אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3082/04

גזר דין בתיק פ 3082/04

תאריך פרסום : 22/03/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
3082-04
19/09/2005
בפני השופט:
יצחק כהן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד י' נבון [פמ"ח]
הנתבע:
נדאל ג'ברין
עו"ד ג'בר ג'ברין
גזר דין

1.       במסגרת הסדר טיעון שנעשה בין הצדדים, תוקן כתב האישום והנאשם הודה בעבירה שיוחסה לו בכתב האישום המתוקן, היא גרימת חבלה חמורה למתלונן, בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 333 בצירוף סעיף 335 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977.

2.       העבירה שהנאשם הודה בביצועה נעברה על ידו בתאריך 13.5.04, ועל פי כתב האישום המתוקן, בו כאמור הודה הנאשם, הנאשם הגיע לביתו של המתלונן בשעות הערב, לפי הזמנת המתלונן, על מנת להסדיר חוב כספי שהמתלונן היה חייב לו. נטען, כי בשלב מסוים הנאשם ביקש מהמתלונן כוס מים, ובעת שזה פנה לעבר המטבח, דקר הנאשם את המתלונן בחפץ חד.

3.       כתוצאה מהדקירה נגרמו למתלונן שני פצעים בגבו והוא אושפז בבית חולים "העמק" למשך ארבעה ימים, החל מיום 13.5.04 ועד ליום 16.5.04.

4.       קודם שבאתי לשמוע טענות הצדדים לעניין העונש שיש להטיל על הנאשם, הורתי לשירות המבחן לערוך תסקיר על הנאשם.

          בעיקרם של דברים תסקיר במבחן הוא תסקיר חיובי, הסוקר את נסיבותיו האישיות של הנאשם, אשר ניהל אורח חיים נורמטיבי, והשקיע זמנו בעבודה ובחיק משפחתו. כיוון שאין רישום על עבירות שהנאשם ביצע בעבר, ולאור התרשמות קצין המבחן מחרטתו הכנה של הנאשם, המליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש שירוצה בעבודות שירות, ובנוסף לכך מאסר על תנאי, התחייבות כספית ופיצוי למתלונן. להערכת שירות המבחן, "עונש שכזה יעזור לנדאל להפיק את הלקחים הדרושים ממעשהו".

5.       ב"כ המאשימה עמד על חומרת מעשיו של הנאשם ועל הצורך להענישו בחומרה על המעשה שעשה. ב"כ המאשימה הוסיף, כי העובדה שהמתלונן הגיע לבית המתלונן כשבידו חפץ חד, מעידה על כך שמלכתחילה תכנן והתכוון לדקור לדקור את המתלונן.

          בהתייחסו לתסקיר שירות המבחן, טען ב"כ המאשימה, כי אין להסתפק בעונש מאסר שירוצה בעבודות שירות, ואת טיעונו סמך על מספר פסקי דין שניתנו בבית המשפט העליון. על כן, בטיעונו עתר ב"כ המאשימה לכך שאשית על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל ומאסר על תנאי, וכן עתר ב"כ המאשימה לכך שאחייב את הנאשם לשלם פיצוי למתלונן.

6.       לעומת דברים אלה ביקש ב"כ הנאשם שלא למצות את הדין עם הנאשם. לטענת ב"כ הנאשם, הנאשם לא הצטייד בחפץ חד קודם שבא לבית המתלונן, ואין על כך כל טענה בכתב האישום, וכל האירוע התפתח כפי שהתפתח משום שהמתלונן, אשר יזם את הפגישה בביתו, קנטר את הנאשם ואמר לו בצורה בוטה, כי לא ישלם לו את שכר העבודה המגיע לו. בהקשר זה ציין ב"כ הנאשם, כי הנאשם עשה מספר ניסיונות לגבות את המגיע לו, וחלקם בוצעו באמצעות אביו של הנאשם, אך המתלונן דחה את הנאשם ואת אביו בלך ושוב, ולא סילק את חובו. ב"כ הנאשם הוסיף, כי המתלונן אינו טלית שכולה תכלת, שכן מסמכי בית החולים אשר הוגשו על ידי ב"כ המאשימה מעידים כי הוא משתמש בסמים קלים (מריחואנה), ועוד הוסיף, כי בעברו של המתלונן הרשעות קודמות, ולא בעבירות של מה בכך.

          ב"כ הנאשם הדגיש את "עברו הנקי" של הנאשם, את חרטתו על המעשה שעשה, את המחלה הקשה שתקפה את אביו, שבימים אלה אושפז בבית חולים, וכן את כל יתר נסיבותיו האישיות של הנאשם שיש להביא בחשבון בעת גזירת הדין, לרבות אלה שפורטו בהודעה שב"F הנאשם שלח לבית המשפט ערב מתן גזר הדין.

7.       אף הנאשם בדבריו אמר, כי הוא מתחרט עלשאירע וכי לא ישוב על מעשה שכזה. הנאשם הודה כי טעה, וביקש שלא אשית עליו עונש של מאסר.

8.       הנאשם, יליד שנת 1981 ללא עבר פלילי, דקר את המתלונן בחפץ חד וגרם לו לפציעה שחייבה את אישפוז המתלונן למשך ארבעה ימים בבית החולים. גם אם ברקע הדברים עומדת העובדה, שהמתלונן היה חייב סכום כסף לנאשם והתכחש לחובו בלשון בוטה, אין לקבל בשום פנים ואופן את הדרך בה בחר הנאשם ליישב את הסכסוך עם המתלונן. עם זאת, נכונה טענת ב"כ הנאשם, שבכתב האישום אין כל טענה לפיה הנאשם הצטייד מראש בחפץ החד באמצעותו דקר את המתלונן.

9.       ההלכה שיצאה מלפני בית המשפט העליון מורה להחמיר עם אלה העושים שימוש בסכינים ובשאר חפצים חדים על מנת ליישב סכסוכים. לא אוכל לסקור את כל הפסיקה שניתנה בנושא זה, ואביא אך מקצת מפסקי הדין המתווים את הדרך:

(א)     בע"פ 4333/04 קונדוס נ' מדינת ישראל (פורסם ב"דינים ועוד ...") נקבע:

"עבירות אלימות המתבצעות באמצעות נשק קר ומסכנות חיי אדם ושלמות הגוף מחייבות ענישה מחמירה ומרתיעה, העשויה לתרום להקטנת ממדי התופעה אשר פשתה כנגע בחברה, ומתרחשת לא אחת בעימותים בין צעירים. ההיזקקות לאמצעי אלימות כדרך התמודדות עם יריבויות, ולעיתים באמצעות שימוש בנשק קר, מצריכה תגובה עונשית הולמת ואפקטיבית כמסר של הגנה על בטחון האדם וכמסר חינוכי שיקלט בהדרגה בתודעת הציבור, ובכלל זה בני הנעורים."

(ב)      בע"פ 8314/03 רג'אח נ' מדינת ישראל (פורסם ב"דינים ועוד ..."), נקבע:

"בית המשפט חייב להעלות את תרומתו הצנועה במלחמה הקשה שיש לחברה בישראל באלימות הגוברת והולכת ברחובות ובבתים, ותרומה זו תמצא את ביטויה בעונשים החמורים ששומה עליהם על בתי המשפט לגזור על מעשי אלימות שפשו במקומנו כמגיפה. עלינו למוד את הרחמים שבליבנו כמידה הראויה להם, והרי ידענו כי כל מי שנעשה רחמן במקום אכזרי סוף שנעשה אכזרי במקום רחמן. יצא הקול מבית המשפט ויילך מקצה הארץ ועד קצה. יצא הקול ויידעו הכל כי מי שיורשע בעבירת אלימות יישא בעונש חמור על מעשהו. והעונש יהיה על דרך הכלל כליאה מאחורי סורג ובריח. וככל שייעצם מעשה האלימות כן תארך תקופת המאסר."

(ג)      בע"פ 6720/04 מדינת ישראל נ' עסאם זחאיקה (פורסם ב"דינים ועוד ...") נקבע:

"נלאינו מאמור, עוד ועוד שוב ושוב, כי יש לשרש את תת תרבות הסכין מחיינו, וחובה היא המוטלת על בית המשפט להרים את תרומתו למלחמה קשה זו שבאלימות אשר פשתה במקומותינו. הטלת עונשים קלים - יחסית לנדרש - על מי שמפרים צו של לא תנעץ סכין בגוף הזולת מחטיאה את המטרה ואת שאיפתנו לעקירה מן השורש של התופעה הפסולה הזו. דעתנו היא אפוא שיש להחמיר בעונשו של המשיב. בה בעת, נוסיף ונזכור כי מעשהו הקשה של המשיב בא לאחר שהמתלונן "התחיל" במריבה, ויש להביא גורם זה במניין הגורמים שבשיקלולם מביאים לצורך להחמיר בעונשו של המשיב."

          יכול הייתי להביא פסקי דין נוספים, המורים אותנו להחמיר עם אלה העושים שימוש בסכינים, מברגים, קרשים וחפצים אחרים לשם יישוב סכסוכים, אך אעצור כאן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ