אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2686/04

גזר דין בתיק פ 2686/04

תאריך פרסום : 23/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2686-04
09/07/2006
בפני השופט:
ד. בית-אור - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פמ"ד
עו"ד סיגל דהן
הנתבע:
בבזייב מקסים
עו"ד נועם בונדר - ס.צ
גזר דין

1.         הנאשם הורשע עפ"י הודאתו בכתב אישום מתוקן בעבירות שלהלן: נהיגה בדרך נמהרת או רשלנית לפי סעיף 338 (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק"), הפרעה לשוטר במילוי תפקידו לפי סעיף 275 לחוק, איומים לפי סעיף 192 לחוק, הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 187 לחוק, אחזקת סם לצריכה עצמית לפי סעיף 7 (א) (ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 (להלן:"הפקודה").

2.         על פי כתב האישום ביום 1.8.04 שוחרר הנאשם ממעצרו בתנאים מגבילים ובכללם מעצר בית מלא למשך 5 ימים (להלן:"ההוראה החוקית").

3.         עוד עפ"י כתב האישום לנאשם מעולם לא הונפק רשיון נהיגה. בתאריך שאיננו ידוע למאשימה, בין 1.6.02 ליום 5.8.04, קיבל לידיו הנאשם חזקה באופנוע (להלן:"האופנוע") ופירק את לוחיות הרישוי שהיו מורכבות עליו. בלילה שבין 5.8.04 ליום 6.8.04, סמוך לחצות, נהג הנאשם בשדרות באופנוע, שהיה ללא לוחיות רישוי, כשהנאשם אינו חובש קסדה ואין בידו רשיון נהיגה וכאשר האופנוע אינו מורשה לנסיעה מאז תאריך 7.1.03. בעת נהיגתו הופיעה מול הנאשם ניידת משטרה, והשוטרים הורו לנאשם לעצור. הנאשם משזיהה את שוטרי הניידת הגביר את מהירות נסיעתו לכיוון כיכר, שהייתה בהמשך דרכו. בשלב זה החלה הניידת לדלוק אחר הנאשם, בו בזמן הגיעה מכונית פרטית מסוג פיאט אונו ונכנסה לכיכר. הנאשם נכנס במהירות לכיכר, עקף מימין את מכונית הפיאט, סטה חדות שמאלה תוך שהוא פוגע ברכב הפיאט ועלה על אי התנועה שבמרכז הכיכר. בשלב זה נפל הנאשם מן האופנוע. השוטרים שהגיעו אליו הודיעו לו כי הוא עצור ואז פתח הנאשם במנוסה רגלית, בכוונה להמלט ממעצר אך נתפס בסופו של דבר ע"י השוטרים. כאשר הגיע הנאשם יחד עם השוטרים לתחנת המשטרה בשדרות, הוא אמר לשוטרים שעצרו אותו כי יפגע בהם כשישתחרר וכן אמר להם " אני אשב עליכם מאסר עולם" , "חבל על הפנים היפות שלך" ואיומים נוספים. עוד באותו אירוע המתואר לעיל, החזיק הנאשם בסם מסוכן מסוג קאנבוס במשקל 1.44 גרם.

4.         למען הסדר - הנאשם במעשיו המפורטים לעיל הפר הוראה חוקית, נהג בדרך ציבורית באופן נמהר או רשלני שיש בו כדי לסכן חיי אדם, הפריע לשוטרים במילוי תפקידם, איים עליהם והחזיק סם מסוכן לשימוש עצמי.

5.         הנאשם, כאמור לעיל, הודה בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן ועפ"י הסדר הטיעון נשלח לקבלת תסקיר של שירות המבחן ועל כך בהמשך. יובהר כי מדובר בנאשם יליד 1983 שהיה כבן 21 בעת ביצוע העבירות.

6.         עברו הפלילי של הנאשם מכביד ביותר במיוחד נוכח גילו הצעיר. מעיון ברישום הפלילי של הנאשם עולה כי כבר מגיל 14 היה הנאשם מעורב בביצוע עבירות פליליות והועמד לדין בבית משפט לנוער, שם הושתו עליו גזרי דין ללא הרשעה בגין עבירות רכוש ואלימות כלפי אנשי מרות. לאחר מכן בהיותו בן 18 הורשע בבית משפט לנוער בעבירה של תקיפת שוטר ועבירות תקיפה נוספות. לאחר מכן, כשבגר, הועמד לדין בבית משפט השלום בגין עבירות של סחיטה באיומים, תקיפה, עבירות סמים ועבירות רכוש. הנאשם נפסל מלקבל ו/או להחזיק רשיון נהיגה בגין מעורבותו בעבירות סמים. העבירות נשוא התיק הנוכחי בוצעו, בין היתר, בהיות הנאשם בפסילה מלהחזיק רשיון נהיגה.

7.         כנגד הנאשם תלויים ועומדים שני מאסרים מותנים ברי הפעלה, מאסר מותנה אחד מת.פ. 2438/02 של בית משפט השלום באשקלון בן 12 חודשים בגין עבירות של סחיטה, תקיפה, איומים והדחה בחקירה וכן מת.פ. 2510/03 של בית משפט השלום באשקלון, בן 3 חודשים, שהנאשם לא יעבור עבירה בניגוד לפקודת הסמים המסוכנים.

8.         כאמור, נשלח הנאשם לשירות המבחן לקבלת תסקיר. בתסקיר הראשון מציינת קצינת המבחן כי הנאשם הגיע לפגישה, שתוכננה להיות בת שעתיים באיחור של שעה וחצי ועל כן לא ניתן היה לקיים את הפגישה. באותו תסקיר מציינת קצינת המבחן כי הנאשם מוכר לשירות המבחן מחקירות קודמות, בהן הוא הופנה לשירות המבחן ע"י בית המשפט ולמרבית הצער לא שיתף פעולה עם שירות המבחן.

9.         עוד עולה מהתסקיר כי מדובר בנאשם בן 22, שסיפר לשירות המבחן על כך שהוא משתמש במריחואנה וכי מגיל צעיר התחבר לחברה שולית והיה מעורב בפלילים. אביו של הנאשם, סובל אף הוא מבעיה של התמכרות לסמים ולא שימש מודל חיובי לילדיו. הנאשם סיפר לשירות המבחן כי הוא מטופל בשירותי הרווחה בשדרות ומוסר בדיקות שתן במקום. שירות המבחן, בהסכמת הנאשם, פנה ללשכת הרווחה בשדרות לבדוק את המידע שאותו מסר הנאשם ונמסר להם כי הנאשם אינו מוכר לשירותי הרווחה בשדרות, אינו בטיפול שלהם ואינו מגיע למסירת בדיקות שתן.

10.        לבקשת שירות המבחן נדחה המועד לקבלת התסקיר לעונש ליום 29.5.05. במועד זה הגיש שירות המבחן תסקיר שהתבסס על פגישה שהייתה לשירות המבחן עם הנאשם. מהתסקיר עולה כי הנאשם מתגורר בבית אימו, מעורב בפלילים מגיל צעיר. שירות המבחן מתרשם מצעיר שהפנים לאורך השנים דפוסי התנהגות כוחניים ועבריינים. להערכת שירות המבחן הוא מתקשה לעמוד מול גבולות וסמכות ומרשה לעצמו פריצה של כללי ההתנהגות המקובלים בחברה, באופן חוזר תוך המעטה מחומרת מעשיו וניתוק רגשי בין העבירות ותוצאותיהן. כמו כן הוא מתקשה לגלות אמפטיה ולראות את הנזקים והפגיעות שנגרמים למתלוננים.

11.        עוד עולה מהתסקיר כי הנאשם לא גוייס לצבא עקב עברו הפלילי. הוריו פרודים ואביו נהג בעבר להשתמש בסמים.

12.        בהתייחסות לעבירות הודה הנאשם בפני שירות המבחן בביצוען באופן חלקי. לדבריו השוטרים לא הורו לו לעצור ולא הייתה בכיכר שום מכונית מסוג פיאט שבה הוא פגע. כמו כן הוא לא ניסה להמלט מהשוטרים ושלל את הפרת ההוראה חוקית. הנאשם שיתף את שירות המבחן בכך שנהג לעשן סמים מסוג קאנבוס באופן מזדמן אך לאחרונה אינו מעשן כלל סמים. הנאשם הציג בפני שירות המבחן בדיקות שעשה ביחידה לנפגעי סמים בשדרות ושנמצאו נקיות משרידי סם.

13.        שירות המבחן מציין כי הנאשם התקשה מאוד לראות את חלקו בביצוע העבירות ולא היה מוכן לבחינה כנה של מרכיב האלימות בחייו כדפוס התנהגות חוזר שדורש טיפול.

14.        שירות המבחן מציין כי הנאשם מצהיר באופן מילולי ששינה את דפוסי התנהגותו העבריינים אך הדברים נאמרים מהפה לחוץ תוך שכנוע עצמי בנסיון להראות לשירות המבחן כי אכן השתנה, וזאת להתרשמות שירות המבחן ללא כל בסיס מוצק או תהליך פנימי שנראה שהנאשם עבר ועשוי להוביל לשינוי חיובי באורח חייו. בשל כך, מציינת קצינת המבחן כי אין שירות המבחן יכול לבחון כיוון טיפולי ואף לא ממליץ על הארכת המאסרים המותנים.

15.        ביום 16.5.06 הגיש שירות המבחן את תסקירו האחרון וזאת כשנה לאחר התסקיר מיום 29.5.05. הנאשם הגיע לפגישה באיחור של 35 דקות. שירות המבחן מציין כי בפגישה עם הנאשם עלה כי הנאשם התחתן ביום 15.2.06, מתגורר עם אשתו בשדרות, האשה בת 17 וחצי, בחודש החמישי להריונה, תיאר מערכת יחסים זוגית חיובית ביניהם. לדבריו, הוא עובד מזה חודש ימים במספר מקומות עבודה. שעות עבודתו הן מהשעה 07:00 עד 16:00 ומהשעה 17:00 עד 19:00. הוא ביטא שביעות רצון מעבודתו אך לא הציג אישורים על מקומות העבודה בהם הוא עובד. עוד סיפר לשירות המבחן כי במשך כ - 4 חודשים נהג להגיע למועדון נוער בקרית-גת, להדריך בני נוער ולהעביר להם מסר לגבי הימנעות משימוש בסמים. כמו כן סיפר הנאשם לשירות המבחן כי מזה שנה וחצי אינו צורך סמים וכי הוא מאמין שאת בעיית הסמים פתר. עוד סיפר כי הוא חי חיי שגרה רגועים ושקטים, שינה דרכי התנהגותו מהאופן שבו נהג לחיות בעבר ובעת ביצוע העבירות על ידו.

16.        שירות המבחן מציין כי נראה שהנישואים, ההמתנה לילד וההשתלבות בעבודה באופן מסודר יותר, מקנים לנאשם הרגשת בגרות, רצון ואמונה כי שינה עצמו ודרכיו, זאת למרות שלא מצליח לבחון באופן כן ומעמיק את המניעים להתנהגותו הבעייתית לאורך השנים. שירות המבחן מתרשם שעל אף השוני המתואר במצבו, לא חל שינוי מהותי אשר מוביל להערכה כי הנאשם יוכל להתרם מקשר עם שירות המבחן.

17.        עיון בתסקירי שירות המבחן מלמד כי על אף השינוי שחל בחייו של הנאשם, כפי שבא לידי ביטוי במהלך הדיון בטיעונים לעונש (ועל כך בהמשך), שירות המבחן אינו מתרשם כי מדובר בשינוי אמיתי, משמעותי שבא לאחר בחינה לעומק של הבעייתיות שבהתנהגותו של הנאשם ונכונות לעשות בדיקה למניעים שהביאו אותו לנהוג בדפוסי אלימות קשים שדרדרו אותו לאורח חיים עברייני. המסקנה היא שלא ניתן להצביע, וזאת עפ"י התסקירים, על יכולת הנאשם לשנות את אורחות חייו באופן אמיתי, שיוכל לאפשר לו להמשיך בעתיד לשמור על מסלול חיים תקין נטול התנהגות אלימה ועבריינית.

18.        ב"כ המאשימה הגישה טיעונים לעונש בכתב, שהוכנו ע"י עו"ד ירון סעדון והוסיפה בע"פ טיעונים משלה. בטיעוניהם לעונש הדגישו ב"כ המאשימה את חומרת מעשיו של הנאשם, את האופן שבו בוצעו כל העבירות על ידו, שמעידות על זלזול ובוז שהנאשם רוכש לחוק ולנציגי החוק ולחיי אדם בכלל. הדרך הנמהרת בה נהג הנאשם באופנוע, שהיה אסור מלנסוע על הכביש, כשעל האופנוע אין לוחיות זיהוי והנאשם עצמו נתון בפסילה, מעידה על יחסו המזלזל בחוקים וזאת כאשר היה עליו גם לשהות במעצר בית. כל הדברים בוצעו בעודו משתמש בסמים. גם לאחר שנתפס ניסה להמלט ובסופו של דבר משהובא למשטרה איים על השוטרים.

19.        עוד מציינים ב"כ המאשימה את העובדה שגם שירות המבחן התרשם שהנאשם לא לוקח אחריות על מעשיו, אפילו שבאופן מילולי הוא מנסה להראות כי שינה את אורחות חייו וחי היום חיים נורמטיבים, התחתן, מצפה לתינוק והשתלב במעגל העבודה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ