אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3001/05

גזר דין בתיק פ 3001/05

תאריך פרסום : 19/05/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
3001-05
17/10/2006
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
אלקלעי ברק
עו"ד צברי
גזר דין

מעשי העבירה עליהם עומד היום הנאשם ליתן את הדין מופלגים בחומרתם. לו היו מוצבים על גבי אותו סולם ערטילאי של חומרה היה מקומם נקבע בדיוטה העליונה ביותר, ממש בראשו, כמשקפים התנהגות אכזרית לשמה, נטולת כול רסן ועכבות, של אדם כלפי זוגתו, כשהוא אטום למצוקתה, כאביה וזעקותיה, ועבד ליצריו התוקפניים ודחפיו האלימים. בתיק זה אומנם לא נוהלו הוכחות ולכן תמונת הראיות לא נחשפה בפני בית המשפט, אך די בעובדות כתב האישום בהן הודה הנאשם כדי ללמד על חומרה יתרה זו:

בארבע הזדמנויות שונות תקף הנאשם את חברתו לחיים פיזית ומילולית באופנים שונים, כשהוא חובט בעינה וחובט בה באמצעות מטאטא, מאיים עליה באמצעות סכין יפנית, בועט ומכה בבטנה כשהיא בהריון, ולא נרתע, ולא מתעשת, ואינו חס לא עליה ואף לא על פרי בטנה. מה יכול לעורר אדם להשתוללות מסוג זה? בענייננו, עובדת הריונה של המתלוננת, ובעיקר סירובה לבצע הפלה.

אין מדובר במקרה יחיד של איבוד עשתונות, בבחינת התפרצות כעס רגעית, אלא באלימות מתמשכת, שהגיעה, לא פעם, להשתוללות פראית ממש, וחזרה על עצמה ונשנתה על פני תקופה, עד כי הפכה לשגרה נוראה. עסקינן, אפוא, בהתנהגות מכוערת, לא אנושית, יש לומר, שסיכנה לא רק את המתלוננת, שאותותיה ניכרו בחבלות שהותירה על גופה, אלא גם את הוולד שנשאה בבטנה. 

ומיהו הנאשם שכך נהג בבת זוגו לחיים?

אומנם, צעיר לימים, יליד שנת 85 בלבד, אך חרף גילו הספיק לצבור לחובתו לא פחות מארבעה רישומים פליליים בעבירות רכוש ואלימות (גיליון הרשעותיו ת/1), שהחל לבצע כבר בגיל 15, וחזר ושב לבית המשפט פעם אחר פעם. משמע, מעבר לחומרה, רצף העבירות והישנותן, עניין לנו ב"שור מועד", עבריין  ממש, שלא השכיל לנצל את ההזדמנויות שניקרו בדרכו, ולא נאחז בידיים שהושטו לקראתו במטרה לשקמו ולהסיטו מדרכו הרעה. עיון בעברו מעלה, כי כול דרכי הענישה המוכרות נוסו לגביו על ידי בתי המשפט, אך לשווא: החל בהליך אי הרשעה, עובר למאסרים על תנאי, התחייבויות, קנסות וכלה בשירות לתועלת הציבור, שגם אותו לא בצע הנאשם והוא הומר לעונש אחר. אותה תמונה חזרה על עצמה גם בעת ההליך המשפטי - גם בהליך זה הלך בית המשפט לקראת הנאשם, אך הוא לא נענה. למרות שהובהרה לו החשיבות בשיתוף פעולה עם שירות המבחן, והוענקה לו הזדמנות אחרונה נוספת, הוא לא הפגין ולו רצון מינימאלי להתמודד עם בעיות התנהגותו, שנחשפו בכול עוצמתם ההרסנית בתיק זה. מתירוצים שונים לא טרח הנאשם להגיע לשירות המבחן. התמונה הרחבה המצטיירת מהתסקירים ומחוות דעת פסיכיאטרית שנתנו אודותיו זה, מצביעה על התייחסות מקלה מצידו עם מעשיו ואי תפיסתו כאדם אלים. במצב דברים זה, בתום תקופת אבחון ארוכה, נוכח התנהלותו הבעייתית מול שירות במבחן, התגבשה המסקנה, ולפיה אין הנאשם בשל להירתם לקשר טיפולי.

חומרתם המופלגת של מעשי העבירה, המתעצמת נוכח העדר שיקום, חוסר הכרה, והסכנה הממשית למתלוננת הנגזרת מכך, במיוחד בשים לב לעובדה שבני הזוג ממשיכים בחיים משותפים, עמדו ביסוד עתירת התביעה להרחיק את הנאשם אל בין הסורגים, ולהשית עליו עונש שמרכיבו המרכזי הוא מאסר בפועל. הסנגור מן העבר השני, פרש שורה של נימוקים שתכליתם להסיר את רוע גזירת המאסר מהנאשם. נימוקיו התמקדו במיהות העושה ולא במהות המעשה, שגם על פי דעתו, לא ניתן להמעיט מחומרתו. בהולכו באפיק זה היפנה לנסיבותיו האישיות והמשפחתיות. הוא שם את הדגש על גילו הצעיר של הנאשם בעת ביצוע העבירות - בשנתו השמונה עשרה, ממש על גבול הקטינות, ובטרם התגבשה אישיות ועוצב אופיו. גם הרקע להן שימש להגנת הנאשם - כניסה למערכת יחסים לא בשלה, כששני בני הזוג, ובעיקר הנאשם עצמו אינו אלא "ילד", בטרם בגר הפך לאב. נתון נוסף שבית המשפט נתבקש ליתן לו משקל לקולא הוא קשיים קוגניטיביים מהם סובל הנאשם בעקבות תאונת דרכים, כעולה מחוות הדעת הפסיכיאטרית. להשלמת הדברים, היפנה לעדות המתלוננת ולתמורה החיובית שחלה בנאשם בעת האחרונה, ולעובדה שבינתיים נולדה לבני הזוג בת, ועתה הם מטופלים בשני ילדים קטנים, כשכול עול הפרנסה מוטל על שכמו (נ/1). שליחת הנאשם למאסר, טען בא כוחו, תגדע את מטה לחמה של משפחתו ותפגע בה לא פחות מאשר בו.

דומה, כי הפסיקה העקבית והאחידה בנושא אלימות בתוככי המשפחה מוכרת ונהירה לכל. בתי המשפט שנו וחזרו על ההכרח לנקוט מדיניות ענישה קשה וכואבת כלפי בעלים מכים, אלימים, משפילים ומתעללים, ההופכים את נשותיהם לשק חבטות, מטרה לפריקת יצרים, דחפים ותסכולים. במקרים של אלימות, וודאי אלימות חמורה כגון זו שבצע הנאשם. קל וחומר, אלימות חוזרת ונשנית. על אחת כמה וכמה, כשעסקינן במי שעברו מוכתם בעבירות מאותו סוג, והוא הורתע והוזהר ולא למד את לקחו. במקרים כגון דא,  אין ליתן משקל משמעותי לנסיבות אישיות, המתגמדות אל מול ההכרח להגיב בתגובה עונשית מרתיעה וחד משמעית המגלמת בתוכה מסר לנאשם ונאשמים כמותו, כי מי שינהג בבני אדם כאילו היו חפץ דומם נטול רגשות שאינו חש כאב, יידרש לשלם את מלוא המחיר העונשי על מעשיו.

לא רק זאת אף זאת. רק במקרים בהם בית המשפט משתכנע כי הנאשם עשה כל שניתן כדי להתמודד עם שדי האלימות, נרתם לטפל בבעיותיו, עלה על דרך השיקום והסכנה להישנות האלימות פחתה או קטנה, רק אז ניתן יהיה להעדיף במקרים מסוימים את שיקול השיקום על פני יתר שיקולי הענישה. רק במקרים כאלה יסטה בית המשפט מההלכה הברורה, המחייבת ענישה הולמת כמידת מעשיו של הנאשם. אין זה המקרה הנדון, שלא רק שאינו חריג משום בחינה מהעונש המתחייב ממעשיי העבירה המופלגים בחומרתם בהם הורשע הנאשם, אלא שהשיקום הרחק ממנו והלאה.

שמעתי בקשב רב את טיעוני ב"כ הצדדים לעונש, שיוויתי לנגד עיני מחד גיסא את נימוקי התביעה, העותרת למיצוי הדין עם הנאשם, ולא אטמתי אזני מאידך גיסא לנימוקי הסנגור, העותר בכול לב לנהוג בנאשם במידת הרחמים. וככול ששבתי ובחנתי את העובדות, הנתונים והנסיבות, כך הלכה ונתחזקה דעתי שלא אוכל במקרה זה להטות את הכף לצד הקולא. אין אנו עוסקים בפרץ אלימות בודד, ולא באירוע חריג וחד פעמי, היכול להיחשב כעניין חולף של איבוד שליטה. עניין לנו בשרשרת של מעשים, חוזרים ונשנים, שנפרשו על פני תקופה לא מבוטלת, ומבטאים דפוס התנהגות תדיר ואופייני. אין גם מדובר באלימות של מה בכך, אלא בתוקפנות ברוטאלית ומכוערת שקלסתרה קשה ומפחיד, הן בהיבט של צורותיה ואופניה, הן בהימשכותה עד למעין שגרה, והן, ובעיקר, בביטויים של התעללות, אטימות לב וכהות חושים, השפלה ורמיסת כבודה של המתלוננת כאדם וכאישה, כשלכול אלה מתלווה סכנה ממשית לשלומה וביטחונה. לא סכנה בעלמא, אלא חשש ממשי לבריאותה ולשלום ולדה.

בית המשפט סבור, כי מי שנוהג כך בזוגתו, עמה הוא אמור לחלוק את חייו - מי שכך מהלך עליה אימים, מתעלל בה ומאיים על חייה, ומעמידם בסכנה, מקומו בבית האסורים. סבורני, כי סלחנות מצד בית המשפט בענישה מקלה נוכח אלימות כה קשה, כמוה כהשלמה עמה, כהתפשרות עם ערכים ונורמות שהחברה אמורה להגן, והפקרת נשים לחסדי בני זוגן. לא היה בעדות המתלוננת במסגרת הראיות לעונש כדי לשנות מסקנה זו, במיוחד שניכר היה כי היא מנסה לגונן עליו, ולחלצו מן המיצר, בעוד הבעיות הקשות ביניהם, הסכנות הרובצות לפתחה והחששות לבטחונה שרירים וקיימים במלוא עוצמתם, ובשלב זה אין להם לא פתרון ולא מרפא.

אם ראיתי להתחשב בנאשם במידה מסוימת, הרי זה בשל הודאתו שחסכה את עדות המתלוננת, ואגב כך גם זמן שיפוטי יקר, ובמידת העונש יישקל גם גילו הצעיר.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את כול השיקולים לקולא ולחומרה, הנני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

א.          12 חודשי מאסר בפועל.

ב.           18 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור תוך שלוש שנים מיום שחרורו מהכלא על עבירות אלימות נגד הגוף מכול סוג שהוא.

ג.            8 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנים מיום שחרורו מהכלא עבירה של איומים.

הודעה זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום .

ניתן היום כ"ה בתשרי, תשס"ז (17 באוקטובר 2006) במעמד הצדדים

מ.דיסקין, שופטת

ב"כ הנאשם:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ