אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3005/07

גזר דין בתיק פ 3005/07

תאריך פרסום : 13/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3005-07
30/05/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
חמידאן עמאר ת.ז. 968370650
עו"ד עסלי
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, במסגרתו של הסדר טיעון אשר הושג בעניינו, בביצוען של העבירות, כפי שמיוחסות לו בכתב האישום המתוקן, והורשע בנוסף, במספר עבירות בתיקים פליליים אחרים -  אותם ביקש לצרף לתיק דנן.

הנאשם הורשע בעבירות כלהלן: במסגרת ת"פ 3005/07, הוא התיק העיקרי, בעבירה של שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402 (א) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין" או "החוק"); בתיקים המצורפים הורשע הנאשם בעבירות הבאות: גניבת רכב, עבירה לפי סעיף 413(ב) לחוק העונשין; הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין; הסגת גבול, לפי סעיף 447(א)(1) לחוק; נהיגה ללא רישיון, בניגוד לתקנה 10(א) לתקנות התעבורה, תשכ"א - 1961, בצירוף סעיף 62(1) לפקודת התעבורה, תשכ"א - 1961; ובשתי עבירות של כניסה לישראל שלא כדין (כאשר האחת מהן נוגעת לכתב האישום המקורי), לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב - 1952.

2.         הסדר הטיעון בעניינו של הנאשם לא כלל את הפן העונשי, והצדדים בחרו להיות חופשיים בטיעוניהם.

פרטי כתב האישום

3.         כמתואר בכתב האישום המקורי, בעניינו של הנאשם, אזי ביום 18.9.06, בסמוך לשעה 18:45, עת שהה הנאשם בישראל שלא כדין, פרץ הנאשם דלת דירתה של המתלוננת, ילידת 1932, הדרה בפסגת זאב בירושלים. במועד ההוא, שהתה המתלוננת בסלון ביתה ועסקה באריזת בגדיה, לקראת יציאה לחופשה מתוכננת באילת. משפרץ הנאשם לדירתה, אחז במתלוננת מאחור בידיו, גררה לחדר האמבטיה ומשם לשירותים, הושיבה על האסלה ואיים עליה לבל תזוז או תדבר. הנאשם גנב מחדר השינה סכומי כסף ותכשיטים.

טיעוני הצדדים לעונש

4.         ב"כ המאשימה ביקש להחמיר בעונשו של הנאשם ולהשית עליו עונש ממושך של מאסר בפועל. לטענתו, בחר הנאשם במקצוע של גנב ואף שודד, על מנת לספק צרכיו הכספיים - בין היתר למימון סמים. גם הפעם, משנזקק הנאשם לכסף, חדר לישראל, פרץ דלת ביתה של המתלוננת, אלמנה בת שבעים וחמש, וגנב כספה ותכשיטיה, כפי שצוין בכתב האישום. קשה לתאר במילים רגעי הפחד אשר חוותה המתלוננת, ואימתה מפני הנאשם. המדובר בעבירה קשה של שוד קשישה, עבירה מהדרגה החמורה ביותר. בתי המשפט התייחסו בנוקשות לשוד קשישים והדגישו הצורך בענישה חמורה, כדי להרתיע מפני מעשים נלוזים שכאלה. עוד ציין ב"כ המאשימה, כי לנאשם עבר פלילי עשיר מגיל צעיר, וכי הוא כבר ישב בכלא פעמים רבות. ב"כ המאשימה ביקש להפעיל מאסר על תנאי של 4 חודשים, אשר הושת על הנאשם במסגרת ת"פ 4906/04, בשל היותו חב הפעלה. כן ביקש ב"כ המאשימה להשית על הנאשם עונש מרתיע של מאסר בפועל למשך שנים מספר (תוך שהפנה לת"פ (מחוזי, י-ם) 1017/05 מדינת ישראל נ' יצחק וונדמו - במסגרתו הושתו על הנאשם 6 שנות מאסר בפועל בגין עבירה של שוד בנסיבות מחמירות, בו הקורבן היה זקן בן 82 שנים).

5.         הסנגור ביקש להקל עם מרשו. הסנגור הסביר, כי הנאשם חי בתנאים קשים ביותר, בשל המצב המדיני, השורר באזור מגוריו (כפר בידו). הנאשם ורבים כמותו נאלצים לחיות בצל מגבלות תנועה קשות - דבר המקשה עליהם במציאת פרנסה ובכלכלת בני משפחותיהם בכבוד, ובייחוד אמורים הדברים כאשר על כתפיו של הנאשם רובצת פרנסתם של 8 ילדים. בתנאים קשים אלה לא נותר לנאשם ונוספים כמותו, אלא לגנוב, על מנת להתקיים. יש להתחשב בתנאי מחייתו של הנאשם ובעובדה שהודה במיוחס לו, לקולת עונשו, וכן יש לזכור, כי הנאשם לא תכנן השוד, בחר בביתה של המתלוננת באקראי, לא תקף המתלוננת ולא הזיק לה. הנאשם תר אחר כסף בלבד. הסנגור ביקש להתחשב עוד בעובדה, שבשנת 2004, עת בוצעה העבירה הנדונה, נידון הנאשם, במסגרתם של תיקים פליליים אחרים, וביום האחרון לריצוי עונש מאסרו ביקשה הפרקליטות לעצרו, עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, במסגרת הגשת כתב האישום הנזכר. הנאשם יכול היה לצרף תיק זה ליתר התיקים ולקבל כבר אז עונש, בשל כלל עבירותיו. בנסיבות אלה, דרישת ב"כ המאשימה להשית על הנאשם עונש חמור הנה מוגזמת. הפסיקה מקיפה מגוון רחב של עונשים, למן הקל ביותר ועד לחמור ביותר, כך שלבית המשפט שיקול דעת רחב, ובנתונים המתוארים, ביקש הסנגור, שלא להחמיר עם הנאשם מעבר לדרוש.

6.         הנאשם ניצל את זכות המילה האחרונה. הוא סיפר, כי השתחרר מן הכלא לפני כשנה ומחצה. כששב לביתו מצא, שהכפר בו חי, אשר היה כפר גדול בעל שטחים נרחבים, הפך לכפר מוקף גדר. הנאשם עשה כל מאמץ למצוא עבודה ולהתפרנס בכבוד, אך לא הצליח. כשנכנס לדירתה של המתלוננת, לא שער כי ישנם אנשים בבית. משמצא במקום את המתלוננת, אישה קשישה, בחר שלא להפעיל כוח ונהג בה באי אלימות. הנאשם הביע חרטה עמוקה על מעשיו וביקש רחמיו של בית המשפט.

דיון

7.         תחילה יצוין, כי אין בידי בית המשפט לקבל טענת סנגורו של הנאשם, בדבר המצב המדיני הקשה, בצילו חי הנאשם כתושב הגדה המערבית, המוקף בגדר ההפרדה מכל עבר. אין בכוחו של בית המשפט לפתור בעיות או סכסוכים בעלי אופי מדיני, ואין זה מתפקידו לעשות כן. משכך, אין בטענותיו אלה של הסנגור, כדי להביא להקלה בעונשו של הנאשם, אשר ביצע עבירה קשה, חמורה ובזויה. חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו מבקש להגן הגנה שלמה ומלאה על גופו של אדם וקניינו. זהו אינטרס ציבורי רם מעלה וכאשר נפגע אינטרס זה בביתו של אדם פנימה, יש לנהוג בפוגע ביד קשה. הנאשם פגע פגיעה קשה באינטרס של המתלוננת, אישה קשישה וחלשה ממנו בהרבה, אשר אין לה כל נגיעה לבעיותיו האישיות ולסבלו כנטען.

8.         בחינת שיקולי הענישה השונים מלמדת, כי לזכותו של הנאשם יש לזקוף עובדת הודאתו בעבירה המיוחסת לו, מיד עם תחילת ההליכים הפליליים נגדו. הנאשם חסך זמן שיפוטי יקר מזמנו השיפוטי של בית המשפט ובזאת גם פטר המתלוננת ממתן עדות בבית המשפט ושחזור פרטי האירוע הקשה, אשר חוותה. עוד יש לזכור, כי לנאשם 8 ילדים, אשר עול פרנסתם מוטל עליו. תנאי החיים באזור מגוריו קשים מנשוא, מכל בחינה אפשרית - כלכלית ואחרות. בחינת העבירה לגופה מלמדת, כי אין כל אינדיקציה לתכנון מוקדם של העבירה על ידי הנאשם, למעקב אחר המתלוננת או לידיעה מוקדמת בדבר שהות המתלוננת בגפה בביתה. לא נטען בפניי, כי הנאשם נקט באלימות כלפי המתלוננת, זולת החזקתה בשירותים עד לסיום ביצוע העבירה. עוד יצוין, כי הנאשם הביע צער וחרטה אל נוכח ביצוע העבירה.

9.         אל מול השיקולים לקולא, ניצבים  מספר שיקולים לחומרא, הנזקפים לחובתו של הנאשם. מדובר במתלוננת קשישה, בת שבעים וחמש שנים, אשר במקום לבלות באילת כפי שתכננה, סבלה פגיעה קשה ביותר בביטחונה, בפרטיותה וברכושה, בשל בעיותיו של הנאשם, אשר אין היא אחראית להן בכל מידה שהיא. יתרה מכך, המדובר בשוד של קשישה - עבירה נלוזה ובזויה, אשר יש להוקיעה. הנאשם, בן 39 שנים, הנמצא במלוא אונו, מצא לו טרף קל, חסר אונים, אשר אין בכוחו להתנגד למעשיו. קשה שלא לתאר רגעי האימה והפחד, אשר חוותה המתלוננת, אל נוכח הנאשם, אדם חזק, גבוה ובעל מבנה גוף לא קטן, אשר הפתיעה בביתה שלה. עוד חשוב לציין, כי לנאשם עבר פלילי עשיר, אשר רובו המכריע בתחום עבריינות הרכוש, קרי: פריצה למכוניות (מספר רב של עבירות), ועבירות אחרות הקשורות לכך, כגון: חבלה במזיד ברכב. בעברו של הנאשם גם עבירות של פריצה לבית מגורים (שלוש עבירות), ועבירה אחת של החזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית, משנת 1997. לאור האמור לא מצאתי תימוכין לטענת ב"כ המאשימה, כי עבירות הרכוש אותן ביצע הנאשם, כולל השוד דנן, בוצעו למימון הסם. לחובתו של הנאשם גם 4 חודשי מאסר על תנאי, חבי הפעלה, מת"פ 4906/04. בתיק האמור, הורשע הנאשם, על פי הודאתו, בביצוע עבירה של שהייה בלתי חוקית בישראל.

10.       בתקדים, אשר הוגש על ידי ב"כ המאשימה בנדון, דובר בנאשם בן 25, אשר שדד ישיש בן 82 שנים, בצוהרי יום, תוך פעולה "באכזריות ובכוח רב", על מנת לשדוד ממנו 120ש"ח. הנאשם, במקרה האמור, עקב אחר הישיש זמן מה ובטרם שדדו, איים על חייו של הישיש. אין חולק, כי נסיבות האירוע בעניינו של הנאשם שונות בתכלית מן הנסיבות המתוארות בפסק הדין אשר הוצג על ידי ב"כ המאשימה - בו ביקש לראות דוגמה לעונש הראוי להשתה על הנאשם.

11.       לאחר שהבאתי בחשבון מכלול השיקולים, לקולא ולחומרא, כמפורט לעיל, ולאור ריבוי העבירות בהן הורשע הנאשם, הריני מעמיד עונשו על אלה:

א.         36 חודשי מאסר בפועל מיום תחילת מעצרו, הוא יום ה-14.10.06.

ב.         24 חודשי מאסר על תנאי, אשר לא ירצה הנאשם, אלא אם יבצע עבירת שוד, תוך שנתיים מיום סיום ריצוי עונשו.

ג.          אני מפעיל את 4 חודשי מאסר על תנאי מת"פ 4906/04, באופן חופף לתקופת המאסר בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ