אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3133/04

גזר דין בתיק פ 3133/04

תאריך פרסום : 05/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
3133-04
17/05/2005
בפני השופט:
רון סוקול

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' צור
הנתבע:
1. יוסף בן עאדל וגנר
2. אורן בן מקס סעדה

עו"ד זילברמן
עו"ד ברברה
גזר דין

1.         הנאשמים הורשעו לאחר שמיעת ראיות בעבירות שיוחסו להם בכתב האישום. הנאשם 1 (להלן: "וגנר") הורשע בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, עבירה לפי סעיף 329(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז-1977; החזקה ונשיאה של נשק, עבירה לפי סעיף 144(א) + (ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977; ושיבוש מהלכי משפט, עבירה לפי סעיף 244 ביחד עם סעיף 29 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

            הנאשם 2 (להלן: "סעדה") הורשע בעבירה של סיוע לאחר מעשה לעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, עבירה לפי סעיף 260 ביחד עם סעיף 329(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז-1977; ושיבוש מהלכי משפט, עבירה לפי סעיף 244 ביחד עם סעיף 29 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

2.         בהכרעת הדין פירטתי את העובדות הרלוונטיות ואין לי אלא לחזור בקיצור על עיקרי העובדות כפי שנקבעו על ידי.

            ביום 13.8.04 בסביבות השעה 1:20 הגיעו המתלונן, אורי חתואל ואישתו, לביתם שברח' השיטה 12 בעכו. כאשר החל המתלונן את דרכו לכוון דלת הכניסה לבית המשותף הגיח לעברו וגנר כשעל ראשו כובע גרב המסתיר את פניו ובידו אקדח. וגנר ירה במתלונן מספר יריות. המתלונן ברח אל אחורי הבית כשוגנר דולק אחריו. אחד מהקליעים שנורו פגע במתלונן ברגלו ופצע אותו.

            לאחר הירי נמלט וגנר ממקום האירוע דרך מגרש ריק לכוון רח' הרימון. ברחוב הרימון נצפו וגנר ואדם נוסף רצים. ליד בית מס' 5 נפל וגנר ונפצע ברגלו. זו החלה שותתת דם.

            סעדה, המכיר את וגנר זמן רב לפני האירוע, ראה אותו נופל וניגש לסייע לו. לאחר שעזר לוגנר לקום המשיך וסייע לו לעלות לביתו של סעדה שברח' הרימון 9. לאחר מכן פשט וגנר את חולצתו ומסר לסעדה את החולצה, כובע גרב וכפפות גומי. סעדה נטל את הפריטים שנזרקו לעברו מהדירה לחצר, השליכם והסתירם על גג מבנה סמוך המשמש כתחנת טרנספורמציה של חברת החשמל.

            כשהגיעו שוטרים למקום מסר להם סעדה כי אין איש בדירתו. כשעלו השוטרים, בהסכמת סעדה, לערוך חיפוש בדירה, מצאו את וגנר שוכב בסלון הדירה.

3.         הנאשמים כפרו במעשים המיוחסים להם ולכן נשמעו ראיות. בסופו של ההליך קבעתי בהכרעת הדין מיום 8.3.05 את אשמתם של הנאשמים בעבירות שיוחסו להם.

4.         לאחר מתן הכרעת הדין, ולבקשתו של סעדה, הוריתי על קבלת תסקיר קצין מבחן בעניינו. תסקיר ראשוני הוגש ביום 6.4.05 ועל פי בקשת קצין המבחן הוגש גם תסקיר משלים מיום 20.4.05.

5.         ב"כ המאשימה עותרת כי בית המשפט יגזור על שני הנאשמים עונשי מאסר בפועל. לגבי וגנר טענה כי יש לגזור עליו עונש מאסר בפועל לתקופה ארוכה. המאשימה מדגישה את החומרה שבמעשים. לדבריה יש צורך כי בתי המשפט יטילו עונשי מאסר לתקופות משמעותיות על מנת להרתיע מפני מעשי אלימות שכאלו. כן טענה כי לוגנר עבר פלילי עשיר; לחובתו 23 הרשעות קודמות בעבירות מגוונות כמו עבירת סמים, אלימות ואף עבירות בנשק. כן ציינה כי כנגד וגנר תלוי ועומד עונש מאסר על תנאי למשך 10 חודשים בגין עבירה של אחזקת נשק ולכן ביקשה להורות על הפעלת עונש המאסר במצטבר לכל עונש שיוטל עליו בתיק זה.

            לגבי סעדה ציינה המאשימה כי אין לו כל עבר פלילי. עם זאת ציינה כי סעדה אינו לוקח אחריות למעשה, לא בפני בית המשפט ולא בפני קצין המבחן. לפיכך סבורה המאשימה כי יש להטיל עליו עונש מאסר בפועל שלא בעבודות שירות.

6.         בא כוחו של וגנר מבקש לציין כי הנאשמים ניהלו את משפטם מתוך אמונה שלמה בחפותם. לדבריו אין מקום להחמיר עם נאשם אשר אינו מודה בעבירות המיוחסות לו. עוד טען כי יש להתחשב בנסיבותיו האישיות המיוחדות של וגנר. לדבריו וגנר לא זכה לבית חם ולחינוך ראוי. החל מגיל 11 הוא שהה במוסדות שונים. לדבריו יש להטיל על המדינה את האשמה לכישלון בחינוכו של וגנר. עוד טען כי בבגרותו נקלע וגנר לסמים והתמכר. בהיותו נרקומן ביצע עבירות רבות על מנת להשיג את הסם. בסופו של דבר הצליח בכוחות עצמו להגמל מהסמים הקשים, נישא והקים משפחה. רק לפני זמן קצר, לאחר הכרעת הדין, נולד לוגנר בן נוסף. בסה"כ לנאשם שלושה ילדים. עוד מבקש הוא להדגיש כי המתלונן נפגע רק מקליע אחד וכי בחיפוש במקום לא נמצאו קליעים נוספים. בכך יש ללמד כי לא מדובר באדם שירה יריות רבות אלא בכדור בודד.

            אשתו של וגנר סיפרה בעדותה כי בשנים האחרונות הוא מסייע בפרנסת המשפחה ועובד בעבודות מזדמנות. בהעדרו היא נאלצת להתקיים מקצבת ביטוח לאומי בלבד.

7.         וגנר עצמו חזר וסיפר על חייו הקשים. בהיותו בן 4 לערך נפטר אביו ממנת יתר של סמים. מגיל צעיר לא זכה לכל יד מכוונת אלא הועבר ממשפחה אומנת אחת לשניה ולאחר מכן למוסדות שונים. כיום הוא מנסה לשקם את חייו ולהקים משפחה ומבקש שבית המשפט יאפשר לו לגדל את ילדיו.

9.         בא כוחו של סעדה הפנה גם הוא לנסיבותיו האישיות. לדבריו סעדה גדל במשפחה המסובכת בעולם הפשע אך למרות זאת הצליח לשמור עצמו ולא היה מעורב מעולם בפלילים. סעדה למרות הקשיים במשפחתו, סיים 12 שנות לימוד, שירת בצה"ל ולאחר מכן עבד כסוכן ביטוח. סעדה עשה חיל בעבודתו, קיבל תעודות הצטיינות ממקום העבודה ואף התכוון ללמוד לקראת קבלת רישיון סוכן.

            לדבריו שליחתו של סעדה למאסר בפועל תזרוק אותו לתוך עולם הפשע ממנו הצליח במשך שנים כה רבות להתרחק. לפיכך ביקש להסתפק בעונש צופה פני עתיד או לחילופין בעונש מאסר קצר שירוצה בעבודות שירות.

10.        סעדה עצמו סיפר כי בהיותו צעיר הוריו התגרשו והוא עבר לפנימיות לנוער. למרות הקשיים שמר להתרחק מהפשע. לפני שנים ספורות נפטר בזרועותיו אחיו ממנת יתר של סמים. לזכרו של אחיו השקיע את כל חסכונותיו בבית מדרש המשמש כמקום לחינוך בני-נוער רבים בעיר. סעדה מבקש שבית המשפט לא ימנע ממנו לחזור לאורח חיים נורמטיבי.

11.        קצין המבחן חוזר על עיקרי הדברים שמסר סעדה. קצין המבחן ציין כי סעדה שרד פיזית ונפשית בתוך עולם משפחתי מורכב, כשרבים מבני המשפחה מעורבים בפליליים. קשיי השרדות אלו מקשים על סעדה עד היום.

            קצין המבחן ציין כי סעדה אינו מקבל אחריות למעשים וחוזר על כפירתו ולכן נמנע קצין המבחן מכל המלצה טיפולית בעניינו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ