אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 290/01

גזר דין בתיק פ 290/01

תאריך פרסום : 26/09/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
290-01
14/05/2006
בפני השופט:
1. ח. פיזם ס. נשיא [אב"ד]
2. ש. שטמר
3. ר.ש. צמח


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
1. פישר איתי
2. קונין אדוארד
3. חיון רמי - נגזר דינו ביום 03/09/02

עו"ד שפריר רפאלה
עו"ד קליין ישראל
גזר דין

1.                   הנאשמים פישר איתי (להלן: נאשם 1) וקונין אדוארד (להלן: נאשם 2) הורשעו בהכרעת דיננו, לאחר שמיעת הוכחות, בעבירות הבאות :

א.         נאשם 1 הורשע בעבירה של סחר בבני אדם לעיסוק בזנות, לפי סעיף 203א(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין) ביחד עם סעיף 29 לחוק העונשין וכן בעבירה של סרסרות למעשי זנות, לפי סעיף 199 לחוק העונשין.

ב.         נאשם 2 הורשע גם הוא בעבירה של סחר בבני אדם לעיסוק בזנות, לפי סעיף 203א(א) לחוק העונשין ביחד עם סעיף 29 לחוק העונשין, אולם זוכה מעבירה של סרסרות למעשי זנות וזאת מכיוון שעמדה לזכותו הטענה "כבר הורשעתי" בכל הקשור לאישום בעבירת הסרסרות ובית המשפט התבקש על ידי המאשימה להרשיעו רק בעבירה של סחר בבני אדם לעיסוק בזנות הנ"ל.

2.         המדובר במעשים חמורים ביותר אותם ביצעו הנאשמים. נאשם 1 ערך עסקה לפיה הועברו אליו הזכויות בגופה של המתלוננת יוליה (להלן: יוליה), ילידת אוקראינה, וזאת לצורך העסקתה בזנות. כן שולמה תמורה בגין העסקה. כמו כן, עסק הנאשם 1 במשך תקופה ארוכה בסרסרות לזנות, תוך שהוא עונה לטלפונים בבקשה לנערות ליווי, מסיע בחורות למטרת זנות, גובה כספים בנדון ואף נוטל ו/או מקבל חלק מן הרווחים. באשר לנאשם 2, הרי שגם הוא ערך עסקה לפיה הזכויות בגופה של יוליה הועברו אליו לצורך העסקתה בזנות, וכן שולמה תמורה בגין העסקה הנ"ל.

שותף נוסף לעבירות בהן הורשעו הנאשמים היה רמי חיון (להלן: חיון), אשר הורשע, על פי הודייתו, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של קניית אדם ומכירתו לצורך העסקתו בזנות (סחר בבני אדם לעיסוק בזנות), סרסרות למעשה זנות, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף ושיבוש מהלכי משפט. חיון נדון ל- 66 חודשי מאסר, מתוכם 42 חודשים בפועל, וכן נגזר עליו קנס בסך של 20,000 ש"ח או 12 חודשי מאסר תמורתו.

העבירות ונסיבותיהם פורטו בהרחבה בהכרעת הדין.

3.         לנאשם 1 אין הרשעות קודמות. לבית המשפט הוגש תסקיר של שירות המבחן למבוגרים המפרט את הרקע המשפחתי של נאשם 1 שהוא בן להורים שהתגרשו בעודו תינוק. הקשר של נאשם 1 עם אביו הנו רופף, ומאידך הוא מטפל באמו, נכה 100%. עוד צויין בתסקיר, כי עובר לביצוע העבירות נשוא כתב האישום ניהל נאשם 1 קשר רומנטי עם פרוצה בה התאהב, ובתיווכה החל לעבוד בעסקי סרסרות וכן נכנס כשותף בעסקי הסרסרות.

            שרות המבחן התרשם כי נאשם 1 חש בושה, צער וחרטה על מעשיו, וכי מאז שחרורו ממעצר הוא עובד בצורה קבועה וניתק את קשריו עם עולם הזנות. שרות המבחן ציין כי נשקלה האפשרות להמליץ על העמדת הנאשם תחת פיקוח, אולם לנוכח חומרת העבירות אותן ביצע, לא ניתנה המלצה טיפולית. 

4.         לנאשם 2 שתי הרשעות קודמות, אחת מהן בגין ביצוע עבירות של נסיון לסחר בבני אדם לשם עיסוק בזנות וסרסרות למעשי זנות. בגין הרשעה זו, מיום 20/03/2002, נדון נאשם 2 ל- 36 חודשי מאסר, מתוכם 18 חודשי מאסר בפועל. יש לציין כי גזר הדין ניתן לאחר ביצוע העבירות נשוא אישום זה שבפנינו.

נאשם 2 סובל ממחלת ניוון שרירים במצב מתקדם בגינה הוא אינו עובד באופן סדיר ונזקק לטיפולים רפואיים תכופים. בפני קצינת המבחן הביע נאשם 2 אחריות מלאה למעשיו ואף ראה בחיוב את מאסרו הקודם שהביא לקטיעת עיסוקיו הפליליים. יחד עם זאת, אין המלצה טיפולית לגביו מטעם שירות המבחן.

5.         ב"כ המאשימה ביקשה כי יוטלו על הנאשמים עונשי מאסר בפועל לתקופה ממושכת, עונשי מאסר על תנאי, וכן קנסות כספיים. בטיעונה לעונש הדגישה כי על פי הפסיקה יש להחמיר בעונשם של אלה העוסקים בסחר בנשים וכי אין זה משנה, לצורך העניין, באיזו דרך מבוצע הסחר: תיווך, מכירה, קנייה או שכירות והשכרה. עוד טענה ב"כ המאשימה, כי מצבו הבריאותי של נאשם 2 אינו צריך להוות שיקול מכריע לעניין גזירת עונשו, וכי אין מקום להקל בעונשו של נאשם 1 על אף היותו אדם נורמטיבי לכאורה.

6.         ב"כ נאשם 1 ביקשה להתחשב בעברו הנקי של נאשם 1, בחרטה ובצער שהביע על מעשיו, ובכך שחזר למוטב תוך שהוא עובד, מטפל באמו ומנהל אורח נורמטיבי. יצויין, כי העידו בפנינו, בישיבה מיום 4/05/06, אמו של נאשם 1, אשר ביקשה לדון אותו ברחמים, וכן הממונה על נאשם 1 בעבודתו, אשר ציין כי נאשם 1 הנו עובד אחראי ומסור וכן כי שליחתו למאסר בפועל תפגע בהמשך העסקתו בחברה. ב"כ נאשם 1 ביקשה כי לא יוטל עליו עונש מאסר בפועל וזאת על מנת שיוכל להמשיך בעבודתו, לטפל באמו ולשקם את חייו.

            ב"כ נאשם 2 הציג מסמכים רפואיים המעידים על מצבו הרפואי הקשה של נאשם 2 וביקש להתחשב בנכותו של הנאשם, בעובדה כי הוא זקוק לטיפולים רפואיים תכופים ולהשגחה ועזרה מתמדת, וכן בכך שחלפו כבר שש שנים ממועד ביצוע העבירה, זמן בו נטל נאשם 2 אחריות על מעשיו, הביע עליהם חרטה וכן חזר למוטב. ב"כ נאשם 2 ביקש, לאור הנסיבות המיוחדות, להקל בדינו של נאשם 2 ולא לשלוח אותו למאסר בפועל.

7.         סחר בבני אדם וסחר בנשים למטרת זנות בפרט הנן תופעות בזויות ומבישות, אשר יש לעקרן מן השורש ולהלחם בהן מלחמת חורמה. המחוקק הביע דעתו בנדון תוך שקבע נורמת ענישה גבוהה בסעיף 203א לחוק העונשין וגם בתי המשפט הביעו לא אחת את שאט נפשם מתופעה זו. כך קבע כב' השופט טירקל בבש"פ 9274/01 מדינת ישראל נ' עמי ישי (תק-על 2001(4), 57 , 58):

"דייני שאומר כי העבירה של סחר בבני אדם לצורך העסקתם בזנות היא מן העבירות הבזויות והנתעבות ביותר שבספר החוקים שלנו. יש בה מן הזוועה שבמכירת אדם, מן האכזריות וההשפלה שבניצול מיני ומן האימה שבסחיטה. בתוך עבירה זאת מובנים המורא והפחד שמטיל הסוחר על קורבנותיו - ואף על מעורבים אחרים במסחרו - בתקופת השעבוד; ואף אחרי שיצאו מעבדות לחירות".

בע"פ 7757/04 בורשטיין נ' מדינת ישראל (תק-על 2005(1), 2150 , 2162) קבע כב' השופט חשין כי:

"העבירה של סחר בבני-אדם לעיסוק בזנות עבירה קשה היא; קשה, מאוסה ובזויה. עבירה היא מן החמורות, המאוסות והבזויות שבקודקס הפלילי. ומתוך שזו היא העבירה, ראוי מי שהורשע בה כי יוטלו עליו עונשים כבדים ומרתיעים, הן לגמול הן לעקירתה מן השורש של תופעת הסחר בבני-אדם...לא בכדי קבע המחוקק בצידה של העבירה עונש של שש-עשרה שנות מאסר, ולעת גוזרם עונשו של נאשם ראוי כי בתי-המשפט ישוו נגד עיניהם עונש חמור זה. זה מכבר צווינו על "ובערת הרע מקרבך" (דברים כד, ז). והסחר בבני-אדם הוא הרע-מכל-רע".

יוצא אפוא, כי מעשיהם של הנאשמים ראויים לתגובה מחמירה, וזאת בכדי להביע את סלידת החברה ממעשיהם, וכן להרתיע אחרים, המתכוונים להרוויח בצע כסף תוך ניצול בזוי ומשפיל של בני אדם אחרים.

מנגד, אל לנו להתעלם מנסיבותיו האישיות של כל נאשם. בגזירת עונשו של נאשם 1 יש להביא בחשבון לקולא את העדר ההרשעות הקודמות, את הבעת החרטה הכנה שהביע וכן את אורח החיים הנורמטיבי לכאורה שהוא מנהל בשנים האחרונות. באשר לנאשם 2, הרי שאין להתעלם ממצבו הרפואי ומכך שזוכה מעבירת הסרסרות. כמו כן לקחנו בחשבון את חלוף הזמן מאז ביצוע העבירות על אף שהחלק הארי של העיכוב נבע ממעשים ובקשות של הנאשמים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ