אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3093/07

גזר דין בתיק פ 3093/07

תאריך פרסום : 06/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3093-07
29/10/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מחמוד עלאן ת.ז 324149418
עו"ד שמא
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, במסגרתו של הסדר טיעון, בביצוען של העבירות הבאות: סיוע לשוד בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 402(ב) יחד עם סעיף 32 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977, ובעבירה של הסעה שלא כדין, לפי סעיף 12א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל תשי"ב - 1952 (להלן: "חוק הכניסה לישראל").

פרטי האישום

2.         כמתואר בכתב האישום המתוקן, קשר הנאשם, במועד שאינו ידוע למאשימה, קשר עם שלושה אחרים: חיידר, מועתז וסופיאן, לבצע שוד בביתה של המתלוננת, המתגוררת ברחוב הדרור 27, מבשרת ציון. הנאשם וסופיאן הכירו את הבית לאחר שביצעו עבודות גינון בגינתו, במסגרת עבודתם בחברת "גני אורן", ביום 11.2.07.

בשעה 11:00 הגיעו הנאשם והאחרים באמצעות רכב, אשר היה נהוג בידי הנאשם, ונעמדו בסמוך לבית. חיידר וסופיאן לבשו חולצות של חברת "גני אורן", עטו כפפות על ידיהם וגרביונים על פניהם, ומועתז חבש כובע וגרב, אולם לא על פניו (על ראשו, ככל הנראה). מועתז דפק בדלת הכניסה לבית, וכאשר פתחה המתלוננת את הדלת, נכנס מועתז לבית, הוריד את הגרב על פניו, אחז במתלוננת בידיה, סתם פיה לזמן קצר לבל תצעק ולקחה לסלון הבית. כל זאת עשה מועתז כאשר אחד מן האחרים אמר לו להרגה. מועתז וחיידר ניסו אף לאזוק המתלוננת ברגליה, אך בהמשך ביקשו להרגיעה והביאו לה כוס מים. סופיאן וחיידר עלו לקומה השנייה בבית, בעוד מועתז שומר על המתלוננת. הם ניגשו לכספת באחד החדרים, פתחוה וגנבו מתוכה סכום כסף, שאינו פחות מ-9,000ש"ח וכן תכשיטים בשווי שאינו ידוע למאשימה. לאחר שביצעו זממם, עזבו השלושה את הבית. הנאשם אספם ברכב, הנהוג בידו, וכולם נמלטו מן המקום.

טענות הצדדים

3.                  ב"כ המאשימה ביקש להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה משמעותית. תחילה הצביע על שני פרמטרים מרכזיים, כשיקולים לחומרא בעונשו של הנאשם: הראשון, הנו תכנון מוקדם ותעוזה רבה, אל נוכח שעת ביצוע העבירה (11:00 בבוקר), לאור יום, בשכונת מבשרת ציון; השני, הנו אלימותם של המשתתפים, במהלך השוד, כלפי המתלוננת. הנאשם אמור לצפות, באופן סביר לחלוטין, אלימותם של חבריו. יש להדגיש, כי האלימות הופנתה כנגד המתלוננת, ילידת 1948, אשר הייתה בת 59 בעת ביצוע העבירה. כעולה מעובדותיו של כתב האישום המתוקן, המדובר באלימות פיזית ונפשית כאחד, כאשר בהתנהגותם, גרמו הנאשם וחבריו למתלוננת טראומה עזה. ב"כ המאשימה בקש שלא לייחס משקל רב לעובדה, שהשודדים נתנו למתלוננת כוס מים והרגיעוה.

ב"כ המאשימה הכיר בשיקולים לקולא, הנזקפים לטובתו של הנאשם, קרי: עברו הנקי והודאתו, אך לדידו, יש ליתן לאלה משקל לעניין אורכה של תקופת המאסר ולאו לסוג העונש, אשר יושת על הנאשם.

4.         הסנגורית ביקשה להקל בעונשו. היא לא הכחישה גילויי האלימות במהלך השוד, אך ביקשה להדגיש, כי קשירת ידיה של המתלוננת וסתימת פיה ארכו אך שניות אחדות. יש לשים לב להתנהגות השודדים, אשר הושיבו את המתלוננת על כסא, הביאו לה מים והרגיעוה. השודדים לא השתמשו בכל נשק שהוא ולמתלוננת לא נגרם כל נזק פיזי. הסנגורית ביקשה לציין, כי חלקו של הנאשם ספציפית בפרשה, היה מזערי ודובר בסיוע פסיבי. הנאשם לא ראה את מעשה השוד או את הקורבן, ובסופו של דבר הסתכם חלקו בשוד בסך של 1,000ש"ח בלבד.

            הסנגורית התייחסה גם לנסיבותיו האישיות של הנאשם. לדבריה, התייתם הנאשם בגיל 10 וגדל בפנימייה עד גיל 17. הוא זכה לאיחוד משפחתי הודות לאחותו הגדולה, אשר שכרה דירה ואספה את כל בני המשפחה, 8 נפשות במספרם, בשנית. ביצוע העבירה על ידי הנאשם גרמה לזעזוע בקרב בני משפחתו, המנהלים אורח חיים נורמטיבי. אין לנאשם עבר פלילי וזו הסתבכותו הראשונה עם החוק. לטענת הסנגורית, נגרר הנאשם אחר סופיאן, העבריין לדידה, לביצועם של מעשים אלה. עוד ציינה, כי הנאשם הודה וחסך מזמנו של בית המשפט, נטל אחריות לביצוען של העבירות וכן הביע חרטה וצער על מעשיו. יש לזכור גם, כי בגין נסיבותיו האישיות, שוחרר הנאשם למעצר בית. בהתייחס לרכיבי הענישה ביקשה הסנגורית, שלא לחייב הנאשם בפיצוי מאחר שמצבה הסוציו-אקונומי של משפחתו קשה מאוד.

5.         הנאשם ניצל את זכות המילה האחרונה. הוא הביע צער וחרטה על העבירות - בהן הורשע, הודה בטעותו וכן ציין, כי למד הלקח בתקופת מעצרו.

דיון

6.         הנאשם הורשע, כאמור, בעבירה של סיוע לשוד, היא עבירה חמורה. העבירה בוצעה לאחר תכנון מוקדם, שהרי הנאשם וחברו עבדו בגינת ביתה של המתלוננת, ותוך גילוי תעוזה רבה, שכן בוצעה לאור יום.

הנאשם היה מוכן ליטול חלק בביצועה של עבירת שוד אלים, תוך שהסכים לשדוד אישה מבוגרת (בת 59 במועד ביצוע השוד). לא ניתן לקבוע כי הנאשם לא צפה שימוש באלימות, מצידם של חבריו, כלפי המתלוננת ובעצם העובדה שלא השתתף בעצמו בשוד, אין כדי להפחית משמעותית בחלקו בעבירה. משכך, אין לקבוע, כטענת הסנגורית, כי חלקו של הנאשם בביצוע העבירה, היה מזערי. הנאשם, בדומה ליתר חבריו, הפרת זכותה של המתלוננת לביטחון אישי ורכושי בביתה - מבצרה, בלא שתיפול קורבן למעשה שוד מזעזע, כזה שחוותה.

            על אף האמור, אין להתעלם מן השיקולים לקולא, בעניינו של הנאשם. לעניין זה יש לציין דבר הודאתו - מה שחסך מן המתלוננת הצורך להעיד ולחוות רגעי האימה והפחד בשנית. עוד יש לזכור, כי אין לנאשם עבר פלילי וזו הסתבכותו הראשונה עם החוק.

7.         כל צד הגיש פסיקה, התומכת בטענותיו. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים לחומרא ולקולא, כפי שפורטו לעיל על ידי באי - כוחם, ולאחר עיון בפסיקה, אשר הגישו הצדדים לעיוני, החלטתי שלא למצות הדין עם הנאשם.

אי לכך, יעמוד עונשו על אלה:

א.         12 חודשי מאסר בפועל, בניכוי תקופת מעצרו (מיום 20.3.07 ועד 13.5.07).

ב.         18 חודשי מאסר על תנאי, אשר לא ירצה, אלא אם תוך שנתיים מיום סיום ריצוי עונשו יעבור עבירה מסוג פשע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ