אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2802/05

גזר דין בתיק פ 2802/05

תאריך פרסום : 07/12/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום חיפה
2802-05
28/02/2007
בפני השופט:
יעל פרדלסקי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מר גדבאן
הנתבע:
יוסף אל חלבי
עו"ד אביטן
גזר דין

1.         במסגרת הסדר טיעון, חזר הנאשם מכפירה, הודה בעובדות כתב האישום והורשע על פי הודאתו בעבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 380 + 382 (ג) לחוק העונשין תשל"ז-1977, הפרת הוראה חוקית - עבירה לפי סעיף 287 (א) לחוק העונשין תשל"ז-1977 ומעשה פזיזות ורשלנות - עבירה לפי סעיף 338 (1), לחוק העונשין תשל"ז-1977. הנאשם צירף ת.פ. 2078/05 שלום חיפה והורשע על פי הודאתו בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 379 + 382 (ב)(1), לחוק העונשין תשל"ז-1977 ובתקיפה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 379 + 382 (ב)(2), לחוק העונשין תשל"ז-1977.

2.         מעובדות כתב האישום בת.פ. 2802/05 שלום חיפה עולה, כי בתאריך 25.6.05 תקף הנאשם שלא כדין את הגברת הדייה אל חלבי שהיתה בתקופה הרלוונטית לכתב האישום אשתו וכיום גרושתו (להלן: המתלוננת), על ידי כך שתפש בצווארה בשתי ידיו, ניסה לחנקה, הפילה על הרצפה תוך שהוא בועט במתלוננת ומכה בידיה. כתוצאה ממעשיו נגרמו למתלוננת חבלות של ממש - נפיחות קלה ורגישות למישוש במרפק יד ימין.

            בהמשך למתואר לעיל משהבחין הנאשם במתלוננת ובבנו יליד 1987 (להלן: המתלונן) יושבים בחצר הבית, נכנס הנאשם לרכב והחל לנסוע קדימה ואחורה בתוך חצר הבית בצורה נמהרת ורשלנית, שיש בה כדי לסכן חיי אדם ולגרום לחבלה, כשהבחינו המתלוננים בנאשם שנסע לכיוונם נמלטו מהחצר.

בנסיבות אלו, הפר הנאשם צו של בית משפט לענייני משפחה בחיפה בתיק תמ"ש 31243/04 לפיו היה על הנאשם להימנע מלנקוט באלימות במתלוננת ובילדיו.

מעובדות כתב האישום בת.פ. 2078/05 שלום חיפה, עולה כי בתאריך 26.11.04 תקף הנאשם שלא כדין את המתלוננת ואת המתלונן על ידי כך שדחף את המתלוננת ודחף את המתלונן וקרע את חולצתו.

3.         ב"כ הצדדים הציגו הסדר טיעון לפיו יופנה הנאשם לקבלת תסקיר שירות מבחן ולקבלת חוות דעת של הממונה על עבודות שירות. באם תסקיר שירות המבחן יהיה "חיובי", תעתור המאשימה להטיל על הנאשם 6 חודשי מאסר בפועל שניתן יהיה לרצותם בעבודות שירות, בכפוף לחוות דעת חיובית של הממונה על עבודות שירות. באם התסקיר יהיה "שלילי", תעתור המאשימה למאסר בפועל שלא ירוצה בעבודות שירות. ב"כ הנאשם יטען באופן חופשי לעניין המאסר בפועל. הצדדים יעתרו להטלת 12 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים שהנאשם לא יעבור על עבירת אלימות בתוך המשפחה וכן יחתום על התחייבות לפי שיקול דעת בית משפט.

4.         בטרם הטיעונים לעונש הפניתי את הנאשם לקבלת תסקיר שירות מבחן ולקבלת חוות דעת של הממונה על עבודות שירות.

            מתסקיר שירות מבחן מיום 24.8.06, אשר מטעמי צנעת הפרט לא אפרטו, עולה כי הנאשם התקשה לקחת אחריות על מעשיו ושירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית.

            על פי בקשת ב"כ הנאשם, הופנה הנאשם לקבלת תסקיר מבחן משלים. בתסקיר המשלים מיום 2.1.07 המליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם ענישה אשר תאפשר לנאשם ליתן בידיו כוחות לנסות ולהמשיך בניסיונות השיקום.

            ביום 3.1.07, לאחר ששמעתי מהנאשם שהוא לוקח אחריות למעשיו, מתחרט עליהם ומעוניין להשתתף בקבוצה טיפולית, הפניתי את הנאשם לקבלת תסקיר משלים על מנת לבדוק אפשרות לשלבו בקבוצה טיפולית.

            בתסקיר  שירות מבחן המשלים מיום 15.2.07, המליץ שירות המבחן להעמיד את הנאשם במבחן לתקופה של שנה, כשבמהלך התקופה יעבור הנאשם הליך טיפולי במרכז למניעת אלימות במשפחה בחיפה.

מחוות דעת של הממונה על עבודות שירות מיום 16.10.06 עולה כי הנאשם כשיר לעבודות שירות.

5.         ב"כ המאשימה בטיעוניו לעונש עתר להטיל על הנאשם 6 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות בכפוף לחוות דעת חיובית של הממונה על עבודות שירות, 12 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים שלא יעבור על עבירת אלימות במשפחה וכן להטיל על הנאשם התחייבות. בטיעוניו ציין כי בכך יתקיים האיזון ההולם בין האינטרס הציבורי לאינטרס הפרטי של הנאשם.

6.         ב"כ הנאשם עתר לבית משפט שלא להטיל על הנאשם מאסר בעבודות שירות ולהסתפק בפיקוח של שירות מבחן. בטיעוניו ציין כי הנאשם שהה במעצר בגין העבירות שביצע בת.פ. 2802/05 בין התאריכים 25.6.05 ועד 3.8.05 ומאז הוא משוחרר בתנאים של מעצר בית חלקי. הנאשם נעדר הרשעות קודמות, הודה, חסך מזמנו של בית משפט וחסך מילדיו לבוא לבית משפט להעיד. בשל העבירות שביצע פוטר הנאשם מעבודתו בעיריית חיפה, התגרש מאשתו, סולק מביתו, ילדיו אינם מוכנים להיות בקשר איתו והוא מתגורר בבתי חברים ומובטל. באם ייגזר על הנאשם עונש של מאסר בעבודות שירות לא יוכל הנאשם לחזור לעבוד בעבודה סדירה.

7.         המחוקק החמיר בעונשם של המורשעים בעבירות אלימות במשפחה והפך את עבירות אלימות במשפחה לעבירות מסוג פשע. גם הפסיקה קבעה כי יש להחמיר בענישתם של המורשעים בעבירות אלימות במשפחה על מנת להגן על האישה המוכה ועל ילדים המוכים על ידי הוריהם וכן להביע את סלידת החברה ממעשים אלו ולהרתיע עבריינים פוטנציאליים מלבצע עבירות אלימות במשפחה.

            עוד נקבע בפסיקה, כי המלצת שירות מבחן הינה אחד השיקולים העומדים בפני בית משפט בגזרו את הדין ועל בית משפט לערוך את האיזונים הנדרשים בין המלצת שירות מבחן ליתר שיקולי הענישה.

8.         בבואי לגזור את דינו של הנאשם, לקחתי בחשבון את עמדת הפסיקה כפי שהובאה לעיל ואת חומרת העבירות  שביצע הנאשם. מאידך לקחתי בחשבון לקולא, שהנאשם נעדר הרשעות קודמות, הודה, הביע חרטה, חסך מזמנו של ביהמ"ש, חסך מילדיו לבוא ולהעיד נגדו בביהמ"ש והביע נכונות לעבור הליך טיפולי במרכז למניעת אלימות במשפחה בחיפה. לאחר ששמעתי את ב"כ הצדדים ועיינתי בתסקירי שירות מבחן ובפסיקה שהוגשה על ידי ב"כ הנאשם, החלטתי לאמץ את הסדר הטעון הנוטה במידה רבה לקולא, ברף העליון שלו בצירוף פיקוח של שירות מבחן וזאת לאחר שהגעתי למסקנה, כי בכך יעמוד בדרישת האיזון שנקבעה בפסיקה (ראה לענין זה ע"פ 1958/98 פלוני נ' מד"י פד נ"ז(1), 577).

לדעתי, עונש של פיקוח שירות מבחן בלבד כעתירת ב"כ הנאשם או עונש של מאסר בעבודות שירות, מאסר על תנאי והתחייבות כעתירת ב"כ המאשימה לא יעמוד בדרישת האיזון הנ"ל.

            לפיכך, החלטתי לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ