אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3157/07

גזר דין בתיק פ 3157/07

תאריך פרסום : 05/02/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3157-07
15/07/2008
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
אסמעיל סרור
עו"ד ח. רוזנברג
גזר דין

כתב האישום:

1.         הנאשם הורשע, במסגרת הסדר טיעון בגדרו תוקן כתב האישום, בביצוע עבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 333+335(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977.

            בהסדר הסכימו הצדדים, כי יוזמן תסקיר מבחן עבור הנאשם והצדדים יהיו חופשיים בטיעוניהם לעונש. עוד הוסכם, כי הצדדים לא יחרגו ממסגרת העובדות המפורטות בכתב האישום.

2.         על פי כתב האישום המתוקן, בעקבות גירושי המתלונן מאחות הנאשם (להלן: האחות), פרץ סכסוך בין המתלונן, מצד אחד והנאשם ובני משפחתו, מצד שני. ביום 6.11.07, סמוך לשעה 08:30 הגיע המתלונן למקום עבודתו בבית החולים מוקאסד, והחנה את רכבו בחניון בית החולים (להלן: החניון). בחניון המתין הנאשם למתלונן. כשירד המתלונן מרכבו, ראה המתלונן את הנאשם מתקרב אליו ובידו מפתח צינורות (להלן: המפתח). הנאשם החל להכות את המתלונן בראשו ובלחיו באמצעות המפתח. המתלונן ניסה לברוח לכיוון קונטיינר שהיה בחניון ונפל על הרצפה ואילו הנאשם המשיך להכותו. על מנת להגן על עצמו, בעט המתלונן בבטנו של הנאשם, הנאשם נפל על הרצפה והמתלונן הצליח להימלט.

            כתוצאה ממעשי הנאשם, נגרמו למתלונן חבלות, דימום פנימי בראש, שלושה פצעים באזור לסת ימין באורך: של 5 ס"מ, 3 ס"מ ו- 3 ס"מ; פצע בראש באורך 5 ס"מ ובעומק 4 מ"מ, אשר הצריך תפרים, ושבר בעצם הפנים הימנית שחייב ניתוח. המתלונן אושפז בבית חולים, ומאוחר יותר חזר על מנת לעבור ניתוח.

תסקיר המבחן:

3.         ביום 24.3.08, הוריתי לשירות המבחן למבוגרים להגיש תסקיר מבחן אודות הנאשם. תחילה ביקש שירות המבחן מספר דחיות על מנת להגיש את התסקיר בגין עומס רב בעבודה, ולאחר מכן לא הוגש התסקיר בגין העיצומים אשר ננקטו על ידי שירות המבחן. לבסוף, ביום 6.7.08, ולאחר תום תקופת העיצומים, התקבל תסקיר המבחן אשר הוכן עוד ביום 23.6.08.

4.         על פי תסקיר המבחן, הנאשם הנו בן 33 שנה, נשוי מזה כ- 10 שנים, אב לארבעה ילדים בגילאים 1-9 שנים. עד למעצרו עבד בעבודות שיפוצים. הנאשם הנו בעל מערכת ערכים נורמטיבית, ויש לו יכולת תפקוד כללית תקינה וחיובית. יש לו קווי אופי בשלים ומגובשים. לרוב מצליח להפעיל שיקול דעת נכון ומעמיק להתנהגותו ולמעשיו. הנאשם גדל במשפחה נורמטיבית, סיים כיתה י"א, אז נשר מבית הספר על רקע חוסר מוטיבציה להמשיך בלימודים. עבד כ- 5 שנים בבית מלון ולאחר מכן עבד במשך 8 שנים, עד למעצרו בתיק דנן, בשיפוצים.

            בהתייחסו לעבירה בה הורשע, לקח הנאשם על עצמו אחריות מלאה לביצועה והביע בפני שירות המבחן צער וחרטה על מעשיו. הוא מודע לכך שמעורבותו בעבירה נבעה משיקול דעת מוטעה והעדר חשיבה מספקת על חומרת מעשיו. הנאשם היה נתון במצוקה רגשית קשה על רקע היחס האלים והתוקפני של המתלונן כלפי אחותו במשך שנים רבות.

            אחותו של הנאשם, גרושתו של המתלונן, בת 40 שנה, חיה כעת בביתו של הנאשם. הנאשם מנסה לעזור לה במצוקתה הרבה אליה נקלעה בעקבות גירושיה מהמתלונן, לאחר שסבלה ממנו קשות במשך שנים.

            שירות המבחן מתרשם, כי לעצם קיום ההליכים המשפטיים נגד הנאשם הייתה השפעה אפקטיבית לגביו, במובן זה שהוא מבין את חומרת מעשיו, וגבולות המותר והאסור ברורים לו יותר.

            לאור הפרטים שפורטו ולאור העובדה שמדובר באדם נורמטיבי ובעל פוטנציאל חיובי ורצון לנהל אורח חיים תקין, ממליץ שירות המבחן, על מנת שלא לחשוף את הנאשם לאווירה הקשה והאינטנסיבית של הכלא, שיוטל על הנאשם מאסר בפועל אשר ירוצה בעבודות שירות.

טענות ב"כ המאשימה ועדיה:

5.         באת כוח המאשימה, מבקשת להחמיר בעונשו של הנאשם ולהשית עליו מאסר ממושך, פיצוי למתלונן, ומאסר על תנאי. לדידה, מדובר במעשה בריונות, אשר קדמו לו תכנון והצטיידות במפתח צינורות. הנאשם כיוון את המכות לראשו של המתלונן, וכאשר ניסה המתלונן להימלט, רדף הנאשם אחריו והמשיך בתקיפתו אף שהמתלונן היה שרוע על הרצפה. החבלות אשר נגרמו למתלונן מעידות על עוצמת התקיפה. בנוסף, הנאשם בחר בשיטות אלימות על מנת לפתור סכסוכים, דבר שמחייב הרתעה. חרף האמור בתסקיר המבחן, מבקשת ב"כ המאשימה להעדיף את האינטרס הציבורי של הרתעה וגמול על פני האינטרס הפרטי השיקומי של הנאשם.

6.         המאשימה העידה את המתלונן, אשר פירט באריכות את הבעיות והסבל שנגרמו לו כתוצאה ממעשי האלימות נגדו. המתלונן ציין, כי הוא חושד שהנאשם ובני משפחתו ממשיכים להתנכל לו ואף לאיים על חייו.

טענות הסנגוריה ועדיה:

7.                  הסנגורית מבקשת להקל בעונשו של הנאשם. היא הדגישה שמדובר באדם בן 33 שנים, נשוי ואב ל- 4 ילדים. בעברו ישנה עבירה אחת מלפני 15 שנים, כך שבסך הכול מדובר באדם נורמטיבי. המשפחה כולה נמצאת במצוקה כלכלית קשה, בעיקר עקב מעצרו של הנאשם, מעצר של ממש במשך יותר מחודש, ולאחר מכן מעצר בית ממושך של 7 חודשים (מאז 17.12.07). יש להתייחס לאירוע כמקרה חריג בחייו של הנאשם, אשר אינו משקף את אורח חייו הרגיל. הנאשם ביקש להגן על אחותו, גרושתו של המתלונן. אופי מעשיו מלמד כי הנאשם פעל באימפולסיביות ומתוך התפרצות רגשות מבלי לחשוב על תוצאות מעשיו. בעקבות האירוע, נערכה "עטווה" בין משפחת הנאשם ומשפחת המתלונן, במהלכה שילם הנאשם למתלונן סך 5,000 דינר ירדני, כך שהיום ישנה רגיעה בין שתי המשפחות. עוד ציינה הסנגורית, כי בעקבות מעשי האלימות של המתלונן נגד האחות, הוגשה תלונה נגד המתלונן במשטרה. לעניין הנזק אשר נגרם למתלונן, ציינה הסנגורית, כי לא מדובר בפציעות חמורות. הנאשם למד היטב את הלקח. ימי המעצר ומעצר הבית היו מאוד קשים עבורו, ובין היתר גרמו לנזק כלכלי חמור. בעקבות מעצרו (בין בבית המעצר ובין בבית) נאלץ לחיות מתרומות של בני משפחתו לצורך פרנסת אשתו וילדיו. לאור מצבו הכלכלי הרעוע, וכן העובדה ששילם למתלונן סכום נכבד של 5,000 דינר, מבקשת הסנגורית שלא להשית על הנאשם פיצוי כלשהו. ההגנה טוענת כי המתלונן נוהג בסחטנות כלפי הנאשם, תוך שהוא מנצל את מצבו, ומנצל את פציעותיו שלא היו, לדידה, חמורות כפי שהוא מתאר.

8.         הנאשם העיד את אחותו ואת אשתו. לפי עדות האחות, חיה האחות ברגשי אשם עזים משום שבגלל רצונו של אחיה להגן עליה הוא הסתבך בפלילים. האחות גם סיפרה על היחסים הקשים והעכורים בינה ובין המתלונן, והסבל הרב שגרם לה, וכיצד הוא נוהג להתנכל לה, ובין היתר, לא מאפשר לה לראות את ילדיה לאחר הגירושין.

9.         אשת הנאשם דיברה על הקשיים הרבים מהם סובלים היא ויתר בני המשפחה. בעקבות מעצרו של הנאשם אין להם כל הכנסה מלבד עזרת בני משפחתו של הנאשם. עוד אמרה כי היא מתקשה מאוד להתמודד עם הבעיות בהעדרו של הנאשם מהבית, וביקשה מבית המשפט לדון את בעלה במידת הרחמים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ