אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3028/07

גזר דין בתיק פ 3028/07

תאריך פרסום : 06/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3028-07
20/06/2007
בפני השופט:
יצחק ענבר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עדי דמתי
הנתבע:
רביע מרואן ת.ז. 900090358
עו"ד עיזאת עותמאן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על-פי הודאתו בכתב אישום מתוקן, במסגרת הסדר טיעון (שלא כלל הסדר לעניין העונש), בעבירות של סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה, כניסה לישראל ושהייה בה שלא כדין, נהיגה ללא רישיון נהיגה ונהיגה ללא ביטוח.

            על-פי עובדות כתב האישום המתוקן, הנאשם הנו תושב שטח הרשות הפלסטינאית ואינו בעל היתר כדין להיכנס לישראל או לנהוג בה ברכב. ביום 26/2/07, בשעה שאינה ידועה למאשימה, באזור הקסטל, ביקש הנאשם מאחד בשם הרש מנדל כי ישאיל לו עד למחרת בבוקר את הרכב שבהחזקתו מסוג רנו "קנגו" (להלן: " הרכב"). תקפו של רישיון הרכב פג כבר ביום 6/6/06.

            ביום 27/2/07, בסמוך לשעה 00:10, נסעה ניידת סיור משטרתי (להלן: " הניידת") אחרי הרכב הנהוג על-ידי הנאשם, לכיוון צומת נווה יעקב - ציר עוזי נרקיס. משהבחין הנאשם בניידת, נמלט מן המקום בנסיעה מהירה. הניידת החלה לדלוק אחר הרכב בניסיון לעצרו, תוך שהיא מפעילה אורות כחולים וצפירות וכורזת לרכב  מספר פעמים לעצור בצד.  לא רק שהנאשם לא נענה לקריאות הניידת, אלא שברגע הישמע הכריזה האיץ את מהירות נסיעתו והמשיך בנסיעה לכיוון בית חנינא. אותה עת נסעו בכביש מספר כלי רכב והנאשם עקף אותם באמצעות הרכב, הן מימין והן משמאל, בדרך שסיכנה את נוסעי כלי הרכב. בהמשך הצטרפה למרדף ניידת משטרתית נוספת, אשר הפעילה אף היא אורות מהבהבים וסירנה. למרות זאת, המשיך הנאשם בנסיעתו המהירה וחצה צומת ברמזור אדום. בשלב מסוים עבר הרכב לנתיב הנסיעה הנגדי, נסע לפחות 500 מטר בניגוד לכיוון התנועה וגרם לכלי רכב שנסעו אותה עת בכביש, לעצור בצד נתיב נסיעתם בפתאומיות. על מנת לעצרו, נאלצה הניידת הנוספת לנסוע בעקבות הנאשם בנתיב הנגדי. בסופו של דבר, בצומת הרחובות יקותיאל אדם ועוזי נרקיס, איבד הנאשם את השליטה על הרכב והתנגש עם חזית הרכב ברמזור. הן הרכב והן הרמזור ניזוקו.

2.         הנאשם בן 31, נשוי ואב לשלושה ילדים בגילאים 5 חודשים, 4 ו-6 שנים. הוא תושב הכפר בית ענאן בתחום הרשות הפלסטינאית. אין לו עבר פלילי. על-פי המפורט בתסקיר שירות המבחן, הנאשם בעל מערכת ערכים נורמטיבית, אך הוא מתקשה לממש את יכולותיו ושאיפותיו לניהול אורח חיים תקין לאורך זמן, וזאת על רקע קשייו להשתלב בעבודה מתאימה באזור מגוריו ונסיבות משפחתיות וכלכליות קשות בהן גדל. קצינת המבחן התרשמה, כי הנאשם בעל דפוסי תפיסה וחשיבה פשוטים וקונקרטיים, בעל קושי להתמודד עם מצבי לחץ ונטייה להתנהג במצבים כאלה באופן אימפולסיבי ולא שקול, וללא יכולת לחשוב על התוצאות וההשלכות האפשריות של התנהגות זו. לאחר שהנאשם נשר בסוף כיתה ט' ממסגרת בית הספר, לאור מצב כלכלי קשה, הוא עבד בעבודות מזדמנות שונות. עד לפני מעצרו הוא עבד בחנות ירקות. בהתייחסותו למעורבותו בעבירות נשוא כתב האישום, קיבל על עצמו אחריות מלאה והביע צער וחרטה. הוא הסביר, כי יסוד העבירות בחששו מהשוטרים נוכח העובדה שלא היה מצויד באישור כניסה בישראל, חשש שגרם לו שלא להפעיל שיקול דעת הולם. כמו כן הסביר, כי נכנס לישראל ללא אישור במטרה למצוא עבודה, וזאת לאור המצוקה הכלכלית הקשה של משפחתו. קצינת המבחן התרשמה, כי ההליכים המשפטיים ותקופת מעצרו הממושכת של הנאשם למן יום האירוע, חדדו אצל הנאשם את גבולות המותר והאסור ויש בהם כדי להרתיעו מביצוע מעשים דומים בעתיד. לאור התרשמות זו, ובמטרה לצמצם את הפגיעה והנזקים שייגרמו לנאשם עקב חשיפה אינטנסיבית לאווירה השלילית והקשה השוררת בכלא, ממליצה קצינת המבחן שתקופת המאסר שתוטל על הנאשם לא תהיה ממושכת מדי.

3.         במסגרת טענותיה לעונש, הדגישה ב"כ המאשימה את חומרתן של העבירות ואת הסיכון הרב שטמון בהן לשלום הציבור, ועתרה להטיל על הנאשם מאסר ממושך של מספר שנים לריצוי בפועל, פסילה מלהחזיק רישיון נהיגה, מאסר על תנאי וקנס.

4.         ב"כ הנאשם הדגיש את עברו הנקי של הנאשם, את הודאתו, את נתוניו האישיים החיוביים ואת המלצת שירות המבחן, ולאור כל אלו ביקש להקל עם הנאשם עד כמה שאפשר ולהסתפק בעונש מאסר קצר של מספר חודשים.

5.         העבירות בהן הורשע הנאשם חמורות ביותר, ואך למרבה המזל לא הסתיימו באבדן חיי אדם או בפציעתם ובנזק גדול יותר לרכוש. הנאשם, אשר נכנס לישראל שלא כדין, נהג ברכב שלא היו לו רישיון נהיגה וביטוח. נהיגתו הייתה פרועה ומופקרת. היא התבטאה בנסיעה מהירה בצירי תנועה שונים ברחבי ירושלים, בעקיפות מסוכנות של כלי רכב אחרים מימינם ומשמאלם, בצליחת צומת ברמזור אדום, ואף בנסיעה של כ- 500 מטר בניגוד לכיוון התנועה. בכל אותה העת דלקה אחר הנאשם ניידת - ובשלב מסוים אף שתי ניידות - אשר הפעילו אורות כחולים, צפירות וכריזות, בעוד הנאשם אינו מציית להוראות לעצור. בסופו של דבר, איבד הנאשם את השליטה ברכב והתנגש עם חזית הרכב ברמזור. לא זו בלבד שמעשים אלו מעידים על זלזול באנשי החוק, הם גם סיכנו באופן מוחשי עוברי אורח תמימים, אשר נקלעו למסלול נסיעתו של הנאשם.

בתי המשפט הדגישו לא אחת, כי על מנת להביע את מורת הרוח החברתית מעבירות מסוג זה ולהרתיע את היחיד ואת הרבים, בפרט נוכח נגע תאונות הדרכים הגובה כמעט כמעשה של יום יום קרבנות רבים, יש להחמיר בענישה ולהטיל על העבריינים ענשי מאסר ממושכים של מספר שנים לריצוי בפועל. ראו: ע"פ 2100/06 מדינת ישראל נ' יוסף אבולקיען; ע"פ 1535/06 מדינת ישראל נ' יוסי לוי; ע"פ 217/04 חאפז אלקוראען נ' מדינת ישראל.

עם זאת, בה בעת מצווה בית המשפט לבחון את נסיבותיו האישיות של כל נאשם המובא לפניו, ועל כן אין מדובר ברף ענישה כובל שאין לסטות ממנו, אלא בהתווייתה של מדיניות ענישה ראויה (ע"פ 1535/06 הנ"ל, שם, פיסקה 2). והנה, מזווית ראיה זו ראוי להתחשב בכך, שעברו של הנאשם שלפנינו נקי לחלוטין, וכי מדובר באדם נורמטיבי מיסודו, אשר העבירות שבהן הורשע אינן משקפות את דרך חייו. לזאת יש להוסיף את נתוניו האישיים החיוביים של הנאשם, כפי שפורטו בתסקיר שירות המבחן, את נטילת האחריות המלאה מצידו, את הודאתו, ואת חרטתו הכנה כפי שהובעה גם בדברו האחרון בפניי. כמו כן יש להתחשב בהמלצתו החיובית של שירות המבחן ובעובדה שעד כה לא טעם הנאשם טעמו של עונש מאסר. לאור כוחם המצטבר של שיקולים אלה, לא ראוי למצות במקרה דנן את מלוא חומרת הדין.

6.         באזני את השיקולים לכאן ולכאן, אני דן את הנאשם כדלקמן:

א.         לעונש מאסר של 44 חודשים, מתוכם 32 חודשים לריצוי בפועל, אשר ימנו החל ממעצרו ביום 27/2/07, ויתרתם (12) על תנאי. התנאי הוא, שתוך 3 שנים מיום שחרורו ממאסר לא יעבור עבירה של סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה.

בגין העבירות של כניסה לישראל שלא כדין, נהיגה ללא רישיון נהיגה, ונהיגה ללא ביטוח, נדון הנאשם למאסר על תנאי של 6 חודשים, והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו ממאסר לא יעבור עבירות אלה.

ב.         אני מורה על פסילת רישיון הנהיגה של הנאשם למשך 12 חודשים מיום שחרורו ממאסר. כמו כן, דן את הנאשם לפסילת רישיון על תנאי למשך 12 חודשים, והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו ממאסר לא יעבור על הוראות החיקוק שבהן הורשע, זולת חוק הכניסה לישראל.

לאור מכלול הנתונים, ובפרט מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם, מחד, ועונש המאסר שהוטל עליו, מאידך, לא ראיתי מקום להטיל קנס.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום, ד' בתמוז תשס"ז (20 ביוני 2007), במעמד ב"כ המאשימה, הנאשם וב"כ עו"ד עיזאת עותמאן, ומתורגמן בית המשפט לערבית.

יצחק ענבר, שופט

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ