אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3013/07

גזר דין בתיק פ 3013/07

תאריך פרסום : 11/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3013-07
15/05/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מוסא עוויסאת ת.ז. 032718728
עו"ד רבאח
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בביצוע עבירה של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, לפי סעיף 332(3) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין") כשם שיוחסה לו בכתב האישום המתוקן בעניינו.

יש לציין, כי בכתב האישום המקורי, יוחס לנאשם ביצוען של שתי עבירות: האחת, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה - בה הורשע בסופו של דבר, והאחרת, התפרעות - עבירה לפי סעיף 152 לחוק העונשין. במסגרתו של הסדר הטיעון - אליו הגיעו הצדדים, הוחלט למחוק עבירת ההתפרעות האמורה מכתב האישום.  

ובאשר לשאלת עונשו של הנאשם, סוכם בין הצדדים, כי ב"כ המאשימה יגביל טיעוניו למאסר בפועל של 12 חודשים, בעוד הסנגור יהא חופשי בטיעוניו.

2.         בכתב האישום המתוקן צוין, כי ביום 5.2.07, בעקבות עבודות שיפוצים בשער המוגרבים בירושלים, החלו התפרעויות אלימות המוניות - במהלכן התעמתו המתפרעים עם כוחות הביטחון, ויידו לעברם אבנים. ביום 9.2.07, בסמוך לשעה 14:30, ברחוב סולטאן סולימאן בירושלים, השתתף הנאשם באחת ההתפרעויות, ויידה במהלכה אבנים אל עבר רכב משטרתי, אשר חלף במקום, ופגע בו.

3.         הנאשם הכחיש תחילה המיוחס לו, בכתב האישום, והתיק נקבע להליכי הוכחות. ואולם, לאחר שנשמעה עדותם של חלק מעדי התביעה, חזר בו הנאשם מהכחשתו והודה בעבירה, בה הורשע, במסגרתו של הסדר הטיעון.

תסקיר המבחן בעניינו של הנאשם

4.         כמתואר בתסקיר המבחן, אשר הוזמן בעניינו של הנאשם, המדובר ברווק, בן 21 שנים, בן למשפחה מלוכדת, תומכת ונורמטיבית. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם הנו בעל רמת אינטליגנציה תקינה, יכולת ביטוי מילולית תקינה וכן שאיפות אישיות להתפתחות. הנאשם נאלץ להפסיק לימודיו באוניברסיטת "אלקודס" (שם למד כשנתיים ומחצה) על מנת לסייע בידי הוריו, בפרנסת המשפחה, עקב מצבה הכלכלי הקשה של המשפחה, והשתלב בשוק העבודה היטב. הנאשם עבד למחייתו, בין היתר, בכותל המערבי, בעבודות מזדמנות שונות, ולאחרונה עבד כסדרן, בתחנת האוטובוס שבמזרח ירושלים - במקום בו בוצעה העבירה.

בהתייחסו לעבירה - בה הורשע, קיבל הנאשם קיבל על עצמו אחריות חלקית לעבירה בה הורשע, תוך שציין, כי העבירה בוצעה במקום בו עבד, וכי נהג באימפולסיביות וללא שיקול דעת, עת נסחף ונגרר אחר ההמונים, שהתקבצו במקום. שירות המבחן התרשם, כי תקופת מעצרו הממושכת של הנאשם נתנה אותותיה בו, חידדה גבולות המותר והאסור עבורו, והיוותה גורם מרתיע דיו מפני ביצוע מעשים שכאלה בעתיד. בעיקר אמורים הדברים לנוכח העובדה, שזהו מעצרו הראשון של הנאשם, ועד לשלב זה לא היה מעורב בכל מעשה פלילי שהוא.

            על מנת לצמצם הפגיעה והנזקים, הנובעים מחשיפתו של הנאשם לאווירת הפשע שבמעצר, המליץ שירות המבחן להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם כתקופת מאסר בפועל של ממש.

טיעוני הצדדים לעונש

5.         ב"כ המאשימה בקש לגזור על הנאשם 12 חודשי מאסר בפועל, כמלוא התקופה המקסימאלית המוסכמת בהסדר הטיעון. מעשיו של הנאשם, לטענת ב"כ המאשימה, היו קשים ויש להרתיע הציבור מפני עשייתם. חומרת המעשים אף גוברת לנוכח העובדה, שבוצעו כלפי שוטרים. גם המחוקק ראה בחומרה יתרה, העבירה בה הורשע הנאשם, וקצב בגינה עונש של עד 20 שנות מאסר. במקביל, עמד ב"כ המאשימה על השיקולים לקולא, בעניינו של הנאשם, תוך שהתייחס לעניין זה, לעובדה, שהמדובר בצעיר ללא עבר פלילי, אשר הודה במיוחס לו. משכך הגבילה המאשימה טיעוניה לעונש, במסגרתו של הסדר הטיעון האמור, ל-12 חודשי מאסר בפועל בלבד.

6.         סנגורו של הנאשם ביקש להסתפק בימי מעצרו של הנאשם, בהתאם להמלצת שירות המבחן, ודי בענישה עתידית, לשם מימוש השיקול ההרתעתי. יש לזכור, כי הנאשם לא הגיע למקום ביצוע העבירה במטרה ליידות אבנים, אלא עבד במקום, בתחנת האוטובוסים הישנה שברח' סולטאן סולימאן בירושלים. הנאשם ביצע העבירה כמעשה פזיז, בלהט אירועי הזמן ההוא. לטענת הסנגור, התנהלותו של הנאשם במשפט זה ונסיבותיו האישיות עומדות לזכותו, ויש בהן די כדי לשכנע את בית המשפט, שלא למצות הדין עם הנאשם. הרי הנאשם הודה במיוחס לו בכתב האישום, וגילה בזאת, כי הבין טעותו ולמד הלקח. לנאשם אין כל עבר פלילי והוא לא הסתבך מעולם עם רשויות החוק, הגם שעבד באזור הכותל ובשער המוגרבים. יש לציין עוד, כי הנאשם התארס שבועיים בלבד בטרם נעצר, וכעת הוא בונה ביתו להקמת משפחה משלו. הנאשם עוזר גם, כאמור, לאביו בפרנסת בני משפחתו, וביניהם 4 אחיו הקטנים.

הסנגור הציג לעיוני פסיקה, הנוגעת לנאשמים בגירים, אשר הורשעו בעבירה זהה של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה. טווח העונשים, אשר הושתו על הנאשמים בשל הרשעתם, נע בין 200 שעות של"צ לבין 4 חודשי מאסר בפועל. גזר הדין החמור ביותר ניתן בת"פ (מחוזי, י-ם) 1168/01 -  במסגרתו הוטל על הנאשם עונש של 4 חודשי מאסר בפועל בניכוי ימי מעצרו, לאחר "התחבטות קשה" של בית המשפט, כלשונו, בעקבותיה הסיק, כי אין מנוס "אלא להחמיר במדיניות העונשית בעבירות קא עסקינן" (סעיף 12 לגזר הדין).

7.         הנאשם ניצל זכות המילה האחרונה. הוא הביע צער וחרטה על מעשיו, הבין טעותו והפנימה, והבטיח שלא לשוב עוד על מעשיו אלה.

דיון

8.         היקלעות לסיטואציות, כגון זו המתוארת בענייננו, מחייבת כל אחד מן הנוכחים בהפעלת שכל ישר, שיקול דעת בסיסי ושקילת תוצאותיהם של מעשי עבירה. למרות זאת, במקרה דנן שוכנעתי, כי הנאשם נגרר בלהט הרוחות ובאווירה אשר שררה בתקופה זו, לביצועה של העבירה, אשר ארעה בסביבת עבודתו ופרנסתו. הנאשם הבין טעותו, הפנים חומרת מעשיו ושהותו במעצר, מעל ל-3 חודשים, הטביעה הלקח היטב על בשרו ובאופן שלא יימחה, על נקלה, מזיכרונו. התרשמתי, כי הרשעתו של הנאשם היוותה עבורו עונש בפני עצמו, שכן לא הסתבך לפני כן בפלילים. נתוני התיק מלמדים, כי הייתה זו מעידה חד פעמית, אשר אינה מלמדת על אופיו העברייני של הנאשם, וברוח זו יש לגזור עונשו, תוך שימת הדגש על שיקולי הענישה ההרתעתיים ואזהרת הציבור מפני היגררות למעשים כגון דא.

סיכומם של דברים

9.         לאחר ששקלתי טענות ב"כ הצדדים, הן לקולא והן לחומרא, ועיינתי בפסיקה אשר הוצגה לעיוני, הריני מעמיד עונשו של הנאשם על אלה:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ