אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2572/07

גזר דין בתיק פ 2572/07

תאריך פרסום : 08/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2572-07
04/02/2008
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוית מלכה
הנתבע:
1. אלברט חיימוב
2. חיים תמרוב

עו"ד אייל רחמים
עו"ד יבגני יעקובוב
גזר דין

1.         נגד הנאשמים הוגש כתב אישום בו יוחסה לנאשם 1 עבירה  של הספקת סם מסוכן, לפי סעיפים 13 + 19 א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 (להלן: "הפקודה"). לנאשם 2, המרצה מאסר, יוחסה עבירה  של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית,  לפי סעיף 7 (א) (ג) רישא לפקודה.

הנאשמים ניהלו הוכחות והורשעו  בנסיון לעבור את העבירות הנ"ל. בהכרעת הדין נקבע, כי לאחר תום המשפט  שהתנהל נגד הנאשם 2 בבית המשפט השלום באשקלון, הנאשם 1 ניסה להעביר לו סם מסוכן מסוג הרואין במשקל 3.1390 גרם נטו (להלן "הסם"). עוד נקבע בהכרעת הדין, כי הנאשם 2 נסה להחזיק בסם, שלא לצריכתו העצמית. הנאשמים עצורים עד תום ההליכים מתאריך 13.6.07. 

2.         בטיעוניו לעונש עמד ב"כ המאשימה על הרשעותיהם הקודמות הרבות של הנאשמים, המעידות עליהם כי בחרו בדרך הפשע כבדרך חיים.  הוא הדגיש את החומרה היתרה שבית המשפט מייחס לעבירות סמים הנעברות בין כותלי בית המשפט ובית הסוהר וביקש לגזור עליהם עונש קשה.

            ב"כ הנאשם 1 טען, כי מרשו אינו צורך סמים, כי נתבקש לעשות "טובה" לחברו וכך נקלע לצרה.  הוא ביקש להסתפק בתקופת מעצרו והציג פסיקה מקלה.  ב"כ הנאשם 2 טען, כי לא הוכח שלנאשם היתה מודעות למשקל הסם שהועבר אליו, משום שכלל לא הגיע לידיו.  עוד טען, כי מדובר בנרקומן המכור לסמים קשים וכי ברור שהסם היה מיועד לצריכתו העצמית. 

3.         קיימת פסיקה עניפה המתייחסת לעבירות של החדרת סם לכלא. מדובר במקרים רבים המתרחשים לעיתים קרובות.  מאידך, עבירות של העברת סם בין כותלי בית המשפט אינן שכיחות,יחסית, שכן  הן מחייבות  תכנון ותאום, תעוזה רבה, הסיכון להתפס בכף גדול ולכן הפסיקה דלה. 

במאגר הפסיקה מצאתי את גזר הדין בת.פ. 379/98, בו  דן בית משפט השלום בבאר-שבע  (כב' השופט זלוצ'ובר) בענינו של נאשם שהורשע על פי הודאתו בעבירה של הספקת סם מסוכן מסוג הרואין במשקל 3.10924 גרם נטו. הנאשם העביר את הסם בבית המשפט לאדם אחר, שהיה עצור באותה עת, והובל ע"י שוטרי הליווי. בית המשפט קבע, כי מדובר במקרה חמור לפחות כמו מקרה של אסיר המחדיר סם לכלא ואף למעלה מכך, שכן מדובר בהספקת סם לעצור מתחת לחוטמם של שוטרי הליווי ובמתחם בתי המשפט.  עוד קבע בית המשפט, כי הסיכוי להתפס בביצוע עבירה זו אינו גבוה (מסקנה זו אינה מקובלת עלי), ומי שנתפס בכף חייב לקבל עונש מרתיע, הן על מנת להרתיעו באופן אישי והן על מנת ליצור הרתעה כלפי הרבים. בית המשפט גזר על הנאשם 36 חודשי מאסר בפועל  והפעיל מאסר מותנה בן 12 חודשים חציו בחופף וחציו במצטבר.  הערעור על גזר-הדין נדחה  בע.פ. 7217/99.

4.         עבירה של החדרת סם לכלא הינה חמורה ביותר. אסירים רבים זקוקים לסם, שלעיתים קובע גם את "מעמדם" בין כותלי בית הסוהר.  שלטונות שב"ס מנהלים מלחמת חורמה בנגע הסמים, העלול להפר את השלטת הסדר בבית הסוהר והמשפיע לעיתים על גילויי אלימות בין האסירים.

בע"פ 6143/03  יאיר פורטל נ' מדינת ישראל  פ"ד נח(2), 614 ,עמ' 616-617 קבע כב' השופט לוי כדלקמן:

"תופעת הברחתם של סמים אל בין כתלי הכלא, מוכרת וידועה, וחרף המאמצים הבלתי-נלאים שעושה שירות בתי הסוהר כדי להדבירה, נראה כי יעד זה רחוק מהשגה. לפיכך, כשנלכדים אדם או חבורה אשר קשרו קשר לבצע עבירה מסוג זה, נכון יעשה בית המשפט המוסמך אם יכביד עליהם את ידו, הן כדי לגמול להם על חטאתם, וגם כדי לטעת בתודעת הרבים מהו המחיר אותו עלול לשלם מי שנוטל על עצמו את הסיכון של החדרת סמים לבית סוהר".

5.         בית המשפט המחוזי בבאר-שבע פסק , כי נאשם שהורשע בעבירה של החדרת סם לכלא יענש בחומרה.  בע.פ. 3749/98 (אסרף משה) הותיר בית המשפט על כנו בדעת רוב עונש מאסר שכלל גם מאסר מותנה לתקופה של 36 חודשים שנגזר על נאשם שניסה להחדיר לכלא 4.47 גרם הרואין. על החומרה היתרה בה מתייחס בית המשפט המחוזי ככלל לעבירות של החזקת סם מסוכן מסוג הרואין שלא לצריכה עצמית יעיד פסק-הדין שניתן לפני מספר חודשים בע.פ. 4140/07 בענינו של אבו צולב בלאל. בית המשפט המחוזי בבאר-שבע אישר עונש של 18 חודשי מאסר בפועל שנגזר על נאשם כבן 20, ללא עבר פלילי, שהחזיק בסם מסוכן מסוג הרואין במשקל כ - 3.5 גרם נטו מחולק ל - 19 אריזות. 

6.         צדק התובע בטענתו, כי הנאשמים בחרו בדרך הפשע כבדרך חיים.  לנאשם 1  - ארבע עשרה הרשעות קודמות בעבירות אלימות, רכוש, סמים. בתאריך 25.3.02 נדון בת.פ. 924/01 בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע ל - 6 שנות מאסר בפועל בגין מעשה סדום בכח, איומים ותקיפה הגורמת חבלה ממשית.  לנאשם 2 - עשרים ואחת הרשעות קודמות בעבירות רכוש וסמים וגם הוא ריצה מאסרים, אם כי לתקופות קצרות, יחסית. מאסר על תנאי בן  3 חודשים  בגין עבירות סמים מת.פ.496/07 בית משפט שלום אשקלון התלוי ועומד כנגדו אינו בר הפעלה, משום שבעת שנעברה העבירה שבפנינו נשא הנאשם עונש מאסר.

התקשיתי לקבל את טענת ב"כ הנאשם 2, לאמור כי לא הוכח שלנאשם היתה מודעות למשקל הסם שהועבר אליו.  טענה זו אינה עולה בקנה אחד עם דברי הסניגור בישיבת המענה שהתקיימה בתאריך 10.7.07, בה הצהיר, כי מרשו מודה במיוחס לו, בהסתייגות שהסם היה שלו וכי נועד לשימוש עצמי בלבד.  גם אינני מקבל את הטענה, כי הסם נועד לצריכתו העצמית.  הנאשם לא הפריך את החזקה שבפקודה (ראה סעיף 7 להכרעת הדין).

7.         הספקת סם מסוכן, המתבצעת בין כתלי בית המשפט, אינה פעולה ספונטנית . היא אינה יכולה לצאת מן הכח אל הפועל ללא תכנון, תיאום ושיתוף פעולה. יתרה מזאת, דומני, כי מנסיבות האירוע, עליהן עמדתי בהכרעת הדין, ניתן לצאת מתוך הנחה, כי הסם שהנאשם 1 ניסה להעביר היה אמור לעשות דרכו לכלא, משום שהנאשם 2 אסיר. מדובר בכמות סם העולה עשרת מונים על הכמות המוחזקת על פי הפקודה לצריכה עצמית. בכל אלה יש כדי להוסיף משנה חומרה. הרשעת הנאשמים בעבירה של ניסיון ולא בעבירה המושלמת, אף היא אינה יכולה לעמוד לזכותם. אלמלא הופרעו, היו משלימים את זממם. למותר להוסיף, שהעונש בגין עבירת הניסיון זהה לעונש על העבירה המושלמת.

כדי לבצע את זממם ניצלו הנאשמים לרעה את העובדה שהדיונים בבית המשפט מתנהלים בדלתיים פתוחות. אולם בית המשפט הינו "מקדש מעט" של מערכת אכיפת החוק, ומחייב כבוד ונורמות התנהגות קפדניות . הנאשמים עברו את העבירות המיוחסות להם אל מול סמל המדינה ודגלה. לטעמי, מעשיהם, בנסיבות שתוארו לעיל,  עולים כדי חציית  גבולות,  משקפים עזות מצח ומלמדים על זלזול עמוק ואי מורא הדין. לפיכך, ובהתחשב בעברם הפלילי המכביד, ראוי להחמיר עמם. התחשבתי לקולא בכך שהנאשם 2 מרצה עונש מאסר.

8.         אשר על כן, אני גוזר על הנאשמים את העונשים כדלקמן:

            באשר לנאשם 1

            א.         28 חודשי מאסר בפועל שימנו מיום מעצרו  13.6.07.

             ב.        12 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא                יעבור עבירות סמים המסווגות כפשע.

ג.          6 חודשים מאסר על תנאי והתנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו מהכלא לא יעבור עבירות סמים המסווגות כעוון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ