אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2811/07

גזר דין בתיק פ 2811/07

תאריך פרסום : 21/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2811-07
03/02/2008
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ניסים כחלון
הנתבע:
אוחיון אילן
עו"ד אבי יהב
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות המפורטות להלן:

א.         ת.פ. 2811/07 (כתב אישום מתוקן) - שתי עבירות איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין תשל"ז - 1977 (להלן: "החוק").  מכתב האישום המתוקן עולה, כי הנאשם והמתלוננת הינם בני זוג ולהם ילד משותף.  בתאריך 26.7.07 הגיע הנאשם לבית  המתלוננת ואיים עליה בכך שאמר לה: "אם תזמיני משטרה, אני אחתוך לך את הפנים עם סכינים יפנים". כעבור יומיים, בעת שהוחלט לעוצרו, שב הנאשם ואיים עליה בפני קצין משטרה בכך שאמר לו כי" יגמור איתה משום שגרמה לו להעצר".

ב.         ת.פ. 3768/07 (כתב אישום מתוקן) - שלוש עבירות איומים לפי סעיף 192 לחוק, תקיפה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 379 + 382 (ב) (1) לחוק, הפרת הוראה חוקית, עבירה לפי סעיף 287 (א) לחוק, היזק בזדון, עבירה לפי סעיף 452 לחוק.  בכתב האישום המתוקן נטען, כי חרף הוראת בית המשפט שקבעה כי הנאשם ימצא במעצר בית ביפו, הוא הגיע לבית המתלוננת בתאריך 27.10.07 ואיים עליה בכך שאמר לה "זה הסוף שלך, את לא יודעת מה אני מתכנן לך".  המתלוננת התקשרה למשטרה ואז הנאשם איים עליה בכך שהכניס סכין לכיס מכנסיו, ניסה להוציא את הפלאפון מידה, דחף אותה לנגד ילדיהם הקטינים ואמר לה "היום אני חותך לך את הפנים, חכי, המשטרה תבוא ואז אני אלך למעצר רגוע, אחרי שאני יודע שעשיתי לך את זה".  בהמשך ניתץ הנאשם מסך מחשב ואמר למתלוננת כי "תשלם ביוקר, הוא יארוב לה למטה וישפוך עליה מי אש".  למחרת היום הנאשם התקשר אליה ואמר לה להגיע לבית המשפט על מנת "שזה יצטייר יפה בפני השופט". הנאשם נעצר עד תום ההליכים המשפטיים.

בהסדר הטיעון סוכם, כי המאשימה תעתור לעונש מאסר בפועל לתקופה של 12 חודשים והסניגור יבקש כי בית המשפט יסתפק בתקופה של 5 חודשים.  כמו כן סוכם, כי יושת מאסר מותנה וכי שירות המבחן יערוך תסקיר.  הנאשם עצור עד תום ההליכים.

2.         מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם מתגורר עם המתלוננת, שהינה בת-זוגו לחיים ולהם שני ילדים משותפים בגילאים שלוש ושנה וחצי.  למתלוננת בת מנישואים קודמים. הנאשם סיים 7 שנות לימוד בלבד, מגיל צעיר הינו מעורב בפלילים ובשל כך לא גוייס לצבא. הנאשם התמכר לסמים קשים, לרבות באמצעות הזרקה, ניהל אורח חיים שולי וריצה עונשי מאסר בפועל.  במהלך מאסרו האחרון, שהסתיים בשנת 2003, עבר תהליך גמילה. לדבריו אינו צורך סמים זה 9 שנים.

 שירות המבחן מצא, כי מדובר בנאשם תלותי, המתקשה לשלוט בכעסיו ונעדר כלים נורמטיביים להתמודדות עם מישורי חייו השונים בכלל, ומערכת יחסיו הזוגית בפרט.

            קצינת המבחן שוחחה עם המתלוננת, שהביעה רצון לשוב ולשקם את יחסיה עם הנאשם, שכן לדבריה, אינה חוששת עוד ממנו. המתלוננת ציינה גם, כי היא מתמודדת עם קשיים כלכליים רבים ונאלצת לגדל את ילדיה בגפה.  שירות המבחן התרשם, כי המתלוננת מביעה עמדה אמביוולנטית לגבי המשך הקשר עם הנאשם המותנה בכך שיעמוד בציפיותיה.              

בסיכומו של דבר,שירות המבחן מצא כי מערכת היחסים בין הנאשם למתלוננת מתאפיינת בחוסר יציבות ומלווה בקנאה הדדית, מאבקים סביב חינוך הילדים, תקשורת זוגית לקויה וקונפליקטים בלתי פתורים. מאידך, שניהם מודעים כיום לבעייתיות בקשר הזוגי ומעוניינים לשנות אותו.  שירות המבחן הציע לנאשם להשתלב  ב"בית נועם" במסגרת טיפולית סגורה, אך הנאשם דחה את ההצעה. בנסיבות אלה,שירות המבחן לא המליץ לאפשר לנאשם לחזור ולהתגורר בביתו ובמקביל לשוב למעגל העבודה ולהשתלב במסגרת טיפולית.   לדעתו, מאסר לתקופה קצרה יהווה עונש חינוכי והרתעתי, שלא יפגע בהישגים החיוביים שהשיג הנאשם ולא יגרום לרגרסיה ומשבר עמוק במערכת הזוגית.

3.         בטיעוניו לעונש התייחס התובע לאופי ומהות העבירות שבהן הורשע הנאשם, לעברו הפלילי המכביד ולחלקים השליליים שבתסקיר שירות המבחן.  לכן ביקש לאמץ את הסדר הטיעון על פי הרף העליון שבו.

 לסניגור היו טענות קשות כנגד קצינת המבחן והוא התפלמס עם מסקנותיה שבתסקיר.  כן ביקש להמעיט מחומרת העבירות שנעברו. בהתייחסו לעבירת האיומים נשוא ת.פ. 3768/07 טען, כי ראוי להתחשב לקולא בכך שהנאשם הכניס את הסכין לכיס מכנסיו ולא הוציא אותה. כמו כן   תלה בהתנהלות המתלוננת את הקולר לעבירת הפרת ההוראה החוקית ולהתפתחות האירוע כלו.  הסניגור הוסיף וטען, כי הנאשם השתלב במסגרת טיפולית לאלימות במשפחה במסגרת המעצר ובקש להתחשב בכך שבשנים האחרונות נמנע מלחזור ולהסתבך בפלילים, במצבו הכלכלי ובהיותו מפרנסה היחיד של המשפחה.

המתלוננת גוללה בפני בית המשפט את מצוקותיה האישיות. לדבריה, אחד מילדי בני הזוג סובל מאסטמה חריפה. על כך נוסף הקושי המתבטא במצב כלכלי גרוע, שכן היא נאלצת לקיים את המשפחה מקצבה זעומה המתקבלת מהמוסד לביטוח לאומי ומעבודה חלקית במשק בית. היא  בקשה לאפשר לה ולנאשם לחדש את מערכת היחסים והתחייבה לפנות לטיפול במשותף עם הנאשם במרכז למניעת אלימות במשפחה.

לנאשם ניתנה זכות המלה האחרונה. לדבריו, שנים רבות  היה מכור לסמים ומעורב בפלילים. בשנת 1998 החליט לעשות מעשה,  שולב בכלא במסגרת טיפול גמילה מסמים ובהדרגה הצליח להשתחרר מתלותו בהם. גם הוא עמד על המצב הכלכלי הקשה של המשפחה,שהווה, לטעמו, עילה לסכסוך שהתגלע בינו לבין המתלוננת. הנאשם הביע חרטה וגם הוא בקש לאפשר לו ולמתלוננת לשקם את חייהם המשותפים.

4.         העבירות נשוא שני התיקים שצורפו דומות באופיין ובמהותן. חומרה יתרה מצאתי  בתכיפותן. בין שני הארועים מפרידים כשלושה חודשים בלבד. סגנון  האיומים דומה.  בארוע   שפורט בת. פ. 2811/07 אמר הנאשם למתלוננת, כי אם תזמין משטרה יחתוך את פניה בסכין יפני.  מסעיף 3 לפרק העובדות שבת.פ. 3768/07 עולה, כי הנאשם הכניס סכין לכיס מכנסיו ואמר למתלוננת, כי הוא חותך היום את פניה. בסעיף 4 הוסיף ואיים כי ישפוך עליה "מי אש".

לצערינו, לעתים קרובות הפער שבין איומים מילוליים לבין השלב בו הם מוצאים מן הכח אל הפועל - קטן . סגנון  זה של איומים, שהנאשם נקט, המתייחס להשחתת פניה של אישה צעירה חמור ביותר. מדובר באיום ברוטאלי, מכוער וחסר רסן, המעורר שאט נפש והראוי לכל גנאי. למותר לתאר את תחושות האימה החולפות בליבה של אישה, העומדת בפני סיטואציה כזו, ולכן אין לעבור עליו לסדר היום. הנאשם הוסיף לאיום המילולי פעולה של הכנסת סכין לכיס, המלמדת, לכשעצמה, על עליית מדרגה. יתרה מזאת, נאשם הנוקט פעולה זו כנגד אם ילדיו הרכים, הנאלצים לצפות במחזה המבעית, כשהם  בוכיים, עלול לגרום להם לטראומה שתלווה אותם כל ימי חייהם. התנהגות הנאשם מעידה עליו, כי הוא נעדר יכולת ריסון עצמי. בנקודה זו אני רואה עין בעין את מסקנת שירות המבחן.

5.         לקולא התחשבתי בהודאת הנאשם שחסכה זמן שיפוטי יקר ומנעה את הצורך להעיד את המתלוננת, על כל עגמת הנפש הכרוכה בכך. הנאשם הביע חרטה ודומני שזו באה מעומקא דליבא. מאז שוחרר ממאסרו הצליח הנאשם לשקם את חיו, לא חזר לצרוך סמים, עשה מאמצים גדולים לפרנס את משפחתו . כל אלה יעמדו לזכותו. ראיתי לנגד עיני את התקופה הארוכה יחסית בה הנאשם נתון במעצר.  אני ער לרצון המשותף של בני הזוג לשקם את חייהם, שאינו מתבטא במלל בלבד, בבחינת מן הפה אל החוץ, אלא בכוונת המתלוננת להשתלב  במרכז למניעת אלימות במשפחה  ובהתגייסות הנאשם לסדנא העוסקת בנושא בכלא. לא נעלם מעיני המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעה המשפחה.

6.         אני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן:

א.         10 חודשי מאסר בפועל, שימנו מיום מעצרו 2.6.07 .

ב.         12 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא, לא יעבור הנאשם עבירות אלימות המסווגות כפשע.

ג.          6 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא, לא יעבור הנאשם עבירות אלימות המסווגות כעוון ואיומים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ