אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2897/07

גזר דין בתיק פ 2897/07

תאריך פרסום : 15/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2897-07,2321-07
04/02/2008
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוית מלכה
הנתבע:
הוארין מוהנד
עו"ד אריאתה מסלם
גזר דין

1.         הנאשם, שהינו תושב שטחים ומתגורר בדהריה, הורשע על פי הודאתו, בהסדר טיעון, במסגרת צירוף תיקים, בעבירות המפורטות להלן:

א.         2321/07 (כתב אישום מתוקן) - שימוש ברכב ללא רשות, עבירה לפי סעיף 413 ג סיפא לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"), תקיפה סתם, עבירה לפי סעיף 379 לחוק, תקיפה הגורמת חבלה ממשית, עבירה לפי סעיף 380 לחוק וכניסה לישראל שלא כדין, עבירה לפי סעיף 12 (1) לחוק הכניסה לישראל התשי"ב - 1952. בכתב האישום המתוקן נטען, כי בתאריך 2.6.07  העביר הנאשם את רכבו של המתלונן ממקומו מספר מטרים. קרוב משפחה של המתלונן רץ לכיוון הנאשם כדי לברר פשר מעשיו ואז התערבו אנשים נוספים והפרידו ביניהם.  לאחר שהמתלונן חזר לחנותו, הנאשם הגיע אליו מאחוריו והיכה בו במגל בשוק, בראשו ובכתף שמאל. המתלונן נזקק לטיפול רפואי.

ב.         ת.פ. 2897/07 (כתב אישום מתוקן) - תקיפה הגורמת חבלה ממשית, עבירה לפי סעיף 380 לחוק. מכתב האישום המתוקן עולה, כי בתאריך 1.8.07 בעקבות וויכוח שהתנהל בבית מעצר "נגב", פצע הנאשם את המתלונן בכך שאחז ביד אחת בחולצתו וביד השניה פגע באוזנו בחפץ חד וגרם לו חתך באפרכסת שמאל שחצה את הסחוס. כתוצאה מהאירוע נזקק המתלונן לטיפול רפואי בבית החולים, שכלל הרדמה ותפירת החתך.

במסגרת הסדר הטיעון סוכם בין הצדדים, כי המאשימה תעתור להשית על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 36 חודשים והסניגור יטען באופן חופשי.  כמו כן סוכם כי יושת מאסר מותנה.  הנאשם עצור עד תום ההליכים מתאריך 2.6.07.

2.         בטיעוניה לעונש פרטה התובעת את העבירות שבהן הורשע הנאשם, הציגה תצלומים של המגל והסכין המאולתרת, שבהן עשה הנאשם שימוש בעת שעבר את העבירות. היא הדגישה, כי עסקינן בנאשם אלים, שאינו מהסס לתקוף תוך שימוש בחפצים חדים.  התובעת ביססה טיעוניה על פסיקה המתייחסת ל"תת תרבות הסכין" ולנוהג המגונה של ישוב מחלוקות באמצעות סכין. לטעמה, מי שדעתו קלה בעשית שימוש במכשירים חבלניים (כהגדרתה) ראוי כי יענש בחומרה. לכן עתרה לגזור עליו עונש קשה שיהלום את הרף העליון שבהסדר הטיעון.

3.         הסניגור טען, כי מחומר החקירה המתייחס לת.פ. 2321/07 עולה, כי בעת  שהנאשם שהה בחנות שהוא  מנהל בשוק, המתלונן הגיע ברכבו, חסם את הגישה אליה ועזב את המקום. ברכב נשארו לשבת שני קטינים, הנאשם ביקש כי יזיזו את הרכב ומשעה שבקשתו לא נענתה, הזיז אותו למרחק של מטרים בודדים.  כתוצאה מהאמור הגיע המתלונן ובמקום התפתח דין ודברים. אל המתלונן התווספו אנשים נוספים, הנמנים על בני משפחתו, שתקפו את הנאשם. בתגובה עבר הנאשם את העבירה.  הסניגור הוסיף וציין, כי האירוע שתואר בת.פ. 2897/07 קרה לאחר שאחד העצורים בתא התכוון "להשתלט" על האחרים.  אף שלא התעלם מחומרת העבירות, הטעים הסניגור, כי מדובר בנאשם תושב שטחים ושלכן לא יזכה לביקורים בכלא ואף לא להטבות כספיות, שכן מצבו הכלכלי קשה ביותר. הוא ביקש את רחמי בית המשפט ועתר להשית עליו עונש קל.

4.         תופעות של אלימות קשה, העלולות לסכן חיי אדם, הפכו לצערינו למעשים של יום יום, והם מאיימים על בטחונו ושלומו של הציבור.  בתי המשפט מצווים לתרום את חלקם לעקירת התופעה מן השורש ובבואם לגזור את העונש, עליהם לראות לנגד עיניהם את הצורך להגן על הקורבנות בכח, החשופים לסכנות הטמונות ברעה החולה המכונה "סכינאות" או "תת תרבות הסכין". 

            בתי המשפט בערכאות השונות התייחסו בהרחבה לעבירות של פציעה באמצעות סכין.  אצטט להלן מספר פסק-דין המלמדים על חומרת התופעה ועל העונשים הקשים  שיש לגזור בגינה.

בע"פ 7061 ,6689/96  עבד ווזווז נ' מדינת ישראל פ"ד נ(4), 413 ,עמ' 415-416 קבע כב' השופט חשין כדלקמן:

"בתי-המשפט שונים וחוזרים כי יש לשרש את תת-תרבות הסכין ביישובם של סיכסוכים בין בני-אדם. ואם עובר פלוני על לאו זה, חייב הוא שיישא בעונש הראוי. נעיצת סכין בגופו של הזולת יש לראותה כעבירה חמורה, והעונש הראוי עליה הוא עונש של מאסר, אלא בנסיבות יוצאות דופן. נעיצת סכין בגופו של הזולת, יודע אתה תחילתו של מעשה, אינך יודע סופו של מעשה. ובתי-המשפט, שומה עליהם לרתום עצמם לשירוש תופעה קשה זו."

            בית המשפט חזר על עיקרי הדברים ברע"פ 10987/04 - ח'ליל חאמד נ' מדינת ישראל . תק-על 2004(4), 2567 ,עמ' 2568 כדלקמן:

"בית משפט זה חזר וגינה את תת-תרבות הסכין ואת הנוהג המגונה של יישוב מחלוקות באמצעות סכינים "נלאינו מאמור, עוד ועוד שוב ושוב, כי יש לשרש את תת-תרבות הסכין מחיינו, וחובה היא המוטלת על בית-המשפט להרים את תרומתו למלחמה קשה זו שבאלימות אשר פשתה במקומותינו. הטלת עונשים קלים - יחסית לנדרש - על מי שמפרים צו של לא-תנעץ-סכין-בגוף-הזולת מחטיאה את המטרה ואת שאיפתנו לעקירה מן השורש של התופעה הפסולה הזו .בפרשה אחרת נקבע "שראוי כי ייצא הקול מבית-המשפט ויידעו הכל, כי הנועץ סכין בגופו של זולתו ייסגר בבית-האסורים לתקופות שנים: לא לתקופת שבועות ולא לתקופת חודשים. זו הדרך שידענו לביעור הנגע" .

            בע"פ 8583/96 - מדינת ישראל נ' יעקב בן מנחם חולי תק-על 97(1), 32 נדרש בית המשפט לנסיבותיו האישיות של המשיב, שנדון בערכאה הדיונית לעונש קל יחסית ובשל כך הוגש ערעור מטעם המדינה. בית המשפט קבע, כי:

"ערעור המדינה בדין יסודו. אכן, נכון הדבר שרקעו האישי והמשפחתי של המשיב איננו קל, אך חוששנו כי ההתחשבות בנסיבות אלו, בנסיבות העניין, חרגה מן המידה הראויה. אמרנו לא פעם כי מי שדעתו קלה בעשיית שימוש בסכינים ובמכשירים חבלניים דומים, ראוי כי ייענש במאסר ממשי לתקופה ארוכה. משפט הבכורה בסוג זה של עבירות חייב להינתן לצורכי ההרתעה ולשיקולי ההגנה על הציבור וההתחשבות בנסיבותיהם של העבריינים אינה יכולה להיות אלא משנית. דומה שבעניינו של המשיב הפך בית המשפט המחוזי את היוצרות, בהעניקו משקל מכריע לנסיבות האישיות של המשיב ועקב כך גזר על המשיב עונש שאינו מבטא במידה נאותה את מגמת ההרתעה של עבריינים בכוח וספק אף אם את צורכי ההרתעה של המשיב עצמו".

            בע"פ 4872/95 - מדינת ישראל נ' גל אילון ו-2 אח' פ"ד נג(3),עמ' 1, 8-9, עמד בית המשפט על העקרון החשוב, כי בגין התנהגות עבריינית חמורה יש להעביר לציבור מסר חד-משמעי באמצעות ענישה ממשית.

"מבחינת האינטרס הצבורי, אין זה מספיק להטמיע בחוק סטנדרטים של התנהגות. הציבור חייב לראותם מיושמים בכל עת ולראות בהם חלק בלתי נפרד מנוהגים חברתיים מקובלים המגינים על גופו, רכושו וכבודו של כל אחד מתוכו. ענישה סלחנית במקרים של התנהגות עבריינית חמורה, עלולה להביא להתמוטטות עכבות מוסריות, להתפרש כהתפשרות על ערכים ועל נורמות, לפגוע באמינות מימושו של האיום בעונש מאחורי החוק ולהעביר מסר שלילי לעבריינים פוטנציאליים המועדים לבצע עבירות מאותו סוג. באותו אופן בו השתת עונש ממשי הוא בבחינת ביטוי חברתי חריף לגינוי לו ראויים המעשים החמורים, כך אימוץ הגישה הסלחנית תחליש הכרת האיסור שבהתנהגות".

5.         חרף גילו הצעיר נרשמו עד עתה לחובת הנאשם 5 הרשעות קודמות בעבירות רכוש, כניסה לישראל שלא חוק ועבירת מין. בתאריך 27.11.02 גזר עליו בית המשפט המחוזי בתל-אביב בת.פ. 212/02 שנת מאסר בפועל וכן מאסר מותנה בגין מעשה סדום בכח.  התצלומים של כלי המשחית, שבאמצעותם עבר הנאשם את העבירות שבפנינו, (מוצגים ת/2 ות/3) מעידים בעד עצמם. דווקא מנאשם, שאינו אזרח המדינה, השוהה בה שלא כחוק, ואף עובד לפרנסתו ללא הפרעה ובריש גלי, מצופה כי יקפיד על קלה כחמורה.  עצם העובדה שהנאשם עבר בתוך פרק זמן של כחודשיים בלבד שתי עבירות אלימות באמצעות חפצים חדים מעידה שאין עליו מורא הדין, שכן בחר לעשות  דין לעצמו.

6.         התחשבתי בהודאת הנאשם ובצירוף התיקים שחסכו זמן שיפוטי יקר ובגילו הצעיר. התחשבתי גם בתקופת המעצר הלא מבוטלת שהוא נתון מאחורי סורג ובריח.  לא התעלמתי מהקושי הניצב בפני בני משפחתו לבקר אותו בכלא.  הנאשם הביע חרטה באמצעות בא כוחו. לנגד עיני עמדה בקשתו כי בית המשפט ירחם עליו.

            אשר על כן, אני גוזר עליו את העונשים כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ