אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2324/05

גזר דין בתיק פ 2324/05

תאריך פרסום : 19/05/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2324-05
03/04/2006
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
פרקליטות מחוז ת"א - פלילי
הנתבע:
תעשה חגי
עו"ד חורי
גזר דין

הנאשם הועמד לדין בכתב אישום חמור שייחס לו עבירות של תקיפת קטין וחסר ישע על ידי אחראי, ואיומים. בטרם הוחל בהליכים של ממש השכילו הנאשם וסנגוריתו לכרות הסדר טיעון עם התביעה, שסלל את הדרך לסיום ההליך הפלילי ללא צורך בשמיעת הוכחות, ובכלל זה עדות אשתו - מתלוננת בעצמה ועדת ראיה.

מתוקף הסדר הטיעון הדיוני שנערך בין הצדדים, הגישה המדינה כתב אישום מתוקן ("בימ"ש/1"), שבמיתון עובדותיו יש הקלה מסוימת עם הנאשם. ההסדר כלל הסכמה על הפניית הנאשם לשירות המבחן לקבלת תסקיר.

עתה, נדרש הנאשם ליתן הדין על מעשיו, ואלה, יש לומר, גם לאחר תיקון כתב האישום  קו כבד של חומרה משוך עליהם, וראויים הם לתגובה עונשית חריפה והולמת.

מדובר בנאשם, שבמספר הזדמנויות במהלך חודש ספטמבר 2003, בדירת המשפחה, נהג להכות את בנו הקטין, כבן 10 בעת הרלבנטית, על ידי כך שדחף אותו, רדף אחריו כשהוא משליך לעברו חפצים שונים, שחלקם פגעו בו.

הנאשם הפנה גם אלימות מילולית נגד המתלוננת וכשנחלץ הקטין לעזרתה חווה את נחת זרועו של אביו; ביום 15.9.03, באותו מקום, התפתח ויכוח בין הנאשם למתלוננת. במהלכו, לעיני בנו, איים עליה בבוטות, וכרך באיומים קללות, שמות גנאי וכינוים גסים. כשבקש ממנו הקטין לחדול תקף אותו הנאשם בכך, שהכה אותו בגבו וברגליו עד שפרץ בבכי. הנאשם לא הסתפק בכך, והמשיך לכלות בו זעמו. הוא משך את הקטין חסר האונים לחדר השינה והדף אותו למיטתו. בניסיון לחלץ את בנה מידיו התרתה המתלוננת בנאשם כי תתקשר למשטרה. בתגובה, השיב לה שאכן ייתן לה סיבה לעשות זאת, ושב וסטר לקטין בפניו. תוך כדי התקיפה איים על הקטין שיהרגנו, ואף כינה אותו בשמות גנאי.

כתוצאה מהתקיפה נגרמה לקטין חבלה של ממש בבטנו.

חומרתם המופלגת של מעשי האלימות, המתעצמת נוכח הישנותם ברצף חוזר ונשנה, והכול, במסווה ואצטלה של שיטת "חינוך" לגיטימית, והתמונה העולה מהתסקיר שניתן אודות הנאשם לגבי הכחשתו בפני שירות המבחן את מעשיו, העדר הכרה בבעייתיות שבהתנהגותו ודפוסיה האלימים, עמדו ביסוד עתירת התביעה להשית עליו עונש שבמרכזו מאסר בפועל. להשקפתה, זו ענישה הולמת, העונה על האינטרס הציבורי שבהוקעת אלימות כל שהיא בתוככי המשפחה ככלל, וענישה גופנית כאמצעי חינוך, בפרט. הסנגורית מן העבר השני, בקשה להסתפק בענישה הצופה פני עתיד, שיינתן בה משקל בכורה לשיקום הנאשם, כך שלא ייגדע מטה לחמו ותפגע משפחתו שהנאשם טורח גם היום לספק צרכיה. בהפנותה לנסיבותיו האישיות הקשות בקשה ב"כ הנאשם להתחשב במחיר האישי שמשלם הנאשם בחודשים האחרונים וביטויו במצבו הנפשי בעקבות הניתוק הפיזי שנכפה עליו ממשפחתו.

הנאשם בן 55, פרוד מאשתו, מתגורר כיום בגפו. בעבר, לאורך שנים, וגם במהלך האבחון הנוכחי, נעשו ניסיונות על ידי גורמי הרווחה לרתום אותו להליך טיפול בבעיות האלימות והאלכוהול בהן הוא לוקה. כולן כשלו בשל עמדותיו הנוקשות והעדר תובנה לגבי הבעייתיות שבמצבו. בתום אבחון מעמיק ומממצה של שירות המבחן לא נמצא גם הפעם ולו צוהר של תקווה לשינוי חיובי שבכוחו להביא לאיזו שהיא תמורה בהתנהגותו. במצב דברים זה נאלץ גם שירות המבחן להרים ידיים ולהימנע מהמלצה.

מעשי האלימות בהם הורשע הנאשם, דומה כי אין מחלוקת על חומרתם היתרה. הנאשם תקף את בנו כדרך שגרה והפיל חיתתו על אשתו באיומיו. התנהגותו מעידה על אדם חסר מוסרות, המשתמש בכוחו הפיזי כדי לזרוע אימה בקרב בני משפחתו, לבזותם, להשפילם ולאמללם. אלימות היא לעולם התנהגות אסורה, הפוגעת באחר וגורמת כאב, סבל  ומצוקה. לא ניתן להלבישה כסות אחרת. אין בין תקיפת בן עול ימים על ידי אביו ובין חינוך ולא כלום. תפיסה חינוכית הדוגלת בשימוש בכוח למטרה חינוכית היא מעוותת, ומזמן חלפה מן העולם. השקפות עולם פסולות אלה שומה לעקור אותן מן השורש ולהדבירן, ככול נגע חברתי אחר. בהקניית תפיסות עולם ראויות ממלא בית המשפט תפקיד גם בדרך הענישה שתהווה מסר לציבור ההורים, כי ענישה גופנית אינה אמצעי לגיטימי, ומי שינהג בדרך האלימות לא יינקה. הפסיקה בנושא זה ברורה משעה שבתי המשפט הכירו בהכרח להוקיע אלימות כלפי קטינים בידי הוריהם בדרך של ענישה מרתיעה, וראוי להביא דברי כב' השופטת בייניש בלשונם:

  "יש לקבוע, כי ענישה גופנית כלפי ילדים, או השפלתם וביזוי כבודם כשיטת חינוך מצד הוריהם, פסולה היא מכול וכול, והיא שריד לתפיסה חברתית שאבד עליה הכלח. הילד אינו רכוש הוריהו, אסור כי ישמש שק אגרוף, בו יכול ההורה לחבוט כרצונו, כך גם כאשר ההורה מאמין בתום לב שמפעיל הוא את חובתו לחינוך ילדו. הילד תלוי בהורהו, זקוק לאהבתו, להגנתו ולמגעו הרך. הפעלת ענישה הגורמת לכאב ולהשפלה אינה תורמת לאישיותו של הילד ולחינוכו, אלא פוגעת היא בזכויותיו כאדם. היא פוגעת בגופו, ברגשותיו, בכבודו ובהתפתחותו התקינה. היא מרחיקה אותנו משאיפתנו לחברה נקייה מאלימות. אשר על כן, נדע כי שימוש מצד הורים בעונשים גופניים או באמצעים המבזים ומשפילים את הילד כשיטת חינוך, הינו אסור בחברתנו כיום ("ע"פ 4596/96, פלונית נ' מ"י, דינים עליון כרך נז, 422, פ"ד נד(1) 145).

במיוחד בענייננו, בו מדובר בנאשם שחטא כפליים; באלימות מילולית נגד אשתו ופיזית כלפי בנו, כדפוס התנהגות שיגרתי, ועדיין אין הוא מכיר ואין בכוחו להפנים את חומרת מעשיו. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מן השיקולים שיש מקום לזקוף לזכותו, ובראשם, הודאתו וחיסכון עדות המתלוננת, כמו גם זמן שיפוטי יקר. כמו כן, יינתן משקל לעברו הנקי, וכן אתחשב בנסיבותיו האישיות והבריאותיות. חרף כול אלה, אין בכוחם לפטור אותו ללא עונש מוחשי אשר ייתן ביטוי, ולו מינימאלי, לחומרה המופלגת הטבועה במעשיו.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את כול השיקולים הצריכים לעניין, החלטתי להשית על הנאשם את העונשים הבאים:

א.     ששה חודשי מאסר. הנאשם יוכל לרצות עונש זה בעבודות שירות היה ויימצא מתאים על ידי הממונה על עבודות השירות.

ב.      שניים עשר חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנ ים מהיום על העבירות בהן הורשע.

ניתן היום ה' בניסן, תשס"ו (3 באפריל 2006) במעמד הצדדים

מ.דיסקין, שופטת

החלטה

אני מורה בזה לממונה על עבודות השירות להכין חוות דעת בדבר אפשרות המרת עונש המאסר שהוטל על הנאשם בעבודות שירות.

הדיון יידחה לקבלת חוות דעת ממונה ליום 22/5/06 שעה 08.30.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ