אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3011/07

גזר דין בתיק פ 3011/07

תאריך פרסום : 09/04/2013 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3011-07
13/12/2007
בפני השופט:
צבי סגל - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עדי דמתי מפרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
צחי גרסון
עו"ד שמעון קוקוש
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על-יסוד הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן,  בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, לפי סעיף 329(2) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן:"החוק").

2.         על-פי עובדות כתב האישום המתוקן, ביום 29.11.05, סמוך לחצות, ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, עקף הנאשם כשהוא נוהג ברכב מסוג "הונדה" ובו נוסעים (להלן:"ההונדה"), רכב מסוג טרנזיט, שאף בו היו נוסעים, שהיה נהוג אותה שעה על-ידי מאזן קסראווי (להלן :"המתלונן"או " מאזן"), ועשה כן בצורה מסוכנת שאילצה את מאזן לעצור את רכבו בפתאומיות, על-מנת להימנע מפגיעה ב"הונדה". בתגובה, קיללו נוסעי ה"הונדה" את מאזן, אשר ירד מרכבו, ובהמשך החליפו הצדדים קללות הדדיות. מאזן המשיך בנסיעתו לכיוון רחוב יפו, או-אז, בעת שעצר את רכבו לשם הורדת נוסע, הופיעה ה"הונדה" מאחוריו, ואדם שזהותו אינה ידועה למאשימה (להלן:" האחר"), הורה למאזן לצאת מהרכב, ומשעשה כן - הכה אותו באגרופיו ושב אל ה"הונדה". מאזן, אשר ביקש לרשום את מספר הרכב במכשיר הפלאפון שלו, עמד מול ה"הונדה" וחסם את נתיב נסיעתו. בשלב זה, בעידוד מרעיו, לחץ הנאשם על דוושת הגז, נסע במהירות לכיוון מאזן ופגע בו, ואילו מאזן, בתגובה, נתלה על מכסה המנוע של ה"הונדה".

3.         תסקיר שירות המבחן שהוגש אודות הנאשם מלמד, כי הלה בן 23, רווק, בן למשפחה נורמטיבית, עובד בעבודות בניין ומתגורר לסירוגין בבית הוריו ובבית הורי חברתו הנמצאת בהריון. ילדותו חלפה ללא אירועים יוצאי דופן, ואולם, עם הגיעו לגיל 15 לערך החל צובר לחובתו הרשעות פליליות, רובן ככולן קשורות לאלימות. על רקע זה אף נדון לתקופת מאסר בת 3 שנים. בהתייחסותו לעבירה הביע הנאשם את חרטתו והסביר את נסיבות ביצועה בלחץ החברתי שהופעל עליו על-ידי חבריו, כמו גם בקשייו אותה עת, סמוך לשחרורו ממאסר, לנווט את התנהגותו בדרכים נורמטיביות. כיום הוא מבין את החומרה שבעבירה ומצר על התרחשותה. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם מודע לדפוסי התנהגותו הבעייתיים וכי ברצונו לשנותם. ברוח זו המליץ בסופו של יום על ענישה בעלת אופי שיקומי, היינו, עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות והעמדתו במבחן.

4.         במסגרת הראיות לעונש הגישה באת-כוח המאשימה את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, כשהוא עמוס לעייפה בעבירות שביצע בין השנים 2001-2002, רובן ככולן  מאופיינות בפגיעה חמורה בזולת, לרבות בבת-זוגתו אותה עת. כמו-כן, הוגש גזר-הדין בתיק פ"ח 0808/02 (מחוזי י-ם, בשבתו כבית משפט לנוער, מיום 9.12.02), בגדרו צורפו תיקים רבים נוספים (ראו סעיף 2 לגזר-הדין האמור), והושתו על הנאשם 40 חודשי מאסר בפועל ו-6 חודשי מאסר על-תנאי, שהנו חב-הפעלה בענייננו. מטעם ההגנה לא הוגשו או נשמעו ראיות לעונש.

5.         בסיכומיה לעונש עתרה באת-כוח המאשימה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת, זאת במצטבר לעונש המאסר המותנה אותו ביקשה להפעיל, וכן להטיל עליו עונש מאסר על-תנאי, לפסלו מהחזיק רישיון נהיגה לרכב ולהטיל עליו קנס כספי ופיצוי למתלונן. לקולא ציינה את הודאתו באשמה ואת גילו הצעיר, בעוד שלחומרה מצאה לציין את אופי העבירה ונסיבות ביצועה. לדידה, הנאשם, שאך זה סיים לרצות עונש מאסר, לא נרתע, וחרף עונש המאסר המותנה המרחף מעל צווארו, השתמש ברכבו אגב נהיגה בכביש כבכלי העלול לגרום למותו של אחר.

6.         בא-כוח הנאשם ביקש לאבחן את עניינו של הנאשם מזה שנדון בתיק אחר, שאותו הגישה המאשימה בסיכומיה לעונש (ע"פ 7472/05 מדינת ישראל נ' מחטקוב סרגיי, מחוזי ב"ש, מיום 19.6.06), שם נגרם למתלונן נזק גופני ונפשי חמור, בעוד שבענייננו יצא המתלונן כשאך שריטה קלה על גופו, שאין לדעת אם כלל נגרמה על-ידי הנאשם או שמא הייתה היא תולדה של המכות שספג מהאחר. בא-כוח הנאשם לא הפחית מחומרת העבירה ועצם ביצועה, אך ביקש למתן את חומרתה עת טען כי הנאשם נסע במהירות נמוכה כשנמצא אך מרחק קצר בן כמה מטרים מהמתלונן, והלה, כאמור, גם לא נפגע באופן חמור כתוצאה מכך. בעודו נסמך על תסקיר שירות המבחן ביקש אפוא בא-כוח הנאשם לבכר בעניינו את הפן השיקומי על-פני זה התגמולי.

7.         הנאשם ניצל זכותו לחתום משפטו ואמר כי הנו מודע לחומרת העבירה שביצע ועם זאת עתר שלא להשית עליו עונש של מאסר בפועל. עוד טען, כי מאז ביצע העבירה הנו חש "מאוד לא נוח" עם המתלונן, ואף עם עצמו, וכי כליאתו מאחורי סורג ובריח תמיט עליו הרס אישי, ואף על משפחתו, ומכאן בקשתו להזדמנות נוספת תחת פיקוח צו מבחן.

8.         העבירה שביצע הנאשם חמורה היא בטיבה ובנסיבותיה. היא אוצרת בחובה את הפוטנציאל הקטלני שיש בעבירות המבוצעות אגב נהיגה עד שמתפתחות הן לתגרה בין נהגים העלולה על נקלה להסתיים בנזקי גוף חמורים ביותר. הנה הופך הכביש לזירה בה מופרים הכללים והחוקים ומופרעת תרבות הנהיגה על-ידי נהגים אלימים המסכנים ציבור תמים הנקרה בדרכם - פעם אחת בנהיגתם הפרועה, ופעם שנייה בהתנהגותם האלימה משוללת הרסן עד כדי נכונות להביא לפגיעה קטלנית באחר, למשל, על דרך דריסתם. כך בענייננו הנאשם, שאך סמוך לאחר שחרורו ממאסר, בעוד עונש מאסר מותנה מרחף מעל צווארו, יצא לו בצוותא עם מרעיו לנסיעה פרועה, אשר כמעט שהובילה לתאונה ואילצה את המתלונן לעצור בפתאומיות את רכבו. או-אז, זיכו אותו הנאשם ויושבי הרכב בו נהג בקללות וגידופים, ובהמשך אף עקבו אחריו, וחברו של הנאשם הפליא בו אגרופיו. לא-זו-אף-זו, הגדיל הנאשם עשות עת ביקש לדרוס המתלונן מבלי שהביא, ולו לשבריר של שנייה, לכלל מחשבה את הסיכון המופלג הגלום בהתנהגותו ואת התוצאה הקטלנית שעשויה להיגרם בסופו של יום. התנהגותו זו של הנאשם הנה בלתי נסבלת. תופעה זו של נסיעה פרועה בכבישי הארץ - שחלילה עלולה להסתיים באסון - יש לעקור מן השורש, קל וחומר בצל נסיבותיו המיוחדות של הנאשם, אשר כאמור ביצע את העבירה כשעבר פלילי מכביד אורב מאחורי גבו ועונש מאסר מותנה ניצב מעל ראשו.

בגדרו של תיק זה לא נסתרו מעיני מכלול השיקולים לקולא הנזקפים לזכות הנאשם, ובכללם - הודאתו, החרטה שהביע וכן העובדה כי מאז ביצוע העבירה דנן לא צבר לחובתו רישום פלילי נוסף, כמו גם שאר נסיבותיו האישיות. אף-על-פי-כן, נוכח חומרת העבירה והאינטרס הציבורי שבמיגור אלימות אגב נהיגה בכבישים, כמו גם לאור תכליות ההרתעה שבענישה הפלילית, משקלם של אלה ייסוג מפני  האינטרס הציבורי, המשווע להגנה על בטחונו האישי של הפרט, עת עושה הוא דרכו בכבישים, שממילא טומנים בחובם סכנות אינהרנטיות משל עצמם. משכך, לא מצאתי לאמץ את המלצת שירות המבחן שלא להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל. לדידי, ככל שמכוון עצמו הנאשם לעבר שיקום חייו, הרי שיוכל לעשות כן אף בין סורג ובריח, בדרך של חשבון נפש והתבוננות מעמיקה אל עבר דפוסי התנהגותו לבל ישוב ויפעל על פיהם. מכל מקום, חובתו של בית-המשפט היא לשמש שופר למסר מרתיע זה, שתכליתו להגן על תחושת בטחונו ושלומו של הציבור.

9.        לאור המקובץ לעיל, ובאיזון הראוי לדעתי שבין האינטרסים המנוגדים, הנני משית בזאת על הנאשם את העונשים הבאים:

א.    24 חודשי מאסר בפועל.

ב.    מופעל בזאת עונש המאסר המותנה בן 6 חודשים, שנגזר על הנאשם בבית משפט זה, בתפ"ח 808/02 מיום 9.12.02, זאת במצטבר לעונש המאסר דלעיל. סך כל תקופת המאסר בפועל אותה ישא הנאשם הינה, אפוא, 30 חודשים.

ג.     24 חודשי מאסר על תנאי, שלא יעבור תוך 3 שנים מיום שחרורו ממאסרו כל עבירה מסוג פשע.

ד.    פיצוי למתלונן בסך של 5000ש"ח שישולם ב-5 תשלומים חודשיים, שווים ורצופים החל מיום 1.4.08.

ה.    קנס בסך של 5,000 ש"ח או שלושה חודשי מאסר תמורתם, שישולם ב-5 תשלומים חודשיים שווים ורצופים החל מיום 1.4.08.

תוכן גזר-הדין יועבר למרכז לגביית קנסות ופיצויים.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום ד' טבת, תשס"ח  (13 בדצמבר 2007), במעמד באת-כוח המאשימה, בא-כוח הנאשם והנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ