אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2174/06

גזר דין בתיק פ 2174/06

תאריך פרסום : 11/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2174-06
14/06/2007
בפני השופט:
צבי סגל - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עדי דמתי מפרקליטות מחוז י-ם
הנתבע:
אחמד בזלמית (ת"ז 300143435)
עו"ד וסים דראוושה
גזר דין

 

1.        הנאשם הורשע, על יסוד הודאתו, במסגרת הסדר טיעון בעובדות כתב האישום המתוקן, בעבירה של שוד לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"). יצוין, כי הסדר הטיעון גובש לאחר שמיעת ראיות המאשימה ועובר לפרשת ההגנה.

2.        עובדות כתב האישום המתוקן מורות, כי ביום 8.11.06 שדד הנאשם, תוך שימוש באלימות, בצוותא חדא עם שניים שזהותם אינה ידועה למאשימה (להלן: " האחרים"), את חליל אלקאסם (להלן: " המתלונן"), ברכבו של זה האחרון. מקרה שאירע כך אירע: ביום 7.11.06, נפגשו הנאשם והמתלונן באקראי, התיידדו והחליפו ביניהם מספרי טלפון. במהלך אותו הערב התקשר הנאשם למתלונן והשניים נדברו ביניהם להיפגש למחרת היום. בד בבד רקם הנאשם קשר עם האחרים במגמה לשדוד את המתלונן. ואמנם, ביום 8.11.06, הגיע המתלונן ברכבו אל מקום המפגש הקבוע בשכונת אבו-טור בירושלים, אסף את המתלונן ונסע עמו עד לרחוב עין רוגל. או-אז, עצרו בצד הדרך והחלו משוחחים. והנה, תוך דקות ספורות הגיעו האחרים, פתחו את דלת הנהג, ובעוד הנאשם מפליא אגרופו בפניו של המתלונן וגורם לחתך מעל לגבתו השמאלית, התיזו האחרים גז מדמיע לתוך עיניו. בהמשך לכך, דחף הנאשם את המתלונן אל מחוץ לרכב, והאחרים סייעו בהוצאתו, במושכם אותו עד שהוטל ארצה, תוך שהם ממשיכים להכותו. בשלב זה התיישב הנאשם בכיסא הנהג ונמלט עם הרכב מהמקום, ואילו האחרים נסו מהזירה בריצה. מהרכב הנ"ל גנב הנאשם סך של 2,000 ש"ח במזומן, כרטיסי אשראי, מייבש שיער ומוצרי איפור.  

3.        תסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של הנאשם מלמדנו, כי המדובר באדם צעיר כבן 20 המתגורר בשכונת אבו-טור במזרח ירושלים. שירות המבחן התרשם מאדם בעל מערכת ערכים נורמטיבית בדרך כלל, הזוכה לתמיכה משפחתית ומעורבות גבוהה של הוריו בחייו. בהקשר זה יוטעם, כי בעקבות מעורבותו בעבירה דנן, נתגבשה סולחה בין משפחות המתלונן והנאשם. בד בבד ציין שירות המבחן את התרשמותו מאישיותו הבלתי בשלה של הנאשם, בצירוף נטייתו להגיב באימפולסיביות לאירועים אותם חווה כמעוררי לחץ עבורו. באשר למניע ביצוע העבירה הסביר הנאשם בפני שירות המבחן, כי זה נעוץ בהתנהגות המתלונן כלפיו. עם-זאת, נטל הנאשם אחריות מלאה על מעשיו ואף הביע חרטה בגינם. בסופו של יום מצא שירות המבחן את הנאשם כמי שנמצא בשלבים של גיבוש זהות והתבגרות והמליץ שלא להטיל עליו עונש מאסר בפועל, הן על שום התרשמותו מאדם שאין הדרך העבריינית מהווה חלק מאורחות חייו ואישיותו, והן משום ההשלכות השליליות האפשריות של מאסר בפועל על המשך התפתחותו התקינה. 

4.        בגדר סיכומיה לעונש עתרה באת-כוח המאשימה להטיל על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על-תנאי ופיצויים למתלונן. לסברתה, למול השיקולים לקולה אותם יש לזקוף לזכות הנאשם, כגון - הודאתו, גילו הצעיר, התסקיר החיובי שהוגש בעניינו ועברו הנקי, יש לזקוף לחומרה את נסיבותיו המיוחדות של המקרה דנן, היינו - עבירה שקדם לה תכנון מראש ואשר בוצעה בצוותא עם אחרים, כלפי אדם שהנאשם כבר הכירו, ואשר מבחינה זו היווה אפוא "טרף קל" עבורו. עוד ציינה ב"כ המאשימה את הנזק שהוסב למתלונן והעובדה כי הכסף שנגנב הימנו בסך 2000 ש"ח טרם הושב לו. טיעוניה אלו סמכה ב"כ המאשימה, בין השאר, גם על פסיקה רלבנטית שהוגשה על-ידה.

5.        במהלך סיכומיו לעונש לא גרע ב"כ הנאשם מחומרת העבירה בה הורשע הנאשם, אך ביקש להביא בכלל שיקולי הענישה לקולה את עברו הנקי של הנאשם, הודאתו (אף אם בשלב מתקדם של המשפט) במיוחס לו, הסולחה שנערכה עם המתלונן, התסקיר החיובי שהוגש בעניינו, המצביע, לסברתו, על החרטה והאחריות המלאה שנוטל הנאשם על מעשיו, הנזק שנגרם לו ולמשפחתו כתוצאה ממעורבותו בעבירה, וכן עמידתו בתנאי מעצר הבית שהושתו עליו בגין תיק זה. והנה, כך טען לפני, ההליך המשפטי מרתיע הנאשם ואף מביאו לכלל הפנמת החומרה הגלומה במעשיו. ב"כ הנאשם שב וציין, בדומה לשירות המבחן, כי אליבא דנאשם בוצעה העבירה על רקע התנהגות המתלונן כלפיו, ואף הוסיף כי לסברתו התרשלה המשטרה בחקירת העניין עד כי לפנינו למעשה מחדל חקירתי. בתוך כך ביקש ב"כ הנאשם לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהסתפק בהטלת עונש מאסר שיבוצע בדרך של עבודות שירות, בתוספת פיצוי למתלונן, תוך שביקש לעגן טיעוניו בפסיקה מתאימה.

עד כאן עמדת הצדדים לעונש.

6.        בע"פ 4177/06 מדינת ישראל נ'  מיישריף אבו הוידי (תקדין-עליון 2006(2) 4118), שהוצג לעיוני על-ידי ב"כ המאשימה, נדונה עבירת השוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402(ב) לחוק, בעוד שתיק זה נסוב כאמור על עבירת השוד לפי סעיף 402(א) לחוק. עם-זאת, הרציונל שהותווה במסגרת פסק הדין הנ"ל חל אף בענייננו. באותה הפרשה שדדו המשיב ושניים אחרים, כשלראשיהם כובעי גרב, נהג רכב מסחרי שהוביל מטען סיגריות בשווי של 70,000 ש"ח לערך. הם המתינו בצהרי יום להתחלפות הרמזור, וברגע המתאים משכו את נהג הרכב המסחרי החוצה, השתלטו על רכבו ונמלטו מהמקום. באופן שעולה כדי דמיון כמעט מוחלט לענייננו דכאן, גם שם דובר באדם צעיר, נעדר עבר פלילי, ששירות המבחן מצאו כבעל אורחות נורמטיביים וצרכי שייכות שהוליכוהו לכלל מעורבותו בביצוע העבירה. אך הנה, בית המשפט העליון מצא להסיג את נסיבותיו האישיות של הנאשם מפני יסודות הגמול וההרתעה העומדים בבסיס הענישה בעבירה זו. בהקשר זה קבעה כב' השופטת ע' ארבל כדלקמן:

"... בגזירת הדין בעבירה מסוג זה ראוי כי בית המשפט ייתן את הדעת, לצד נסיבותיו האישיות של הנידון והאפשרות לשקמו, גם לצורך לשלוח מסר ברור לפיו מי שנכון לבצע מעשים מעין אלה צפוי לעונש משמעותי שיבטא גם את פגיעתו הרעה בחברה, לצד שיקולי הענישה האחרים".

(שם, עמ' 4119)

             בסופו של יום, מצא בית המשפט העליון להחמיר בעונשו של המשיב והעמיד את תקופת מאסרו על 30 חודשי מאסר בפועל.

7.         מן הכלל אל הפרט: שיקולי הענישה שעניינם - גמול והרתעה, עומדים וחלים אף על נסיבות המקרה שלפנינו. אכן, עסקינן באדם צעיר, נעדר עבר פלילי, שזו לו הסתבכות ראשונה עם החוק. לא-זו-אף-זו, הנאשם הודה במיוחס לו ובעקבות האירוע נערכה סולחה בין משפחות הנאשם והמתלונן. שירות המבחן התרשם, כי מדובר באדם בעל מערכת ערכים נורמטיבית, שבעקבות ההליך המשפטי המתנהל נגדו הפנים את החומרה שבמעשיו. מנגד, ניצבים במלוא כובד משקלם חומרת העבירה, עובדת היותה מתוכננת מראש, מלווה באלימות וכרוכה בביצוע בצוותא חדא עם אחרים, וכן הנזק  הפיזי, הנפשי והרכושי שנגרם למתלונן, כמו גם העובדה שעד כה לא הושב לידיו כל אשר נגזל ממנו. מעבר לכך אדגיש שתי נקודות נוספות: הראשונה - הנאשם טרם הפנים הליך שיקומי משמעותי שניתן להסתמך עליו בשלב זה, ומכאן שלא אטול לעצמי הרשות לראות בו כמי שכבר נמצא על סף השיקום המיוחל; שנית - וברוח האמור לעיל - הנאשם ציין בפני שירות המבחן כי מהלך התקיפה של המתלונן נבע לכאורה ממעשיו של האחרון כלפיו, ומכאן שגניבת הרכב לא היוותה אפוא מטרה או יעד בעבורו כי אם אך תוצאה זמנית ובלתי רצויה כלל ועיקר. לו ביקש הנאשם לעמוד על דעתו הנ"ל במשפט - ניחא, אך משביכר להשמיעה דווקא בפני שירות המבחן, משכבר הודה במיוחס לו, אין אלא להניח כי דרך השיקום עוד נפרשת לפניו באופק, וכי נטילת האחריות המלאה על מעשיו עוד ממנו והלאה. בהקשר הנדון לא למותר לציין, כי הודאת הנאשם במיוחס לו נשמעה כאמור רק בתום שמיעת ראיות המאשימה, לאחר שנצרך המתלונן לעלות על דוכן העדים ולעמוד בפני חקירה לא קלה, על כל המשתמע מכך בעבורו.

           לא-זו-אף-זו, הציבור זכאי להגנה מפני אנשים בדמותו של הנאשם, ואף בהינתן העובדה כי זו היא לו העבירה הראשונה, וכי אישיותו טובה היא ונורמטיבית בבסיסה וביסודה, שומה עליו למנף סגולותיו החיוביות לטובת שיקומו - מהר ככל שניתן, ומפאת חומרתה ונסיבותיה - מאחורי סורג ובריח. ודוק: הנאשם הכה את המתלונן והסב לו נזק גוף, גנב את רכבו ונמלט מהדין, אכן - מעשים חמורים ביותר שבוצעו בצוותא עם אחרים ושעליהם יש ליתן את הדין.


7.        סעיף 402(א) לחוק קובע, כי:

"הגונב דבר, ובשעת מעשה או בתכוף לפניו או לאחריו מבצע או מאיים לבצע מעשה אלימות באדם או בנכס כדי להשיג את הדבר הנגנב או לעכבו אצלו או כדי למנוע התנגדות לגניבת הדבר או להתגבר עליה, הרי זה שוד, ודינו של השודד - מאסר ארבע עשרה שנים"

המדובר , אפוא, בעבירה חמורה שעונש מאסר ממושך בצדה.

8.        לאחר שקלא וטריא של שיקולי הענישה השונים, ובאיזון הראוי בין האינטרסים המנוגדים, של הנאשם, שיש לקוות כי בתום ריצוי תקופת מאסרו לא ישוב לדרך הפלילים מזה, ושל האינטרס הציבורי, המחייב החמרה מזה, הנני משית עליו את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ