אירוע מיום 21.5.05 עת החזיק בסם מסוכן מסוג הרואין במשקל נטו של 18.7159 ג', וכן בסכין, הכל ללא היתר כדין. 

הודייתו של הנאשם באה על רקע הסדר טיעון לפיו תוקן כתב האישום, תוך שהצדדים לא הגיעו להסכמה בינהם לענין העונש לו יעתרו.

ב.         טיעוני הצדדים.

ב"כ המאשימה, הציג את גליון הרשעותיו המכביד של הנאשם, הנושא בחובו 13 רישומים קודמים במגוון עבירות לרבות העבירות בהן הורשע בתיק זה והוא אף ריצה במסגרת זו,  מאסר בפועל לתקופות שונות. כן ציין הוא, שלנאשם 3 מאסרים מותנים ברי הפעלה. לדבריו, רצף העבירות מצביע על כך כי המדובר בעבריין שלא חדל מפעילות. כן היפנה את תשומת לב בית המשפט לכמות הרבה של הסם שנתפס ברשותו, המספיקה כדי 187 מנות.  בנסיבות אלה, ביקש להחמיר בעונשו של הנאשם, וביקשני להשית על הנאשם עונשי מאסר בפועל ומותנה לתקופה ממושכת, ופסילת רשיון נהיגתו.

ב"כ הנאשם, הדגישה, כי ענישה אינה דבר אוטומטי ולמעשה אין המדובר בעניננו בסוחר סמים שעושה כן מתוך בחירה ופרנסה, או מסיבת אישיותו העבריינית, אלא בשל התמכרותו המסיבית לשימוש בסם. גם העובדה לפיה שוחרר הנאשם בתיק הסחר בסם בשלב קודם להליך גמילה, מצביעה על כך, כי הן התביעה והן בית המשפט סברו כי לא נשקפת מסוכנות מצדו של הנאשם והדברים עולים גם מתסקירי שירות המבחן בעניין.  לעניין עבירת הסחר, טענה ב"כ הנאשם כי אורח החיים של נרקומן, מכיל בחובו מידי פעם תופעה של מכירה ואינו מחייב ענישה מחמירה.

לדבריה, שיתף הנאשם פעולה עם שירות המבחן ועבר תהליך גמילה משך מספר חודשים בהם היה נקי מסם, ולמרבה הצער, בשל עליות ונפילות נסיבתיים ידועים בהליך גמילה, עבר את העבירה הנוספת של החזקת הסם.

לעניין עבירת החזקת הסם, ציינה ב"כ הנאשם, כי הסם נמצא בחדרו, במיטתו הוא, כשאינו מחולק, דבר המצביע על כך כי למעשה היה זה לשימושו העצמי. יתכן לדבריה, כי "פה ושם" היתה נמכרת על ידו מנה כזו או אחרת, אך רוב רובו של הסם היה, כאמור, לשימושו העצמי.

לחתך נסיבותיו האישיות של הנאשם ציינה באת כוחו, כי מדובר בבחור בן 33, ללא משפחה, אשר מעולם לא היה במסגרת משפחתית חמה ותומכת. עם עלייתו על הדרך העבריינית, התכחשה לו משפחתו, ואף שירות המבחן התרשם לדבריה, כי המדובר בשימוש בסם שתכליתו התמודדות עם פגיעותיו הרגשיות.

בקשתו של הנאשם היא להשתלב בהליך גמילה בכלא, הליך הלוקח בין 15-18 חדשים, ועל כן מבקשת באת כוחו, שלא להחמיר עימו מעבר לתקופה זו, המאפשרת מחד ביצועו של הליך גמילה יעיל ומאידך, אי איבוד תקווה מצידו ואי הטמעת נורמות עברייניות.

לאחר סיום הדיון, הועברו על ידי הסניגורית גזרי דין בענינים דומים, אותם ביקשה היא להביא לידיעתי קודם מתן גזר הדין, אליהם אתייחס בהמשך הדברים.

הנאשם עצמו הביע צערו וביקש את התחשבות בית המשפט.

ג. חוות דעת הגורמים הטיפוליים

במסגרת התיק הראשון (מבחינה כרונולוגית), זה העוסק במכירת מנת הרואין ובעטיו שוחרר כאמור הנאשם להליך גמילה, הוגשו ארבעה תסקירים. הראשון מיום 11.11.04, ניתן על רקע קשר בן ארבעה חדשים, מתאר את נסיבות חייו ועברו הטיפולי, אשר מפאת צנעת הפרט, לא אפרט האמור בו. באופן כללי, מדובר במספר ניסיונות גמילה שלא צלחו, בהעדר שיתוף פעולה של ממש, חוסר כוחות ומוטיבציה לשינוי, כשקיים פער גדול בין כוונותיו ויכולתו. ב"שורה התחתונה" ממליץ אותו תסקיר על דרך טיפולית במסגרת סגורה וממושכת, ובשל התנגדותו של הנאשם לכך, לא בא השירות בסופו של דבר, בהמלצה טיפולית.

תסקיר שני נושא תאריך 28.2.04 (צ"ל 2005) נמסר לבית המשפט לקראת ישיבת 1.3.05. בתסקיר זה מצויין כי הנאשם נענה למפגשים אליהם הוזמן, הוא מטופל ביחידה מזה כ-5 חדשים ובדיקותיו אכן מצביעות על הסתפקות בתחליף סם, אך לא השתלב בתכנית טיפולית שאליה התחייב. יחד עם זאת, על רקע התחייבות מחודשת של הנאשם, דחה בית המשפט את הדיון בעניינו שוב.

תסקיר נוסף נושא תאריך 19.5.04 (צ"ל 2005) הוגש לקראת ישיבת בית המשפט שהיתה קבועה ליום 23.5.05, מצביע על שיתוף פעולה ונקיון מסמי רחוב למרות גורמי סיכון במצבו. ואולם, יומיים לאחר אותו תסקיר, ביום 21.5.05, ויומיים קודם הדיון שנקבע בעניינו לסיכום תיקו, נעצר הנאשם בגין תיק החזקת הסם נשוא ענייננו, ובעקבותיו הוגש תסקיר נושא תאריך 11.7.04 (שוב צ"ל 2005) אשר לאור ההתפתחות המתוארת, נמנע מהמלצה טיפולית בעניינו.

ד.   דיון

בתי המשפט השונים פסקו לא אחת, כי עבירות הנידונות בתיקים שבפני, נחשבות כעבירות שחומרתן רבה ובמסגרת המלחמה בנגע הסמים והעובדה כי עבירות אלה טומנות בחובן תוצאות הרסניות תוך שפוגעות קשות בציבור מחייבות הן מדיניות ענישה מחמירה ומרתיעה. בנסיבות אלה, ובמיוחד על רקע חומרתה של העבירה - עבירת הסחר בסם, יש לתת עדיפות לשיקולים של הגנה על האינטרס הציבורי ומשקל מועט יותר לנסיבותיו האישיות של הנאשם העומד בפני בית המשפט לדין.

הדברים מקבלים משנה משמעות גם בשל העובדה כי אין זה מפגשו הראשון של הנאשם עם בתי המשפט ואף תלויים ועומדים כנגדו שלושה מאסרים מותנים ברי הפעלה, אשר לא הצליחו, כך נראה, למנוע את הנאשם מהמשך מעורבות בפלילים. עתה, כך נראה למרבה הצער, יש להגיש שטרות אלה לפרעון.

יתרה מכך, בית המשפט, על ידי עמיתי כב' סגן הנשיא השופט מגד, שקדם לטיפולי בתיק זה, נתן לנאשם הזדמנות לעלות על דרך הגמילה, בשחרורו בעבירת הסחר בסם להליך טיפולי. הנאשם לא השכיל לנצל את היד המושטת לעברו ויומיים קודם קביעת גזר דינו שצפוי היה ככל הנראה, אם היה מתמיד בדרכו, לשחררו להמשך טיפולי, עבר את העבירה החמורה הנוספת נשוא ענייננו. בנסיבות אלה, לא יכול הנאשם להלין, אלא אל עצמו בלבד.

עיינתי בגזרי הדין אשר העבירה לידי ב"כ הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ