אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3004/07

גזר דין בתיק פ 3004/07

תאריך פרסום : 13/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3004-07
05/09/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מחמוד טחאן
עו"ד חליחל
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בביצוע עבירה של חבלה ופציעה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 333 בצירוף סעיף 335(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977. 

כמתואר בכתב האישום, ביום 2.1.07 בשעה 17:00 לערך, פגש הנאשם באחמד תמימי (להלן: "המתלונן") ובשניים מחבריו, בתחנה המרכזית במזרח ירושלים. בין הנאשם לבין המתלונן החל עימות מילולי על רקע סכסוך קודם בין השניים. הנאשם שלף סכין ממכנסיו וחתך ידו הימנית של המתלונן בעוצמה רבה, באופן שלהב הסכין חדר עד לעצם הזרוע כמעט, תוך שחתך בדרך העורק הראשי וכן הוריד הראשי של הזרוע (brachial artery + vain), וכן פגע בעצב (Medianerv). בשל החתך בידו, איבד המתלונן דם רב, אושפז, הייתה סכנה כי יאבד את ידו עקב מחסור באספקת דם ונאלץ לעבור ניתוח לשחזור כלי הדם והעצב שנפגעו כאמור.

תסקיר מבחן בעניינו של הנאשם 

2.                  בשל גילו הצעיר של הנאשם, הוזמן עבורו תסקיר מבחן, כמתחייב בחוק. בתסקיר תואר הנאשם כצעיר בן 19 שנים, רווק המתגורר עם בני משפחתו בשכונת ראס אל עמוד שבמזרח ירושלים. הנאשם גדל למשפחה בת 12 נפשות, קרי: זוג הורים ו-10 ילדים. המדובר במשפחה פשוטה מאוד ודלה במשאבים, כאשר כל מעייני ההורים היו ועודם נתונים לסיפוק צרכיהם הבסיסיים של בני המשפחה. חייו בתנאים קשים אלה ובנסיבות משפחתיות עגומות, גרמו לנאשם לחסכים פיזיים, רגשיים וחינוכיים קשים, וכן גרמו לנאשם בעיות הסתגלות והתנהגות. הנאשם נשר מבית הספר בגיל צעיר מאוד (כבר בסוף כיתה ט'), נותר ללא מסגרת מפקחת או מכוונת ולא הצליח להתמיד במסגרת תעסוקתית. הנאשם התפרנס מעבודות ניקיון בבתי מלון וכן מעבודות חשמל באזור מודיעין. שירות המבחן סבור, כי לנאשם אישיות אימפולסיבית וכי הוא מתקשה לשלוט בעצמו או לדחות סיפוקים.

ככל שנוגע הדבר לעבירה המיוחסת לנאשם, נטל הנאשם אחריות מלאה למעשיו, והביע צער וחרטה בגינם. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם הבין חומרת מעשיו לאור מעצרו בפועל, שהייתו במעצר בית, וההליך הפלילי אשר מתנהל נגדו. עוד סבור שירות המבחן, כי לכל אלה תוצאות ממשיות ואפקטיביות ככל שנוגע הדבר לחידוד גבולות המותר והאסור, בעבור הנאשם, ורתיעתו מפני ביצוען של עבירות.

3.         שירות המבחן המליץ, שלא להטיל תקופת מאסר ממושכת מדי על הנאשם, לבל ייחשף לאווירה העבריינית, השוררת בבתי כלא.

טיעוני המאשימה לעונש

4.         ב"כ המאשימה ביקש להתייחס לסכסוך המדובר, אשר פרץ קודם לכן בין הנאשם לבין המתלונן (ת"פ 713/06). בתקרית האמורה היה הנאשם המתלונן ואילו המתלונן היה הנאשם. אז הורשע המתלונן בענייננו, בביצוען של עבירות חטיפה, סיוע לפציעה וכן איומים. המתלונן נידון ל-10 חודשי מאסר בפועל וכן לעונש מאסר על תנאי. ב"כ המאשימה בקש לאבחן האירוע דנא מן האירוע הנדון כעת. לדבריו, המתלונן בענייננו היה קטין שעה שביצע העבירות בת"פ 713/06 וחלקו באירועים ההם היה קטן מחלקם של יתר הנאשמים שם. האירוע הקודם תם מזמן ומעשיו של הנאשם, במקרה הנדון, היו בבחינת נקמה בחלוף פרק זמן לא מבוטל. מעשיו של הנאשם מוכיחים, כי פצעיו הנפשיים כתוצאה מן ההשפלה שעבר והאירועים האלימים שחווה (כמתואר בת"פ 713/06 ככל הנראה) טרם הגלידו. ברם, אין בזאת משום צידוק לביצוע העבירות על ידו. הפציעה במקרה הנדון כעת הייתה כה חמורה עד אשר הזכירה מראהו של אטליז, ויש בה כדי להמחיש רצונו העז של הנאשם לנקום במתלונן.

ב"כ המאשימה הפנה עוד להמלצת שירות המבחן להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל מאחר שהנאשם, לאור אופיו, נסיבות חייו, ועברו הפלילי (במהלכו הורשע בעבירה של החזקת סכין), מהווה משום "נצרה פתוחה", כלשונו. עוד ביקש להטיל על הנאשם קנס בשל מעשיו.

טיעוני הסנגוריה לעונש

5.         סנגורו של הנאשם בקש להקל בעונשו. הסנגור ביקש להדגיש, כי הנאשם לא החזיק בסכין במקרה דנן וכי אין זה ממנהגו להחזיק בסכין בכליו. כאשר ראה את המתלונן עם שניים מחבריו, נזכר בסיטואציה הקשה של חטיפתו, כליאתו בתא שירותים משך לילה שלם וכן נזכר במכות שקיבל ובכוויות על גופו מסיגריה בוערת. תחושות ההשפלה הקשה שספג הנאשם גרמו לו לרוץ לחנות בקרבת מקום ולרכוש סכין - באמצעותה דקר את המתלונן אחרי כן. הסנגור ביקש עוד לציין, כי לא היה הפרש של שנה מלאה בין האירוע הקודם לאירוע דנן. מסכת האירועים הקודמים לא בוצעה ביום אחד, אלא בשלבים, כעולה מגזר הדין שם. כל אימת שהעז הנאשם להתלונן כנגד מעשי האלימות, הוכה בתגובה, כאשר אירוע האלימות האחרון בין הניצים ארע כחודשיים לפני שבוצעה העבירה דנן. הסנגור ביקש להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם ובעובדה שלא היה מעורב במעשי אלימות בעבר. הסנגור הדגיש גם עובדת שהייתו של הנאשם בתנאי מעצר בית קשים, בבית אחותו הצעירה, אשר נישאה לאחרונה וחיה עם בעלה בבית קטן. בשל תנאים אלה אמר הנאשם לסנגורו, כי מוטב לשהות בבית המעצר ולאו בבית אחותו.

            הסנגור הסכים להמלצת שירות המבחן בדבר הטלת עונש מאסר על הנאשם ובלבד שלא יהא ממושך, וזאת בהתחשב בעובדה, שהנאשם ישב במעצר של ממש כשלושה חודשים.

6.         מטעמו של הנאשם העיד גם מעסיקו, מוסא אחמד עטייה. העד דיבר בשבחו של הנאשם וציין, כי למן מועד תחילת העסקתו, לפני כ-3 חודשים, לא היו כל בעיות עם הנאשם. העד ציין עוד, כי הנאשם מתמיד בעבודתו על אף שעותיה הארוכות, החל מהשעה 06:45 בבוקר ועד השעה 17:00 אחר הצהריים, וכן אמר, כי יהא נכון להעסיק הנאשם גם בעתיד.

7.         הנאשם ניצל אף הוא את זכות המילה האחרונה. הוא הביע חרטה וצער על מעשיו וכן אמר, כי שמח לשמוע שהמתלונן הבריא ויצא מכלל סכנה.

דיון

8.         הנאשם הורשע בעבירה חמורה כאשר זירת האירוע, לאחר מעשיו, הזכירה באמת, כדברי ב"כ המאשימה, מראותיו של אטליז. יד המזל בלבד מנעה נזקים כבדים יותר לידו של המתלונן וכן לגופו ולחייו ככלל. האירוע המחריד נעשה בתגובה ובנקמה למעשיהם של המתלונן וחבריו, כשם שתואר, קודם לכן. אין ספק בליבי, כי הנאשם ספג השפלות קשות מאת המתלונן וחבריו, הן פיזית והן נפשית, אך אין בזאת משום צידוק לנטילת החוק לידיו ולעשיית דין עצמי תוך פגיעה ברוטאלית במתלונן, לאחר שהאחרון כבר נתן הדין ושילם חובו לחברה. חברה בת תרבות איננה יכולה לאפשר לאזרחיה להיות דיינים לעצמם ולהתעלם מן החוק הקיים ומהוראותיהם של בתי המשפט, האמונים על עשיית הצדק והענשת העבריינים.

            יחד עם זאת, יש להתחשב בנסיבות חייו הקשות של הנאשם. הלה גדל בתנאים קשים והדבר נתן אותותיו במבנה אישיותו. עוד יש לקחת בחשבון השיקולים תקופת מעצרו של הנאשם, הן בבית מעצר והן בתנאי מעצר הבית הממושך. אין להתעלם עוד מגילו הצעיר של הנאשם ומן האירוע הקודם, אשר פער בנפשו פצע עמוק. נוסף לכל אלה יש לציין, כי הנאשם הודה במיוחס לו בכתב האישום וחסך בזאת מזמנו היקר של בית המשפט.

9.         לאחר ששקלתי טענות הצדדים ועיינתי בפסיקה, אשר הוגשה מטעמם, ראיתי לנכון להשית על הנאשם עונשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי, כשם שיפורט להלן.  לא מצאתי לנכון להשית על הנאשם קנס כעונש נוסף מאחר שכל סכום שיושת עליו, ולו מזערי, יביא להכנסתו לבית הסוהר לתקופת מאסר נוספת, לאור הנסיבות המתוארות בתסקיר המבחן בעניינו.

אשר על כן, לאור טיעוני הצדדים כאמור, חרטתו של הנאשם, הודאתו וגילו הצעיר, הריני משית על הנאשם העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ