אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2578/04

גזר דין בתיק פ 2578/04

תאריך פרסום : 30/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2578-04
16/05/2006
בפני השופט:
ג. אמוראי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שניידר
הנתבע:
חמיאס משה
עו"ד שגיב בר שלום
גזר דין

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של פריצה לרכב על מנת לבצע גניבה, עבירה  לפי סעיף 413 ו' לחוק העונשין התשל"ז- 1977 (להלן: "החוק") וכן עבירה של גניבה מרכב, עבירה לפי סעיף 413 (ד) (א) לחוק.

בכתב האישום נטען כי ביום 21/7/04 בסמוך לשעה 02:00 ברחבת הסוכנות ברחוב הניצחון בדימונה, פרץ הנאשם למשאית איסוזו אדומה בכוונה לבצע גניבה בכך שפתח את דלת המשאית, נכנס פנימה וגנב שלוש ערכות דיבורית למכשירים סלולריים שהיו באותה עת במשאית.

במסגרת הסדר טיעון, הודה הנאשם בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום, הורשע על פי הודאתו ונשלח לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר לעונש. המאשימה לא התחייבה להמלצות התסקיר.

מהתסקיר עולה כי הנאשם גרוש ואב לשלושה ילדים, ילד בן 12 מנישואיו הקודמים ושני ילדים 6 ו-8 מבת זוגתו הנוכחית, עמה הוא מתגורר באשדוד. הנאשם אינו עובד. בשנת 2003 שוחרר הנאשם ממאסר ממושך בגין עבירה של סחר בסמים.

שירות המבחן התרשם כי הנאשם הינו אדם בעל דימוי עצמי נמוך אשר גדל בסביבה עבריינית. במהך שירותו הצבאי החל לצרוך סמים מסוג "גראס" . בסיום שירותו ריצה מאסר בגין עבירת פריצה והוצאת נשק. לדבריו בגיל 26 כתוצאה ממשבר גירושין החל לצרוך סמים נרקוטיים ואימץ אורח חיים עברייני המלווה במעורבות פלילית. בשנת 1994 עבר טיפול גמילה במכון "סיטא" אולם לאחר מספר חודשים חזר לצרוך סמים וניהל אורח חיים שולי. הנאשם אף שהה במסגרת טיפולית לנפגעי סמים בדימונה, אך התקשה להמנע משימוש בסמים לתקופות ארוכות.

באשר לעבירה  הנוכחית, הערכת שירות המבחן היא כי בוצעה על רקע התמכרותו לסמים והצורך במימון רכישתם.

הנאשם הופנה לטיפול בתחנה לנפגעי סמים באשדוד ומיום 7/3/05 משולב במרכז היום המופעל שם. בחודשים האחרונים חלה התקדמות בטיפול ובתיפקודו. הנאשם מתמיד ועומד בגבולות המסגרת . בדיקות השתן של הנאשם נקיות מסמים. לאור האמור, ממליץ שירות המבחן להעמידו בצו מבחן למשך שנה ולהסתפק במאסר מותנה.

בתסקיר משלים שהוגש בעניינו של הנאשם, לבקשת המאשימה, חוזר שירות המבחן על המלצתו להעמיד את הנאשם למבחן למשך שנה ולהסתפק במאסר מותנה.

ב"כ המאשימה עותרת להפעלת האסרים המותנים התלויים כנגד הנאשם, וכן להשית עליו עונש של מאסר בפועל במצטבר ומאסר על תנאי משמעותי. לדבריה, עברו של הנאשם משופע בעבירות רכוש וסמים, כמו כן תלויים כנגדו שני מאסרים מותנים חבי הפעלה. הנאשם ביצע את העבירה נשוא כתב האישום על רקע השימוש בסם. מדובר בעבירת רכוש אשר חזקה על ביהמ"ש להגן על תושבי המדינה ורכושם.

ב"כ הנאשם עותר לאמץ את המלצות שירות המבחן. לדבריו אין לקטוע את הליך הגמילה בו החל הנאשם. תסקיר שירות המבחן חיובי. ללא טיפול ותמיכה לא יכול הנאשם להיות נקי. באשר למאסרים המותנים טוען ב"כ הנאשם כי הם ברי הפעלה, לא חבי הפעלה. וגם אם כן, סעיף 82 ביחד עם סעיף 85 לחוק העונשין התשל"ז-1977, מקנה לבית המשפט סמכות מפורשת להאריך מאסר על תנאי לאדם שהוא נפגע סמים.

לנאשם עבר פלילי מכביד הכולל עבירות של סחר ושימוש בסמים וכן עבירות רכוש. את דרכו העבריינית התחיל עוד בהיותו חייל ובמשך השנים הוא התדרדר לשימוש בסמים קשים והתמכר להם. לנאשם 2 מאסרים מותנים התלויים נגדו, האחד בת.פ 1064/99 לתקופה של  6 חודשים  במידה ויעבור הנאשם עבירות רכוש והשני מת.פ 5308/99 לתקופה של 12 חודשים במידה ויעבור הנאשם עבירה מסוג פשע. במקרה זה עבר הנאשם עבירת רכוש מסוג פשע.

ככל הנראה התמכרותו של הנאשם לסמים הינה הגורם העיקרי, לעבריינותו, לפחות בכל הנוגע לעבירה נשוא כתב האישום שבפני. הנאשם נמצא כבר תקופה ממושכת בטיפול במסגרת תחנה לנפגעי סמים באשדוד אליה הופנה על ידי שירות המבחן.

קצינת המבחן בתסקירה מציינת כי בחודשים האחרונים חלה התקדמות אצל הנאשם וכי בדיקות השתן מצביעות על כ ך שהוא נקי מסמים.

ככלל, עבירות רכוש ובפרט עבירות של פריצה וגניבה מתוך רכב, הן עבירות נפוצות שפגיעתן ביחידי החברה רעה וקשה והן אף בגדר "מכת מדינה", שכן מעבר לקלות הבלתי נסבלת בביצוע עבירות אלו, ישנו קושי אמיתי באכיפתן ופעולות מנע. לכן, לא ניטלת מהן חומרתן גם אם התמכרות לסמים הייתה המניע לביצוען. עבריינות כזו, ובמיוחד כשהיא מבוצעת באופן מתמשך וסדרתי, לאחר הרשעות ולמרות מאסרים מותנים, מצדיקה תגובה שיפוטית, שיהיה בה להוציא מן הכוח אל הפועל כוונת המחוקק לעקר מן השורש מעשי העבריינות, ולפרוש הגנה על אזרחים תמימים מפני הפוגעים בהם, אחרת ייפגע שלטון החוק, ואמונם של אזרחים ישרי דרך בתפקודן השוויוני של רשויות האכיפה, יתערער, ולעבריינים יהיה בכך משום מסר הרתעתי שלילי.

אין חולק, שגמילה ושיקום עשויים, לעתים, לעשות לקידום האינטרס הציבורי יותר מענישה על פי מידת הדין וחומרתו. משכך, התחשב המחוקק עצמו בנפגעי סמים, שביצעו עבירות על רקע התמכרות, והוסיף את סעיף 85 לחוק העונשין תשל"ז-1977(להלן : "החוק"), והסמיך את בית המשפט להאריך, כחריג, מאסר מותנה חב הפעלה. תנאי לשימוש בסמכות החריגה הנו במקרה בו שוכנע בית המשפט, כי הנאשם שבפניו עבר או עובר טיפול למשתמשים בסמים וכי טיפול זה אכן מוכיח את עצמו.

שליחתו של הנאשם לכלא עתה, בעודו מצוי בעיצומו של תהליך טיפולי ושיקומי, עלול לדרדרו חזרה לשימוש בסמים ולהחזירו לעולם הפשע ממנו זה אך החל להתנתק (העבירה האחרונה שעבר הינה מחודש יולי 2004). אמנם אין בטחון כי הטיפול אותו עובר הנאשם יצליח - אציין בעניין זה כי בעבר עשה הנאשם מספר נסיונות גמילה שלא צלחו - וכי הנאשם לא יחזור בעתיד לעולם הסמים והפשע, אולם ראוי לזכור שאם אכן כך יקרה, ניתן יהיה להפקיע את צו המבחן ולהביא את הנאשם מחדש בפני בית המשפט על מנת שיגזור את דינו.


לפיכך, בית המשפט מאמץ את המלצת שירות המבחן ומורה על העמדתו של הנאשם בצו מבחן  למשך 12 חודשים מהיום. במהלך תקופה זו ימשיך הנאשם בטיפול הפרטני אותו החל וכן ימשיך להשתלב במסגרת מרכז היום המופעל בתחנה לטיפול בנפגעי סמים באשדוד, וימשיך לשמור על קשר עם שירות-המבחן.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ