אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3149/04

גזר דין בתיק פ 3149/04

תאריך פרסום : 27/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3149-04
21/04/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - לשכת תביעות מרחב נגב
עו"ד נימרוד פלדמן
הנתבע:
גורוביץ איסק
עו"ד אליקו דוידי
גזר דין

א.         רקע.

הנאשם הורשע על פי הודייתו בשתי עבירות תקיפת בת זוגו, (עבירה לפי סעיף 379 + 382 (ב) (1)  לחוק העונשין תשל"ז -1977 ותקיפת שוטר והעלבתו (עבירה לפי סעיפים 273 ו - 288 לחוק הנ"ל), זאת במסגרת הסדר טיעון, לפיו אף תוקן כתב האישום. עפ"י כתב האישום המתוקן, תקף הנאשם את גרושתו בכך שמילא פיו ברוק, ירק בנוכחות נוכחים אחרים בפניה ודחף אותה. לאחר שהוזעק כח משטרתי למקום, דחף הנאשם את השוטר ונמלט מהמקום, לאחר שקללו והעליבו במילות גנאי. בהתאם להסכמת הצדדים, נתבקש שרות המבחן לחוות דעתו בענינו של הנאשם ועם קבלת התסקיר, טענו הצדדים טיעוניהם לגזר הדין באופן חפשי, כל צד לגישתו.

ב.         טיעוני הצדדים.

ב"כ המאשימה הגיש את גליון הרשעותיו של הנאשם המפרט שלש הרשעות קודמות בעבירות מין ואלימות חמורות, לרבות אלימות במשפחה, בעטיין ריצה אף תקופות מאסר לא מבוטלות. כמו כן הזכיר כי תלוי ועומד כנגד הנאשם מאסר מותנה בר הפעלה של 12 חדשים. ב"כ המאשימה אף ציין כי התסקיר שהוגש בענינו של הנאשם היה שלילי ובנסיבות אלה, ביקש הטלת עונש מאסר בפועל, הפעלת המאסר המותנה והטלת מאסר מותנה נוסף והתחייבות. 

ב"כ הנאשם התייחס אף הוא לתסקיר שרות המבחן וציין, כי יש להתייחס אליו כאל חלקי בלבד, הן על רקע העובדה שהשירות לא איתר את המתלוננת והן על רקע הסתמכותו על דיווחי העובדים הסוציאליים בכלא אוהלי קידר.  לגופו של עניין ציין, כי המאסר המותנה שהוטל על הנאשם הינו משנת 1998 והפעלתו כעת אינה צודקת. עוד טען כי העבירות אינן קלות ואולם גם לא מהחמורות ועל כן אין להפעיל מאסר מותנה ארוך כל כך בגין עבירות אלה.

ביחס לעובדות הארוע ציין ב"כ הנאשם, כי רקע האירוע הוא הגעתו של הנאשם לבית לבדוק את מצב הילדים, ואז אשתו שהיא אלכוהוליסטית בעצמה קינטרה אותו ומכאן תגובתו. עוד ביקש להתחשב בהודיתו המיידית ובנסיבות המקרה הכוללות להסתפק בהארכת המאסר המותנה בלבד.

הנאשם הביע חרטה והתנצלות על הארוע, תוך שהבטיח שלא יתקרב עוד לילדיו למרות הקושי שבדבר וכי אין בכוונתו לחזור אף לאשתו. הוא ביקש את רחמי בית המשפט באי מיצוי הדין עימו. 

ג. חוות דעת הגורמים הטיפוליים

חוות דעתו של שרות המבחן אינה חיובית. השרות מציין, כי אין המדובר בארוע יחיד וכי הנאשם מוכר לשרות מחקירות קודמות שנערכו בעניינו, בעקבות ארועי אלימות ואינוס בעבר. במסגרת זו נעזר השירות במידע מהגורמים הסוציאליים שבכלא. על מנת שלא לפגוע בצנעת הפרט, לא אפרט את האמור בתסקיר ואך אציין כי שירות המבחן מתרשם, כי המדובר באדם המתקשה לבחון את הדפוסים המכשילים שבהתנהגותו ונוטה להשליך את האחריות בגין הסתבכויותיו הפליליות על אחרים, דבר המצביע על רמת סיכון גבוהה להשנות הפגיעה באחרים.  בנסיבות אלה, ממליץ השרות על הפעלת המאסר המותנה התלוי ועומד כנגדו והטלת עונש מוחשי, תוך המלצה לגורמי השב"ס לשקול שילובו בהליך טיפולי בתחום האלימות במשפחה במסגרת בית הסוהר.

ד.   דיון

קודם קביעת גזר דיני אציין, כי לא ירדתי לסוף דעתו של הסניגור, לפיה לא מדובר בעבירות חמורות. לא אחת ציינתי את דעתי בפסקי דין שניתנו על ידי בתחום זה, כי לא בא בחשבון בשום מצב שהוא, שאדם בכלל ובן זוג בפרט, יפתור את מחלוקותיו עם בן זוגו בדרך האלימות, מכל סוג ומין שהוא, ולא חשובה כלל הסיבה שהובילה אותו לכך.  אלימות כלפי בת הזוג ובכלל זה גם יריקה בפניה ("בלבד"), יש בה ללא ספק משום השפלה וביזוי, הגדולים לכשעצמם, לעיתים פי כמה, מהכאב הפיזי שבתקיפה עצמה. תפיסתי היא על כן, שאין לקבל התנהגות כאמור בכל תנאי ויש להוקיעה מכל וכל.

יתרה מכך, אלימות במשפחה, הינה חמורה במיוחד, בעיקר כשהמדובר בנשים וילדים, שכן המדובר בקרבנות, שהגנתם קשה להם יותר מחד, ומאידך- חשיפתם רחבה מהרגיל, כלפי מבצע העבירה כלפיהם. בנסיבות אלה, אין ספק כי יש להרתיע עבריינים בכח ובפועל בענישה מחמירה, ביחוד כשהנתונים מלמדים, שאין זו מעידה חריגה בלבד, כמו אצל הנאשם כבעניננו.

זאת ועוד, לא רק ענינו של הנאשם הוא העומד בפני, אלא ניתן לומר כי למרבה הצער, הפכו עבירות האלימות בכלל ובמשפחה בפרט, לנגע כואב (תרתי משמע) בחברתנו, אותו יש לשרש מן היסוד. ציינתי לא אחת, כי איכות חייה וכבודה של אשה בחברתנו, הינם לדעתי ערך עליון, ועל כן שומא על בית המשפט לתרום את חלקו למימוש ערך זה, תוך שיש לו תפקיד ראשון במעלה להבטיח שיעד זה יושג, ולא יהווה משאלת-לב בלבד.

לכל האמור יש להוסיף כי תקיפתו את אשתו לא הסתכמה ביריקה בלבד וכי לנאשם עבר פלילי מכביד, הנושא עימו אמנם 3 הרשעות קודמות בלבד, ואולם כוללות הן עבירות חמורות במיוחד של בעילה בכח, מעשה מגונה בכח, תקיפה הגורמת חבלה של ממש ועבירות אלימות כלפי  בת זוגו ושוטרים, שבגינן אף נידון לעונשי מאסר לא מבוטלים, וכן כי הורשע בתיק שלפני בנוסף גם בתקיפת שוטר והעלבתו.

בד בבד עם כל האמור, לא אוכל להתעלם ממצוקת חייו של הנאשם, מעובדת הודייתו וחסכון מזמן שיפוטי והבעת חרטה מצידו. כן לא אתעלם מהעובדה כי הנאשם שוהה זה כ- 5 חדשים במעצר. שיקולים אלה אזקוף לזכותו של הנאשם - לקולא.

על רקע כל המפורט והאיזונים שבין מטרות ושיקולי הענישה וההרתעה הנדרשת מחד, אל מול נסיבותיו האישיות של הנאשם מאידך, הנני דן את הנאשם כדלקמן:

א.     הנני מורה על הפעלת המאסר המותנה בן 12 החודשים  התלוי ועומד כנגד הנאשם מת.פ. 948/01 של בית המשפט המחוזי בבאר שבע אשר יחושב מיום מעצרו            (30.9.04).

ב.      כמו כן מטיל על הנאשם 12 חדשי מאסר, מהם 6 חדשים יהיו לריצוי בפועל אשר ירוצו מחציתם במצטבר לתקופת המאסר שבסעיף א' לעיל ומחציתם  בחופף לה.  יתרת 6 החדשים תהא על תנאי, והתנאי הוא שלא יעבור בתוך 3 שנים מהיום, עבירת אלימות כלשהיא, לרבות עבירת איומים.

למען הסר ספק, ירצה הנאשם בסה"כ 15 חדשי מאסר בפועל, שמנינם מיום מעצרו.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ