אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3116/05

גזר דין בתיק פ 3116/05

תאריך פרסום : 24/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
3116-05
16/07/2007
בפני השופט:
דן מור

- נגד -
התובע:
מע"מ ת"א3
עו"ד גב' שפין גרוס
הנתבע:
מזור יוסף
עו"ד גב' ליפקין
גזר דין

הנאשם הורשע, לאחר שהודה בעובדות כתב האישום, ב- 49 עבירות בניגוד לסע' 117(ב)(8) לחוק המע"מ, ו- 26 עבירות בניגוד לסע' 117(א)(6) לחוק.

העובדות שמאחורי הרשעה זו הינן שהנאשם, כמי שניהל עסק לשיפוצים, הוציא בתקופה שבין ינואר 99' ועד נובמבר 03', חשבוניות מס לעוסקים אחרים או הרשה לאחר לעשות שימוש בחשבוניות המס שלו, על אף שלא היה רשום כעוסק, כך שהמס הגלום בחשבוניות אלו - לא שולם ולא הועבר לרשויות. סכום המע"מ הגלום, כאמור, הינו סך של כ-165,000 ש"ח.

החומרה שבעבירות אלה הינה בכך שהנאשם, על אף שידע כי אינו רשאי לעבוד ולקבל תמורה מבלי להרשם כעוסק, ושהוא חייב על פי החוק להגיש דוחות תקופתיים ובעיקר - לשלם את המע"מ על העיסקאות, עבד לאורך תקופה ארוכה של כ- 4 שנים, תוך התעלמות מכל חובותיו אלו, כשהוא משלשל את סכום המע"מ לכיסו, או עוזר לאחר לעשות כן, והתחלק בתמורה הכספית, כמוסכם בין שניהם. נסיבות העבירה חמורות אף יותר , כשמתברר שהנאשם מבצע עבירות אלו בתקופה בה מתנהלים נגדו שלושה משפטים בגין עבירות דומות בניגוד לחוק מע"מ ופקודת מס הכנסה. מדובר שם בעבירות של השמטת עיסקאות מדוחות מע"מ, בשנים 91'- 93' ועבירות נלוות (ת.פ. 4497/94 בבימ"ש השלום ת"א-יפו), וכן עבירות הכנת פנקסי חשבונות כוזבים ושימוש במרמה ותחבולה, הכל בכוונה להתחמק ממס, בשנות המס 1994, 1995 ו- 1996, (ת.פ. 5591/98 בבימ"ש השלום ת"א-יפו), ולבסוף, בת.פ. 5432/99 של בימ"ש זה, עבירות של הוצאת חשבוניות מס פיקטיביות, במאות אלפי שקלים, בשנים 1997-1998. הנאשם הודה והורשע בתיקים אלה ובתאריך 29/1/03 נגזר דינו ל- 36 חודשי מאסר בפועל וכן מאסרים על תנאי וקנסות. הנאשם עתר לדחיית ביצוע ונענה בחיוב (לאחר כ-7 חודשי מאסר), אך ערעורו שנשמע בחודש מאי 2004, נדחה, וביום 20/5/04 החל לרצות את עונש המאסר. והנה מטבלת חשבוניות המס שצורפה לכתב האישום בתיק שבפני עולה כי תוך כדי ניהול משפטו, מוציא הנאשם חשבוניות מס למזמיני עבודה, על אף שהוא יודע כי הוא עובר עבירה, וכך אף בתקופת דחיית ביצוע עונש המאסר, בחודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר, שנת 2003!

הנובע מכך הוא שהנאשם מתעלם במצח נחושה מהוראות חוק מע"מ להן הוא כפוף כאזרח במדינה, על אף שזה עתה הורשע בדינו וממשיך במעלליו ממש בתקופה בה הוא מצפה לאהדת בית המשפט ולהקלה בעונשו.

כבר בפסק הדין בערעור הנ"ל, (ע.פ. 70290/03 בבימ"ש המחוזי ת"א-יפו), קבע בית המשפט, כי העבירות בהן הודה שם הנאשם, במיוחד סחר בחשבוניות פיקטיביות, הן עבירות המהוות את "אבי אבות הטומאה לענין עבירות המס", והנאשם שעשה מעשים אלו באופן שיטתי אינו אלא - "עבריין מס סדרתי". דברים אלו נכונים אף כיום. עדיין מדובר בעבירות הנעברות באופן שיטתי, במשך תקופה ארוכה, בהתנערות מחובת תשלום המס ותוך גזילת כספי ציבור לכיסו הפרטי. לכל זאת יש לצרף את העובדה כי לנאשם גליון הרשעות ארוך וכבד לפיו הורשע בעשרות תיקים בגין עבירות רכוש, מרמה ואף אלימות, ומעל לכל זאת יש לזקוף לחובתו, כי על אף ששוחרר ממאסרו בסוף שנת 2005, לא השיב הנאשם את חובותיו לרשויות המס ונותר חייב את הסכומים כנקוב בכתב האישום, ולאור מצבו הכלכלי - ספק רב אם שלטונות המס יצליחו לגבות את חובם.

לכאורה, בצירוף כל נסיבות חומרא אלו, מן הדין כי יגזר דינו לעונש קשה וכבד, דהיינו, מאסר ממש ולתקופה ארוכה, אולם בפרשתנו אין כל דרך להתעלם ממספר נסיבות לקולא שמשקלן רב.

ראשית, וזה העיקר, הנאשם ריצה עונש מאסר ארוך של למעלה משנתיים, לאחר שביצע את העבירות נשוא תיק זה. אמנם, הנאשם כבר ריצה בעבר עונשי מאסר בגין עבירות אחרות, אך לא בגין עבירות מס, וענייננו בתקופת מאסר ממשית וארוכה.

שנית, הוא נותן היום את הדין, בשנת 2007, על עבירות שבוצעו על ידו בשנים 1999 - 2003, דהיינו לפני 8 עד 4 שנים. אמנם עבירות אלו נתגלו לשלטונות מע"מ רק בשנת 2004, אך עדיין מדובר בתקופת ביצוע עבירות שלפני שנים רבות.

שלישית, היו אלו שלטונות המס שמנעו מהנאשם להרשם כעוסק, כך שיכול היה לעבוד בגלוי ולהוציא חשבוניות מס כחוק. גם למניעה זו מלהרשם כעוסק, בגין עברו של הנאשם וביצוע עבירות מס קודמות, חלק רב בכשלונו של הנאשם בנסיונו להתפרנס מהמקצוע היחיד בוא הוא מסוגל לכך. יש אף להניח כי הנאשם עמד בפני קושי רב גם במציאת עבודה כשכיר, לאור גיליון הרשעותיו המרשים.

רביעית, וגם לנסיבה זו משקל רב, שותפו של הנאשם לחלק נכבד מהעבירות בהן הודה, ולדברי ב"כ המאשימה ענייננו ב- 30% לערך מסכום חוב המס, כלל לא הועמד לדין. בית המשפט לא קיבל כל תשובה לתהייתו מהתנהגותה זו של המאשימה, והרגשת הצדק נפגעת כאשר ההתייחסות כלפי הנאשם ושותפו הינה כה שונה, ואין מדובר בענישה הנגזרת מנסיבותיהם האישיות של כל אחד מהם, אלא באי העמדתו לדין של השותף שחלקו בעבירות אינו הטפל אלא דווקא כעבריין העיקרי.

חמישית, שלא מצאתי להחמיר עם הנאשם בגין אי השבת חובותיו לשלטונות מע"מ. הנאשם השתחרר ממאסר ארוך כשהוא חסר כל. במצב זה, אפשרויותיו להשתכרות - נמוכים. מנגד, עליו לפרנס את שתי בנותיו מנישואיו הראשונים ואת בת זוגו לה שני ילדים משלה. כנגד הנאשם תלויים תיקי הוצל"פ בגין חובותיו מלפני תקופת מאסרו והוא נדרש אף לשלם את חובותיו לביטוח לאומי בגין תשלומי המזונות  לבנותיו. לדבריו, כשהוא מצליח להקים עסק או לרכוש רכב לפרנסתו, מיד מוטלים עיקולים והרכוש נלקח ממנו. אין תמה שאינו מצליח לשלם את חוב המס בסך של 165,000 ש"ח, כשלסכום הקרן מתווספים קנסות וריביות, וכל תשלום נזקף, קודם לכל, על חשבון הריבית והקנס.

ושישית ואחרון, הנאשם הודה וחסך זמן שיפוטי יקר.

בעניינו של הנאשם הוגש תסקיר קצין מבחן. על פי האמור בתסקיר, סובל הנאשם מהפרעת אישיות גבולית הפוגעת באינטליגנציה הגבוהה בה ניחן כך שהתנהגותו במהלך כל השנים נגועה בחוסר שיפוט, תוך קושי להתמודד עם דרישות המציאות, והוא חוזר ונכשל במעשיו על אף מודעותו למחירים הגבוהים שהוא משלם בגין אי שמירת החוק. לאחר שחרורו מהמאסר, מקיים הנאשם, כחלק מתנאי שחרורו, קשר טיפולי פרטני, שלכאורה מביא לשינוי בדפוסי התנהגותו. כיום הוא מודע לקשייו ומשקיע מאמצים לפעול בהתאם לחוק. לאור העובדה כי מאז שחרורו, כשנתיים ימים, לא חזר והסתבך בעבירות מס או אחרות, סבורה קצינת המבחן כי ענישה מכבידה עשויה להכשילו ולהרפות מכוחותיו בתהליך השיקומי. על אף שלבית המשפט ספק אם אכן עשוי הנאשם לשנות את אורח חייו העברייני, תמיד יש מקום לתקוה. 

לאור כל האמור לעיל, החלטתי כי עיקר העונש יהיה צופה פני עתיד, להרתעה, ושמא יהיה בכך כדי לדחוף את הנאשם שלא לחזור לסורו. יחד עם זאת, לאור כל חומרת המעשים ונסיבותיהם, אין מנוס אלא מלהשית עליו אף עונש של מאסר, אך בהתחשבות במאמצי שיקומו, והצורך העז של בנותיו לקשר אישי עימו, לאחר  תקופת ניתוק ארוכה, ישקול בית המשפט כי עונש מאסר זה ירוצה בעבודות שירות.

הנני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

א.                ששה חודשי מאסר אשר אפשר וירוצו בעבודות שירות.

ב.                 18 חודשי מאסר, אשר הנאשם לא ישא בהם אלא אם יעבור, תוך 3 שנים מיום שחרורו מהמאסר, כל עבירה בניגוד לסע' 117(א) וסע' 117(ב) לחוק המע"מ.

ג.                   הנאשם ישלם קנס בסך 5,000 ש"ח, ב- 5 תשלומים חודשיים שווים, בסך 1,000 ש"ח כל אחד, כשהתשלום הראשון יתבצע 30 יום לאחר סיום ריצוי עונש המאסר.

ד.                 הממונה על עבודות השירות מתבקש ליתן חוו"ד על התאמתו של הנאשם לביצוע העבירות ועל מקום העבודה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ