אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2530/05

גזר דין בתיק פ 2530/05

תאריך פרסום : 15/04/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2530-05
23/10/2006
בפני השופט:
שריזלי דניאלה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קרן ענבר
עו"ד אורלי שרגנהיים
הנתבע:
מרדכי זמיר
עו"ד עמית בר טוב
גזר דין

1.       נגד מרדכי זמיר (להלן: "הנאשם") ונאשמים נוספים הוגש כתב-אישום (אשר תוקן לגבי נאשם זה). כתב האישום המתוקן מייחס לנאשם עבירות על חוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 (להלן: "חוק מע"מ"), ועל חוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין").

עובדות הרקע של כתב האישום מורות כי בתקופה שבין החודשים ינואר עד נובמבר 2003 קיים הנאשם קשר עסקי או אחר עם נאשם אחר בתיק, אלברט סרדס (להלן: "סרדס"), איש עסקים בתחום יבואן ומכירתן של נעליים, אשר היה גם, בין השאר, מנהלה ובעל מניותיה של הנאשמת 3, חברת "בנטו שיווק נעליים" בע"מ (היא תכונה להלן: "חב' "בנטו"). "בנטו" נרשמה כעוסק מורשה לעניין חוק מע"מ, ועסקה במסחר סיטונאי וקמעונאי בנעליים.

2.       עניינו של האישום הראשון בהוצאת חשבוניות פיקטיביות על שם ספקים שונים על-ידי הנאשם וסרדס, חשבוניות שאינן משקפות עסקאות אמת; באותו אישום נטען כי הנאשמים גרמו לרישום החשבוניות בספרי הנהלת החשבונות של חברת "בנטו", וניכו שלא כדין את מס התשומות הגלום בהן.

בעוד סרדס מואשם בהפקתן של 28 חשבוניות פיקטיביות, בסכום כולל של 5,485,866 ש"ח, במסירת ידיעות כוזבות למע"מ, ובניכוי מס תשומות כולל בסך 836,828 ש"ח, מתוך כוונה להתחמק מתשלום מס, מואשם הנאשם שלפניי בשיתוף פעולה לגבי הוצאתן של 17 חשבוניות פיקטיביות מתוך ה-28, וניכוי מס תשומות בשיעור 565,859 ש"ח בלבד.

בגין כך, מייחסת המאשימה לנאשם באישום זה: עבירה של הוצאת חשבוניות מס פיקטיביות (17 פרטי אישום), לפי הסעיפים 117(ב1) ו-117(ב2)(3) לחוק מע"מ.

3.       עניינו של האישום השני - פרשת עוקץ מתוחכמת שרקמו וקשרו סרדס והנאשם כנגד רשויות מע"מ, ואשר כרוכה הייתה בהקמת עסק פיקטיבי, שפעל, לכאורה, בתחום מסחר הנעלים, גיוסו של איש קש, אזרח זר בשם ביטוש אטנסוב, אשר התחזה כבעל העסק ("ביטוש שיווק והפצה", להלן: "העסק"), ועוד כהנה פעולות שנועדו להעניק לעסק נופך של אמינות, לרבות רישום העסק כ"עוסק מורשה" ופתיחת חשבון בנק. במסגרת הקשר, נאמר באישום השני, זייפו סרדס והנאשם 45 חשבוניות שנחזו להיות חשבוניות של ספקים שונים, בערך כולל של 6,547,263 ש"ח, ורשמו בחשבוניות את פרטי סחורות שסופקו, לכאורה, לעסק. ב-30.11.03 הוגש דו"ח תקופתי לרשויות מע"מ, בצרוף החשבוניות המזויפות, ונדרש בו החזר מס בסך 817,820 ש"ח (להלן: "ההחזר").

רשויות מע"מ אישרו, כמסתבר, את ההחזר לתשלום, וב-12.12.03 הועבר הסכום המבוקש, סך 817,820 ש"ח, לחשבון הבנק של העסק. ביום בו התכוון ביטוש אטנסוב, בהנחיית סרדס והנאשם, למשוך מחשבון הבנק את סכום ההחזר - הוא נעצר, והמזימה סוכלה.

בגין אישום זה מייחסת המאשימה לנאשם את העבירות הבאות:

קשירת קשר לבצע פשע, לקבל דבר במרמה, בנסיבות מחמירות, לפי הסעיפים 499 ו-415 לחוק העונשין; זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 418 סיפא לחוק העונשין; שימוש במסמכים מזוייפים בנסיבות מחמירות, לפי הסעיפים 418 ו-420 לחוק העונשין; קבלת דבר במרמה, בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין.

4.       יוער, בקצרה, כי בכתב האישום (באישום השני) נאשמת נוספת, היא הנאשמת 4, שכיהנה בתקופה הרלוונטית כסגן הממונה בתחנת מע"מ רמלה, ולה מייחסת המאשימה, בהיותה עובדת הציבור, עבירה של מרמה והפרת אמונים, ובנוסף, עבירה של סיוע (לשני הנאשמים האחרים) לקבלת דבר במרמה, בנסיבות מחמירות.

5.       בקשר להשתלשלות העניינים בתיק יצוין, כי טרם הוחל בשמיעת הראיות נערך הסדר טיעון בין סרדס לבין נציגי המאשימה. במסגרת אותו הסדר טיעון תוקן כתב האישום ביחס לסרדס, שהודה בעובדות כתב-האישום המתוקן (הכולל את שני האישומים המפורטים לעיל), וצירף, ברשות בית המשפט, שני תיקי חקר שעניינם הברחת מכולה של סיגריות מזויפות מסין לישראל במסווה של יבוא נעליים (אשר גרעו תשלום מסים בהיקף של 1,274,549 ש"ח).

          סרדס הורשע על פי הודייתו במיוחס לו, כמפורט לעיל, ונדון ביום 11.5.05 לעונש מאסר בפועל בן 42 חודשים, ולמאסר על תנאי בן 18 חודשים. בגזר הדין אימצתי את הסדר הטיעון, והוריתי (כעתירת הצדדים) שתקופה של 24 חודשים יישא סרדס במצטבר לעונש המאסר אותו ריצה באותו מועד, והיתרה - 18 חודשים - בחופף לו. ראוי לציין עוד, כי בהתאם להתחייבותו בהסדר העיד סרדס כעד תביעה.

6.       הנאשם מרדכי זמיר כפר תחילה במיוחס לו. הוחל בשמיעת הראיות. בשלב מתקדם של המשפט חזר בו הנאשם מכפירתו.

לאחר שהסכימה המאשימה לתיקון האישום הראשון של כתב האישום, באופן שהנאשם לא ייחשב מנהל או פקיד של חב' "בנטו", תיקון שגרע פרטי אישום מסוימים, הודה הנאשם במיוחס לו והורשע כאמור לעיל.

7.       בטיעוניהם לעונש נחלקו המאשימה ובא כוח הנאשם באשר למידת העונש שראוי להשית עליו. גישת המאשימה מחמירה, והיא מעוגנת בחומרתם יוצאת הדופן של מעשי הנאשם, ובמיוחד כך, פרשת "העוקץ", אשר כרוכה הייתה ביוזמה, תכנון, תחכום ועורמה בשלב הראשון, ובמעשי זיוף ומרמה בוטים וחמורים בשלב השני, וכל זה כדי לשלוח יד לקופת המדינה, ולקבל במרמה סכום של 817,820 ש"ח. יד המקרה הייתה זו, וכנראה גם ערנותה של מנהלת הבנק, שסיכלה את מזימתם של הקושרים. בשל אלה, ובשל מדיניות בתי המשפט בעבירות אלה, עותרת באת כוח המאשימה להשית על הנאשם עונש מאסר ממושך, מאסר על תנאי וקנס משמעותי.

בא כוח הנאשם לא הקל ראש בחומרת המעשים, אולם, הצביע בטיעוניו על שורה של שיקולים המצדיקים, לסברתו, גישה מקלה ומתחשבת בגזירת הדין. בראש וראשונה, ביקש בא כוח הנאשם לתת משקל רב להודייתו של הנאשם באשמה, ולנכונותו הכנה ליטול אחריות על מעשיו. בעניין זה, נאמר לי, נכון היה הנאשם ליטול אחריות במועד מוקדם יותר, אלא שהמאשימה גילתה מידה רבה של קשיות עורף ביחסה אליו, ורק לאחרונה ממש הביעה נכונות להכיר בכך שהנאשם לא היה בעל תפקיד ניהולי בחב' "בנטו". מכל מקום, מאז ביצוע המעשים חלפו שלוש שנים, והודיית הנאשם באשמה היום חסכה זמן יקר, וחסכה בודאי העדתם של עדים רבים שטרם העידו.

בהתייחסו למהות העבירות, ביקש בא כוח הנאשם לתת משקל מקל לעובדה ששני האישומים עוסקים, למעשה, בהוצאת "חשבוניות פיקטיביות", והן הן לב העניין. סרדס בלבד, נאמר, הוא שהפיק רווח כספי מהמעשים נשוא האישום הראשון; ואילו התוכנית "לעקוץ" את רשויות מע"מ, כמפורט באישום השני, סוכלה בטרם מומשה. כך, שהנאשם לא הפיק רווח ותועלת כספית או אחרת מהמעשים.

פן אחר בטיעוני הסנגור הוקדש לאפלייתו של הנאשם לרעה על ידי המאשימה לעומת מעורבים אחרים בפרשה, ובעיקר כן, ביטוש אטנסוב, אשר מילא תפקיד מרכזי בתוכנית "העוקץ" נשוא האישום השני. לדעת בא כוח הנאשם, בהתחשב בעבירות שעבר, נהגה המאשימה בחוסר סבירות קיצוני ביחסה המקל לביטוש אטנסוב, כשנמנעה מלהעמידו לדין, ואיפשרה לו לעזוב את הארץ לאחר שהעיד. הוא הדין, נטען, באחד יעקב סויסה, שהיה מעורב גם הוא, כך דברי סרדס, בתוכנית העוקץ, אלא שהמאשימה העלימה עין ממעורבותו והוא אפילו לא נחקר בפרשה זו.

בהתחשב בכל אלה, ביקש בא כוח הנאשם להקל מאוד בדינו של הנאשם. לגישתו, נקודת המוצא המעשית לקביעת העונש היא הסדר הטיעון אליו הגיעה המאשימה עם סרדס עצמו, שותפו לעבירות. מאחר שהיקף המעשים בהם הורשע סרדס (גם לאחר הויתור על האישום השלישי) גדול פי כמה מהיקף המעשים המיוחסים לנאשם בהם הורשע; ומאחר שבפועל אמור סרדס לרצות (מתוך 42 החודשים שגזרתי עליו) רק 24 חודשי מאסר במצטבר למאסר שהוא מרצה מקודם; ומאחר שהמאשימה ניאותה לוותר על השתת קנס כספי לסרדס; ביקש בא כוח הנאשם שלפניי להסתפק בעונש מאסר אותו יוכל הנאשם לשאת בעבודות שרות, ולא להשית עליו כל קנס כספי. חיזוק לעתירה זו רואה בא כוח הנאשם במצבו הרפואי של הנאשם (במ/8), ובמצבו הכלכלי הקשה (במ/5), עומס החובות המוטל על שכמו (במ/2, במ/4, במ/3), והצורך לדאוג לבני משפחה הסובלים מחולי (במ/6, במ/7).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ