אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2467/04

גזר דין בתיק פ 2467/04

תאריך פרסום : 23/09/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2467-04
08/12/2005
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
ביטון חיים יוסף
עו"ד בניטו אושרת
גזר דין

מיד עם פתיחת משפטו, מכוחו של הסדר טיעון עם התביעה, במסגרתו תוקן כתב האישום בדרך של הקלה מסוימת עם הנאשם, הורשע הנאשם על יסוד הודאתו בשורה של עבירות  הסמים שיוחסו לו בכתב האישום, ובהן סחר בסמים, שימוש בסם מסוכן לצריכה עצמית והחזקת כלי עישון.

העונש עליו הוסכם במסגרת הסדר הטיעון תוחם ב"טווח ענישה", בגדרו כבלה עצמה התביעה לרף עליון שבמרכזו 12 חודשי מאסר בפועל, וההגנה התייצבה על רף תחתון של עונש שבמרכזו ששה חודשי מאסר שאפשר וירוצו בעבודות שירות, והכול בנוסף למאסר מותנה וקנס, ובכפוף לתסקיר.

דומה, כי חומרת המעשים בהם הורשע הנאשם על יסוד הודאתו אינה שנויה במחלוקת. כתב האישום שכדרכו מתאר בלשון משפטית קצרה ועניינית את העובדות חושף תמונה של מעורבות אינטנסיבית ועמוקה בעולם הסמים. שילוב של מתמכר ו"סוחר סמים" לכול דבר ועניין, ששלח ידו בעבירות מן החמורות שבפקודת הסמים המסוכנים.

מוקד החומרה בפעילות של סחר בסמים. וכך ראוי להדגיש, כי אין עסקינן במכירה אקראית או ספונטאנית, אלא במכירות מאורגנות ותכליתיות כשהנאשם משמש כתובת מוכרת לצרכני הסמים ומקור לא אכזב לאספקתם. גם סוג הסמים בהפצתם עסק מקנה למעשיו חומרתם היתרה- טבליות של MDMA בכמויות לא מבוטלות, אותן מכר בשתי הזדמנויות באותו ערב, כשלמכירות קדמו התקשרויות טלפוניות של הזמנת הסמים ולאחריהן מפגש מתואם עמו לשם מסירת הסם, באופן שיש בו כדי ללמד על היקף ותדירות הפעילות בה היה מעורב. זאת בנוסף, לשימוש והחזקת סמים לצריכה עצמית והחזקת כלי עישון, להעיד על מי ששקוע עד צוואר במעגל של התמכרות ופשע. אך בכך לא סגי. תמונת החומרה מתעצמת בשים לב לעברו הפלילי של הנאשם שלחובתו שלוש הרשעות קודמות, שתיים מהן בעבירות סמים והיתר באלימות. ומשנה תוקף חומרה בהתברר, כי ביצע את שורת העבירות שעה שמאסר מותנה  תלוי ומרחף מעל לראשו ואין בו להרתיעו. משמע, עניין לנו בעבריין סמים מועד. נסמכת על כול אלה, עתרה ב"כ התביעה למוד את עונשו של הנאשם בהתאם לרמת הענישה ההולמת סוחרי סמים על דרך של מאסר ממש על פי הרף העליון.

הסנגורית מן העבר השני בקשה לשכנעני להימנע משליחת הנאשם למאסר ממש. בעותרה ליתן משקל בכורה לפאן השיקומי הצביעה על כברת הדרך הארוכה שעשה במסלול חזרתו לחיק החברה. ביטויה המוחשי בהירתמותו להליך גמילה והתנתקות טוטאלית מעולם הסמים, בבד בבד עם השתלבות בעבודה קבועה והתמדה במסלול זה פרק זמן משמעותי. הבדיקות המצביעות על "ניקיונו" מסמים מאששות עובדה זו. הטלת עונש מאסר בעיתוי הנוכחי, תקטע, להשקפתה, הליך מוצלח זה ותשימו לאל. על תמורה חיובית זו הציבה ב"כ הנאשם עתירתה להשית על הנאשם עונש בהתאם לרף התחתון.

מעשי העבירה עליהם עומד היום הנאשם ליתן את הדין, כול אחד לגופו, וודאי בהצטברותם, הינם בעלי חומרה מופלגת, ולו הועמדו על גבי אותו סולם ערטילאי של חומרה ללא ספק היו מוצבים במעלה הסולם- באחת הדיוטות העליונות ביותר. מחומרה זו נגזרת מידת העונש ההולמת והראויה למי הטובל ידו בשרץ ממאיר זה של הפצת מגפת הסמים בקרב הצבור.

דומה, כי לא אחדש דבר אם אומר שהפסיקה כולה  בעבירות אלה הינה אחידה ועקבית באשר לחובתו של בית המשפט לתרום חלקו במאבק הקשה, הכמעט סיזיפי, יש לומר, במלחמת החומרה שקידשה החברה בנגע הסמים הממאיר. מאבק המחייב תגובה עונשית שאינה מותירה ספק באשר לנחישות להדביר מגפה חברתית זו על ידי הרחקת מחולליה מתוכה.

ראויים בענייננו הדברים הבאים  באשר לתרומתו של  בית המשפט בקטיעת שרשרת הפצת הסמים הקשים בדרך של ענישה קשה וכואבת: " קביעת חומרת העבירה בהכרתם של כול הנוגעים בדבר, היא תרומתו של בית המשפט למלחמת החורמה המתנהלת למען הציבור בנגע הסמים והדין והצורך לקדם השגתה של תכלית זו היא בהטלת עונשים חמורים הנותנים בחומרת העבירה ביטוי מודגש. הטלת עונשים קלים וגילוי יחס סלחני, לא זו בלבד שאינם מקדמים את מטרת הענישה, אלא שעשויים חס וחלילה ליטול מהפצת ההרואין את חומרתה היתרה ולהותירה בהכרת הנוגעים בדבר כעבירה שאינה נושאת תווית של סיכון ממשי למבצעיה" (ע"פ 3782/97 מ"י נ' מנצור אוסמה, דינים עליון, כרך כג' 243).

שיקולי השיקום לא נעלמו מעיני בית המשפט וששומה ליתן להם משקל במידת העונש. אולם אין בכוחם לאיין את חומרתם המופלגת של מעשי הנאשם שעסק בסחר ובהפצת סמים קשים כחלק מאורח חיים, בידיעה ומתוך בחירה, בעודו מתעלם מעברו ומעונש המאסר העומד לפתחו. ולא לשם שמים עסק בתחום עברייני זה, אלא לעשיית רווחים על גבם של משתמשים. עליו ליתן את הדין על מעשיו בהתאם לנורמות העונשיות שעוצבו בפסיקה לגבי סוחרי סמים באשר הם. גישה סלחנית תחטיא את מטרת הענישה ותהפוך פלסתר את תכליתה. ובאשר לפן השיקומי. כאשר מדובר בעבירות בעלות אינטרס ציבורי ברור ומובהק, שיקולי ההרתעה והמניעה גוברים על שיקולי היחיד והפרט, הנסוגים מפניהם. ויודגש. אלמלא הודית הנאשם, הליך השיקום וחלוף הזמן מאז ביצוע העבירות ראוי היה הוא לעונש כבד לאין שיעור מזה שהוסכם עליו על פי הרף העליון. שקילת נתונים אלה אל מול החומרה היא שהביאתני לא להכביד עמו מעבר לכך.

אשר על כן לאחר ששקלתי את כול השיקולים הצריכים לעניין, באמצי את הסדר הטעון, הנני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

1.         אני מפעילה את המאסר המותנה, בן חודשיים, נשוא גזר דין בת"פ 2145/99 של בית משפט השלום ברחובות.

2.         אני מטילה על הנאשם בגין הרשעתו בתיק זה 12 חודשי מאסר בפועל אותם ירצה באופן חופף לעונש המופעל, כך שבסך הכול ירצה 12 חודשי מאסר בפועל.

3.         24 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור תוך שלוש שנים מיום שחרורו מהכלא על עבירה מסוג פשע על פי פקודת הסמים המסוכנים.

4.         6 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנים מיום שחרורו מהכלא על עבירה מסוג עו ון על פי פקודת הסמים המסוכנים.

5.         1,500 ש"ח קנס או 15 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם תוך 45 יום מהיום.

הנני מכריזה על הנאשם כסוחר סמים ולפיכך כל הכספים שנתפסו במהלך החקירה יחולטו לטובת הקרן לטיפול בנפגעי סמים.

הסמים יושמדו.

הודעה זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום .

ניתן היום ז' בכסלו, תשס"ו (8 בדצמבר 2005) במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ