אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3155/07

גזר דין בתיק פ 3155/07

תאריך פרסום : 09/02/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3155-07
27/10/2008
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
פאדי מחיסן
עו"ד ו. דכוור
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, במסגרת הסדר טיעון, בגדרו תוקן כתב האישום, בביצוע העבירות של: שוד, עבירה לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: החוק), איומים, עבירה לפי סעיף 192 לחוק, וכן שיבוש מהלכי משפט, עבירה לפי סעיף 244 לחוק.

2.         הסדר הטיעון התייחס רק לתיקון כתב האישום בכך שסעיף עבירת השוד בנסיבות מחמירות הומר לעבירת שוד בלבד, כך שהנאשם לא איים על המתלוננים באמצעות אולר וכי לא נראה אולר באירוע.

3.         על פי כתב האישום המתוקן, ביום 4.11.07, בסמוך לשעה 02:30, בגן העצמאות בירושלים, פגש הנאשם באקראי בשני קטינים שאינו מכירם מקודם. האחד יליד 1990 (להלן: המתלונן י'), והשני חברו יליד 1992 (להלן: המתלונן יא', או החבר). הנאשם ניהל עם השניים שיחה כאשר שלושתם יושבים על ספסל בגן.

לאחר מספר דקות, גידף הנאשם את המתלונן י' ואמר לו כי התנהגותו מחייבת הטלת עונש. המתלונן אמר לחברו כי הוא רוצה לעזוב את המקום. הנאשם הורה לשניים להישאר במקום ופקד על המתלונן י' להעביר לידיו את מכשיר הטלפון הסלולארי שהחזיק כעונש, והורה לשני המתלוננים להוציא מכיסיהם כל דבר המצוי עמם, כשהוא מחזיק בכיסו אולר. בעקבות זאת מסרו השניים כל חפציהם לרבות מכשיר הטלפון, לנאשם. הנאשם אמר לשניים "אם תלכו למשטרה, אבוא אליכם הביתה ואשחט אתכם". הנאשם נטל את מכשיר הטלפון והורה לשניים לקחת בחזרה את יתר החפצים. לאחר מכן, האשים הנאשם את המתלונן יא' בגניבת מצית שלו. כשגילה הנאשם כי המצית אכן מצוי בכליו של יא', תפס הנאשם את יא' בחוזקה בפניו, אחז בחולצתו, ערך חיפוש על גופו והורה לו להוציא בשנית את כל חפציו האישיים ולהניחם על השולחן שהיה במקום. יא' עשה את מה שהתבקש. הנאשם לקח מארנקיהם של השניים 210 ש"ח והכניסם לכיסו. הנאשם הזהיר את השניים בשנית לבל יתלוננו במשטרה. כן הורה לי' להתקשר למכשיר הטלפון שלקח ממנו בשעה 14:00. בימים 4.11.07 ו- 5.11.07 שוחח הנאשם עם י' במכשיר הטלפון ודרש ממנו 100 דולר בתמורה להחזרת מכשיר הטלפון אליו וחזר על אזהרתו לי' שלא יפנה למשטרה, אחרת יפגע הנאשם בגופו.

4.          על פי תסקיר המבחן, אשר הוגש לבית המשפט, מתברר כי הנאשם מוכר לשירותי המבחן ממקרים קודמים. מדובר בבן 26, רווק, מובטל אשר התגורר עם משפחתו עד למעצרו. הנאשם נשר מבית הספר בכיתה ז' ואינו יודע קורא וכתוב, מתקשה להציב לעצמו גבולות ברורים ומתקשה בקבלת סמכות; בעל דפוסי חשיבה עבריינים, הכוללים בין היתר, שתיית אלכוהול, שימוש בסמים ומעורבות חוזרת בפלילים. המשפחה לא הצליחה להעמיד בפניו גבולות להתנהגותו. הנאשם הנו בעל קווי אישיות אלימים, אימפולסיבי, חסר יכולת שליטה עצמית, מתקשה בדחיית סיפוקים, בעל כוחות חלשים להתמודד עם קשייו בצורה בוגרת, בולט אצלו קושי בשיקול דעת וצפיית תוצאות מעשיו לטווח ארוך, רואה בעצמו כקורבן, משליך את אורח חייו העברייני על אחרים - ללא יכולת התבוננות עצמית באשר לקשייו. אביו של הנאשם נפטר לפני כעשר שנים, אמו עקרת בית, כבת 55. הנאשם חש דחייה וקיפוח מצד משפחתו, וחי בתחושה כי לא זכה מהם לאהבה.

בגיל 20 התחבר הנאשם לחבורת נערי שוליים מהם למד להשתמש בסמים קלים ובהמשך התמכר לסמים קשים.

הנאשם הופנה לראשונה לשירות המבחן בשנת 2003, לאחר ביצוע עבירה של גניבה, עבירה שבגינה נידון ל- 9 חודשי מאסר בפועל. בשנת 2004 הופנה לשירות המבחן בשנית בגין עבירה של ניסיון שוד, פציעה בנסיבות חמורות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו ואיומים. בתיק האמור, שירות המבחן המליץ על ענישה מוחשית של מאסר בפועל, והוא נשפט ל- 40 חודשי מאסר בפועל.

באשר לעבירות בהן הורשע במסגרת תיק זה, הנאשם מאשר את ביצוען, אך ממעיט מחומרתן ונוטה להשליך מעשיו על העובדה שהוא מכור לסמים. הוא תופס את עצמו כקורבן ומתקשה לראות את חומרת פגיעתו במתלוננים או להביע אמפתיה כלפיהם. שירות המבחן בדעה כי התנהגות זו הנה ביטוי למאפיינים העבריינים ולהפרעות האישיות האנטי סוציאלית.

5.         בהיותו במעצר, הצהיר הנאשם כי הוא מעוניין להשתלב בתהליך טיפולי. שירות המבחן בדעה כי מדובר במוטיבציה הצהרתית הנובעת בעיקר מאימת הדין וחשש מהתוצאות של ההליך המשפטי, במיוחד לאור המאסר המותנה התלוי ועומד נגדו, ואיננה נובעת מתוך הפנמה והבנה פנימית לאחריות שלו לגורלו. לנאשם יש כוחות דלים ומצומצמים להתמודד עם הבעייתיות האישיותית וההתנהגותית שלו. לסיכום, קובע שירות המבחן, כי הנאשם אינו מסוגל לגייס את הכוחות הרבים הנדרשים לצורך השתלבותו בתהליך גמילה ושיקום יסודי וממושך במסגרת טיפולית סגורה. לאור האמור, נמנע שירות המבחן ממתן המלצה בעניינו של הנאשם.

6.         בא כוח המאשימה מבקש להחמיר בעונשו של הנאשם. אף שהנאשם נשא בעבר עונשי מאסר המסתכמים בכ- 50 חודשים, הוא חזר וביצע את אותן עבירות חמורות, מיד לאחר שסיים ריצוי העונש אשר הושת עליו בתיק פלילי 387/04, אשר נידון בפניי, ובגדרו הושת עליו מאסר בפועל של 40 חודשים. לאחר ששוחרר ממאסר חזר הנאשם לסורו, נטפל לקטינים בשעת לילה בגן ציבורי, ותוך ניצול עליונותו הגופנית, הפחידם ונטל מהם מעט רכושם, איים עליהם והתנה השבת מכשיר הפלאפון שלקח מהמתלונן י', בתשלום 100 דולר. חומרה נוספת במעשיו של הנאשם היא שהוא החזיק בכיסיו סכין, דבר המעיד על תכנון מוקדם ומוכנות להשתמש בסכין בשעת הצורך. הנאשם אינו מפנים את חומרת מעשיו ויש צורך להרחיקו לתקופה אורכה, כפי שהתרשם שירות המבחן. בא כוח המאשימה מבקש להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת של מספר שנים, להפעיל את המאסר על תנאי של 12 חודשים, וכן לחייבו בתשלום פיצויים למתלוננים.

7.         הסנגור מבקש להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, כפי שתוארו בתסקיר המבחן. מדובר באדם עלוב נפש, מכור לסמים ולאלכוהול, החי בתנאי חיים קשים ביותר. הנאשם לא הפעיל כל מעשה אלימות נגד הקטינים המתלוננים, כך שלא נגרם להם נזק גופני כלשהו, אין נסיבות מחמירות והוא החזיר את החפצים שנגנבו לבעליהם. הודאת הנאשם לא רק חסכה מזמנו של בית המשפט אלא גם חסכה מהמתלוננים לעמוד על דוכן העדים ולשחזר את הטראומה אותה חוו. הנאשם עצור מזה כשנה ללא תנאים של אסיר. משפחתו ניתקה אתו כל קשר והוא חי בבדידות גמורה.

            הסנגור מבקש להפעיל את המאסר על תנאי בחופף ולא במצטבר. הסנגור הגיש לעיון בית המשפט פסיקה לפיה הושתו על נאשמים אשר הורשעו בעבירה של שוד תקופות מאסר הנעים בין 12 חודשי מאסר בפועל ועד ל- 40 חודשים בגין ביצוע 3 עבירות של שוד, ומבקש לנהוג בנאשם בהתאם.

8.         הנאשם ניצל את זכות המילה האחרונה. הוא ביקש את רחמי בית המשפט. הוא הביע צער ובושה על כך שהוא חוזר על מעשיו. הנאשם תירץ את מעשיו בכך שהיה שתוי. הנאשם הביע רצון להשתקם. הוא כעת בן 27 ולא הספיק לעשות דבר בחייו. הוא חי לבד ואין לו כלום.

9.         הנאשם הורשע בביצוע עבירות חמורות ביותר. העובדה שהוא טעם את טעם בית הסוהר וכי עומד ותלוי נגדו מאסר על תנאי לא הרתיעה אותו מלחזור ולבצע אותן עבירות אשר ביצע בעבר הלא רחוק ובגינן ריצה תקופה לא מבוטלת מחייו בבית סוהר. הנאשם חי בתוך עצמו וכל רצונו למלא אחר מאוויי נפשו ללא כל התחשבות בתוצאות מעשיו על קורבנותיו. התנהגות אנטי סוציאלית זו מצביעה על מסוכנותו הרבה של הנאשם לכלל החברה.

10.       בתיק הפלילי הקודם, אשר נידון בפניי, הבעתי את דעתי על מעשיו של הנאשם. בצדק ביקש בא כוח המאשימה לצטט מהאמור בגזר הדין האמור כי הדברים הולמים את הנסיבות של המקרה דנן. בגזר הדין האמור תיארתי את מעשיו של הנאשם כך: "הנאשמים עשו מעשי בריונות מכוערים ושפלים. אין מלים לבטא את שאט הנפש ממעשיהם הבזויים. 'גיבורים' על בחור בן 16 שהלך לתומו ברחוב, ולא עשה להם דבר רע" (פסקה 5 לגזר הדין).

גם כאן המתלוננים, שהם קטינים בני 14 ו- 16 שנים לא עשו דבר רע לנאשם, אשר נטפל אליהם וניצל את עליונותו הגופנית, שדדם והפחידם על לא עוול בכפם.

            אין גם להתעלם מנסיבות לקולא. הנאשם הודה וחסך מזמנו של בית המשפט. הוא גם חסך מהמתלוננים לעמוד על דוכן העדים ולשחזר את רגעי האימה והטראומה אותם חוו.

11.       באשר לנסיבותיו האישיות הקשות, להן טען הסנגור, אף שהן לעולם נסיבות רלוונטיות, יש לייחס להן במקרה זה משקל מזערי. בתיק הפלילי הקודם, בית המשפט לקח את נסיבותיו האישיות בחשבון, אך הנאשם לא השכיל להפנים את החומרה שבמעשיו ולא נמנע מלחזור ולבצע את אותן עבירות. הדבר מצביע על כך שהנאשם איננו מייחס כל ערך לנסיבותיו האישיות הקשות ואינו עושה דבר על מנת לשפר את מצבו. ההיפך הוא הנכון.

12.       באשר לטענה שהנאשם מבקש להשתקם, ברור כי הטענה הועלתה בפני שירות המבחן על מנת להימלט מאימת הדין ולא מתוך אמונה שהוא יכול לגייס את הכוחות הנפשיים הדרושים על מנת להתחיל בתהליך גמילה הדורש כוחות נפשיים גדולים ורציניים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ