אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3121/07

גזר דין בתיק פ 3121/07

תאריך פרסום : 04/02/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3121-07
31/03/2008
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מחמוד אבו סארה
עו"ד נ' אדלבי
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, במסגרתו של הסדר טיעון, אשר הושג בין הצדדים ובעטיו תוקן כתב האישום בעניינו, בביצוען של העבירות הבאות: הפקרה לאחר פגיעה - לפי סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה, תשכ"א - 1961 (להלן: "הפקודה"); נהיגה ללא רישיון, לפי סעיפים 10(א) ו-68 לפקודה; נהיגה ללא ביטוח, לפי סעיף 2 לפקודת בטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל-1970, ו נהיגה ברשלנות, לפי סעיף    62(2) לפקודה.

הסדר הטיעון האמור לא כלל הפן העונשי אלא הוסכם בין הצדדים, כי הנאשם יישלח לקבלת תסקיר מבחן והצדדים יהיו חופשיים בטיעוניהם לעונש.

פרטי האישום

2.         ביום 21.2.07 בשעה 18:30 לערך, כמתואר בכתב האישום המתוקן, נהג הנאשם רכבו בדרך מחנה פליטים שועפט מכיוון ענאתא לכיוון הכניסה למחנה שועפט (להלן: "הכביש"). הכביש האמור משובש, דו סטרי, בעל נתיב נסיעה אחד לכל כיוון וללא הפרדה בין הנתיבים. הנאשם נהג במהירות מופרזת, איבד שליטה על רכבו, סטה לנתיב הנגדי - בו הלכו אותה עת הולכת רגל וחמשת ילדיה, בני שנה עד 11 שנים, בצד הכביש.

הנאשם פגע ברכבו שלושה מן הילדים. כתוצאה מן התאונה אושפזה ה', ילידת 1997, למשך 4 ימים מאחר שסבלה מקונטוזיה ריאתית נרחבת ומקרע הקוטב העליון בטחול וכן אושפזה ז', ילידת 1999, למשך 5 ימים משום שסבלה מהמטומה בקרקפת, שפשופים נרחבים בגפיים ופצע עמוק בברכ4 הימנית, אשר הצריך תפירה. מיד לאחר מכן, והגם שידע הנאשם, כי פגע בהולכי רגל, יצא מרכבו ונמלט מן המקום, בלא שהושיט עזרה לנפגעים, וזאת - לטענתו, משום שנאספו במקום אנשים שביקשו לתקפו.

בנסיבות אלה נהג הנאשם בלא שהורשה לנהוג לכתחילה, בהיעדר רישיון נהיגה כדין רכב וללא פוליסת ביטוח רכב תקפה, וכל זאת ברשלנות ובמהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור. למעשה, נהג הנאשם נהג ברכב המעורב בתאונה, וידע בנסיבות המקרה או שהיה עליו לדעת, כי בתאונה נפגעו בני אדם. חרף זאת, לא הושיט הנאשם עזרה לנפגעים, אשר היה בכוחו להגיש בנסיבות המקרה.

תסקיר המבחן בעניינו של הנאשם

3.         בתסקיר המבחן צוין, כי הנאשם, תושב מחנה הפליטים שועפט, הנו רווק בן 22 שנים ומפרנס יחיד למשפחתו, המונה 10 נפשות (זוג הורים ו-8 ילדים בטווח הגילאים שבין 12 ל-30). נוסף לכך התארס הנאשם לאחרונה. הוא סיים 8 שנות לימוד ועזב את בית הספר, לדבריו, על מנת לסייע למשפחתו, כאשר בתחילה עבד עבודות אלומיניום ובהמשך עשה עבודות ניקיון. אביו הביע דאגתו אל נוכח הפגיעה הכלכלית הצפויה במשפחה למן תחילתם של ההליכים המשפטיים כנגד הנאשם וגילה יחס מגונן כלפי בנו בניסיונו לצמצם העבירה המיוחסת לו וחומרתה. 

4.         קצינת המבחן התרשמה מן הנאשם כבעל חשיבה ילדותית ובלתי בשלה, וכמי שנוטה להתנהג באופן בלתי שקול ולצמצם חלקו בעבירה. בהתייחסה לעברו הפלילי של הנאשם ציינה, כי הנאשם נאסר למשך חודשיים נוסף לעונש מאסר על תנאי בגין עבירה של התפרעות משנת 2000. בשנת 2006 הופנה הנאשם בשנית לשירות המבחן במסגרת ב"ש 5572/06, אשר נוהל בבית משפט השלום בירושלים - במסגרתו נדרש שירות המבחן לבדוק חלופת מעצר בעניינו. אז אובחן הנאשם (בדומה לאבחנתו הנוכחית) כבעל אישיות ילדותית עם תפיסת עולם כוחנית ונטייה להיגרר אחר אחרים ולפעול לריצויים ולהרשמתם. שירות המבחן לא המליץ אז על חלופת מעצר בעניינו. הנאשם הופנה שוב לשירות המבחן במסגרת תיק פ 3331/06 אשר התנהל בבית משפט השלום בשל עבירת אלימות, ונידון במסגרתו ל-7 חודשי מאסר. למן מועד שחרורו בשנת 2006, עבד הנאשם בתחום הבניין כשנה ומזה כחודש ימים הוא עובד כצבע.

5.         הנאשם נשאל גבי העבירה הנדונה וציין, כמתואר בתסקיר, כי באירוע דנן נהג לראשונה ברכב שבבעלותו, חרף העובדה שאין ברשותו רישיון נהיגה, שהרי ניסה להוציא רישיון נהיגה בעבר ונכשל. לטענתו, הגיש סיוע לילדות - בהן פגע ואף לקחן לקופת החולים. ואולם, משהחלו להתקבץ אנשים כעוסים סביבו, בחר להתרחק מן המקום. הנאשם ביטא חרטה מילולית וצער בגין מעשיו אך לא נטל אחריות למיוחס לו בדבר הפקרת הפצועים.

שירות המבחן התרשם, כי הנאשם מתקשה להיות "בקשר מלא עם הנזק שגרם למתלוננות" וראה לנכון שלא לבוא בהמלצה כלשהי בעניינו בשל מעורבותו במעשה העבירה על רקע אישיותו ובשל קשייו לשקול השלכותיהם של מעשיו.

טיעוני הצדדים לעונש

6.         ב"כ המאשימה בקש להשית על הנאשם עונש מאסר משמעותי בפועל ופסילה מלקבל רישיון נהיגה משך שנים רבות, וכן ביקש להטיל על הנאשם קנס ופיצוי למשפחתן של הילדות הנפגעות. הנאשם, לדבריו, עבר עבירה חמורה של הפקרה לאחר פגיעה, אשר המחוקק קבע בצידה 9 שנות מאסר. בהתנהגותו האמורה הביע הנאשם זלזול בחיי אדם כאשר בחר לנהוג ברכב ללא רישיון נהיגה, במהירות מופרזת ובאזור עירוני הומה אדם. בתנאים אלה, היה על הנאשם לצפות האפשרות להשתלשלות עניינים כזו שאירעה בבחינת "נבואה שמגשימה עצמה", כדברי ב"כ המאשימה. על כן, שומה על בית המשפט להעביר מסר ברור - הן לנאשם והן לציבור כולו - בדבר ענישה מרתיעה בעטיין של עבירות מעין אלה.

7.         סנגורו של הנאשם ביקש להקל בעונשו. לדידו, קיימות נסיבות רבות ובלתי מבוטלות לקולת עונשו של הנאשם - מהן התעלם ב"כ המאשימה. כך יש לזכור, כי הנאשם הודה במיוחס לו עוד בשלב חקירתו במשטרה והביע צערו וחרטתו על אשר התרחש. הוא גם הודה במסגרת הסדר הטיעון חרף העובדה שלא הושגה הסכמה בשאלת העונש. הנאשם התארס לאחרונה ואמור להינשא בחודש מאי הקרוב. הוא מפרנס כיום את עצמו ואת משפחתו הגדולה חרף גילו הצעיר ואחריותו לבני ביתו גדולה וכבדת משקל היא. גם עברו הפלילי אינו מכביד. הרי לחובתו שתי הרשעות קודמות - האחת עניינה יידוי אבנים והשתתפות בהתפרעות ואילו האחרת בשל החזקת סכין וניסיון פציעה. בין המשפחות נערכה סולחה, כאשר משפחתו של הנאשם שילמה, לדברי אימו, 4,000 דינרים למשפחתן של הנפגעות כאשר אלה בחרו להשיב סך של 3,000 דינר ירדני לבני משפחתו של הנאשם.   

סנגורו של הנאשם נדרש עוד לשאלת הימלטותו של הנאשם מזירת האירוע, כנטען בכתב האישום בעניינו. לדבריו, נמלט הנאשם מן המקום, בסופו של דבר, רק לאחר שנאסף סביבו קהל גדול וכעוס, אשר ניסה לתקפו. יש להבחין לעניין זה, לשיטת הסנגור, בין המצב המתואר לעיל לבין כל סיטואציה אחרת - במסגרתה נמנע נאשם ממתן עזרה לנפגעים, בורח מן המקום ומנסה בזאת להעלים ראיות ולהערים על חקירתה של המשטרה. בנוסף, הנאשם הניח כי האנשים שהיו במקום עזרו לנפגעים והושיטו להם העזרה הדרושה. לאור אלה, טוען הסנגור כי העבירה של הפקרה הנה במדרג הכי נמוך שיש.

אשר על כן, ביקש הסנגור להקל בעונשו של הנאשם ולהימנע מהשתת קנס או פיצוי בשל מצבה הכלכלי של משפחתו. הסנגור ביקש לחזק בקשתו זו בפסיקתה של המאשימה, אשר לא כללה פסיקת קנסות או פיצויים בעטיין של עבירות מעין אלה.

8.         בשולי טיעוניו ביקש הסנגור להביע תמיהתו אל נוכח העובדה, שהנאשם רואיין על ידי קצינת מבחן, אשר ערבית אינה שפת אימה, וזאת אל נוכח בקשות הדחייה של שירות המבחן בהגשת התסקיר מטעמו. יש בזאת כדי להסביר הטעויות העובדתיות שבתסקיר - במסגרתו צוין, כי הנאשם לקח את הילדות לקופת חולים וכן צוין, בניגוד מוחלט לכך, כי הנאשם ברח בשל ההתגודדות במקום. עובדות אלה אינן מתיישבות זו עם זו ויש לתלות את הדבר בקשיי השפה של הנאשם וקשיי הבנתו את הנשאל כתוצאה מכך.

9.         הנאשם ניצל זכותו למילה אחרונה. הוא הביע צערו וחרטתו בגין ביצוען של העבירות - בהן הורשע, והודה שעשה טעות גסה וחמורה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ