אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3004/05

גזר דין בתיק פ 3004/05

תאריך פרסום : 13/01/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
3004-05
20/09/2006
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
חלואני אילן
עו"ד ליאור ביבי
גזר דין

הנאשם הורשע על יסוד הודאתו בעבירות של ניסיון תקיפת בן זוג, לפי סעיפים 379+ 382(ב)(1)+25 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "החוק"), איומים, לפי סעיף 192 לחוק, והיזק בזדון, לפי סעיף 452 לחוק. עניינן של העבירות, באירוע מתמשך מיום 7.6.04, במהלכו נהג הנאשם באלימות מילולית ופיזית כלפי אשתו (להלן:"המתלוננת"), שהגיעה לרמה של השתוללות ממש. תחילתו בכך שהתקשר אליה ואיים כי יהא זה סופה, וכי יירצח אותה נפש, המשכו שהוסיף ואמר לה, כי ברשותו סכין ושלא תעז להגיע הביתה, וסופו, בהתנהגות שלוחת רסן שחומרתה החריפה; כשהרהיבה המתלוננת עוז ולמרות איומיו חזרה לביתה, ניסה הנאשם לתקוף אותה בכך, שהשליך לעברה כסא, אך החטיאה מאחר ונהדף על ידי שוטרת שהגיעה למקום. השוטרת נפצעה בידה ונזקקה לטיפול רפואי. להשלמת תמונת התוקפנות הודה הנאשם, כי עובר לאירוע המתואר הזיק לרכושה של המתלוננת בכך, שהעלה באש את חולצתה ושבר שני מכשירי טלפון, מכשיר וידאו ותמונת חתונה. את שורת מעשי האלימות הללו ביצע הנאשם כשהוא נתון בגילופין, שאפילו נוכחות השוטרים לא יכלה לה, עובדה המעצימה את רמת חומרתם.

עתה עומד הנאשם ליתן את הדין על מעשיו, וב"כ הצדדים נחלקו מהו העונש ההולם את העבירות בהן הורשע.

כאן המקום להדגיש את שורת התסקירים שהוגשו אודות הנאשם מאז הודאתו בספטמבר  2005 ועד לאחרונה, ארבעה תסקירים, לא פחות, והכול במטרה לאפשר לו במהלך חודשים ארוכים שיקום משולב: להתגייס ברצינות להליך טיפולי כדי להתמודד עם בעיית האלימות, ולהירתם לגמילה מאלכוהול, המהווה את אחד הגורמים העיקריים להתנהגותו.

בעתירתה להשית על הנאשם עונש מאסר, הפנתה ב"כ התביעה לחומרת העבירות שבצע תחת השפעת אלכוהול, חוסר הכרה והעדר טיפול בשתי הבעיות בהן הוא לוקה העומדות ביסוד הסתבכותו; אלימות ושיכרות. אלה, טענה, מהוות את גורמי הסיכון העיקריים להישנות המעשים, במיוחד, על רקע תחושות תסכול וכעס המקננים בנאשם בשל פרידתו מאשתו, ומקימים בסיס לחשש  כי יחזור לסורו.

בבקשתו להסתפק בענישה הצופה פני עתיד, טען הסנגור כי לא העושה וגם לא המעשה מצדיקים ענישה כה קשה וכואבת, שאינה פרופורציונאלית לעבירות. בניגוד לעמדת התביעה סבר, כי למרות שאין להקל בו ראש המדובר במעשה עבירה ממדרג נמוך. זאת מעבר לעובדה, כי הינו בודד וחד פעמי. ללמדך, כי עסקינן באפיזודה חולפת שאינה מעידה על דפוס התנהגות מאפיין של הנאשם, ולראיה יעיד עברו הנקי מכול רבב. לטעמו, גם בהיבט של הפרופיל האנושי מן הראוי לדון את הנאשם בכף רחמים, ולזקוף לזכותו בנוסף על התנהלותו הנורמטיבית עד לאותו אירוע את הודאתו המיידית. הודאה המצביעה על נטילת אחריות, אשר ייתרה את שמיעת ההוכחות, וחסכה מעבר לזמן שיפוטי יקר גם, ובעיקר, את עלותה של המתלוננת על דוכן העדים. בכך נמנעו המתחים, החרדות וההשלכות האישיות והמשפחתיות הכרוכים בעדות זו.  

הצבת מעשי העבירה בהם הורשע הנאשם על גבי אותו סולם ערטילאי של חומרה ייתכן ולא הייתה ממקמת אותם בראשו, אך וודאי לא בתחתיתו. מה עוד שהצטברותם מצביעה על אדם שבעתות כעס, תסכול או מצוקה, עלול לאבד לחלוטין את שלוות רוחו ולנהוג בחוסר ריסון ובהעדר שליטה, לא רק כלפי אשתו, אלא גם כלפי זרים- אפילו היו הם נציגי חוק. להעיד, כי בעתות כאלה אין כול מורא על הנאשם. עם זאת, לו עמד עניין זה לבדו, ניתן היה לשקול הליכה לקראת הנאשם במידת הדין בהתחשב עם עברו הנקי, הודייתו וחלוף הזמן מאז ביצוע העבירות. ברם, במקרה זה התמונה הבעייתית דווקא עולה ומזדקרת מארבעת התסקירים המונחים בפני בית המשפט, המשקפים אבחון ארוך, מעמיק וממצה אודות הנאשם ודנים בסיכויי תיקונו. היא המעוררת דאגה ומציבה סימן שאלה על העתיד, במיוחד, בהיבט של הסיכון להישנות האלימות, קרי, לגבי יכולתו של הנאשם לרסן עצמו ולהציב לו גבולות. וכל כך מדוע?

להתרשמות שירות המבחן, לצד העובדה שהנאשם מפחית מחומרת התנהגותו, מאפייניה ומעצם השלכותיה על המתלוננת ועל הקשר הזוגי, המדובר באדם אימפולסיבי, המתקשה להתמודד עם יצריו במצבי לחץ וקונפליקט, ונוטה להתנהג באלימות. זאת מעבר לעובדה, שהעבירות בוצעו על רקע משבר במערכת היחסים הבין זוגית שהחריף בתקופה האחרונה, ויצר מתחים קשים. המדובר, למעשה, בבני זוג הנמצאים בעיצומו של תהליך פרידה וסיום הקשר ביניהם. ההסלמה הינה בעלת השלכות חמורות, בין היתר, על מידת המסוכנות כלפי המתלוננת, במיוחד, נוכח הצטברותם של מטענים רגשיים, תחושות של חוסר אונים, עלבון וכעס, מלובים ברגשות נקם, באופן המצביע על נזקקות טיפולית. למרות זאת, ואף על פי כן, אין הנאשם מכיר בבעיותיו, לא בצורך לערוך שינוי מהותי בדפוסי חשיבתו והתנהגותו, ולא בהכרח להתגייס לטיפול. לנאשם ניתנו אין ספור הזדמנויות להירתם לטיפול, והוא חזר והופנה לשירות המבחן פעם אחר פעם על מנת שתמצא דרך לשלבו בתוכנית טיפול מתאימה. בשלב מסוים בהליך האבחון הוא אומנם הביע נכונות לפנות למרכז למניעת אלימות, אלא שהערכת הסיכום של שירות המבחן גורסת, כי המוטיבציה שביטא הינה מילולית גרידא - מן הפה אל החוץ, ונובעת בעיקרה מהשפעת ההליך המשפטי והחשש מתוצאותיו, כאשר בפועל אין הנאשם מעוניין בקבלת עזרה מקצועית מסיבות כאלה ואחרות, ואינו מוכן להתמודד עם יצריו וחולשותיו. במצב דברים זה, בהעדר טיפול וללא התמודדות עם מחוללי האלימות, החשש להישנות התוקפנות עומד בעינו, והסכנה לביטחונה של המתלוננת לא פגה, אלא להיפך.

בבואי לגזור את דינו של הנאשם שיוויתי לנגד עיני בנוסף לאמור את פסיקת בית המשפט העליון בעבירות אלימות בכלל ובתוככי המשפחה בפרט, המנחה לתגובה עונשית כואבת וקשה, שתתן ביטוי לשאט הנפש והסלידה מפני כול שימוש בכוח הזרוע ביחסים בין בני אנוש. אל מול חומרתן המצטברת של העבירות, אזקוף לזכות הנאשם את עברו הנקי והודאתו, מרכיבים שיינתן להם משקל לקולא במידת הדין.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את השיקולים הצריכים לעניין לקולה ולחומרה, הנני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

א. ששה חודשי מאסר . הנאשם יוכל לבצע עונש זה בעבודות שירות היה וימצא מתאים על ידי הממונה לעבודות השירות.

ב. עשרה חודשי מאסר על תנאי , והתנאי הוא שהנאשם לא יבצע במשך שלוש שנים מהיום אחת העבירות בהן הורשע, או כול עבירת אלימות נגד הגוף, או עבירה של החזקת סכין.

ג. 1,500 ש"ח קנס, או 10 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם בשלושה תשלומים חודשיים שווים ורצופים החל מה- 1.11.06.

המזכירות תמציא עותק גזר הדין לשירות המבחן.

הודעה לנאשם זכות ערעור תוך 45 יום מהיום

ניתן היום כ"ו באלול, תשס"ו (19 בספטמבר 2006) במעמד הצדדים

מ.דיסקין, שופטת

החלטה

אני מורה בזה לממונה על עבודות השירות להכין חוות דעת בדבר אפשרות המרת עונש המאסר שהוטל על הנאשם בעבודות שירות.

הדיון יידחה לקבלת חוות דעת ממונה ליום 1/11/06 שעה 08.30.

הנאשם יוזמן מהכתובת שבכתב האישום, טל' 052-2553330.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ