אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 26/03

גזר דין בתיק פ 26/03

תאריך פרסום : 25/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
26-03
19/11/2007
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מחמד בן חסן קהמוז
גזר דין

האישום

1.         שני אישומים ייחס כתב האישום המתוקן לנאשם (יליד 1982). באישום הראשון מבין השניים ספר, כי בן דודו של הנאשם, אחמד קהמוז שמו (ולהלן - 'אחמד'), קיבל מלבנונים כ-100 ק"ג חשיש, ואותם הוא ביקש להעביר ללקוחות ישראליים. לשם כך הוא ביקש להעביר את הסם מביתו שבע'ג'ר, ולהטמינו באזור הבניאס. ואמנם, ביום 17.1.2003 נסע אחמד עם הנאשם, כשבמכונית (של אחמד, בה נהג הנאשם) מצוי הסם, ומשהגיעו השניים למקום יעדם באזור הבניאס - הם הורידו את הסם מן המכוניתו והסתירוהו. משנסתיימה מלאכת ההטמנה - הם הופתעו בידי שוטרים, שארבו להם.

            הנאשם ואחמד הואשמו בכתבי אישום נפרדים. על שום המעשים שתוארו זה עתה הואשם הנאשם בהחזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד(ס' 7(א)(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש), התשל"ג-1973), קשירת קשר לביצוע פשע(ס' 499(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977) והסתייעות ברכב לפשע(ס' 43 לפקודת התעבורה (נוסח חדש), התשכ"א-1961).

2.         ועוד מתאר כתב האישום המתוקן, באישום השני שבו, כי חודשיים ימים לפני מאורעות האישום הראשון נטל הנאשם חלק בהעברת חשיש במשקל של כ-100 ק"ג מכפר ע'ג'ר לאזור קיבוץ כפר סאלד. העברת הסם נעשתה כך: הנאשם ובן דודו אחמד נסעו במכוניתו של האחרון, כשהנאשם נוהג בה. מאחוריהם נסעה מכונית נוספת ובה הסם, בה ישבו שניים אחרים מכפר ע'ג'ר, כמאל פתאלי וסאמר חליל. נסיעתם של הנאשם ובן דודו נועדה להקל על העברת הסמים, על ידי 'פתיחת הציר' למכונית עם הסמים שנסעה אחריהם, כך שאם שוטרים יעמדו בדרכה של 'השיירה', כי אז הראשונה שתיעצר תהא מכוניתם של הנאשם ואחמד, ובה לא היו סמים. כך תחמוק המכונית השניה, עם הסמים.

            במהלך הנסיעה נקרתה בדרכם של הארבעה מכונית משטרה, ולכן ברחו פתאלי וחליל לכיוון צומת שמיר, שם הורידו את הסם והודיעו לאחמד על השינוי בתכנית.

הארבעה, משמע הנאשם שלפנינו, אחמד קהמוז, כמאל פתאלי וסאמר חליל, הואשמו באופן נפרד בגין פרשה זו. הנאשם הואשם בגינה באותם שלושה סעיפי העבירה שיוחסו לו בפרט האישום הראשון, כמפורט מעלה.

ניהול המשפט

3.         בראשית כפר הנאשם בעבירות שייחס לו כתב האישום. משפטו החל מתנהל סמוך לאחר מעצרו, בשנת 2003, ובשתי ישיבות (22.6.2003 ו-9.7.2003) נשמעו כל עדי התביעה, להוציא שלושת שותפיו של הנאשם למעשי העבירה, שעדותם לא התאפשרה משום הלכת 'קינזי', שאותה עת עמדה בתוקפה. מכאן ואילך החלה ההמתנה לסיום משפטם של השותפים. הנאשם, ששהה כל אותה עת במעצר, שוחרר ממעצרו בידי בית המשפט העליון בחודש נובמבר 2003, והושם במעצר בית.

4.         ביום 3.1.2006 נשמעה עדותו של סאמר חליל, שמשפטו נסתיים בינתיים. הואיל והעד חליל חזר בו, על דוכן העדים, מכל שאמר קודם לכן, וטען כי הודאותיו נגבו הימנו בדרכים פסולות, הובאו לעדות, ביום 19.2.2006, חמישה חוקרי שב"כ ומשטרה, שחקרו אותו בשעתו. נותר לעדות, לבד מאחמד קהמוז (שמשפט טרם נסתיים), עד הזמה אחד, אלא שבמועד שנקבע להמשך שמיעת הראיות - נעלמו עקבותיו של הנאשם. עתה אנו יודעים, כי הוא עזב את המקום בו שהה במעצר הבית בחצור הגלילית, ושב לביתו שבכפר ע'ג'ר, המצוי בצד הלבנוני של הגבול, לשם לא היתה, אותה עת, כל נגישות על ידי זרועות החוק.

            משום הבריחה הותלו, ביום 4.5.2006, ההליכים כנגד הנאשם.

5.         בחודש מרץ 2007 נלכד הנאשם בידי המשטרה, ומאז הוא שוהה במעצר. לאחר לכידתו ביקשה המאשימה לחדש את ההליכים נגדו, וכך היה. בינתיים נשתנתה הלכת קינזי, ונתאפשרה העדתו של אחמד קהמוז, וזו נשמעה ביום 3.5.2007. באותו יום העידו גם שני חוקרים, על מנת להזים את טענתם של סאמר חליל ואחמד קהמוז, כי הודאותיהם נגבו מהם בדרכים פסולות. הדיון נדחה בשלושה ימים, על מנת שתתאפשר העדתם של עדי הזמה נוספים.

            אלא שבדיון שהועדתי ליום 6.5.2007 לא נשמעו עוד ראיות, על שום שבעלי הדין הודיעוני, כי הגיעו לידי הסדר טיעון. בגדרו של ההסדר תוקן כתב האישום. הדברים שתוארו בפתח גזר הדין הובאו מכתב האישום המתוקן. התיקון מחק את האמור בסעיף 7 לאישום הראשון, שייחס לנאשם נטילת חלק בעסקה אסורהבחשיש, ולכן גם הוסר מהוראות החיקוק סעיף העבירה בדבר עסקה אסורה (ס' 13 ו-19א לפקודת הסמים הנ"ל). הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, והורשע באשר יוחס לו עתה. נוסף על כך הוא הורשע, לפי הודאתו, בתיק אותו הוא ביקש לצרף, זה שעניינו הפרת הוראה חוקית, על שום שהפר את תנאי השחרור בערובה, כאשר עזב את מעצר הבית בו שהה, ושב לביתו שבע'ג'ר, עד כי נלכד.

תסקיר מבחן

6.         לבקשת הנאשם ניתן תסקיר מבחן בעניינו, וממנו למדנו אודות הרקע האישי והמשפחתי שלו. הנאשם הוא בן למשפחה מרובת ילדים, המתגוררת בישוב ע'ג'ר. שלושה מבין 12 אחיו/אחיותיו היו מעורבים בעבר בעבירות סמים. הוא עצמו סיים 12 שנות לימוד, וביקש להמשיך את לימודיו בסוריה. בינתיים עבד במאפיה, ובמקביל למד ציור ופיסול במכללת תל חי. מעצרו קטע את תכניותיו. בשנת 2004, בעת ששהה במעצר בית, הוא התחתן, ולפני מספר חדשים נולד בנו בכורו (לידה קודמת נסתיימה בלידת ולד מת).

            ועוד מתארת קצינת המבחן בתסקירה, כי הנאשם, שאין בעברו הרשעות בפלילים, נוטל אחריות מלאה למעשיו, ומביע צער על שעשה. הקצינה מתרשמת, כי ההליכים שנתקיימו בעניינו עד היום 'חידדו לו היטב את ההשלכות כתוצאה ממעורבותו' במעשה העבירה. הקצינה מביעה עוד את התרשמותה, כי יש ברצונו ובכוחו לשקם את עצמו, בלא צורך במעורבות טיפולית של שירות המבחן.

דיון

7.         לצד החומרה עומדת לו, לנאשם, העובדה, כי הוא עבר עבירת סמים, על הפגיעה שעבירות מסוג זה פוגעות באינטרס הציבורי. הדברים ידועים ולא ארחיב בהם. לצד החומרה יש לראות עוד את הכמות הרבה של הסם אותו העביר הנאשם, כ-200 ק"ג. לחומרה עומדת לנאשם גם העובדה, כי לא פעם אחת הוא מעד, כי אם בשתי הזדמנויות בהן העביר חשיש, בכל פעם כמאה ק"ג.

.           עם זאת, ובלי שנקל ראש בחומרתם של המעשים שעשה הנאשם, שומה עלינו לראות, כי הסם בו מדובר הוא חשיש, ולא מן הסמים הקשים. עלינו לראות עוד לנגד עינינו את העובדה, כי הנאשם לא נטל חלק מרכזי בעבירות בהן עסקינן, כי אם סייע לבן דודו, אחמד, להעביר את הסם שקיבל האחרון זמן מה קודם לכן מלבנון (אף כי לא בעבירת סיוע הורשע הנאשם, כי אם בעבירה שלימה ועצמאית של החזקת סם שלא לצריכה עצמית). נוסף על כל אלה תיזקף לזכותו העובדה, כי לא לשם בצע כסף הוא עשה את מעשה העבירה, שהרי הוא לא קיבל כל תמורה עבור חלקו בהעברת הסם.

8.         לצד הקולה עומד לנאשם גילו הצעיר יחסית (יליד 1982), כמו שעומדת לזכותו העובדה, כי עד שעבר את העבירות בהן עסקינן הוא חי חיים נורמטיביים, כפי שמתאר שירות המבחן בתסקיר שהכין עבורנו. אין בעברו כל רישום פלילי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ