אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2178/06

גזר דין בתיק פ 2178/06

תאריך פרסום : 22/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2178-06
02/03/2008
בפני השופט:
צבי סגל - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רים בראנסה מפרקליטות מחוז י-ם
הנתבע:
1. מוחמד מוסא (ת"ז 066722323)
2. מוחמד מוחמד עלי - עניינו הסתיים
3. ג'אמל איסמעיל - עניינו הסתיים

עו"ד עואודה
גזר דין

 

 

1.        נאשם 1 הורשע, על-יסוד הודאתו בעובדות כתב האישום, בביצוע עבירה של ניסיון שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402(ב) בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: " החוק").

2.        על-פי עובדות כתב האישום דנן, ביום 13.11.06 קשר הנאשם (עם אחרים - נאשמים 2 ו-3, שדינם כבר נגזר ביום 27.12.07), קשר לשדוד אדם. במסגרת הקשר, ולמען קידומו, נטלו הנאשמים את רכבו של נאשם 2, נסעו לבית מרקחת, שם רכשו נאשמים 1 ו-3 עבור שלושתם כפפות גומי וגליל נייר דבק. באותו היום, בשעה 21:30 לערך, הגיעו הנאשמים לביתה של הגב' לילה איובי, ילידת 1935, המתגוררת בגפה בשכונת שיח ג'ראח בירושלים (להלן: " המתלוננת"). באותה עת שהו בדירה המתלוננת, אשר שכבה במיטתה, וכן סוכן משטרתי סמוי, שהגיע למקום מבעוד מועד בעקבות מידע על הכוונה לבצע שוד (להלן: " הסוכן").

           נאשם 1 התדפק על דלת ביתה של המתלוננת, ושעה שזו נפתחה על-ידי הסוכן אמר לו נאשם 1 כי הביא מזון לגבר זקן (ולא לאישה זקנה; יוער, כי אודות עובדה זו הסכימו הצדדים במסגרת הסדר הטיעון שהוגש בעניינו של נאשם 1). בהמשך ביקש נאשם 1 מהסוכן לשתות מים, ומשזה הוליכו למטבח נכנסו לדירה נאשמים 2 ו-3, תפסו את הסוכן - האחד בפיו והאחר בבטנו, הפילוהו ארצה, או-אז הכוהו שלושת הנאשמים בראשו, בצווארו ובעטו ברגליו. לאחר מכן, נכנס נאשם 2 לחדר השינה בו שהתה המתלוננת, הניח ידו על צווארה, חסם פיה, ומשניסתה להדוף אותו ולצעוק, הכה אותה בצווארה ובידיה ודרש לדעת היכן היא מסתירה את כספה. באותה שעה התהלך נאשם 1 בבית, פתח ארונות ומגירות, תוך שהשליך תוכנם לרצפה בעודו מחפש אחר כסף ורכוש שניתן לגנוב.

           מעשיהם של הנאשמים הופסקו לאחר שנעצרו על-ידי שוטרים שנזעקו להגיע אל הבית. כתוצאה מהמהלומות שהוטחו בו נחבל הסוכן בגופו ונגרמו לו שריטות וחבלות בראשו, בפניו וברגלו. בשל מעשי נאשם 2 הוסבו למתלוננת סימנים אדומים בצווארה, וכן על פניה ועל זרוע יד ימין שלה.

3.        כאן המקום לציין, כי בגדרי גזר דינם הושתו על נאשמים 2 ו-3 העונשים הבאים: נאשם 2 - 5 שנות מאסר בפועל, שנה מאסר על-תנאי, פיצוי למתלוננת בסך של 10,000 ש"ח, וכן קנס כספי בסך של 5,000 ש"ח; ונאשם 3 - 6 שנות מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על-תנאי, וכן פיצוי למתלוננת וקנס - אף הם בשיעור דלעיל. עוד יצוין, כי הענישה שהושתה על נאשם 3 גם גילמה בחובה את הרשעתו בעבירות נוספות בתיק אחר שצורף לתיק זה (ראו: סעיפים 2 ו-4 לגזר הדין בעניינם של נאשמים 2 ו-3).

4.        תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 1 משכילנו, כי הלה בן 22, בן למשפחה מוסלמית הדרה במחנה הפליטים "שועפט" והמונה 10 נפשות, נשוי ואב לתינוק כבן חודשיים הסובל מנכות מרגלו. שירות המבחן התרשם, כי נאשם 1 בעל חלקים בלתי בוגרים ועצמאיים באישיותו, כמו גם בעל כוחות אגו דלים וחלשים הבאים לכלל ביטוי בקשיים בדחיית סיפוקים ובנטייה להיגררות אחר הסובבים אותו והמשפיעים עליו. עוד הוטעמה עובדת היות נאשם 1 מכור לסמים קשים ואף הרקע המשפחתי והאישי הקשה המלווה אותו בחייו. הנאשם ציין בפני שירות המבחן, כי את העבירה דנן ביצע תחת השפעת סמים, ובכלל זה הביע חרטה על מעשיו, וכי ברצונו לערוך שינוי מהותי בחייו. נוכח הליך השיקום החיובי בו החל בקהילה הטיפולית "אלפטאם", המרמז על מגמה חיובית בחייו, המליץ שירות המבחן לדחות הדיון בעניינו של נאשם 1 למען יעוגן שיקומו ביתר שאת (תסקיר מיום 4.9.07).

           דא-עקא, שלאור השעיית נאשם 1 מהמכרז השיקומי האמור בשל שימוש בסמים, עתר בסופו של יום שירות המבחן להקדמת הדיון בעניינו (תסקיר משלים מיום 9.10.07). והנה, בחלוף שבוע ימים לערך מאז הגיש עתירתו האמורה, שוב נתבקש בית המשפט לדחות הדיון בעניינו של נאשם 1, הפעם בשל הסיכוי כי שרידי הסם שנמצאו בבדיקת שתן שנערכה לו נובעים משימוש בתרופות מותרות, מה שהותיר את דרך השיקום פתוחה בעבורו (תסקיר משלים מיום 17.10.07). בהמשך השתכנע שירות המבחן כי בנסיבות העניין יש ליתן לנאשם 1 הזדמנות נוספת לבסס שיקומו, ומכאן שביקש לדחות הדיון בעניינו למשך שלושה חודשים נוספים (תסקיר משלים מיום 11.11.07). בהחלטתו מיום 15.11.07, נעתר בית המשפט לבקשת שירות המבחן, זאת הפעם האחרונה, והדיון נדחה אפוא בהתאם.

           תסקיר שירות המבחן האחרון, מיום 4.2.08, מלמדנו כי נאשם 1 התקדם במהלך השיקום שהחל, וכי הנו צפוי לסיים הטיפול בקהילה ביום 10.10.08. נאשם 1 נמצא כמי שאכן חפץ בשיקום ובחיים נורמטיביים, ובשל היותו נתון בעיצומו של התהליך המליץ שירות המבחן כי בשיקולי הענישה יילקח זה בחשבון. 

5.        המאשימה הגישה גיליון הרשעות קודמות של נאשם 1 (תא/1), לפיו כנגד הנאשם עומדים שני עונשי מאסר על-תנאי בשני תיקים נפרדים, שניהם - חבי הפעלה בנסיבות העניין. מטעם ההגנה הוגש מכתב מטעם הגב' חאסקיה הלין, עובדת סוציאלית בקהילה הטיפולית "אלפטאם", מיום 8.2.08 (נ/1/א). במכתב זה מעלה גב' חאסקיה על נס את הפוטנציאל השיקומי הגבוה הגלום בנאשם 1, שהולך ומתגשם בהצלחה ככל שנוקף הזמן. משכך, המליצה גב' חאסקיה אודות המשך מהלך השיקום בו נתון נאשם 1.

6.        בטיעוניה לעונש הפנתה המאשימה את בית המשפט לדבריה בעניינם של נאשמים 2 ו-3, הרלבנטיים אף כאן. לדידה, אין נפקא מינא אם ידע נאשם 1 אודות ביצוע השוד כלפי אישה קשישה אך בדיעבד, שכן מבחינתו המדובר היה בגבר זקן. לאור נסיבות ביצוע השוד ומהלכו, ובהתחשב בעברו הפלילי, סבורה המאשימה כי יש להשית על נאשם 1 עונש מרתיע שיכלול רכיב של מאסר ממושך בפועל, כמו גם מאסר על-תנאי, פיצוי למתלוננת וקנס. בכלל זה נתבקש בית המשפט להפעיל את עונשי המאסר על-תנאי התלויים ועומדים כנגד נאשם 1 באותם תיקים אחרים. 

7.        מנגד עתרה ההגנה לדחיית מתן גזר הדין לטובת המשך המהלך השיקומי המשמעותי והמוצלח אותו עובר נאשם 1 מזה זמן רב בקהילה הטיפולית "אלפטאם". אחרת, כך נטען, יקבלו שיקולי הגמול וההרתעה הצפונים במשוואת ענישה את הבכורה, בעוד שאלמנט השיקום יוותר מקופח. בנוסף נטען, כי האינטרס הציבורי ונסיבותיו האישיות של נאשם 1 מבססים את המבוקש, פן חלילה שוב ימעד נאשם 1 לסם, כפי שגם אירע בעברו עת שהה במאסר. המעידה שחווה הנאשם במהלך שיקומו רק חיזקה את רוחו, וכל רצונו הוא לשוב לחיים נורמטיביים תוך קבלת עזרה.

8.        נאשם 1 מימש זכותו לומר המילה האחרונה במשפטו. בכלל זה הביע נאשם 1 חרטה על מעשיו, באומרו כי ביצעם תחת השפעת סמים. נאשם 1 התוודה כי אמנם הטיפול בקהילת "אלפטאם" קשה מאוד עבורו, אלא שבכוונתו לעלות על דרך המלך. לכן עתר נאשם 1 לקבלת הזדמנות נוספת ואחרונה שתימנע ממנו שובו למאסר ולסמים.

9.        הנאשם הורשע כאמור על יסוד הודאתו בביצוע עבירה חמורה ביותר שבוצעה כלפי אישה קשישה. אין ברצוני להכביר מילים שלא לצורך אודות נסיבותיו המיוחדות של תיק זה, שהרי אלו פורטו בהרחבה בגזר הדין שניתן בעניינם של נאשמים 2 ו-3 (ראו, בשינויים המחויבים: סעיפים 11-13 לגזר הדין הנ"ל). יוסף, כי גם אם סבר נאשם 1 כי השוד יבוצע בביתו של קשיש ולא של קשישה, אין בכך כדי לגרוע מאומה מחומרת מעשיו, שהצדקה להם, כך או כך - אין. עוד יוטעם, כי מכוח דיני השותפות אין גם לקבל טענת נאשם 1 כי יש להתחשב בעובדה כי הוא עצמו לא נטל חלק פעיל במעשי האלימות שבוצעו תוך כדי השוד. ברי לכל, כי מכלול המעשים שבוצעו בגדרי השוד - כמקשה אחת - מיוחס לכל אחד מהנאשמים, וחלוקת התפקידים הפנימית ביניהם אינה רלבנטית במשפט פלילי.

10.      יחד-עם-זאת יוזכר, כי נאשם 1 הוא שהטמין את הפיתיון בפני הסוכן, עת התדפק על דלת ביתה של המתלוננת בתואנה כי הביא מזון בעבור איש זקן, ובעשותו כן אפשר בהמשך לשותפיו - נאשמים 2 ו-3 - להתפרץ לדירה. לכן, ניתן לקבוע כי נאשם 1 נתן למעשה את אות הפתיחה לביצוע השוד. לא-זו-אף-זו, נאשם 1 הפליא אף הוא מהלומותיו בסוכן, בדיוק כמו שותפיו. זאת ועוד, נאשם 1 הוא שפתח ארונות ומגירות בביתה של המתלוננת, תוך שהשליך תוכנם לרצפה בעודו מחפש אחר כסף ורכוש שניתן לגנוב. מכאן שלנאשם 1 ניתן תפקיד מרכזי בביצוע השוד, לכאורה "נקי", אך עדיין פלילי וחמור ביותר. בפעולתו האמורה השחית נאשם 1 רכוש פרטי אישי, תוך פלישה פוגענית בוטה לפרטיותה ולקניינה של המתלוננת. וודאי שגם כבודה של המתלוננת חולל מני וביה תוך העשייה העבריינית שהתנהלה בביתה - מבצרה.

11.      באספקלריה השיקומית אעיר, כי דין בקשת ההגנה לדחות מתן גזר הדין למועד נדחה עלום, לטובת ביסוס מגמת השיקום שמוליכה נאשם 1 לעבר אופקים נורמטיביים, להידחות. ראשית, הן גב' חאסקיה, עורכת המסמך שהוגש מטעם ההגנה (נ/א/1), והן שירות המבחן - הם כידוע הגורמים המקצועיים הרלבנטיים המוסמכים - לא המליצו לדחות מתן גזר הדין כמבוקש. ברי, כי אינטרס השיקום הוא הדומיננטי ביותר במסגרת גיבוש המלצות אותם גורמים, ולא בכדי נזהרו הם בהבעת עמדה חד-משמעית בעניינו של נאשם 1, באופן האומר דרשני. בהערת אגב אוסיף, כי אף בהינתן המלצה מפורשת שכזו לא מופקע שיקול דעתו של בית המשפט להכריע אחרת. שנית, ההיסטוריה של הנאשם כבר כוללת שני ניסיונות כושלים לסגת מדרך הסם ולעלות על מסלול השיקום. משכך, הזדמנויות לשיקום כבר ניתנו לנאשם 1, אותן לא מיצה או מימש עד תום, ועתירתו לקבלת "הזדמנות אחרונה" מאבדת אפוא ממהימנותה ומכוחה. עברו הפלילי של נאשם 1 אף הוא מרמז אודות חולשת הרצון ממנה סובל נאשם 1, למצער נוכח השיקום הנכסף לכאורה. שלישית, מכתבה של גב' חאסקיה מלמדנו כי מחד גיסא הנאשם "עלה מזה כחודשיים לשלב ב' בטיפול" (נ/1/א, עמ' 1), בעוד שבהמשך מכתבה אך נאמר כי הנאשם "אמור לעלות לשלב ב' של הטיפול" (נ/1/א, עמ' 2). בכל אופן, גב' חאסקיה לא העידה מטעם ההגנה, ואין כל ראיה אחרת המעידה אודות פרק הזמן ש"שלב ב' בטיפול" צפוי להימשך, נפקותו בעבור נאשם 1, והמתעתד להתרחש בעקבותיו. לו המדובר היה בתקופה קצרה הנדרשת להשלמת מומנט השיקום שהבשיל מזה זמן ונצרך שהות מה נוספת למען יגובש לחלוטין ויניב פריו, ניחא. לא זה המקרה, ועמימות כה חדה לא תוכל אדמיניסטרציה שיפוטית שקולה ומאוזנת לשאת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ