אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2560/05

גזר דין בתיק פ 2560/05

תאריך פרסום : 14/04/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2560-05
11/04/2006
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
רוזנברג רוברט
עו"ד אלפסה
גזר דין

מתוקף הסדר טיעון עם התביעה הורשע הנאשם על יסוד הודאתו בעבירות שיוחסו לו בשני האישומים של כתב האישום. באישום הראשון, בתקיפת בן זוג ואיומים, ובשני, בהפרת הוראה חוקית. הסדר הטעון תוחם ב"טווח ענישה", בו הגבילה עצמה התביעה לרף עליון, שבמרכזו מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות ולצידו מאסר על תנאי, וההגנה לרף תחתון, המתמצה במאסר מותנה בלבד.

בעותרה לכבד את הסדר הטיעון בהתאם לעמדתה על פי הרף העליון, הציבה ב"כ התביעה שורה של נסיבות ונתונים בהיבט של מיהות העושה ומהות המעשה, המצדיקים החמרת העונש. לטעמה, מדובר בנאשם אלים שטבועה בו סכנה חמורה לציבור בכלל, ולמתלוננת בפרט. סכנה הנודעת, בראש וראשונה, מטיבם של מעשי העבירה בהם הורשע המאופיינים בקווים אובססיביים ואלימים, כמתבקש מהעובדות: הנאשם תקף את המתלוננת ואיים עליה ברצח. לאחר מכן, הגדיל לעשות, ובעודו מפר צו בית משפט הגיע לדירתה בעת ששהתה במקום בניגוד לצו. שנית, דפוסים אלימים בהתנהגותו של הנאשם לא הופיעו לראשונה במקרה זה, אלא נצפו, לטענת התביעה, באירועים קודמים. ללמדך, שאין מדובר בתופעה חריגה וחד פעמית, אלא בתבנית חוזרת המעידה על אופיו של הנאשם. לראיה, הוגשו לבית המשפט פסק דין, נשוא ת"פ 2239/68 של בית משפט זה, בו קבע בית המשפט על יסוד הודאתו כי הנאשם ביצע, לפני למעלה מעשור, עבירות של הטרדה, תקיפה, הסגת גבול ומעשה מגונה כלפי אותה מתלוננת, וגזר דין, שניתן לפני ימים ספורים על ידי בית המשפט המחוזי בת"א, בת"פ 40159/05, בעקבות הרשעת הנאשם בעבירה של ניסיון שוד בנסיבות מחמירות, בו הושתו עליו, בין היתר, ששה חודשי מאסר שניתן לרצותם בעבודות שירות (ת/2). בנסיבות הרקע שנפרשו בפני בית המשפט באותו מקרה עלה, כי מעשה העבירה נבע מהקשר הזוגי עם המתלוננת שנקלע אותה עת למשבר. משמע, יחסיו של הנאשם עם אותה מתלוננת ממלאים תפקיד משמעותי בעבריינותו. לא בכדי, טוענת התביעה, נמנע הנאשם מלצרף את כתב האישום הנוכחי לתיקו האחרון, מחשש פן עונשו יוחמר והוא יישלח לבית האסורים. לאור חומרה מופלגת זו, עתרה התביעה לכבד את הסדר הטיעון בהתאם לרף העליון ולהשית על הנאשם עונש מאסר שאפשר וירוצה בעבודות שירות במצטבר לעונש שהוא מרצה כיום בעבודות שירות.

בבקשו לשכנעני להימנע מהטלת מאסר, אפילו לא על דרך עבודות שירות, הציב ב"כ הנאשם שורה של נסיבות אישיות יוצאות דופן וייחודיות: הנאשם, צעיר בן לדת הנוצרית, עלה ארצה וקשר את גורלו בגורלה. בתהליך ההתערות בארץ עבר טלטלה קשה שלוותה במצוקות הסתגלות לתנאי הארץ מלוות בקשיים כלכליים. חרף זאת, תיפקד באופן תקין בכול תחומי החיים והשכיל לבחור מסלולים נורמטיביים: ככול "אדם מן הישוב" שרת בזמנו עם בני גילו שירות קרבי מלא, ולאחר מכן, השתלב בעבודות אבטחה וניהל אורח חיים רגיל ושגרתי.

בהתייחס למתלוננת, הדגיש הסנגור, על אף כישלונות מסוימים ביחסיו עמה, עדיין ניתן לומר, כי חלקו חיים משותפים כבני זוג, שככלל לא אופיינו בהיבטים פלילים. עובדה המוצאת תימוכין בכך, שחרף התיק הנוכחי, בחרה המתלוננת לבוא וללמד עליו סנגוריה במסגרת הטיעונים לעונש בבית המשפט המחוזי.

מבחינת מהות המעשים הפלילים בגינם הורשע, אין הוא עומדים, להשקפת הסנגור,  ברף גבוה של חומרה, בעיקר כשהם נבחנים בהיבט של עבירות אלימות בתוככי המשפחה.

ולעניין עתירת התביעה לעונש, הואיל ולאחרונה התקבל לעבודה התופסת כר נרחב משעות היממה, הטלת מאסר, גם בעבודות שירות, תפגע בנאשם קשות, תחבל בהמשך עבודתו ותגרום לו נזק אישי וכלכלי שאינו עומד בשום יחס לחומרה המתונה של העבירות.

איני רואה עין בעין עם הסנגור את הפחתת חומרת העבירות. הן כשלעצמן, וודאי, על רקע עברו הפלילי של הנאשם, אין להציבן ברובד הנמוך בסקאלת החומרה. הפניית אלימות פיזית תוך כדי איומים כלפי בת זוג אינה יכולה להיחשב כהתנהגות נסלחת. מה עוד שהצטרפה למעשה גם הפרה בוטה של צו שיפוטי. לא ניתן גם להגדיר את הנאשם כאדם נורמטיבי, ללא כול דופי לאור נתוני העבר: נאשם שלחובתו רישום ללא הרשעה, בעבירות שונות, ובכללן, באלימות והטרדה. נאשם שבנוסף הורשע בניסיון שוד, אותו בצע לאחר תכנון והכנה, תוך הצטיידות בגז מדמיע, והוצא לפועל בתעוזה רבה, הינו, למצער, בעל דפוסים עברייניים. במיוחד, כשמתברר כי חודשיים קודם לכן ביצע את העבירות עליהן עומד הוא ליתן את הדין היום. בנתונים כאלה, הנני משוכנעת, כי לו צרף תיק זה לתיקו האחרון היה עונשו חמור יותר. על כן, הדין עם התביעה, בענישתו כהולם את מעשיו. אם בסופו של יום, החלטתי לא למצות עמו את הדין, הרי זה בהתחשב בכלל הנסיבות האחרות שהעלה הסנגור, ובהן, הזדרזותו להודות ולחסוך את עדות המתלוננת וזמן שיפוטי יקר, ונסיבותיו האישיות.   

לאחר ששקלתי את כול השיקולים הצריכים לעניין לקולא ולחומרה, ובאיזון בין האינטרס הציבורי לאינטרס הפרט, החלטתי לכבד את ההסדר על פי הרף העליון ולהשית על הנאשם את העונשים הבאים:

1.       4 חודשי מאסר. הנאשם יוכל לרצות את עונש המאסר בעבודות שירות היה ויימצא מתאים על ידי הממונה על עבודות השירות, וזאת במצטבר למאסר בעבודות שירות שהוא מבצע כיום.

2.       10 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יבצע במשך שלוש שנים מהיום אחת העבירות בהן הורשע.

ניתן היום י"ג בניסן, תשס"ו (11 באפריל 2006) במעמד הצדדים

מ.דיסקין, שופטת

החלטה

אני מורה בזה לממונה על עבודות השירות להכין חוות דעת בדבר אפשרות המרת עונש המאסר שהוטל על הנאשם בעבודות שירות.

הדיון יידחה לקבלת חוות דעת ממונה ליום 23/5/06 שעה 09.30.

הנאשם יוזמן מהכתובת שבכתב האישום, טל' 0577-228050.

הנאשם מוזהר בחובת התייצבותו, והודע לו כי אם לא יתייצב לדיון, או לכל מועד נדחה אחר, רשאי יהיה ביהמ"ש לדונו בהעדרו ולעוצרו.

היה והנאשם לא יקבל זימון על ידי הממונה על עבודות השירות, עליו ליצור קשר עם הממונה באמצעות טל' 9776362-08.

המזכירות תשלח עותק החלטתי לממונה על עבודות השירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ