אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3133/06

גזר דין בתיק פ 3133/06

תאריך פרסום : 18/11/2012 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום חיפה
3133-06
20/05/2007
בפני השופט:
פלאח זאיד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סמדר קליין
הנתבע:
בן שטח אברהם
עו"ד שרמן (סניגוריה ציבורית)
גזר דין

האישום

 1. ביום 29.4.07 הרשעתי את הנאשם, לאחר שמיעת ראיות, בביצוע עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, עבירה על סעיף 380 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.
 1. האירוע התרחש ביום 3/6/05 סמוך לשעה 10:30 באולמי "בברלי הילס" בטירת הכרמל, שבבעלות הנאשם ובניהולו, לשם הגיע המתלונן, מר אברהם אגסי, והוכה ע"י הנאשם באגרופים ובבעיטות בראשו, בפניו ובגבו. כתוצאה מהתקיפה הנ"ל, איבד המתלונן את הכרתו , ונגרמו לו שפשופים בפניו, חבלה בראשו, בגבו ובצווארו, וכן דימום בפיו.
 1. הרקע לארועים היה חוב כספי אותו חייב הנאשם למתלונן בגין אי תשלום דמי שכירות עבור דירה אותה שכר ממנו.

טיעוני ב"כ המאשימה

 1. ב"כ המאשימה ציין את חומרת מעשי הנאשם, במיוחד לאור העובדה שהכה אדם חולה וגרם לו לחבלות, וזאת על רקע כלכלי. לדבריו, הנאשם לא נטל אחריות על מעשיו ואף גלגל את האחריות לפתחו של המתלונן.
 1. ב"כ המאשימה ביקש לדחות את טענת ב"כ הנאשם לפיה יש להקל עם מרשו היות ותרם לנזקקים, מאחר ובטרם יתרום לאחרים היה עליו לשלם את חובותיו. לדבריו, עברו הנקי של הנאשם אינו מפחית מחומרת מעשיו.
 1. בסיום דבריו ביקש ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם מאסר בפועל, ולא התנגד שירוצה      בעבודות שירות, ובנוסף - מאסר על תנאי מרתיע, קנס ופיצוי למתלונן.

טיעוני ב"כ הנאשם

 1. ב"כ הנאשם הפנה לנתונים שונים מרקע חייו האישיים של מרשו, וציין שהנ"ל הגיע לגיל 46 שנים, ללא כל עבר פלילי, ומנהל אורח חיים נורמטיבי. במהלך טיעוניו הוגשו מסמכים רבים המעידים על אישיותו החיובית והתורמת של הנאשם, ובין היתר הוגשו מכתב מטעם ראש עיריית טירת הכרמל מר אריה פרג'ון, מכתב מיו"ר עמותת "חלב חיטים", מכתב מארגון "צדקת אבות" בטירת הכרמל, ואוסף של תעודות הערכה משנים קודמות.
 1. ב"כ הנאשם לא חלק על העובדה שמרשו לא קיבל אחריות על מעשיו, אך הסביר זאת באמונתו בחפותו, וביקש לראות במעשיו כמעידה חד פעמית הזרה לאורח חייו הרגיל, וביקש לשקול את הפן השיקומי, כשלדבריו עצם הרשעתו בפלילים עלולה לפגוע בעתידו התעסוקתי, מאחר וייתכן וייאלץ בעתיד לחפש חלופה לפרנסתו.
 1. ב"כ הנאשם הגיש תדפיס תיקי הוצאה לפועל שנפתחו נגד מרשו, מהם עולה שלנאשם חובות בסכום העולה על מליון וחמש מאות אלף ש"ח. לדבריו, מאז פטירת אביו של הנאשם בשנת 2002 נקלעה החברה המשפחתית, לה הוא ערב אישית, לקשיים כלכליים.
 1. בסיום דבריו ביקש ב"כ הנאשם להפנות את מרשו לקבלת חוות דעת מטעם שירות המבחן, אשר תתייחס לדרכי ענישה, לרבות אפשרות של הטלת של"צ ללא הרשעה.

עדת אופי מטעם הנאשם

 

 1. מטעם הנאשם העידה לעונש אשתו מזה 11 שנים, גב' מ.ב.ש., העובדת .......... לזוג שתי בנות בגילאים......, ולדבריה, הנאשם הוא אדם רגוע עד מאוד ואף אדיש מהממוצע, תוך שציינה את אופיו החיובי ואת תרומתו לנזקקים.
 1. במענה לשאלה מדוע לא שילמו את דמי השכירות למתלונן, ענתה, שהדבר נבע מבעיות כלכליות. תשובתה זו סותרת, למעשה, את עדות הנאשם במהלך ניהול משפטו, עת טען שסיבת אי תשלום דמי השכירות היתה סירובו של המתלונן לתקן נזקים בדירה - עדות שלא התקבלה על ידי כמהימנה.

דיון

 1. האלימות הפכה לדרך קלה לפתרון סכסוכים. האלימות הפסיקה להבחין בין ילדים, מבוגרים, בני משפחה, קשישים, ולמעשה היא פוגעת בכל אדם ללא הבדלי דת, גזע, מין, גיל ואף לא מצב בריאותי. הנאשם פגע במתלונן שזה מכבר נתגלה גידול ממאיר בראשו, ושכל "חטאו" היה לבקש את הכסף המגיע לו מהנאשם עבור שכירת דירתו. הנאשם לא חלק על חובו למתלונן, אך ידע "לתרץ" חוב זה בסירובו של האחרון לבצע שיפוצים חיוניים בדירה המושכרת. בהכרעת הדין לא קיבלתי את הסברי הנאשם, והעדפתי את דברי המתלונן בדבר התחמקויות חוזרות ונישנות של הנאשם מתשלום דמי השכירות. והנה נופל דבר, הוא עדות אשתו של הנאשם, שהגיעה לבית המשפט לשם מתן עדות אופי אודות בעלה, וזו סתרה את דברי בעלה אודות סיבת אי תשלום דמי השכירות, ותמכה בגרסת המתלונן. לא שהיה לי ספק כלשהו בנכונות גרסת המתלונן, אך הדבר מעיד על אופיו של הנאשם עת סירב לקבל אחריות על מעשיו והטיל דופי במתלונן תמים. גם חובותיו של הנאשם שעברו את הסך של מליון וחצי ש"ח, מעידים על העדר יכולתו לשלם דמי שכירות בשל מצבו הכלכלי.
 1. הנאשם, במעשיו, פגע בכבודו העצמי של המתלונן ובבטחונו ושלמות גופו.  נקיטת גישה סלחנית כלפיו, כפי שביקש בא כוחו, תהא בבחינת זניחת כבוד הקורבן וכניעה לכוח הבא להרע. העונש המקסימלי בגין העבירה בה הורשע הנאשם עומד על שלוש שנות מאסר בפועל. ברור, שאין זה המקרה בו יש להטיל את העונש המקסימלי, ונוכח עברו הנקי של הנאשם ויתר נסיבותיו האישיות והמשפחתיות, כפי שאלה עלו בדברי סניגורו ובמסמכים שהוגשו, יש להטיל עליו מאסר בפועל לתקופה המקסימלית אותה ניתן לרצות בעבודות שירות, שהיא 6 חודשים. בנוסף, ובכדי לאזן כראוי בין השיקולים לקולא ואלה לחומרא, אטיל על הנאשם עונש עתידי, בכדי להזהירו לבל ישוב על מעשיו, וכן - אורה לו לפצות את קורבנו. אמנע מהטלת קנס, הן מתוך התחשבות במצבו הכלכלי הקשה, והן בכדי שלא לחסום את הדרך בפני הנאשם מלשלם את הפיצוי עליו אורה, ולא לפגוע בדרך זו במתלונן ובזכויותיו.
 1. בקשת הסנגור להפנות את הנאשם לקבלת תסקיר מטעם שירות המבחן נדחתה על ידי, ואוסיף כאן שהשיקום מתחיל באדם המבקש להשתקם. אין מקום להתחיל תהליך של שיקום שעה שהנאשם מתכחש למעשיו, תוך שהוא משליך את האחריות לעבר האדם בו הוא פגע, ומתרץ את התנהגותו בתואנות שווא. הפניית הנאשם לקבלת חוות דעת מטעם שירות המבחן תהא בבחינת דחיית הקץ ללא על תועלת, בנסיון להביא בדרך זו להקלה בעונשו.

 סוף דבר

25. לאחר ששקלתי את מכלול הנתונים והנסיבות, הנני מחליט להטיל על הנאשם עונשים אלה:

(א)     6 חודשי מאסר בפועל. אשקול את אופן ריצוי העונש לאחר קבלת חוות דעת הממונה על עבודות שירות, ולאחר קבלת הסכמת הנאשם לריצוי עונשו בעבודות שירות.

(ב)      6 חודשי מאסר על תנאי אשר יופעלו אם יעבור הנאשם תוך 3 שנים מהיום עבירת תקיפה ו/או איומים, ויורשע בה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ