אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3151/07

גזר דין בתיק פ 3151/07

תאריך פרסום : 18/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3151-07
15/05/2008
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
אליאס סארחנה ת.ז. 081017063
עו"ד אוסאמה חלבי
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו על הסדר טיעון בין הצדדים - במסגרתו תוקן כתב האישום בעניינו, בביצוען של העבירות הבאות: סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"), גניבת רכב, לפי סעיף 413ב לחוק, וכן, אי ציות לשוטר - עבירה על תקנה 23(א)(1) לתקנות התעבורה, תשכ"א - 1961.

עוד נקבע, במסגרת הסדר הטיעון האמור, כי יוזמן תסקיר מבחן בעניינו של הנאשם וכי הצדדים יטענו לשאלת העונש באופן חופשי.

פרטי האישום

2.         ביום 24.10.07, כמתואר בכתב האישום המתוקן, בסמוך לשעה 23:00 פרץ הנאשם לרכב מסוג "מאזדה לנטיס" בפתח-תקווה, הניעו ונהג בו לירושלים במטרה להגיע לבית לחם. בהגיעו לכביש המנהרות בואכה גוש עציון,  הגיע הנאשם למחסום - בו עמדו שוטר ומספר כלי רכב. השוטר סימן לנאשם לעצור אך הנאשם נסע אחורה, פנה חדות שמאלה ונסע במהירות קדימה תוך שהוא עוקף טור המכוניות במקום. השוטר נאלץ לזנק ממקום עמידתו אחורה. הנאשם המשיך בנסיעתו תוך שעקף את המחסום ועלה על דוקרנים, אשר הונחו על הכביש. ניידת בילוש במקום, ובה שלושה שוטרים, החלה בנסיעה בעקבותיו של הנאשם בהפעילה אורות כחולים מהבהבים וכשמול הנאשם ומולה שני כלי רכב. ניידת המשטרה נסעה במקביל לרכב - בו נהג הנאשם והשוטרים סימנו לו לעצור בתנועות ידיים. הנאשם לא שעה לבקשה, הפנה ההגה שמאלה ונגח הניידת בצידה. השוטרים הוסיפו לסמן לנאשם, בתנועות ידיהם לעצור, אך הנאשם המשיך בנסיעה. הנאשם הפנה ההגה שמאלה ונגח בניידת בשנית, בצידה הימני. בשל נגיחה זו, איבד הנאשם שליטה על הרכב, פגע קלות במעקה הבטיחות שבצידו הימני של הכביש ונעצר.

תסקיר המבחן

3.         בתסקיר המבחן הראשון מיום 6.3.08 צוין, כי הנאשם הנו בן 40 שנים, נשוי ואב ל-4 ילדים בגילאי 12-18. הנאשם נולד בבית לחם וגדל במקום, במשפחה המונה זוג הורים ו-7 ילדים. אביו של הנאשם, כבן 90 שנים כיום, היה מעורב בפלילים בצעירותו וריצה תקופות מאסר ארוכות. אחד מאחיו היה מעורב אף הוא בפלילים, אך זולתם, מנהלים יתר בני המשפחה אורח חיים נורמטיבי. בני משפחתו של הנאשם שיתפו פעולה עם כוחות הביטחון ומשכך התנכלה להם הסביבה. שירות המבחן התרשם, כי בהיותו בן 10-12 שנים חווה הנאשם טראומה קשה. על כן, התחבר הנאשם לצעירים, שנהגו ליידות אבנים לעברם של כלי רכב, כדי להראות כי אינו משתף פעולה עם כוחות הביטחון ובגיל 17 נעצר בשל עבירות ביטחוניות  - בעטיין נדון ל-3 שנות מאסר.

כשסיים לרצות עונשו, נישא לבת דודו. הנאשם החל לעסוק בזיוף כספים ומסמכים לאחר שאביו הכיר לו זייפן כספים. בשל מעורבותו בפלילים נדון הנאשם לעונשי מאסר נוספים עד גיל 27 שנים. כשיצא מבית הכלא, ניסה הנאשם להשתלב בעבודה וכן החל להשתמש בסמים על רקע חברתי. הנאשם החל אז גם לעסוק בגניבת כלי רכב מישראל והעברתם לשטחים, ונידון בשל כך ל-42 חודשי מאסר. בשנת 2000 החל לצרוך סמים קשים מסוג "קריסטל" וממריצים ובשנת 2002 החל להשתמש גם בהירואין עקב פטירתה של אמו. בין השנים 2003 - 2007 ריצה הנאשם עונשי מאסר נוספים בשל מעורבותו בפלילים.

הנאשם נטל האחריות לביצוען של העבירות - בהן הורשע. לדבריו, ביצע העבירות בשל אורח חייו הפלילי והתמכרותו לסמים. שירות המבחן המליץ להפנות הנאשם למסגרת כוללנית של גמילה מסם בתנאי פנימייה לאחר שהביע רצונו להשתקם במסגרתה של קהילה טיפולית.

4.         ב"כ הצדדים נתבקשו ליתן תגובתם להמלצתו של שירות המבחן. המאשימה הביעה התנגדותה לדבר וביקשה עונש מאסר בפועל של ממש בעוד הסנגור הביע תמיכתו בהמלצה האמורה.

לאחר ששקלתי טיעוני הצדדים ומצב הדברים בעניינו של הנאשם, החלטתי שלא להיעתר להמלצתו של שירות המבחן, קבעתי התיק לישיבת טיעונים לעונש והוריתי לשירות המבחן להגיש תסקיר משלים.

5.         בתסקיר המשלים מיום 6.5.08 חזר שירות המבחן וציין דבר היותו של הנאשם מכור לסמים ועונשי המאסר הארוכים אשר ריצה בעבר. שירות המבחן ציין, כי הנאשם עייף מאורח חייו הפלילי וההתמכרותי ושב על בקשתו להשתלב בטיפול גמילה מסמים במסגרתה של קהילייה טיפולית. העובדת הסוציאלית שבבית המעצר בירושלים מסרה, בשיחה שנערכה עימה בנדון, כי הנאשם מתפקד באופן תקין, משולב בעבודה בתחום התחזוקה ומבצע עבודתו לשביעות רצונם המלאה של האחראים במקום.

            שירות המבחן, אשר התרשם מן המוטיבציה של הנאשם לטיפול, שינוי ושיקום, חזר על המלצתו להפנות הנאשם לטיפול גמילה בן שנה, במסגרת כוללנית ובתנאי פנימייה של קהילה טיפולית, כדי לאפשר לו לטפל בדפוסי חשיבתו וכן בהיבטים הרגשיים והרוחניים של בעיית ההתמכרות לסמים קשים. בבסיס הערכתו האמורה של שירות המבחן ניצבה הטראומה שחווה הנאשם בגילאי 10-12 שנים.

טיעוני הצדדים לעונש

6.         ב"כ המאשימה ביקש להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ארוכה ומרתיעה וכן עונש מאסר על תנאי. לטענתו, הנאשם עוסק בגניבתם של כלי רכב כך שגניבתו של כלי הרכב הספציפי לא הייתה מקרית. הנאשם, אשר גנב כלי הרכב כאמור, לא מצא אל נכון לסיים האירוע מיד, חרף העובדה שראה מולו שוטרים, אלא המשיך לברוח בנהיגה פרועה ומהירה תוך שסיכן את עצמו ואת השוטרים, אשר רדפו אחריו ויתר הנהגים בכביש. ב"כ המאשימה הדגיש עוד, כי לנאשם עבר פלילי עשיר ומגוון וכן ציין דבר התמכרותו לסמים. ב"כ המאשימה התרשם, לאור האמור בתסקיר המבחן, מכנותו של הנאשם בדבר כוונתו להיגמל מסם ולפתוח דף חדש בחייו, ברם ביקש לבכר האינטרס הציבורי על פני האינטרס האישי של הנאשם, בנסיבות המקרה דנן, ולשלחו כאמור למאסר בפועל בן שנים מספר. 

7.         הסנגור ביקש, לעומתו של ב"כ המאשימה, לדון מרשו לכף הרחמים. לדבריו, כתב האישום המתוקן שונה מהותית מכתב האישום המקורי, הן במספרן של העבירות והן במידת חומרתן. הנאשם נטל אחריות למעשיו, הודה בביצוען של העבירות וחסך בזאת מזמנו של בית המשפט. התנהגותו של הנאשם בתקופת מעצרו הייתה טובה ועבודתו בוצעה לשביעות רצונם של האחראים במקום. הנאשם גמר אומר, באופן מוחלט וסופי, להיגמל מהתמכרותו לסם ולשקם חייו כך שיש להעדיף הצורך בשיקומו על פני שיקולי ההרתעה שבפלילים. על כן ביקש הסנגור לדחות גזר דינו של הנאשם, לתקופה של מספר חודשים, על מנת לשלבו במסגרת טיפולית  מתאימה ובפיקוחן של הרשויות המוסמכות. 

8.         מר ג'ויחאן, נציג מטעם המוסד הקהילתי "אל פטאם", ציין בדבריו בבית המשפט, כי שוכנע מעומק ליבו בדבר כוונתו של הנאשם להיגמל. הוא הביע נכונותו להיחלץ לעזרתו של הנאשם כשם שסייע לאחיו להיגמל מן הסם ותמך, בהתאם, בבקשתו של הסנגור לדחות מועד מתן גזר הדין תוך התחייבות למלא אחר כל תנאיו של בית המשפט בפרק זמן זה.   

9.         הנאשם ניצל את זכות המילה האחרונה תוך שהפנה דבריו גם לבני משפחתו, אשר ישבו באולם בית המשפט. הנאשם אמר, כי זאת היא הסתבכותו האחרונה עם החוק וכי לא ייכנס יותר לבית הסוהר.

דיון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ