אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2791/05

גזר דין בתיק פ 2791/05

תאריך פרסום : 31/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2791-05
30/10/2005
בפני השופט:
נ. אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד טלי כהן
הנתבע:
פלומנבוים יבגני
עו"ד תומר אורינוב - ס.צ
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בשלוש עבירות של סחר בסם מסוכן מסוג הרואין - עבירות לפי סעיף 13 + 19 (א) לפקודת הסמים המסוכנים, [נוסח חדש] תשל"ג - 1973.

בהתאם לעובדות כתב האישום, בתאריך 23.11.04, סחר הנאשם, ביחד עם אחר, בסם מסוכן בכך שמכר לסוכן המשטרתי - השוטר ארכדי יופית, סם מסוג הרואין במשקל 0.2541 גרם נטו, תמורת 100 ש"ח, שלא כדין וללא היתר מאת המנהל.

בהמשך לאמור לעיל, בתאריך 30.11.04, סחר הנאשם בסם מסוכן בכך שמכר לסוכן המשטרתי, השוטר - ארכדי יופית, סם מסוכן מסוג הרואין במשקל 0.1890 גרם נטו, תמורת 100 ש"ח.

בהמשך לאמור לעיל, בתאריך 1.12.04, סחר הנאשם בסם מסוכן בכך שמכר לסוכן המשטרתי, השוטר - ארכדי יופית, סם מסוכן מסוג הרואין במשקל 0.2386 גרם נטו, תמורת 100 ש"ח.

ב"כ המאשימה עותר להשית על הנאשם מאסר בפועל ארוך ומרתיע וכן מאסר על תנאי, קנס וזאת נוכח חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם. מנגד, ב"כ הנאשם עותר לקבלת המלצת שירות המבחן כפי שהובאה בתסקיר שהוגש בעניינו, דהיינו לשחרר את הנאשם לאישפוזית כשלב ראשון בטיפול גמילה כוללני. בהתאם להתקדמותו בטיפול באישפוזית, יופנה לוועדת קבלה לקהילה טיפולית סגורה. לאחר סיום התהליך, תגובש המלצה בעניינו.

בעניינו של הנאשם, נתקבל תסקיר, ממנו עולה, כי מדובר בנאשם בן 26, רווק, סיים 8 שנות לימוד, אינסטלטור במקצועו, לא שירת בצבא עקב פגיעה בראשו על רקע עיסוקו בעבר בספורט איגרוף. הנאשם עלה ארצה עם אחיו בשנת 2004 ועבד בעבודות מזדמנות לפרנסתו. חודש לפני מעצרו הנוכחי עזב את הבית על רקע השימוש שלו בסמים, הסתובב ברחובות ללא מקום מגורים קבוע. עוד עולה מהתסקיר, כי אמו תוארה כאלכוהוליסטית כרונית, נטשה את הבית לפני כ- 7 שנים ומאז נותק הקשר עמה. האב ויתר אחיו של הנאשם נותרו בקזכסטאן.

שירות המבחן מתרשם כי מדובר בבחור בעל אישיות מורכבת. מחד יש בו פוטנציאל מסוים לתפקוד תקין. מאידך מתרשם מדלות כוחותיו הפנימיים ליישם בפועל את הפוטנציאל, זאת, להערכת שירות המבחן, על רקע דימוי עצמי נמוך וכן נוכח התרחקותו הפיזית מגורמים סמכותיים ומציבים גבולות להתנהגותו, דהיינו בני משפחתו.

שירות המבחן מציין כי הנאשם מסר בפניהם כי החל לצרוך סמים בארץ על רקע משבר קליטה ותחושות בדידות וזרות. עוד מסר כי ניסה להיגמל מסמים בכוחות עצמו, אך כל ניסיונותיו כשלו בשל קשייו להתמודד עם תסמונת גמילה- "קריז". על רקע התמכרותו לסמים הוא התחיל לנהל אורח חיים התמכרותי. מעורבות בפלילים וביצוע עבירות נשוא כתב האישום הנוכחי.

עוד עולה מהתסקיר כי הנאשם הודה בפני שירות המבחן בביצוע העבירות ולקח אחריות. לדבריו, מעורבותו בעבירות קשורה לצריכת הסמים ולחיפוש מתמיד אחר מימונם. עוד לטענת הנאשם בפני שירות המבחן, כי מאז מעצרו הנוכחי נמנע משימוש בסמים ואף ביטא עייפות כחוסר אונים אל מול אורח החיים ההתמכרותי שניהל והוא הצהיר על נכונותו לפרוץ את מעגל הסמים דרך השתלבות בטיפול גמילה אינטנסיבי וארוך טווח במסגרות טיפוליות סגורות.

שירות המבחן מציין, כי על אף התרשמותו מקשייו של הנאשם ליישם בפועל את הפוטנציאל החיובי שבו וחרף העובדה כי נעדר ניסיון טיפולי כלשהו, משער כי המצב המשברי, בו מצוי כיום הנאשם, מהווה עבורו מנוף לשינוי ולהתגייסות לתהליך של גמילה ממושך ועל כן, ממליצים לשלבו במסגרת טיפולית סגורה, הואיל ונמצא מתאים על פי וועדת הקבלה ב"עמותת סלע".

ב"כ הנאשם ניסה לשכנעני כי במקרה שבפניי, ראוי להעדיף את שליחתו של הנאשם להליך גמילה מתוך הנחה כי שיקומו יביא עמו תועלת לא רק לו עצמו, אלא יקדם גם אינטרס ציבורי כללי. לעניין זה הפנה ב"כ הנאשם לע"פ 5619/01 סלים כאמלה נ. מדינת ישראל וכן לת.פ 2221/05 מדינת ישראל נ. דוידוב אדוארד, בית משפט השלום באר שבע. מקרים בהם בית המשפט העדיף את ההליך השיקומי על פני שליחת הנאשם מאחורי סורג ובריח.

עוד ביקש ב"כ הנאשם להתחשב בכך שמדובר בנאשם ללא הרשעות קודמות וכן בהודאתו שחסכה זמן שיפוטי יקר.

בתסקיר הנוסף מיום 16.10.05 בעניינו של הנאשם, נמסר על ידי שירות המבחן כי: "בתאריך 26.9.05 הנאשם עבר ראיון קבלה בעמותת סלע ונמצא מתאים לטיפול גמילה לפי התוכנית המוצעת. טרם נקבע מועד שילובו באישפוזית, זאת מאחר ואחיו לא שילם עבור הטיפול, למרות שהתחייב בפנינו לעשות זאת כמו כן, האח ניתק עמנו כל קשר. יחד עם זאת, ועל רקע התרשמותנו מכנות המוטיבציה של הנאשם לערוך שינוי באורח חייו ולהיגמל מסמים, פנינו לגורמי הרווחה בבקשה לסייע לו במימון הטיפול. הוא הוזמן לראיון שהתקיים ביום 26.10.05. אנו ממליצים להביאו לראיון במועד זה בליווי משטרתי. לאחר העברת התשלום לאישפוזית, יקבע מועד שילובו בטיפול. לאור זאת, אנו ממליצים לדחות את המשך הדיון עד תום תקופת החגים ובמידת הצורך נפנה לבית המשפט בבקשות הקשורות לשילובו בפועל בטיפול".

שיקולי הענישה :

שיקולי הענישה כגון גמול, הרתעה, וסיכויי שיקום העבריין הם גורמים דינמיים המקבלים מימד ומשקל שונה ממקרה למקרה, על פי נסיבותיו. היחס ביניהם אינו יחס קבוע, ושיקלולם משתנה על פי מכלול הנתונים המיוחדים של העניין, בהתחשב בטיב העבירה ואופייה, ובהינתן היחס בין השיקולים הנעוצים באינטרס הציבורי לבין שיקולי טובת הפרט.

מעשיו של הנאשם אשר סחר בשלוש הזדמנויות בסמים מסוכנים מסוג הרואין, גורמים ומהווים פגיעה קשה בגופו ובנפשו של האדם הצורך אותם. תופעת צריכת הסמים פשטה כנגע ומגפה בקרב כל שכבות החברה, כאשר המרוויחים מהתמכרותם הם אותם עבריינים אשר נהנים מכאבם והתמכרותם של האחרים. אותם צורכי סמים המתמכרים לסמים מעין אלו נופלים כנטל על כתפי החברה, והצורך להשיג את הסם בכל אמצעי אפשרי, דבר הגורם לביצוע מעשים פליליים בלתי חוקיים והן בהליך שיקום ארוך.

מעשיו של הנאשם חמורים ומהווים פגיעה קשה בחברה. במסגרת השיקולים לקולא, אין להתעלם כי הנאשם הודה בעבירות המיוחסות לו וחסך מזמנו של בית המשפט, עם זאת כפי שבית המשפט מצווה להתחשב בנסיבותיו האישיות של כל נאשם, הוא מצווה גם לשמור על האינטרס הציבורי המתבטא בצורך להגן על הציבור ועל רכושו מפני עבריינים כדוגמת הנאשם.

בנוגע להמלצת שירות המבחן, לפיה יש לערוך ניסיון טיפולי אשר יכלול שילובו של הנאשם בגמילה באישפוזית ולאחר מכן מעבר לקהילה טיפולית סגורה. לא ניתן לקבל המלצה זו, שכן המלצה זו אינה הולמת את מהות העבירות וחומרתן שכן במסגרת המלחמה בנגע הסמים יש להעדיף את האינטרס הציבורי של הרתעה וגמול על הנסיבות האישיות של הנאשם, ראה דברי כב' השופט קדמי בע"פ 966/94 אלי אמזלג נ. מדינת ישראל:

"ככלל ראוי ליתן לאדם צעיר, המבקש לשנות את אורח חייו, את ההזדמנות לזנוח את העיסוק בסמים ולשקם את חייו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ