אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2178/06

גזר דין בתיק פ 2178/06

תאריך פרסום : 12/08/2012 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2178-06
27/12/2007
בפני השופט:
צבי סגל - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ענת גרינבאום מפרקליטות מחוז
הנתבע:
1. מוחמד מוסא
2. מוחמד מוחמד עלי
3. ג'אמל איסמעיל

עו"ד אבו גוש
עו"ד עבד ענאן
גזר דין

1.        נאשמים 2 ו-3 הורשעו, על-יסוד הודאתם בעובדות כתב האישום, בביצוע עבירה של ניסיון שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402(ב) בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

2.        במסגרת הכרעת דין משלימה שניתנה בעניינו של נאשם 3, צורף לתיק זה ת"פ 2105 (בית המשפט השלום ברמלה), ונוכח הודאתו במיוחס לו בכתב האישום דשם, ועל-פי בקשתו לצירוף התיקים כאמור, הורשע הלה בנוסף בעבירות שלהלן: איומים, לפי סעיף 192 לחוק; הכשלת שוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק; וכן תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 274(1) לחוק.

3.        על-פי עובדות כתב האישום דנן, ביום 13.11.06 קשרו הנאשמים (עם אחר, נאשם 1 שדינו טרם נגזר), קשר לשדוד אדם. במסגרת הקשר, ולמען קידומו, נטלו הנאשמים את רכבו של נאשם 2, נסעו לבית מרקחת, שם רכשו נאשמים 1 ו-3 עבור שלושתם כפפות גומי וגליל נייר דבק. באותו היום, בשעה 21:30 לערך, הגיעו הנאשמים לביתה של הגב' ל.א., ילידת 1935, המתגוררת בגפה בשכונת שיח ג'ראח בירושלים (להלן: " המתלוננת"). באותה עת שהו בדירה המתלוננת, אשר שכבה במיטתה, וכן סוכן משטרתי סמוי, שהגיע למקום מבעוד מועד בעקבות מידע על הכוונה לבצע שוד (להלן: " הסוכן").

           נאשם 1 התדפק על דלת ביתה של המתלוננת, ושעה שזו נפתחה על-ידי הסוכן אמר לו נאשם 1 כי הביא מזון לזקן (יוער, כי אודות עובדה זו הסכימו הצדדים במסגרת הסדר הטיעון שהוגש בעניינו של נאשם 1, עובדה שאינה רלבנטית לצורך גזירת דינם של נאשמים 2 ו-3). בהמשך נכנסו לדירה נאשמים 2 ו-3, תפסו את הסוכן - האחד בפיו והאחר בבטנו, הפילוהו ארצה, או-אז הכוהו שלושת הנאשמים בראשו, בצווארו ובעטו ברגליו. לאחר מכן, נכנס נאשם 2 לחדר השינה בו שהתה המתלוננת, הניח ידו על צווארה, חסם פיה, ומשניסתה להדוף אותו ולצעוק, הכה אותה בצווארה ובידיה ודרש לדעת היכן היא מסתירה את כספה. מעשיהם של הנאשמים הופסקו לאחר שנעצרו על-ידי שוטרים שנזעקו להגיע אל הבית. כתוצאה מהמהלומות שהוטחו בו נחבל הסוכן בגופו ונגרמו לו שריטות וחבלות בראשו, בפניו וברגלו. בשל מעשי נאשם 2 הוסבו למתלוננת סימנים אדומים בצווארה, וכן על פניה ועל זרוע יד ימין שלה.

4.        על-פי עובדות כתב האישום שהוגש כנגד נאשם 3 (ת"פ 2105/05, בית משפט השלום ברמלה), ושכאמור - צורף לתיק זה, הרי ביום 17.5.05, בשעה 9:45 לערך, במודיעין, תקף הלה שלא כדין את השוטר שי לזימי בשעת מילוי תפקידו, עת ביקש לעכבו בחשד לביצוע עבירה פלילית. נאשם 3 דחף את השוטר, אחז בידיו והפעיל עליהן לחץ, ובתוך כך איים עליו בכך שאיגרף את ידו והניפה מול פניו בקריאה " תיזהר ממני". נאשם 3 התנגד למעצרו, תוך שניסה למנוע מהלך אזיקתו על-ידי השוטר. עוד צעק נאשם 3 לעבר השוטר: " אני לא פוחד מאחלה משטרה, אני לא אבוא איתך לאף מקום, אתה עוד תראה מה יהיה". כתוצאה ממעשיו, הוסבה לשוטר חבלה של ממש - שריטות וסימני שפשוף מדממים בידו הימנית.

5.        תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 2 משכילנו, כי הלה בן 22, רווק, בן למשפחה מוסלמית מרובת ילדים, המתגוררת במחנה הפליטים "שועפאט" במזרח ירושלים. שירות המבחן התרשם מפוטנציאל חיובי הגלום בו, בצד נסיגה בהתנהגותו במשך השנתיים האחרונות. עוד האיר התסקיר אודות נסיבות חייו הקשות של נאשם 2 והקווים לאישיותו. בנוסף הוטעם, כי נאשם 2 נטל אחריות חלקית לביצועה העבירה, תוך ניסיון לצמצם השלכותיה וחלקו בגדרה. בסופו של יום נמנע שירות המבחן ממתן המלצה טיפולית בעניינו של נאשם 2.

6.        תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 3 מלמדנו, כי הלה בן 27, רווק (במועד עריכת התסקיר; כיום - נשוי), בן למשפחה מוסלמית מרובת ילדים המתגוררת אף היא במחנה הפליטים "שועפאט" במזרח ירושלים. שירות המבחן התרשם, כי לנאשם 3 כוחות ויכולות פוטנציאליים, כמו גם שאיפה ורצון לניהול אורח חיים נורמטיבי, זאת בצד קווי אישיות בעייתיים. עוד הודגשו נסיבות חייו הקשות, לרבות המשבר שהיה כרוך בנטישת אביו את הבית. אף נאשם 3 נטל על עצמו אך ורק אחריות חלקית לביצוע העבירה, תוך ניסיון להפחית מחומרתה. לסיכום, נמנע שירות המבחן ממתן המלצה טיפולית בעניינו של נאשם 3.    

           תסקיר משלים שהוגש בעניינו של נאשם 3 הוסיף על האמור לעיל תוך תיאור הקשיים שחווה הלה במסגרת מעצר הבית שהושת עליו, שהאמירו עד כדי מצוקה רגשית קשה, שלוותה בהפרת תנאי אותו מעצר בית ומעצרו בשנית. לדברי נאשם 3 בפני שירות המבחן, הוא לא ידע כי מתגוררת בדירה אליה הגיעו בצוותא אישה קשישה. נוכח התרשמות שירות המבחן, כי נאשם 3 הפיק לקח מסוים ממעצר הבית שהושת עליו ומשהייתו בבית המעצר, הומלץ שתקופת המאסר שתוטל עליו לא תהא ממושכת מדי.

7.        בטיעוניה לעונש, הדגישה באת-כוח המאשימה, כי עסקינן בעבירה חמורה של שוד שבוצעה כנגד קשישה תוך הפעלת אלימות, בחבורה ולאחר תכנון מוקדם - נסיבות המצדיקות ענישה בעלת נפח הרתעתי משמעותי, כל שכן לאור שכיחותה דהיום. ברוח זו, ביקשה להביא מדבר המחוקק בעניין זה, שמצא לנכון לפתוח במהלך חקיקתי שאולי יסייע במיגור התופעה המצערת. בנוסף, הודגשו תוצאות מעשי הנאשמים - חבלות גוף שהוסבו הן למתלוננת והן לסוכן. לסיכום עתרה להשית על נאשמים 2 ו-3 עונשי מאסר בפועל משמעותיים, מאסר על-תנאי, פיצוי למתלוננת וכן קנס כספי.

8.        בטיעוניו לעונש, הטעים בא-כוח נאשם 2, כי עסקינן בעבירת ניסיון לשוד בנסיבות מחמירות ולא בשוד מזוין, כפי שנרמז מפי באת-כוח המאשימה. עוד צוין, כי העבירה בוצעה על רקע פעילותו של סוכן משטרתי - מדיח, במסגרת מארב, ומכאן שניתן היה למנוע הפרשה עוד באיבה, לו אך חפצה בכך המשטרה. זאת ועוד, המתלוננת לא שהתה בדירתה לבדה, נסיבה שיש ליתן לה משקל. מעבר לכך, המדובר לטעמו בנאשם צעיר שחייו עוד לפניו, כזה שמסלול השיקום רלבנטי בעבורו. כך יבוא, לסברתו, גם האינטרס הציבורי לכלל מיצוי מלא ומאוזן יותר. מעצר הבית הממושך בו נתון נאשם 2, כמו גם נסיבות חייו הקשות, מצדיקים, זאת הפעם, כך גרס, השתת מאסר בפועל לתקופה קצרה ככל שניתן. 

9.        בטיעוניו לעונש, ציין בא-כוח נאשם 3, כי אין להפוך הפרשה למודל ולדוגמא עונשית בקשר לתופעה שכולם סולדים ממנה, שעניינה - מעשי שוד אלימים המופנים כנגד קשישים. גם הלה הדגיש את התנהלותה הבלתי ראויה, כך לדידו, של המשטרה בנסיבות העניין, שיכולה הייתה למנוע את הפרשה. עוד הודגשו נסיבות חייו הקשות של נאשם 3 בעבר, היותו כיום נשוי טרי, וכן את העובדה כי אין לפנינו שוד ספונטאני "רגיל". בסופו של יום, ביקש כי יושת על נאשם 3 עונש מאסר בפועל מתון ומינימאלי. לתמיכה בטיעוניו הגיש בא-כוח נאשם 3 סיכום מחלה שהונפק בעבור נאשם 3, מיום 12.1.05 (בעניין תאונת דרכים שלכאורה אירעה לו ושבעטייה הוסב לו שבר באגן), וכן חוזה נישואין מיום 2.8.07.

10.      שני הנאשמים ניצלו זכותם לחתום את משפטם. נאשם 2 הדגיש, תוך התרגשות מרובה, כי עשה טעות גדולה והנו מצטער על מעשיו. לדבריו, בשל הפרשה הנו מצוי במצב דכאוני קשה, וכל רצונו הוא לחיות. עוד הבטיח, כי לא ישוב לסורו וכי בכוונתו להשתקם. משכך, עתר לרחמי בית המשפט. נאשם 3 אף הוא הביע צערו על שאירע וביקש לשוב לביתו ולרעייתו, ובתוך כך הבטיח כי לא ישוב על מעשיו.

           עוד יצוין, כי הצדדים הגישו, מזה ומזה, אסופת פסיקה בתמיכה לטענותיהם.

11.      עבירת השוד בנסיבות מחמירות הנה חמורה ביותר, ואין נפקה מינה אם צלחה דרכם של הנאשמים בביצוע השוד אם לאו. משכך, העובדה כי הורשעו הנאשמים "אך" בעבירת ניסיון שוד בנסיבות מחמירות ולא בעבירה המושלמת, אינה מעלה או מורידה באופן ממשי ומהותי בשלב זה. ודוק: עונש המקסימום הקבוע בחוק בצד העבירה דנן הוא 20 שנות מאסר, אכן - עונש חמור ביותר. ואם בכך לא די הרי שהנאשמים ביצעו את השוד בדירתה של המתלוננת, אישה קשישה, ילידת 1935, באמתלה כי מזון באמתחתם וסל של כוונות טובות בלבם. תהיינה נסיבות הרקע והמניעים בגינם מצאו עצמם הנאשמים באותה דירה אשר תהיינה, הרי אין חולק כי הנאשמים נערכו לקראת ביצוע השוד בחבורה מבעוד מועד ותוך תכנון מוקדם - השיגו רכב, נסעו לבית מרקחת, רכשו כפפות גומי (לצורך העלמת ראיות מפלילות נגדם) וגליל נייר דבק (ככל הנראה להשתקת הקורבן). אכן, מבצע שלם שיצא לדרכו ושלמרבה המזל כשל באיבו.

           ויודגש, כי על-אף טענות הסנגורים, שהוכחשו נמרצות על-ידי באת-כוח המאשימה, לא הוכחו לפניי עובדות כלשהן שיש בהן כדי לבסס ממצא, לפיו נאשמים 2 ו-3 נפלו "קורבן" למלכודת משטרתית שהוכנה בעבורם מראש בדרך של פיתוי לעבור את העבירה בה הודו והורשעו.

12.      אין להרבות מילים אודות רגש הכבוד שאמור הקשיש לעורר בפני כל בר דעת ותרבות. הקשיש, אדם זקן, שכוחותיו הפיזיים תשו ואינם בשיא אונם, ניצב לרוב חסר אונים ומוגבל אל מול החיים בעת זקנה. או-אז, נשען הקשיש על שכמי משפחתו הקרובה, מכריו וידידיו, וודאי אף החברה כולה, המתגייסת לטובתו במיני צורות ואופנים - על-פי דין, במסגרות של התנדבות וכיו"ב. תעודת כבוד היא לחברה הנוצרת בחוקיה ובקוד האתי המוצפן במעמקיה את אותם ערכים מקודשים הכרוכים בשלומו ובטובתו של הקשיש. את חוכמתו של הקשיש שומה על כולנו לבקש, פנינים ואוצרות גלומים בלבו ובזיכרונותיו. והנה, חדשות לבקרים שומעים הננו אודות ביזוי כבוד האדם - הקשיש - זה שנשדד, הוכה ונחבל בידי חסרי דעת ומצפון. האינטרס הציבורי משווע כאן למרומים, מבקש את מרכז הבמה ותשומת הלב אך ורק לעצמו, למען ייראו וייראו, פן חלילה נמצא עצמנו בחברה ששלדה המוסרי קרס. בנסיבות אלו, נסוגות נסיגה דרמטית ונחושה כל נסיבות חייו האישיות של נאשם מפני ערכי החיים, כבוד האדם והקניין (של הקורבן), כולם - מוגנים בחוקי יסוד.

13.      הנני ער לנסיבות חייהם הקשות של הנאשמים. הללו לכאורה עשויות להפוך אדם ערכי לכלל מכונה משומנת, שכל תכליתה - הישרדות. מצוקה כלכלית ורגשית יוצאת דופן עלולה, אפוא, להביא אדם על סף התהום, וודאי אף לדרך הפשע. יחד-עם-זאת, אין בידי להניח אלא שאדם אינו בגדר מכונה. בכוחו, אם רק יחפוץ בכך באמת ובתמים, לבער את הרע מקרבו ולעשות טוב. גם יוצאי שכונת מצוקה או מחנה פליטים עשויים לכבוש פסגות הרים רחוקות למראית עין, ואין בנקודת הפתיחה של חייהם כדי להכתיב בהכרח גורלם הבלתי נמנע. ברם, עברם הנקי של הנאשמים וגילם הצעיר אכן מהווים נקודה של אור בחייהם, מקום בו עשוי להפציע שחר חדש, שם מאמץ והשקעה - ולא אלימות וביזה -  משתלמים לאורך זמן. מעבר לזאת גם מצאתי להביא בכלל חשבון את תקופת מעצרם של הנאשמים בתנאים של מעצר בית מלא, וכמובן גם את תקופת המעצר הרלבנטית בין סורג ובריח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ