אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2868/05

גזר דין בתיק פ 2868/05

תאריך פרסום : 29/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2868-05
01/09/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
עו"ד שניידר
הנתבע:
דוידוב אדוארד
עו"ד דוד כץ
גזר דין

1.  הנאשם הורשע על פי הודייתו, בסחר בסם מסוכן, בהחזקת סם לצריכה עצמית, ובהספקת סם, (בניגוד לסעיפים 13 + 19 א', וכן 7 (א) ו(ג) לפקודת הסמים המסוכנים [נ"ח] תשל"ג - 1973) עבירות המפורטות בשני כתבי אישום ובטיוטת כתב אישום נוספת, הנוגעים לשלושה ארועים שונים,  אשר צורפו כולם לבקשתו. בהתאם לכתבי האישום, מכר הנאשם ביום 12.12.04 סם מסוג הרואין מחולק לשתי אריזות לסוכן משטרתי סמוי, בתמורה לסך 100 ש"ח. בארוע מיום 14.3.05 החזיק בסם מסוג הרואין ואף סיפק לאחר סם  מסוג הרואין תמורת 40 ש"ח, ובארוע נוסף, מיום 12.9.04 החזיק ברשותו ולשימושו סם מסוג הרואין. 

2.   הודייתו של הנאשם באה על רקע הסדר טיעון, במהלך דיון בשאלת שינוי תנאי מעצרו ובקשתו לשחרור לחלופת מעצר, במסגרת הליך גמילה. במסגרת זו, ביקש הנאשם לעבור לתיק העיקרי, לצרף את שני תיקיו האחרים ולעתור ליציאה להליך גמילה. עוד ביקשו הצדדים במשותף, כי תסקירי שירות המבחן שניתנו במסגרת הליך המעצר, יחשבו כאילו ניתנו בהליך העיקרי, בלא להפנות את הנאשם שוב לשירות המבחן. במסגרת זו טענו הצדדים טיעוניהם, כשהתביעה עותרת למאסר בפועל ומאסר מותנה ארוך ומרתיע ופסילת רשיון נהיגה וב"כ הנאשם ביקש ליתן הזדמנות למרשו ולאפשר שליחתו להליך גמילה.

3.   בהחלטה מפורטת שנתתי ביום 29.6.05 סקרתי בהרחבה את רקע העניין נשוא תיק זה, טיעוני הצדדים, חוות דעת הגורם הטיפולי וכן את השקפת עולמי הנוגעת לעניין נשוא הנדון. על מנת שלא לשוב על סקירת הטיעונים, הרלוונטיים רובם ככולם גם לגזר הדין, תוך העמסה מיותרת והכבדה שלא לצורך על הצדדים,  מופנים הם לאמור בהחלטתי מאותו מועד, המהווה לעניין זה, חלק מגזר דיני זה. 

4.  על אף הספקות הרבים ומורכבות הבעיות הנוגעות לנאשם ולמרות עברו הפלילי המכביד הכולל עבירות שוד, תקיפת שוטרים והפרעה להם, מעשה מגונה בכח, עבירות רכוש, עבירות סמים, החזקת סכין  והחזקת נשק, החלטתי, בניגוד לעמדת המאשימה, לאפשר לפנים שורת הדין, את שחרורו של הנאשם לנסיון טיפולי של גמילה מסם, תוך שקבעתי בין היתר באותה החלטה כך:

             "... אם יצליח הנאשם בהליך הגמילה, הרי שמעבר למימוש האינטרס הציבורי המובהק, יש לכך השלכה לענין העונש, ובמידה ולא יצליח, הרי שבכל מקרה, עניינו טרם הסתיים, חרב הענישה עדיין מונפת מעל ראשו, ועניינו יוחזר ממילא בפני, תוך שהדבר ילקח בחשבון ובמצפון שקט,  במסגרת שיקולי הענישה". (עמ' 17 ש' 17-21).

5.  בעקבות החלטתי האמורה ועל רקע פניית הערבה של הנאשם לפיה לא הצליח הוא לגייס את סכום הערבות במזומן שנקבע על ידי כתנאי לשחרורו, קיימתי דיון נוסף ובו החלטתי לבטל את התנאי האמור, הכל על מנת לאפשר לנאשם להתחיל בהליך הגמילה המיוחל. ואמנם, בעקבות האמור, שוחרר הנאשם לאשפוזית ואולם, למרבה הצער ועל אף התחייבותו ותחנוניו לאפשר לו את ההליך הטיפולי, לא עמד הוא בתנאי המקום ונשר הוא משם, ככל הנראה תוך ביצוע עבירה נוספת מצידו, בתוך ימים ספורים מעת קליטתו בו.

6.  בנסיבות אלה, הוחזר הנאשם לדיון בענינו, הצדדים השלימו טיעוניהם ולא נותר אלא לגזור את דינו, כאמור בהחלטתי הנ"ל.

7.   ב"כ המאשימה, עוה"ד ערן נהון, הדגיש כי רצף עבירותיו של הנאשם מלמד שהמדובר בסוחר סמים לכל דבר ועניין ולא באדם שנקלע לעבירה בה הואשם. כן הזכיר כי עפ"י פסיקת בית המשפט העליון, אין לקבל את הטיעון שהמדובר בדג רקק, אלא יש לפעול נחרצות כנגד כל חוליה בשרשרת פעילות הסמים. על רקע עברו הפלילי של הנאשם ופסיקה אותה הגיש לעיוני, עתר התובע להשתת מאסר בפועל ומאסר מותנה ארוך ומרתיע, קנס כספי ושלילת רשיון נהיגה.

8.  ב"כ הנאשם, עוה"ד דוד כץ הפנני לגזר דיני שניתן בת.פ. 3349/04 (מדינת ישראל נ' יזרייב - לא פורסם), בו גזרתי על נאשם בשתי עבירות סחר מאסר למשך 27 חדשים מתוכם 15 חדשים לריצוי בפועל והיתרה על תנאי וכן פסילת רשיון נהיגה. כן טען שהמדובר בעבירה שבוצעה ביחד עם אחר שהיה הדומיננטי בביצועה. בנסיבות אלה ועל רקע מעצרו של הנאשם משך 5 חדשים, ביקש להשית עליו עונש מאסר קצר שיחפוף את ימי מעצרו ולא להשית עליו קנס כספי.

9.  לא אחת ציינתי, כי על פי השקפת עולמי, יש בגמילתו של נרקומן מסמים, אינטרס ציבורי בעל ערך רב. למותר לציין כי המקרה נשוא הנדון מעיד כאלף עדים על ישומה של השקפתי זו אף בפועל. למרבה הצער, לא השכיל הנאשם לנצל את היד שהושטה לו על ידי בית המשפט ובנסיבות אלה, אין לי כאמור אלא לגזור את דינו, גם אם לא בלב קל ואולם ב"מצפון שקט" כאמור לעיל. 

10. אין צורך לחזור ולהדגיש את החומרה היתרה הטמונה בעבירות סמים, ואת הצורך במדיניות ענישה מחמירה, אשר מטרתה להלחם בנגע זה ולהקטין את ממדיו. בנסיבות אלה חוזרים בתי המשפט השונים ופוסקים בכל הזדמנות, כי יש לתת עדיפות לשיקולים של הגנה על האינטרס הציבורי ומשקל מועט יותר לנסיבותיו האישיות של הנאשם העומד בפני בית המשפט לדין, וזאת על מנת לגדוע את נגע הפצת הסמים.

 11. גזר דיני בעניין "יזרייב" (פ/ 3349/04) אותו הביא לעיוני הסניגור, אכן מקל עם הנאשם, ואולם באותו עניין, התרשמתי ממצוקת חיים קשה מאד של הנאשם, צעיר אשר עבר זה לא מכבר את סף הקטינות, החולק עם אביו תא מעצר אחד, לאחר שלא זכה להכיר את אביו משך כל חייו, אלא דרך סורגי בית הכלא שם שהה האב מאז היות הנאשם שם בן 5 חדשים. יתרה מכך, באותו עניין לא היה אפיק טיפולי ריאלי והנאשם שם גם לא קיבל הזדמנות על ידי, כפי שקיבל הנאשם נשוא ענייננו כאן. אף עברו שם לא היה מכביד כעניינו של הנאשם כאן ועניינו עסק בשתי עבירות ולא בשלושה ארועים כבענייננו.  בנסיבות אלה, לא נראה לי כי ניתן לגזור גזירה שווה מפסק דיני הנ"ל.

12. מאידך, לא נעלמו  מעיני נסיבותיו האישיות של הנאשם. אף העובדה שניסה להתחיל בהליך גמילה קודם מעצרו, על אף שנכשל, עומדת בעיני לזכותו. הודייתו בהזדמנות הראשונה וחסכון בזמן שיפוטי, תזקף אף היא על ידי במניין השיקולים לקולא.

13. על רקע כל האמור, חומרת העבירות, נסיבות תיק זה ועברו של הנאשם מחד אל מול נסיבותיו האישיות של הנאשם וזכויותיו כמפורט לעיל מאידך,  הנני דן אותו כדלקמן:

א.     מאסר למשך 45 חדשים מתוכם 30 חדשים יהיו לריצוי בפועל ומניינם מיום 11.07.05 ויתרתם תהא על תנאי, והתנאי הוא שלא יעבור משך 3 שנים מיום שחרורו כל עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים [נ"ח] תשל"ג - 1973, למעט עבירה של החזקה לשימוש עצמי בגינה תעמוד תקופת התנאי על 5 חדשי מאסר למשך 3 שנים. מתקופת המאסר בפועל ינוכו ימי מעצרו של הנאשם (14.3.05 עד 04.07.05).

ב.      מפעיל את המאסר המותנה בן החודשיים התלוי ועומד כנגד הנאשם מת"פ 3968/03 של בימ"ש השלום בבאר שבע, אשר ירוצה במצטבר למאסר שהוטל בסעיף א' לעיל.

ג.       פסילה מלקבל או מלהחזיק רשיון נהיגה לכל סוגי רכב מנועי למשך 18 חדשים שמנינם מיום שחרורו.

ד.      בנסיבות ענינו של הנאשם, לא מצאתי לנכון להטיל עליו קנס כספי.

       ה.  ניתן בזאת צו להשמדת המוצגים (מוצגים 407/05, 673/05 ו 1606/04-תב"ש) בתום תקופת הערעור וככל שיוגש כזה - בהתאם לתוצאותיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ