אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3023/07

גזר דין בתיק פ 3023/07

תאריך פרסום : 30/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3023-07
06/02/2008
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
יורי (בן אנטולי) יוזינסקי ת.ז. 303565550
עו"ד לובשיץ
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, במסגרתו של הסדר טיעון, בביצוען של העבירות, המפורטות בכתב האישום המתוקן, כלהלן: עבירה של חבלה בכוונה מחמירה - לפי סעיף 329(1) לחוק העונשין תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין" או "החוק"); עבירה של הדחה בחקירה - לפי סעיף 245(ב) לחוק העונשין, וכן בעבירה של איומים - לפי סעיף 192 לחוק.

הודאת הנאשם במיוחס לו והסדר הטיעון בוצעו בעיצומו של הליך ההוכחות ולאחר שנשמעו כבר כל עדי המאשימה. הסדר הטיעון אינו כולל את הפן העונשי.

פרטי האישום המתוקן

2.         ביום 17.2.07, בשעות הלילה המאוחרות, בילה המתלונן עם שלושה מחבריו בגן ציבורי בקריית ארבע, בסמוך למרכז המסחרי במקום. אותה עת שהה במקום, במרחק של כמה עשרות מטרים, גם הנאשם, אשר היה בחברתן של שלוש צעירות ובכליו סכין מתקפלת. הנאשם והצעירות שתו שתייה חריפה. יוסף, אחד מחבריו של המתלונן, הבחין באחת הצעירות, המוכרת לו עוד קודם לכן, ופנה אליה בשפה הרוסית בהיתול באומרו "בואי לכאן". למשמע הדברים, כעס הנאשם ופנה לכיוונו של יוסף, הגם שהצעירה ניסתה למנוע בעדו מלעשות כן ותפסה בידו. הנאשם הסיט ידה של הצעירה ורץ לכיוונם של המתלונן וחבריו. הנאשם שאלם מדוע הם מדברים כך. יוסף התנצל בפני הנאשם וביקש סליחתו. יוסף, אשר הבחין במצב רוחו של הנאשם, ביקשו להתלוות אליו והשניים פנו הצידה - אז חזר יוסף וביקש סליחתו של הנאשם. המתלונן, יתר חבריו וכן הצעירות הגיעו למקום עמידתם של יוסף והנאשם, והצעירות ביקשו את הנאשם לחדול ממעשיו. הנאשם אמר לצעירות שלא לדאוג ואף מסר הסכין לידי אחת מהן. כשניסה המתלונן להפריד בין הנאשם לבין יוסף, רץ הנאשם לכיוון הצעירה, אשר החזיקה בסכינו, תפס בחוזקה בצווארה והחל לחנוק אותה תוך שהוא צועק עליה לתת לו את הסכין. הצעירה מסרה הסכין לנאשם והלה פנה לכיוונו של המתלונן. הנאשם תפס בכתפו של המתלונן ודקרו 5 דקירות במקומות שונים: דקירה עמוקה בעצם בית החזה, בצידו השמאלי של בית החזה, בימין הבטן התחתונה, בזרוע ימין וביד שמאל. כאשר הזעיקו חבריו של המתלונן אמבולנס, הזהירם הנאשם, כי אם יתקשרו למשטרה, "יהיו להם בעיות". כאשר ביקשה אחת הצעירות להזמין אמבולנס, הורה לה הנאשם לשתוק ולא להתערב, הזהירה לבל תדבר "שטויות", וכן הורה לה שלא להזמין אמבולנס - כל זאת כשהוא מנופף בסכין מול פניה. הצעירות לא הסכימו להעלים הסכין לפי בקשתו. משנוכח הנאשם בהתקרבותו של רכב משטרתי למקום, הטמין הסכין בגן. עת חלף הרכב המשטרתי, הכניס הנאשם את הסכין לכיסו.

תסקיר המבחן בעניינו של הנאשם

3.         בתסקיר המבחן, אשר הוזמן בעבור הנאשם, צוין, כי הנאשם הנו רווק בן 23 שנים. הנאשם נולד באודיסה שבאוקראינה ועלה לארץ עם אמו ואחיו, בהיותו בן 8 שנים. בני המשפחה התגוררו בקריית ארבע. תקופה קצרה לאחר שעלה גם האב לארץ, החליטו ההורים לשוב לאוקראינה ועשו כן. בשל אלימותו של האב כלפי האם, נמלטה האם עם ילדיה, ושבה ארצה בחודש דצמבר 1995. כעולה מן האמור, גדל הנאשם לאב אלים ונוטש, אשר הקשר עמו נותק למן שנת 1995, ואילו אמו חלתה בסרטן הריאה ומתקיימת כרגע מקצבת המוסד לביטוח לאומי.

הנאשם גדל בסביבה מתעללת וצבר, כתוצאה מכך, חסכים רגשיים, אשר חידדו תחושות הזעם שבו והובילוהו לאימוץ דרכי התנהגות כוחניות ואלימות לשם הישרדות. בשל בעיות התנהגות, כאמור, ועקב שימוש בסמים ואלכוהול, נאלץ הנאשם להחליף שישה בתי ספר. ניסיונות להשימו בשתי פנימיות כשלו, וזאת לאחר שברח מפנימייה. הנאשם עזב את בית הספר והשלים בגרויותיו באמצעות מחלקת החינוך בקרית ארבע. בגיל 17 הרשיעו בית משפט זה בביצוען של עבירות מין בכוח והנאשם נידון ל-5 שנות מאסר (תיק פ (י-ם) 801/02). במהלך מאסרו השתלב הנאשם בקבוצות טיפוליות ונעזר בהן במידת מה. הוא סיים לרצות עונשו ביום 5.11.06.

4.         הנאשם נטל אחריות מלאה לביצוען של העבירות בענייננו. לדבריו, היה תחת השפעת אלכוהול ואבד שליטה. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם ביצע העבירות לאור דפוסי החשיבה והאמצעים לפתרון קונפליקטים, אשר רכש בבית הסוהר ואימץ כבר כילד, הנתון לאלימות קשה מצד אביו. לאור אופיין החמור של העבירות, בשל הגדרתו - בתקופת מאסרו - כאובדני וכבעל סיכון גבוה לבריחה וכן לאור דבריו, כי בכוונתו להשתלב, בזמן מאסרו, בתוכנית טיפולית למטרת שיקום, החליט שירות המבחן שלא להמליץ על שיקום במסגרת פתוחה בקהילה.

טיעוני הצדדים לעונש 

5.         ב"כ המאשימה בקש להחמיר בעונשו של הנאשם ולהשית עליו עונש מאסר בן 10 שנים לכל הפחות. ב"כ המאשימה הזכיר, כי העבירות האמורות בוצעו על ידי הנאשם, מספר חודשים לאחר ששוחרר מעונש מאסר ממושך (בן 5 שנים), בגין עבירה של מעשה סדום בקטין, בעוד הנאשם עצמו היה אף הוא קטין. אין מקום להתחשב, לדידו של ב"כ המאשימה, בהודאת הנאשם במעשיו ובחיסכון מזמנו של בית המשפט, שהרי הנאשם בחר להודות, באיחור רב, לאחר ששמע את כל עדי התביעה ובחן טיבן של הראיות כנגדו. כמו כן, הגם שנסיבותיו האישיות קשות, אין להתעלם מן העובדה, כי העבירות שבוצעו על ידו היו חמורות, אכזריות וגרמו למתלונן לפגיעות חמורות, אשר הפכוהו לשבר כלי ולנטל כלכלי על בני משפחתו ועל החברה. עוד ציין ב"כ המאשימה, כי זהו המקרה הראוי לחיובו של הנאשם בפיצוי המתלונן, לאור הפגיעות שגרם לו. יחד עם זאת, לא ביקש ב"כ המאשימה להוסיף זאת לרכיבי עונשו של הנאשם בשל מצבו המשפחתי המתואר.

6.         הסנגורית בקשה להקל בעונשו של הנאשם. לדבריה, סבל הנאשם נחת זרועו של אביו וכבר מילדותו, התאכזר לו גורלו. הנאשם טולטל ממדינה אחת לאחרת, צבר חסכים רגשיים, אילו ואחרים, ולא היה גורם תומך בסביבתו, אשר ניאות להתייחס לצרכיו השונים. הנאשם לא קיבל עזרה או הכוונה מאיש, מעולם, ולא הונחלו לו ערכים חברתיים. הוא היה בודד בילדותו ונותר כזה כעת. ארבעת אחיו ואחיותיו, הדרים בירושלים, מתרחקים ממנו ולראיה - הם לא הופיע לאיזה מן הדיונים בעניינו. בשל מצוקותיו נקלע הנאשם לשימוש בסמים ולשתיית משקאות חריפים. כעת, זקוק הנאשם ליד מסייעת, מדריכה ותומכת, אשר תביא לחייו תקווה ונורמטיביות. הסנגורית ציינה עוד דבר, הודאתו של הנאשם והסבירה, כי הוא לא הודה מייד מאחר שהלך מחשבתו איטי והוא נדרש להפנמת ההליך בטרם יכול היה להודות במיוחס לו.

7.         הנאשם ניצל זכות המילה האחרונה. הוא חזר על נסיבותיו האישיות הקשות וציין, כי חשש להיות אלים כאביו ולצערו, חששותיו מתממשים. הוא לא ידע כיצד לבחור בדרך הישר, ואף אחד לא סייע לו בזאת. הנאשם נטל חלק פעיל בקבוצות טיפוליות שונות, עת ריצה עונש מאסרו, אך לא הסבירו לו כיצד עליו להתנהג עם יציאתו לחופשי. לאחר שקיבל חירותו, יצא מבין כותלי בית הסוהר בתחושה שאינו שייך לחברה ולא ידע כיצד להתנהג. הנאשם הוסיף, שהוא מצטער על מעשיו וכי הוא מכיר בכך שיש להענישו בגינם.

דיון

8.         מעשיו המתוארים של הנאשם הנם מעשים נפשעים, אכזריים, נלוזים ושפלים.  הנאשם הגיב בקיצוניות מזעזעת, באין כל הצדקה לדבר, ופגע באדם חף מפשע שכל חטאו היה ברצונו להפריד בין חברו ולבין הנאשם האלים, אשר השתולל אותה העת, כמתואר, והפגין רצון עז לפגוע באחר. בשל מעשיו של הנאשם, הפך המתלונן מעלם צעיר ובריא לשבר כלי, הסובל פגיעות גופניות קשות ביותר, בעיקר באבריה הפנימיים של בטנו (ראו תעודות רפואיות - ת/14).

הנאשם הגיב בברוטאליות עזה לאחר שיוסף העז להתבדח עם אחת הצעירות - בחברתה שהה. מן העדויות עולה, כי לנאשם היכרות עם הצעירה מילדותו ובשל קרבת מקום מגוריהם. לא ברור מה גרם לחמתו של הנאשם לבעור בו ולהשחית, אך ברור בהחלט, כי אין כל תירוץ למעשה נפשע שכזה.

9.         הסנגורית בקשה את בית המשפט ליתן משקל לבעיותיו של הנאשם ולקשייו עוד משחר ילדותו, כמתואר דלעיל. אין חולק, כי נסיבותיו האישיות של הנאשם לעולם רלוונטיות, ככל שנוגע הדבר לשאלת ענישתו ובפרט לאור עקרון הענישה האינדיבידואלית, ברם אין בנסיבותיו - קשות ככל שתהיינה - משום היתר לפגיעה באחר ולגרימת נזקים גופניים ובריאותיים לזולתו - כבמקרה דנן. הנאשם הנו צעיר, בן 23 בסך הכול, אשר הספיק לרצות עונש מאסר בשל עבירה קשה (מעשה סדום בקטין) - אותה ביצע בהיותו קטין. התרשמתי, כי לא ניתנה לנאשם הזדמנות נאותה לעבור תהליך של סוציאליזציה ולהתוודע למערכת ערכים נורמטיבית ותקינה, וכי ברצונו הכן להשתקם. דא עקא, ולאור האמור בתסקיר שירות המבחן בעניינו, אין בנמצא גורמים, אשר בכוחם לסייע לנאשם להגשים מטרתו לאמץ דפוסי חיים נורמטיביים, במסגרת הקהילה. בל נשכח עוד, כי מטרתה של הענישה אינה שיקומית גרידא אלא אף הרתעתית ואל נוכח מעשיו המזעזעים של הנאשם, אין מנוס מהענשתו בהתאם. כל שנותר הוא, להמליץ בפני שירות בתי הסוהר על צירופו של הנאשם לקבוצות טיפוליות, אשר יהא בהן כדי לסייע לו בהליך שיקומו - באם יעמוד הנאשם בקריטריונים הנהוגים כמובן.

10.       לאחר שלקחתי בחשבון מכלול השיקולים, לקולא ולחומרא, כמפורט לעיל, הריני משית על הנאשם העונשים הבאים:

            א.         9 שנות מאסר בפועל מיום מעצרו (18.2.07).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ