אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3025/07

גזר דין בתיק פ 3025/07

תאריך פרסום : 09/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3025-07
11/09/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
סאלח (בן מוסא) נסאר ת.ז. 080820442
עו"ד קאדרי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, במיוחס לו בכתב האישום המתוקן, בביצוען של 3 עבירות שוד בנסיבות מחמירות, ובעבירה של גניבה. לפי הסדר הטיעון הוסכם שהצדדים יהיו חופשיים בטיעוניהם לעונש, וכי יוזמן תסקיר מבחן אודות הנאשם.

פרטי כתב האישום המתוקן

2.         כמתואר בכתב האישום המתוקן, מקרי השוד התרחשו בהפרש של יום עד שלושה ימים זה מזה. בכל שלושת מהמקרים המתוארים, פנה הנאשם, יחד עם אחרים, לקורבנות ממין זכר אשר שהו בגן ציבורי, בהצעות מיניות שונות. הוא והאחרים היו לוקחים הקורבנות למקום מבודד ושם נהגו לשדוד אותם. 

במקרה הראשון, אשר אירע ביום 6.2.07, פנה אחד משותפיו של הנאשם לב', יליד 1959, עת ישב בגן הציבורי בשכונת "ימין משה" שבירושלים, בהצעות מיניות. המתלונן הסכים והשניים הלכו למקום מבודד. אז, כופף השותף את ראשו של המתלונן, הנאשם תפס בידו של המתלונן ושותף אחר הכהו. הראשון חיפש בגרביו של המתלונן, פתח תיקו ורוקן תכולתו. הוא הוציא מן התיק שני ארנקים וזכוכית מגדלת וכן הסיר שעונו של המתלונן, בעוד הנאשם והשותף השלישי צועקים עליו ומאיימים עליו. בנוסף, אחד מהשותפים לקח מן המתלונן את הטלפון הסלולארי, אשר היה ברשותו.

המקרה השני אירע ביום 8.2.07, בסמוך לשעה 15:15 אחר הצהריים, ברחוב אמיל בוטה שבירושלים - שם שהה, אותה העת, המתלונן י', יליד 1958. המתלונן החנה רכבו בחניון והלך לשירותים הציבוריים. אותה העת, היו הנאשם ושני שותפיו במקום, ותכננו לשדוד את המתלונן. השותף פנה למתלונן בהצעות מיניות, אך כאשר ביקש המתלונן לצאת, מנע בעדו השותף מעשות כן תוך שקרא לנאשם ולשותף האחר. השלושה התנפלו על המתלונן, סתמו פיו וקרעו מכנסיו, תוך שהמתלונן צועק מפחד. השלושה איימו על המתלונן באגרופיהם, כי יפגעו בו. הם נטלו ממכנסיו מכשיר הפלאפון וגנבו מארנקו סכום כסף וצרור מפתחות. כתוצאה מן המתואר, נפגע המתלונן בחניכיו וגבו כאב.

המקרה השלישי אירע ביום 9.2.07, בשעות אחר הצהריים, בגן הציבורי ברח' אמיל בוטה, עת ישב המתלונן בגן הציבורי. אותו שותף מן האירוע הקודם פנה למתלונן בהצעות מיניות. המתלונן נענה והשניים פנו למקום מבודד. אז חברו אליהם הנאשם ושותף אחר, הפילו המתלונן ארצה בבעיטות, המשיכו לבעוט בו בעודו שכוב על הרצפה, דרכו על גופו, כיסו פניו במעיל ומשכו מכשיר הטלפון הסלולארי, אשר החזיק בידו. המתלונן צעק אך בני החבורה חסמו את פיו בתגובה. הנאשם וחבריו חיטטו בכיסי המתלונן ובעטו בגופו בחוזקה. המתלונן הכניס את מכשיר הטלפון הסלולארי לפיו על מנת למנוע מבני החבורה לקחתו, אך הללו קרעו את מכנסיו, נטלו ארנקו והנאשם דרך עליו בחוזקה, עד אשר שחרר המתלונן את מכשירו הסלולארי. הנאשם וחבריו נטלו את המכשיר החדיש ואת ארנקו של המתלונן - בו היו 500ש"ח וכרטיסים שונים. אחרי כן נמלטו מן המקום.

המקרה הרביעי ארע ביום 18.2.07, שעה שהנאשם נסע בקו האוטובוס 27 בתוך ירושלים. אז גנב הנאשם מכשיר טלפון סלולארי.

תסקיר המבחן בעניינו של הנאשם

3.         לאור הסכמת הצדדים, הוזמן לנאשם תסקיר מבחן. הנאשם תואר כצעיר בן 25 שנים, נשוי ואב לילדה בת שנתיים ולתינוק בן מספר חודשים. עד למעצרו בנסיבות האמורות היה הנאשם מובטל ככלל, ועבד לעיתים בעבודות מזדמנות, כסבל בעיקר, בשוק "מחנה יהודה" שבירושלים. הנאשם הנו בן למשפחה בת 13 נפשות, קרי: זוג הורים ו-11 ילדים. בשנים האחרונות סובל אביו ממחלת לב וחי מקצבת ביטוח לאומי. המדובר במשפחה פשוטה ודלת משאבים, כאשר כל מעייני ההורים נתונים לסיפוק צרכיהם הבסיסיים של ילדיהם. הנאשם הופנה בעבר לשירות המבחן, בשנת 2002, בשל עבירות רכוש ונידון ל-6 חודשי מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות וכן ל-6 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים.

שירות המבחן התרשם, כי לנאשם דימוי עצמי נמוך והוא דל רגשית. עוד צוין, כי לנאשם דפוסי התנהגות בעייתיים, בלתי בשלים וילדותיים, וכי הנאשם מתקשה לדחות סיפוקים. עוד בצעירותו התקשה הנאשם להסתגל למסגרת בית הספר ולפיכך נשר בגיל צעיר, כבר בכיתה ז', בלא שהצליח לרכוש מיומנויות בסיסיות של קריאה וכתיבה, ובהמשך לכך - מקצוע. יחד עם זאת התרשם שירות המבחן, כי לנאשם מוטיבציה לנהל אורח חיים תקין. בהתאם, בשלב מסוים, הצליח הנאשם להשתלב בעבודה ולדאוג לסיפוק צורכי הפרנסה של בני משפחתו.

4.         שירות המבחן ציין, כי הנאשם הודה במיוחס לו והביע חרטה על מעשיו. גם תפקודו במסגרת מעצרו הנו תקין. בנסיבות האמורות לא ראה שירות המבחן לנכון להמליץ על טיפול כלשהו במסגרת שירותיו ומשכך נמנע מהמלצה טיפולית. עם זאת, ביקש שירות המבחן להתחשב בנסיבותיו המשפחתיות הקשות של הנאשם, ובהשלכות הקשות אשר תהיינה לתקופת מאסר ממושכת מדיי, על משפחתו הצעירה.

טיעוני הצדדים לעונש

5.         ב"כ המאשימה בקש להחמיר בעונשו של הנאשם ולהשית עליו עונש מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס כספי ופיצוי. הנאשם בחר, לדבריו, באורח חיים עברייני כאמצעי פרנסה. ביצוע העבירות מלמד על תכנון קר ומוקדם ועל תעוזה רבה מצידו של הנאשם וחבריו, אשר ביצעו מעשיהם לאור יום. קורבנותיו של הנאשם - כולם אנשים בודדים, המחפשים קשר מיני מזדמן - נבחרו בקפידה, וסיכויי ההימלטות שלהם מאימת הנאשם ושותפיו היו קטנים. מקרי השוד לוו במעשי אלימות, קריעת מכנסיים, חסימת פיות ובעיטות חזקות בגוף. בפועל, לא היה כל צורך בהפעלת אלימות או בביזוי הקורבנות כאשר בסופו של כל מקרה ומקרה, נגנבו חפצים חסרי ערך ממשי.

ב"כ המאשימה ציין עוד, כי שותפו הפעיל של הנאשם נידון לחמש שנות מאסר, עונש מאסר על תנאי וכן חויב בפיצוי למתלוננים (פ 3026/07). אמנם הוגש ערעור מטעמו על חומרת העונש, אך טרם ניתן פסק דין בערעור.

6.         סנגורו של הנאשם טען, כי חלקו של הנאשם היה קטן יותר מזה של השותף, הדומיננטי יותר. השותף נהג לפתוח האירועים האלימים כאשר הנאשם הצטרף בהמשך. הנאשם נגרר אחר שותפיו למעשים, והסיכויים שהוא יצטרף בשנית לבני החבורה הזו בעתיד, הנם קלושים. עוד טען הסנגור, כי הנאשם "נדחף" לביצוע העבירות - בהן הורשע, בשל נסיבות חייו הקשות, כשם שצוין בתסקיר שירות המבחן. יש לזכור, שהנאשם הביע חרטה על מעשיו, הודה בהם וחסך בזאת מזמנו של בית המשפט וכן חסך העדתם של הקורבנות אודות חוויותיהם הקשות. בתום טיעוניו ביקש הסנגור להימנע מהטלת קנס כלשהו או מחיוב בפיצוי הקורבנות, בשל הנזק הכלכלי המועט שנגרם למתלוננים, וכן כדי לאפשר לנאשם להשתקם מהר. עוד ציין הסנגור, כי הנאשם לא יוכל לשאת בחיוב בקנס או בפיצוי, כך שיאלץ לרצות תקופת מאסר נוספת.

7.         הנאשם ניצל את זכות המילה האחרונה. הוא הביע חרטה על מעשיו והודה שטעה. הוא ביקש את סליחת קורבנותיו וביקש לציין, כי משפחתו נושאת כעת בתוצאות מעשיו.

דיון

8.                  הנאשם בענייננו היה מעורב בשרשרת מעשים בזויים ושפלים, תוך ניצול חולשותיהם של אנשים מבוגרים ובודדים, אשר ככל הנראה, גם אינם אמידים. יצוין, כי שניים מקורבנותיו עברו את גיל החמישים והשלישי בן 49. צודק ב"כ המאשימה עת ציין, כי לא היה כל צידוק לשימוש באלימות או בביזוי הקורבנות בצורה אכזרית שכזו, בכל שלושת המקרים. האלימות שהופעלה מלמדת על אופיים של הנאשם ושותפיו כאנשים חסרי מצפון, בעלי אופי חולני, אשר נהנו מביזוי קורבנותיהם וחפצו לפגוע בהם, על לא עוול בכפם. אין חולק, כי הנאשם גדל בנסיבות קשות, אך אין בזאת כל תירוץ לפגיעתו ברכושם של אחרים, על לא עוול בכפם.

יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון השיקולים גם את אלה הפועלים לקולא, קרי: גילו הצעיר של הנאשם, הודאתו תוך חיסכון בזמנו של בית המשפט. בזאת חסך הנאשם מהמתלוננים, שאינם אנשים צעירים, את הסבל שבהופעה על דוכן העדים, חשיפת זהותם ושחזור הטראומה מחדש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ