אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 287/03

גזר דין בתיק פ 287/03

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
287-03
08/02/2005
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד לני מונטיליו
הנתבע:
עאדל בן מוחמד אבו רמדאן
עו"ד רון ואבו רמדאן
גזר דין

1.         הנאשם (יליד 1968) הורשע, לפי הודאתו, בעבירת סמים, שכך תוארה בכתב האישום המתוקן:

            עובר ליום 5.12.2003 סיכם הנאשם עם פלוני לקבל סמים מסוכנים בצפון הארץ. ואמנם, בשעת ערב של יום 5.12.2003 יצא הנאשם את ביתו שביפו כשהוא נוהג במשאיתו, וסמוך לשעה 21:45 הגיע למקום כלשהו ליד כפר סאלד, שם הוחבאו 2.9966 ק"ג הירואין ו-25 ק"ג קנבוס, ארוזים בשני תיקים. הנאשם עצר את מכוניתו ליד מקום המחבוא, ירד את המשאית וניגש למחבוא והרים את אחד התיקים, שאז נעצר בידי שוטרים, שארבו לו במקום.

            משום מעשים אלה הואשם הנאשם בסחר בסם מסוכן (ס' 13 ו-19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973), החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית בלבד (ס' 7(א) ו-(ג) רישא לאותה פקודה), קשירת קשר לביצוע פשע (ס' 499(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977) והמסתייע ברכב לפשע (ס' 43 לפקודת התעבורה (נוסח חדש), התשכ"א-1961).

2.         הרשעתו של הנאשם באה, כאמור, לפי הודאתו, הודאה שניתנה במסגרתו של הסדר טיעון, בו הוסכם על תיקון כתב האישום (הדברים שלמעלה משקפים את האמור בכתב האישום המתוקן). בעלי הדין לא הסכימו על העונש, אך הסכימו, כי התביעה תטען כי העונש הראוי לפי נסיבות העניין הוא 10 שנות מאסר בפועל, לצד מאסר מותנה, קנס ופסילה מלהחזיק או מלקבל רשיון נהיגה, בעוד שההגנה תוכל לשכנע ככל שתרצה. עוד הוסכם בין בעלי הדין על חילוטה של המשאית הנ"ל, בעוד שמכונית אחרת שנתפסה (מסוג טויוטה) תושב לידי הנאשם.

3.         לפי בקשת הנאשם ניתן תסקיר מעצר, ממנו עולה תמונת המצב הבאה:

            הנאשם נשוי ואב לשני ילדים (10 ו-12). זמן קצר קודם למעצרו עברה אשתו ניתוח לכריתת שד, בשל גידול סרטני שנתגלה בחזה, וכיום היא מקבלת טיפול כימותרפי. ועוד מתאר תסקיר המבחן את הרקע הסוציו-אקונומי הנמוך ממנו צמח הנאשם, לצד העובדה, כי הוא בן למשפחה נורמטיבית. חרף העובדה שגדל בסביבה עבריינית מוכת סמים - הוא לא התערב בעולם הפשע, סיים 11 שנות לימוד, ומשך שנים שימש מכונאי במוסך של עיריית תל אביב, עד למעצרו. בנוסף לעבודתו בעירייה הוא עבד בהובלות באמצעות המשאית הנ"ל, על מנת לשפר את הכנסת המשפחה.

            ועוד מציין שירות המבחן, כי הנאשם נוטל אחריות למעשיו, אם כי שלל את היותו סוחר סמים. את הסתבכותו בפרשייה הנדונה הוא מסביר על רקע קושי כלכלי אליו הוא נקלע.

            סופו של יום לא מצא שירות המבחן צורך בטיפול שצריך הנאשם לקבל.

4.         במסגרת הטיעון לעונש העידו לטובת הנאשם שניים מחבריו לעבודה בעיריית תל אביב, שמצאו את הנאשם איש עבודה מסור מאין כמותו, אדם בעל מוסר עבודה גבוה, שהשניים יכולים היו לסמוך את ידיהם עליו בכל עניין הקשור בעבודתו.

5.         בטיעוניה לעונש עמדה התובעת על החומרה הרבה שבמעשה העבירה שיוחס לנאשם, ואין לי אלא לאמץ את דבריה, בלא שאשוב עליהם כאן, באשר דברים הרבה נאמרו בפסיקת בתי המשפט על החומרה שבעבירות הסמים, על הנזק שהם מסבים לחברה, והדברים ידועים.

6.         בטיעונו לעונש עמד הסניגור על נקודות מספר, שלטעמו יש לזקוף לזכות הנאשם בבואנו לגזור את העונש. הוא ציין את העובדה, כי הנאשם הודה באישום המתוקן במסגרתו של הסדר טיעון, דבר שיש בו כדי לחסוך זמן שיפוטי יקר, יחד עם ההודאה והבעת החרטה שיש לצידו. הוא הטעים, כי את הסדר הטיעון גיבש נוכח המלצת בית המשפט, הגם שלטעמו נסדקו בראיות התביעה סדקים רבים, שעשויים היו להביא לזיכויו של הנאשם סופו של יום. הוא עמד על צמצום היקפו של כתב האישום, שבתחילה יחס לנאשם מעשים אחדים של הובלת סם לצפון, כמו גם הובלה של קוקאין באותה נסיעה לצפון שבה עוסק כתב האישום בו עסקינן. הוא ציין עוד, כי הסכמת הנאשם כי משאיתו תחולט צריכה לקבל משקל ראוי בגזירת הדין, באשר היא בבחינת עונש שנענש בו הנאשם. הוא עמד על כך שהסם נתפס, ולכן לא הופץ ולא גרם נזק. חלקו השולי של הנאשם במעשה העבירה, לטעמו, כלומר העובדה שהוא לא היה אלא מובילו של הסם עבור אחרים, אף הוא צריך שיובא במכלול השיקולים לקולת העונש, כך הסניגור. האחרון עמד עוד על העובדה, כי זו לו לנאשם הרשעה ראשונה, באשר הוא אדם נורמטיבי לחלוטין. הוא ציין את העובדה, כי הוא איש משפחה שעבד משך 20 שנה בעיריית תל אביב, כמו גם בעבודה נוספת של הובלות עם משאיתו. הוא ציין את העובדה, כי אשתו חולת סרטן.

7.         שמעתי את טיעוניהם של בעלי הדין, והם אמנם פרסו את כל שצריך לנו לגזירת הדין. מצד החובה ראינו את החומרה הרבה שבמעשה העבירה שעשה הנאשם, ובכלל זה יש לראות את הכמות הרבה של הסם שהוביל. אשר לתפקידו של הנאשם בהפצת הסם, אמנם נכונים דברי התובעת, כי כל חוליה וחוליה בשרשרת ההפצה היא חשובה, ופגיעה בה היא חיונית במלחמה בסם, אלא שיש בכל זאת הבדל, מבחינת הענישה, בין החוליות השונות בשרשרת, ואין דינו של מי שעומד מאחורי כל המהלך, כדין מי שמבצע פעולה אחת דוגמת הובלתו של הסם מן הצפון אל הדרום, על כל החומרה שבמעשה זה כשהוא לעצמו.

8.         גם באשר לסוג הסם ראויים דברי התובעת, לפיהם יש להילחם בעבירות הנעברות ביחס לכל סוג של סם, ובכלל זה קנבוס, שכן דרכם של המשתמשים בסמים קשים מתחילה, דרך כלל, בשימוש בסם 'קל' כגון הקנבוס. יחד עם זאת יש טעם גם בדברי הסניגור, כי קיים בכל זאת הבדל בחומרה שבעבירות סמים לסוגיהם מבחינת הענישה, והדברים ידועים. מכל מקום עלינו לזכור, כי אנו מדברים על כ-25 ק"ג קנבוס, וכ-3 ק"ג קוקאין, על החומרה שבדבר.

9.         ראינו את הטעמים שהביא הסניגור לשם ההקלה בעונשו של הנאשם. לטעמי - בראשם של כל אלה עומדת העובדה, כי עניין לנו באדם, שזו לו מעידתו הראשונה בפלילים. אין בעברו כל רישום פלילי. הוא מעולם לא נחקר בידי המשטרה, לא כל שכן נעצר, ודאי לא הורשע. הוא איש משפחה, שעבד משך שנים לפרנסת משפחתו, משמע אשתו ושני ילדיו. שמעתי את דבריהם המשכנעים של עדי האופי, שלימדו סניגוריה על הנאשם כאיש בעל מוסר עבודה גבוה. כל אלה פועלים את פועלם לטובת הנאשם. אמנם נכון ציינה התובעת, כי בעבירות סמים נדחקות לקרן זווית נסיבותיו האישיות של הנאשם, אך בכך אין כדי לומר, כי לנסיבות האישיות אין כל משקל. לנסיבות אלה יש בהחלט משקל לטעמי, ואדם כנאשם, שזו לו מעידה ראשונה, ראוי להקלה, על שום הרקע הנורמטיבי ממנו הוא בא.

10.        דברים אלה לזכות הנאשם מצטרפים לעובדה, שהוא נטל אחריות מלאה על המעשה, והביע חרטה כנה על הסתבכותו בעבירה החמורה שעשה. גם בהודאתו בעבירה, זו שבאה במסגרת הסדר הטיעון, יש משום קבלת האחריות על העבירה, וקבלת הדין שבאה בעקבותיה, וגם בכך הנני רואה חשיבות. אינני מקבל בהקשר זה את טענות הסניגור, כאילו הודאתו באה חרף קיומן של 'בעיות' במסכת הראיה. שני בעלי הדין שקלו כל אחד את שיקוליו בטרם בחרו ללכת בדרך הסדר הטיעון, ואיש לא עשה כן משום טובת רעהו. הנאשם הודה, כאמור, ולכך חשיבות, ובכך די, ואם סבור היה הנאשם, כי אין בחומר הראיה כדי להרשיעו סופו של יום, ראוי היה לו כי ילך עם עמדתו זו עד סוף המשפט.

            בהקשר זה אציין עוד, כי אני מבקש לפטור עצמי מן המחלוקת שנתגלעה בטיעוני שני הצדדים, כשהתובעת מבקשת לשכנע, כי המשפט עמד לפני סיום בעת שהצדדים הגיעו לידי הסדר טיעון, בעוד שהסניגור ביקש לשכנע, כי המשפט עמד - מבחינתו - רק בתחילתו. עדויות רבות אכן נשמעו, ואולי נכונים גם דברי הסניגור, כי עמד להעיד עדים רבים מטעמו, ולכן המשפט היה רחוק מסיום. החשוב בעיניי איננו היקפו של החסכון בזמן שיפוטי, אף כי נהיר כי כזה קיים, יהא היקפו אשר יהא. חשובה בעיניי העובדה, כי הנאשם קיבל על עצמו את הדין בהודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן, תוך שהוא מודה ומתחרט על מעשיו, ללמדך על העתיד לבוא מבחינתו, בכל הנוגע לאפשרות, שישוב ויתערב בעולם הפשע בעתיד.

11.        אמת יש גם בטענתם של שני בעלי הדין, כל אחד לפי טעמו, ככל שהדברים נוגעים לחילוט המשאית. צדק יש בעמדת התובעת, כי המשאית היתה מגיעה לידי חילוט בכל מקרה אם הנאשם היה מורשע בדינו; אלא שהצדק גם עם הסניגור, כי בהודאתו באישום הוא הביא לידי כך, שהמשאית תחולט, ומכל מקום החילוט של משאית, שפשיטא שערכה הכספי רב, היא בבחינת עונש שנענש הנאשם, ויש להביא זאת בחשבון השיקולים בגזירת דינו.

12.        שיקול נוסף בקביעת אורכו של עונש מאסר שיש לגזור על הנאשם טמון בישיבתו במעצר תקופה ארוכה, והרי אנו יודעים, כי שהיה במעצר קשה שבעתיים מריצוי עונש של מאסר בבית כלא, ולכך יש ליתן משקל בקביעת אורך המאסר, שממנו ינוכו ימי המעצר.

13.        התובעת והסניגור הניחו בפניי פסקי דין רבים, בהם נגזרו עונשיהם של עברייני סמים, וביקשו - כל אחד לפי שיטתו - כי אגזור את הדין לפי שנגזר שם. עיון בגזרי דין אלה מלמד, כי עונשים שנגזרו בגין עבירות סמים הדומות לאלה שנעשו בידי הנאשם שלפניי נעו בין שנים בודדות, לבין חמש עשרה שנה, בין אם נגזרו במסגרת של הסדר טיעון ובין אם בראיות. בעבירות חמורות מאלה שלפנינו נגזרו עונשים פחותים, ומאידך - בעבירות חמורות פחות מענייננו שלנו נגזרו עונשי מאסר בני שנים רבות. דומה, כי כל עניין יש לשפוט לפי נסיבותיו המיוחדות, ונוכח מכלול השיקולים, ואלה עשויים להיות רבים, ואת אלה ניסיתי לפרוס למעלה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ