אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2447/04

גזר דין בתיק פ 2447/04

תאריך פרסום : 31/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2447-04
07/02/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
עו"ד דקלה סרן
הנתבע:
בונקר שמשון
עו"ד גרפינקל גוסטבו דניאל
גזר דין

א. כללי

הנאשם הודה והורשע בכתב אישום מתוקן, שייחס לו תקיפה בנסיבות מחמירות של בת זוגו, עבירה לפי סעיף 379+382(ב)(1) ל חוק העונשין תשל"ז-1977, ושתי עבירות איומים, לפי סעיף 192 לחוק הנ"ל.

ב. טיעוני הצדדים

ב"כ המאשימה, ציינה את העובדה, כי העבירות נשוא תיק זה בוצעו כאשר מתנהלים הליכים פליליים בגין מעשים דומים כלפי המתלוננת, וכאשר הוא בקשר עם שירות המבחן בשל אותו עניין. כן הדגישה ב"כ המאשימה את העובדה כי תסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של הנאשם הינו שלילי וכי ממנו עולה, שיחסו של הנאשם כלפי המתלוננת משפיל, מאיים ואלים, תוך שהמתלוננת נאלצה לשהות עם ילדיה פעמיים במעון לנשים מוכות. יצויין כי הנאשם מרצה כעת עונש מאסר בפועל של שלושה חדשים שהושת עליו על ידי עמיתתי כב' השופטת ברנע, בגזר דין אשר אושר בהליכי ערעור בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בגין עבירות דומות כלפי אותה מתלוננת. בנסיבות אלו, ועל רקע רמת המסוכנות הנשקפת מהנאשם, עתרה היא להשתת מאסר בפועל ומאסר מותנה.

ב"כ הנאשם הציג בפתח טיעוניו אסופת מסמכים הכוללת תעודות שונות וקטעי עיתונות, ומהם מבקש הוא ללמוד על אישיותו החיובית ותרומתו לחברה של הנאשם. הסניגור הדגיש כי זולת האישומים המיוחסים לנאשם ביחס לבת זוגו וכשלונו בתחום זה של היחסים הזוגיים, אין לנאשם שהינו בן 50 כל עבר פלילי אחר, והוא לא הסתבך במשך כל שנות חייו בכל עבירה אחרת שהיא. יתרה מכך, המדובר באדם שהינו עצור, לראשונה בחייו, מזה כשבעה חדשים וחצי, אשר כל עולמו חרב עליו. כתוצאה מההליכים שהתנהלו כנגדו, החליט הנאשם לערוך מפנה בחייו, הוא מתעתד לסיים את הקשר הזוגי שלו, לפנות להליכי גמילה מאלכוהול, להקלט במסגרת טיפולית למניעת אלימות במשפחה ואף להופיע בפני ציבור שנכשל בתחום זה ולספר בפניו את סיפורו העגום, כחלק מההליך הטיפולי. לאור האמור ועל רקע הודייתו של הנאשם, ביקשני בא כוחו לנהוג עימו במידת הרחמים, ולהסתפק בימי מעצרו.

הנאשם עצמו חזר על דברי בא כוחו וביקשני להתחשב במצבו ובמצב אימו החולה, שעברה ניתוח ואשר לא התראה עימה מזה קרוב ל-8 חדשים. הוא ביטא געגועים לבנותיו, כמו גם לבתה של בת זוגו מנישואיה הקודמים, עימה יש לו לדבריו קשר טוב. הוא תיאר את חווית המעצר הקשה שעבר וביקשני לנהוג בעניינו במידת הרחמים. לא שמעתי חרטה מפיו ואולם התרשמתי בין השורות, כי אכן כנים דבריו.

ג. חוות דעת הגורמים הטיפוליים

חוות דעתו של שרות המבחן אינה חיובית. על מנת שלא אפגע בצנעת הפרט, לא אפרט את האמור בתסקיר, ואך אציין כי על אף שהשירות מוצא לנכון לציין, שהנאשם מבטא אהבה ודאגה לבנותיו, אין הדברים באים לידי ביטוי ביחסיו עם בת זוגו, עימה קיימים יחסי שליטה, השפלות ואיומים, לעיתים אף אלימות פיזית. כעולה מהתסקיר, אין המדובר בארוע חריג, אלא המדובר ביחסים מתמשכים שאינם נובעים דוקא מבעיית האלכוהול שלו. הגורמים הטיפוליים סבורים, כי אין שינוי בדפוסי התנהגותו וכי קיימת רמת מסוכנות גבוהה ביותר. בסיכום, לא מתרשם השירות משינוי מהותי בדפוסי החשיבה, אינו ממליץ על אפיק טיפולי וממליץ על הטלת עונש מוחשי.

ד.   דיון

לא אחת ציינתי את דעתי, כי לא בא בחשבון בשום מצב שהוא, שאדם בכלל ובן זוג בפרט, יפתור את מחלוקותיו עם בן זוגו בדרך האלימות, מכל סוג ומין שהוא, ולא חשובה כלל הסיבה שהובילה אותו לכך. אלימות כלפי בת הזוג, בין פיזית ובין מילולית, יש בה ללא ספק משום השפלה וביזוי, הגדולים לכשעצמם, לעיתים פי כמה, מהכאב הפיזי עצמו. תפיסתי היא על כן, שאין לקבל התנהגות כאמור ויש להוקיעה מכל וכל.

יתרה מכך, אלימות במשפחה, הינה חמורה במיוחד, בעיקר כשהמדובר בנשים וילדים, שכן המדובר בקורבנות, שהגנתם קשה להם יותר מחד, ומאידך- חשיפתם רחבה מהרגיל, כלפי מבצע העבירה כלפיהם. בנסיבות אלה, אין ספק כי יש להרתיע עבריינים בכח ובפועל בענישה מחמירה, ביחוד כשהנתונים מלמדים, שאין זו מעידה חריגה בלבד אצל הנאשם כבעניננו, אלא מרצה הוא כעת תקופת מאסר נוספת בגין עבירות דומות שביצע כלפי בת זוגו. 

זאת ועוד,  לא רק ענינו של הנאשם הוא העומד בפני, אלא ניתן לומר כי למרבה הצער, הפכו עבירות האלימות בכלל ובמשפחה בפרט, לנגע כואב (תרתי משמע) בחברתנו, אותו יש לשרש מן היסוד. בהחלטות ובפסקי דין לא מעטים ציינתי, כי איכות חייה וכבודה של אשה בחברתנו, הינם לדעתי ערך עליון, ועל כן שומה על בית המשפט לתרום את חלקו למימוש ערך זה, תוך שיש לו תפקיד ראשון במעלה להבטיח שיעד זה יושג, ולא יהווה משאלת-לב בלבד.

מצד שני, לא אוכל להתעלם מאסופת המסמכים שהוצגה לעיוני אשר על אף היותם ישנים יחסית, אכן עולה מהם, כי הנאשם פעל שנים רבות לטובת החברה והקהילה, תוך שתרם מזמנו וממרצו, לטובת החברה במישורים שונים. נדמה איפוא, כי אכן כשלונו של הנאשם במערכת חייו הזוגית, הינו חריג לאופיו הנורמטיבי ביתר מישורי חייו, ויש כמובן להתחשב בעובדה זו ולהעמידה לזכות הנאשם. כן לא אתעלם מהעובדה כי הנאשם שוהה מזה כשבעה חדשים וחצי במעצר ממש, אשר ללא ספק קשה הוא עד מאד, לאדם שאין דרכו בפלילים בדרך כלל.  אף שיקול זה אזקוף לזכותו של הנאשם- לקולא.

הודייתו של הנאשם, באה לאחר שחזר מכפירה באשמה, ואולם גם אותה אזקוף לקולא, לאו דוקא בשל החסכון בזמנו של בית המשפט, אלא בעיקר נוכח מניעת הצורך מהמתלוננת לבוא ולהעיד  בפני בית המשפט, ולעבור את החוויות הקשות שחוותה, פעם נוספת על דוכן העדים.

על רקע כל המפורט- שיקולי הענישה וההרתעה הנדרשת ורמת המסוכנות הנלמדת מתסקיר שירות המבחן מחד, ונסיבותיו האישיות של הנאשם ועברו החיובי יחסית מאידך, לרבות עובדת הודייתו של הנאשם וחרטתו, ובהביאי בחשבון את העובדה כי הנאשם היה נתון במעצר משך כשבעה חדשים וחצי, החלטתי שלא למצות את הדין עימו, תוך תקווה שאכן עם שחרורו, יפעל הוא באפיקים החיוביים כפי שהצהיר הוא בפני.  בנסיבות אלה הנני דן את הנאשם ל- 18 חדשי מאסר, מהם 10 חדשים יהיו לריצוי בפועל ומניינם מיום מעצרו, והיתרה תהא על תנאי, והתנאי הוא שלא יעבור בתוך 3 שנים מהיום, עבירת אלימות פיזית או מילולית כלשהיא, לרבות עבירת איומים, כלפי מי מבני משפחתו.

זכות ערעור תוך 45 ימים לבית המשפט המחוזי.

ניתנה היום כ"ח בשבט, תשס"ה (7 בפברואר 2005) במעמד הצדדים.                                                                                

יעקב שפסר, שופט

002447/04פ  134 חגית איטח

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ