אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2690/06

גזר דין בתיק פ 2690/06

תאריך פרסום : 03/03/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2690-06
06/06/2007
בפני השופט:
רחל גרינברג

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גולומב
הנתבע:
שמואלי רועי - נוכח
עו"ד טלי חזום
גזר דין

הנאשם הורשע לפי הודאתו בכתב אישום מתוקן בפציעתו של המתלונן אולג סדובסקי באמצעות בקבוק שבור. הנאשם גרם לחתכים בראשו של המתלונן: בקרקפת, בגבה ובאפרכסת האוזן שנשארה תלויה על בלימה, ראה מסמך רפואי וצילומים של המתלונן.

העילה להתנהגות האלימה כלפי המתלונן היתה הערה שהעיר לנאשם על הקרחת שבראשו. בין השניים אין כל הכרות קודמת וההערה נזרקה בעת שחלפו זה על פני זה ברחוב. הנאשם התרחק מהמתלונן אך חזר אליו כעבור כמה דקות ולפת אותו בצווארו מאחור. המתלונן חזר לכיוונו של הנאשם בליווי שוטרים והנאשם שהחזיק באותו שלב בקבוק שבור בידו, ניסה לפגוע באמצעותו באחד השוטרים, האחרון חמק מהמכה ואו אז, הניף את הבקבוק לעבר המתלונן, פגע בו ופצע אותו.

הנאשם טוען שפעל תחת השפעת אלכוהול ומוסיף כי בעת שהמתלונן התקרב אליו עם השוטרים, סבר בטעות כי אלה חבריו שבאו "להחזיר" לו על כך שפגע קודם לכן במתלונן.

הנאשם הינו יליד 1983 וללא הרשעות קודמות. כתב האישום הוגש בסמוך לאירוע תוך כדי מעצרו של הנאשם. הוא שוחרר למעצר בית מלא ובהמשך למעצר בית חלקי ונמצא תקופה ממושכת בקשר עם שרות המבחן.

להלן תמצית התסקירים שהוגשו בעניינו:

בתחילת הקשר עם שרות המבחן הופנה לקבוצה טיפולית של נתונים במעצר בית. התברר כי הנאשם נוהג לצרוך אלכוהול ורואה בו אמצעי להתמודדות עם מצב רוחו הירוד. הערכת שרות המבחן היתה כי הנאשם התקשה להתייחס לדפוסי תוקפנותו ולא היה מסוגל להפיק תועלת מהקבוצה בה שולב. הוא הופנה לעמותת "אפשר" לבחינת דפוסי השתייה שלו על רקע התנהגותו האלימה.

בסופו של דבר, הגיע שרות המבחן למסקנה, על פי הנתונים שקיבל מעמותת אפשר, התברר כי הנאשם שולל בעיית שתייה ואלימות; טוען ששותה רק בנסיבות חברתיות וחווה את תוקפנותו כלפי המתלונן כתגובת הגנה מצדו. הנאשם שלל נזקקות טיפולית, התבצר בעמדת קורבנות והתרכז בקשייו סביב ההליך הפלילי המתנהל נגדו. ההערכה של עמותת אפשר, לאור האבחון שנערך לנאשם, היא שאינו סובל מבעיית אלכוהוליזם. שרות המבחן סבר שיש מקום להתערבות טיפולית, אך נוכח עמדת הנאשם, נמנע מהמלצה.

לאחר קבלת התסקיר הראשון, ביקש הנאשם לחזור ולהפנותו פעם נוספת לשרות המבחן, בטענה שלא הובן כהלכה: מודע לבעייתיות בהתנהלותו ומעוניין להיעזר בשרות המבחן- ראה עמ' 7 לפרוטוקול.

התביעה התנגדה לבקשה ואף אני סברתי שאין מקום לאי הבנה לגבי היעדר נכונותו של הנאשם להתערבות טיפולית. יחד עם זאת קבלתי בקשתו והפניתי אותו פעם נוספת לקבלת תסקיר. גם בפעם השניה התקשה הנאשם לקחת אחריות על מעשהו אך נוכח בקשתו הופנה ל"קרבה בטוחה"- מסגרת טיפול פרטית בתחום האלימות. לאחר אבחון יסודי בקרבה בטוחה, המסקנה היתה דומה לזו אליה הגיע שרות המבחן: הנאשם מתייחס לעצמו כחסר כל בעיה בתחום האלימות תוך ניסיון לטשטש את האירוע החמור והתמקדות בקשייו האישיים נוכח משפטו. גם הפעם הביע עמדה קורבנית בהסבירו כי מעשהו היה הגנתי ונבע משתיית אלכוהול עובר למפגש עם המתלונן. בסופו של יום גם התסקיר השני קובע כי לא חל כל שינוי בעמדת הנאשם ובשלב הנוכחי, אינו בשל להתייחס לדפוסיו האלימים.

לאחר קבלת התסקיר השני, חזרה ההגנה על בקשתה להפנות את הנאשם לשרות המבחן בשלישית, אך לאור כל האמור לעיל, בקשתה נדחתה.

משנחתה הבקשה לעוד תסקיר, התבקשה ע"י ההגנה דחייה לצורך הבאת עדי אופי.

הובאו 3 עדים: מר דני אקנין מכיר את הנאשם מביה"ס התיכון וזוכר אותו כמי שמילא היטב את המחויבות האישית בה חייבים התלמידים. דרור כץ מכיר את הנאשם מעבודתו בחנות מחשבים. הנאשם נחשב לאיש מכירות מוביל ברשת. העד ציין לחיוב את הידע המקצועי שלו ואת יחסי האנוש לו. העד האחרון הוא אביו של הנאשם אשר סיפר כי עבד שנים רבות עם בני נוער במסגרת חברת המתנסים וחינך אותם לאי אלימות. ועוד אמר כי הנאשם היה חייל מצטיין ומעולם לא היה אלים. בתקופה הרלוונטית אשתו חלתה בסרטן והדבר הטיל על הנאשם מעמסה גדולה, גם רגשית. האב ביקש שלא להטיל על הנאשם מאסר כדי לא לפגוע בו ובבני המשפחה.

התביעה עותרת להטלת עונש מאסר בפועל ממושך וזאת נוכח אופי העבירה והפציעה המשמעותית של המתלונן. לנאשם אין אמנם הרשעות קודמות אך המעשה ונסיבותיו חמורים ומצדיקים ענישה מחמירה.

ההגנה טוענת שיש לראות שינוי בתובנה אליה הגיע הנאשם ביחס לעצמו. להבנתה הוא לוקח אחריות על מעשהו ומבין את הפסול שבו. ההגנה מגדישה כי מבחינתו הסובייקטיבית של הנאשם, היה אלמנט של התגוננות במעשהו.

ההגנה מפנה לאסופת פסיקה בעבירות דומות בה לא הוטלו עונשי מאסר ממש על הנאשמים. אסקור בקצרה חלק מאסמכתאות אלה:

ע.פ 1012/06 מחוזי נצרת; באותו מקרה הנאשם ערער על ההרשעה ועל העונש. ביהמ"ש המחוזי דחה באופן עקרוני את ערעורו על העונש. המדינה לא ערערה על קולת העונש. מהאמור בפסה"ד ניתן להבין כי בין שיקולי הענישה נלקח בחשבון גם חלוף זמן של כ- 3 שנים בין ביצוע העבירה לפס"ד בשלום.

ת.פ 1097/05 מחוזי נצרת; מקרה של קטטה רבת משתתפים במהלכה דקר הנאשם את קורבנו בבטנו. הנסיבות האחרות דומות לתיק שבפני כולל עמדת שרות המבחן. ביהמ"ש מדגיש את החומרה "באשר לתופעות השימוש בסכינים וכלי נשק קרים לצורך פתרון סכסוכים של מה בכך", מעשים כאלה ראויים לדברי ביהמ"ש "לכל גינוי ולתגובה הולמת מצד בתי המשפט", וכן  נאמר כי ראוי להטיל עונשי מאסר לתקופות ממושכות (סעיף 9 לפסה"ד). יחד עם זאת מצא ביהמ"ש נסיבות אישיות מיוחדות שהצדיקו סטייה מהענישה הרצויה והמקובלת- ראה סעיפים 10 ו- 11 לפסה"ד.

ת.פ 8030/04 מחוזי באר שבע; בתיק זה היתה המלצה של שרות המבחן להימנע מהטלת מאסר בפועל ולצו מבחן למשך שנה וחצי ודי בנסיבה זו כדי לאבחן בין המקרים.

ת.פ 3047/04 מחוזי חיפה; גם במקרה זה ביהמ"ש לקח בחשבון המלצה חיובית של שרות המבחן ואת גילו של הנאשם- בן 18.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ