אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3033/07

גזר דין בתיק פ 3033/07

תאריך פרסום : 11/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3033-07
30/05/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
יעקב פאר ת.ז. 056018187
עו"ד א' עטרי
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בביצוען של שתי עבירות: האחת, עבירת הצתה, לפי סעיף 448 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין" או "החוק"); השנייה, עבירה של חבלה במזיד, לפי סעיף 413ו לחוק העונשין.

פרטי כתב האישום

2.         כמתואר בכתב האישום המתוקן - בעובדותיו הודה הנאשם - התגלע סכסוך בינו לבין המתלוננת, בעטיו ביקשה המתלוננת להתגרש מן הנאשם. בשל כך, מסרה המתלוננת לנאשם כתב תביעה לגירושין, אשר הגישה נגדו.

לנאשם ולאשתו שני כלי רכב, המצויים בבעלותם המשותפת. האחד, מסוג "מזדה" (להלן: "רכב המזדה") והשני מסוג "סובארו ג'סטי" (להלן: "רכב הסובארו"). ביום 4.3.07 רכש הנאשם שני מיכלים ריקים, בנפח של 20 ליטרים האחד, ומילאם בנפט. ביום המחרת, הוא יום ה-5.3.07, שפך הנאשם סוכר לתוך מיכל הדלק ולמיכל השמן של רכב הסובארו, במטרה להשביתו. מאוחר יותר, לקח הנאשם את רכב המזדה והשאיר את רכב הסובארו. ביום 6.3.07 בשעה 09:30 התקשר הנאשם למתלוננת וביקשה לשקול שוב את החלטתה להתגרש ממנו. משעמדה המתלוננת על כוונתה להתגרש מן הנאשם, שפך הנאשם הנפט, אשר רכש קודם לכן, על רצפת דירתם המשותפת, בסלון ובחדר השינה. אחרי כן הצית הנאשם את הדירה, כאשר הייתה פנויה מאדם, וכתוצאה מכך, ניזוקה הדירה וכל תכולתה נשרפה. משנודע למתלוננת דבר השריפה בביתה, יצאה מעבודתה ונהגה ברכב הסובארו לכיוון ביתה. בעודה בדרכה לביתה, חדל הרכב מנסיעתו, עקב מעשה החבלה שבוצע בו.

טיעוני הצדדים לעונש

3.         ב"כ המאשימה ביקש להחמיר בעונשו של הנאשם ולהטיל עליו תקופת מאסר ממושכת. לדבריו, הנאשם לא יכול היה לכבד רצונה של אשתו להתגרש ממנו, ולנוכח סירובה, נתקף הנאשם בדחף להזיק לה. הנאשם תכנן העבירה, רכש חומר הבעירה בעוד מועד וחבל ברכב הסובארו - וכל זאת במטרה לממש דבר העבירה באם תשיב המתלוננת פניו ריקם. הנזקים, אשר נגרמו הן לרכב הסובארו והן לדירתם המשותפת של המתלוננת והנאשם, היו כבדים והמתלוננת ובנה נזקקו אף לטיפול נפשי, בשל האירוע הקשה ונזקיו.  

בהתייחסו לעדי האופי הרבים, אשר העידו לטובתו של הנאשם, כפי שיפורט בהמשך, ציין ב"כ המאשימה, כי עדים אלה דיברו אמנם בשבחו של הנאשם, והעידו על אורך רוחו, סבלנותו, רצונו לעזור ולסייע בידי אחרים המצויים במצוקה או בבעיה, אך בפועל, כאשר דבר מה השתבש בחיי הנישואין שלו והוא נתבקש להתמודד עם בעיה משלו, הפך הנאשם לאדם חסר רגשות, ומאדם רחב לב, הפך הנאשם לפושע, אשר תכנן מעשה פשיעה נתעב באופן קר ומחושב. במעשיו יצר הנאשם סכנה ממשית לרכוש ולחיי אדם, שכן יש להניח, כי הוא ידע היטב דבר הסכנות, הכרוכות בהבערתה של אש. ב"כ המאשימה ציין עוד, כי לנאשם עבר פלילי - במסגרתו 3 הרשעות בגין עבירות, הנוגעות למעשי חבלה של ממש.

ב"כ המאשימה סיים דבריו באומרו, כי זהו המקרה הראוי להעברת מסר של הרתעתה ממשית - לפיו אין מקום לפתרון סכסוכים באמצעים אלימים כלשהם.

4.         הסנגור ביקש להקל עם מרשו. לדבריו, הנאשם הודה במעשיו, ער לחומרתם, וכן הביע צער וחרטה עמוקה בגינם, הן בהודעתו במשטרה והן בפני בית המשפט. הסנגור הדגיש, כי הנאשם אמנם ביצע מעשה של הצתה, אך הוא לא עשה כן על רקע עברייני, אלא בשל אובדן שיקול דעת. משכך, אין זה המקרה - בעטיו יחמיר בית המשפט בעונשו של נאשם, ואין להתייחס לעבירה, אשר ביצע הנאשם, במלוא החומרה. הסנגור תיאר, בהמשך לכך, הרקע לביצוע העבירה, בהבהירו, כי היחסים בין הנאשם לבין המתלוננת עלו על שרטון. הנאשם אהב את המתלוננת אהבה עזה וקיווה להסדרת העניינים ביניהם. כאשר הודיעה לו המתלוננת אודות רצונה להתגרש ממנו, חרב עולמו של הנאשם עליו. אכזבתו הקשה ותסכולו העמוק גרמו לו לאבד שיקול דעתו ולבצע מעשה העבירה. יחד עם זאת יש לזכור, כי הנאשם לא איים על המתלוננת או פגע בה. בסערת רגשותיו, הוא המתין לשעה - בה לא יהא איש בבית, הציתו ועלה אחרי כן על רכבו, במטרה לשים קץ לחייו. הפסיכיאטר המחוזי קבע אף הוא, כי הנאשם שרוי במצב של בלבול. הסנגור ביקש, בהקשר זה, שלא ליתן משקל מלא להצהרת הנפגע, שכן המתלוננת, אשר טענה כי נזקקה לטיפול נפשי, לא תמכה דבריה בכל מסמך שהוא ולא הגיעה לבית המשפט במטרה למסור עדותה. בנוסף, הגם שבמסגרתו של הסדר הטיעון בעניינו של הנאשם, הודה הנאשם בהיזק לדירה כך שכל תכולתה נשרפה, ביקש הסנגור להדגיש, כי התמונות מן הדירה השרופה מראות, שהדריה מלאה עשן, אך מכשירי החשמל והריהוט נותרו שלמים, והנזק פחות מן המתואר על ידי המתלוננת.  

הסנגור התייחס, בהמשך לכך, לנסיבותיו האישיות של הנאשם. הוא ציין, כי הנאשם בן 47 שנים ואב לארבעה - שלושה מנישואיו הקודמים וילד קטן נוסף מנישואיו למתלוננת. הנאשם הנו איש משפחה חם, המקיים קשרים חמים עם ילדיו. אין המדובר בעבריין, אלא באדם נורמטיבי ומהימן, אשר החל כפקיד זוטר במס הכנסה והפך לאחראי על אגף שלם - ובו מאות עובדים. מאדם נורמטיבי ופעלתן, מצא עצמו הנאשם בחברתם של עבריינים מכל הסוגים, מאז שוהה הנאשם במעצר, מזה מספר חודשים. בהתייחס לעברו הפלילי של הנאשם, ציין סנגורו, כי מדובר בעבירות ישנות והאחרונה שבהן משנת 1999. לעברו הפלילי של הנאשם, לטענת הסנגור, אין כל משמעות בבחינת עניינו כעת.

לסיכום דבריו ביקש הסנגור להסתפק בעונש מאסר, החופף תקופת מעצרו של הנאשם.

5.         הנאשם ניצל אף הוא את זכות המילה האחרונה. הוא ביקש לציין, במסגרת זו, כי סייע לאחרים, עזר לחלשים וחילק מוצרי מזון למשפחות נזקקות. בחייו האישיים, למרבה הצער, הצליח פחות. הנאשם הגדיר עצמו כאיש בית והסביר, שהמסגרת המשפחתית חשובה לו עד מאוד. הנאשם האמין, שבכוחו להתגבר על חילוקי הדעות בינו ובין המתלוננת, וכי הדברים ביניהם "יסתדרו", כלשונו. משכך, בשעה שקיבל את מסמכי הגירושין, היה המום. המתלוננת סירבה ללכת עימו ליועץ נישואין, ובמצב דברים זה, חש הנאשם דיכאון עמוק וייאוש, הרגיש שאין טעם לחייו וחשב לפגוע בעצמו. כעת מבין הנאשם, לדבריו, כי שיקול דעתו היה מוטעה. הנאשם הביע צער וחרטה עמוקה, וביקש את בית המשפט לנהוג בו במידת הרחמים, לאחר שכבר איבד את משפחתו ואת מקום עבודתו.

6.         הנאשם העיד שורה ארוכה של עדי אופי, וביניהם: בני משפחתו, חבריו ועמיתיו לעבודה. עמיתיו לעבודה, בעלי תפקידים בכירים, המכירים את הנאשם מזה שנים רבות, דברו רבות בשבחו של הנאשם והעלו על נס את תרומתו לכל מי שנזקק לכך, רגישותו הרבה לסבלם של אחרים, אהבתו לבריות, סבלנותו ביחסיו עם האחר ויכולותיו הארגוניות. בני משפחתו של הנאשם, אביו הקשיש ושתי בנותיו, דיברו רבות על יחסו המסור, דאגתו למחסורם ומאמציו לחסוך מהם כל טרחה.

דיון

7.         בטרם אבחן טענות הצדדים לגופם של דברים יש לציין, כי הגם שההסדר בין הצדדים כלל הזמנתו של תסקיר מבחן, נאלץ ב"כ הנאשם לוותר עליו, לאור בקשת הדחייה הממושכת מטעמו של שירות המבחן למבוגרים.

8.         ולגופו של עניין - הנאשם ביקש "לסיים" סכסוך משפחתי באמצעים נלוזים, אשר אינם יאים לפתרון הבעיה. דווקא מן הנאשם - אשר תואר בחוג קרוביו ומכריו, כאדם נעים הליכות, בעל ערכים אנושיים נעלים, הנכון לתרום מעצמו בכל שעה למען הזולת - הייתי מצפה לטיפול ראוי בבעיה, אשר איימה לדידו על שלמות המסגרת המשפחתית שלו, היקרה לליבו כל כך, עם רעייתו ובנו הקט, באמצעים הולמים, המאפיינים הליכותיו, קרי: ברגישות, מסירות, הבנה, אהבה ורצון טוב.

דומה, כי יחסי האנוש הנהדרים של הנאשם עם סובביו לא אפיינו כלל את מסגרתו המשפחתית הקטנה, ומאדם שנצטייר כמכר אידיאלי, הפך הנאשם, בן רגע, אל נוכח דרישת רעייתו להתגרש ממנו, לבעל שיקול דעת מעוות, המאבד עשתונותיו במהרה, הופך עורו ותר אחר כל דרך אפשרית ואכזרית דיה לנקום באשתו, היא המתלוננת. הכיצד אדם, אשר דובר עליו רבות כעל איש משפחה למופת - ואני מקבל דברי אביו בנותיו בנדון - מסוגל לתכנן מעשי עבריינות בזויים ולהרוס במו ידיו את בני משפחתו - אותם הוא אוהב, לדבריו, אהבת נפש? - אתמהה. נראה לי, כי רגשותיו של הנאשם - אותם הוא מאפיין כאהבה עזה לבני משפחתו, אינם אהבה אלא אנוכיות צרופה, אחרת לא היו גוררות הבעיות שבחיי הזוגיות שלו, תגובות עזות ומסוכנות, החורגות מכל גבול של שיקול דעת נורמאלי וסביר. במצב דברים זה, אין להתעלם מחומרת מעשי העבריינות של הנאשם ולראותם כמעשים שבאובדן שיקול דעת בלבד. חשוב לזכור, כי הנאשם, במעשה מתוכנן ומחושב היטב, ביקש לנקום ברעייתו, בדרך אכזרית ומאיימת, אשר אין להקל במשמעותה הקשה ובחומרתה בשום מצב. המתלוננת עצמה, במסגרת הצהרת הנפגע, דיברה אודות סבלה הרב, נזקיה הכלכליים הכבדים (הוצאות ניכרות לשיפוץ הבית ותיקון הרכב, אובדן ביגוד ושאר פרטי רכוש) ונזקיה הנפשיים. אין להתעלם מנתון זה, על אף טענת הסנגור, כי לא הובאו ראיות של ממש לדבר. הרי מצוקתו של אדם, אשר ביתו נשרף במעשה מכוון, הנה ברורה ומובנת מאליה, ואין להקל בה, ואין צורך להוכיחה במסמכים.  

9.         גם לדידי, עברו הפלילי של הנאשם הנו רחוק. הנאשם הורשע בביצוע עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש ותקיפה סתם, בשנת 1993; אחרי כן הורשע בגין עבירת איומים, באמצעות מתקן בזק, בשנת 1996, והרשעתו האחרונה הנה מיום 5.7.01 - גם הפעם בעבירת איומים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ