אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2168/06

גזר דין בתיק פ 2168/06

תאריך פרסום : 11/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2168-06
24/07/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
1. אסתר פשקו ת.ז. 059826248
2. אושרת ינאר ת.ז. 034608364

עו"ד ל' סלובין
עו"ד ו' בירגר
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשמות הורשעו, על סמך הודאתן, במסגרתו של הסדר טיעון, אשר הושג בין הצדדים. נאשמת מס' 1 הורשעה בביצוע שתי עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 379 בצירוף סעיף 382(ב)(2) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין" או "החוק"); נאשמת מס' 2 הורשעה בביצוע עבירה של תקיפת קטין חסר ישע, לפי סעיף 368ב(א) רישא לחוק.

עוד הוסכם בין הצדדים, כי הסדר הטיעון לא יכלול הפן העונשי והצדדים חופשיים בטיעוניהם לעונש.

פרטי האישום המתוקן

2.         הנאשמות, כמתואר בכתב האישום המתוקן, הנן אם ובתה (נאשמת מס' 1 הנה אמה של נאשמת מס' 2). נאשמת מס' 1 חיה עם חברה לחיים מימוני ועם שני ילדיה הקטינים, ד' בן ה-12 וס' בת ה-9. מדי פעם מגיעה לביתם ש' בת ה-12, בתו הקטינה של בן מימוני. החל מחודש מאי 2006 ועד חודש ספטמבר 2006 התגוררו באותה הדירה נאשמת מס' 2, בעלה - אבנר ינאר, ושני ילדיהם הקטינים, מ' בן השנתיים וב' בת ה-7 חודשים.

3.         במסגרתו של האישום הראשון, המשותף לשתי הנאשמות, צוין, כי ביום 14.8.06 הגיעה ש' לביתן של הנאשמות. בין הקטינה ונאשמת מס' 1 התפתח ויכוח שמקורו בחשבון טלפון גבוה, אשר קיבל מימוני. נאשמת מס' 1 דחפה את ש', וש' הלכה לאחד החדרים. נאשמת מס' 2, אשר שמעה על המקרה כששבה הביתה, משכה בשערותיה של המתלוננת עד אשר נפלה ארצה, וגרמה בזאת לכאבים עזים בראשה, בבטנה ובחזה של המתלוננת. כמו כן נגרמו למתלוננת, כתוצאה מן האמור, שריטות.

האישום השני מיוחס לנאשמת מס' 1 בלבד. בעובדותיו צוין, כי הנאשמת מס' 1 נהגה לקדם פני בנה ד' בשובו מבית הספר, באומרה "אין אוכל עכשיו עד שתכין שיעורים". ביום 20.10.06 יצא ד' בן ה-12 לשחק כדורגל עם חבריו בשכונה. כששב מן המשחק, שטוף זיעה, צעקה עליו נאשמת מס' 1 ואמרה לו "תיכנס לאמבטיה יא בן זונה", תוך שהיא מושכת בחוזקה בצווארון חולצתו.

4.         אשר על כן, ולאור עובדותיו של כתב האישום המתוקן כנזכר, הורשעה נאשמת מס' 1 בשתי עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות (האחת בגין האישום הראשון והאחת בגין האישום השני), ואילו נאשמת מס' 2 - לה יוחס אישום מס' 1 בלבד, הורשעה בעבירה של תקיפת קטין חסר ישע.

המאשימה חזרה בה מיתר האישומים, אשר יוחסו במסגרתו של כתב האישום המקורי, לנאשמת מס' 2. לפיכך, ועל פי הודעתה מיום 19.3.07, זוכתה נאשמת מס' 2 מהאישומים האמורים.     

5.         לאור המוסכם בין הצדדים, הוזמנו תסקירי שירות מבחן בעניינן של הנאשמות.

תסקיר מבחן בעניינה של נאשמת מס' 1

6.         הנאשמת תוארה בתסקיר כאישה בת 39, אלמנה מזה 5 שנים ואם ל-4 ילדים, כאשר נאשמת מס' 2 הנה אחת מהם. הנאשמת, כפי שצוין בתסקיר, גדלה בחיקה של משפחה בעייתית במישורים שונים וחוותה טראומות קשות בילדותה, אשר השפיעו על מהלך חייה, עיצוב אישיותה ודרכי התמודדותה במצבים קשים. התסקיר גולל נסיבות חיים קשות במיוחד - בעטיין נפלה הנאשמת קורבן לניצול מסוגים שונים (ואין בכוונתי להרחיב בשל צנעת פרטיותה). כתוצאה מן האמור, לנאשמת דימוי עצמי פגוע ביותר. לדבר השפעה ברורה ביותר על המסוגלות ההורית שלה, הבאה לידי ביטוי בהזנחת ילדיה. הנאשמת חיה בתחושות תסכול וכעסים על נציגי הממסד ורואה בהליך המשפטי משום ביטוי ל"עוולותיו" של הממסד כלפיה.

            לנאשמת ילדים קטינים, אשר נפלו כנטען קורבנות לעבירות שתוארו בכתב האישום. האחד, הנו ד' בן ה-13, המתגורר עם הנאשמת ובן זוגה. האחרת, הנה קטינה בת 10, אשר הועברה לפנימייה מחוץ לבית.  

ככל שנוגע הדבר לאופן תפקודה בבית ויחסה לילדיה צוין בתסקיר, כי הנאשמת נוטה לטשטש הבעייתיות שבמצבה ובהתנהגותה. היא מתקשה ליטול אחריות למעשיה ולטענתה הודתה במיוחס לה, בשל הלחצים שהופעלו עליה להשגתו של הסדר טיעון. הנאשמת אישרה, ביחס לאישום מס' 1, כי התעורר ויכוח בינה לבין בתו של בן זוגה, אך הדברים לא הגיעו לכדי אלימות. עובדות אישום מס' 2 הוכחשו על ידה לחלוטין. בהתייחס לדברים אלה הדגישה הסנגורית, כי מרשתה מאשרת הודאתה במיוחס לה ואינה חוזרת בה ממנה. 

            לאור התכחשותה של נאשמת מס' 1  לעבירות - בהן הורשעה, נמנע שירות המבחן ממתן המלצה טיפולית בעניינה תוך שהבהיר, כי הנאשמת מטופלת במסגרתה של הלשכה לשירותים חברתיים.

תסקיר מבחן בעניינה של נאשמת מס' 2

7.         הנאשמת תוארה בתסקיר המבחן כאישה צעירה, בת 22 שנים, נשואה ואם לילדים בני שנתיים ושנה. היא מצויה בעיצומו של הליך אבחון על ידי המוסד לביטוח לאומי במטרה לסייע לה בשיקום תעסוקתי. הנאשמת גדלה אף היא במשפחה רב בעייתית, נפלה קורבן לאלימות, וצרכיה לא נענו. אביה נפטר לפני כ-5 שנים ממחלה. אשר על כן, מתנהגת הנאשמת באופן ילדותי וצמאה לאהבה.

שירות המבחן ציין, כי כבר בהיותה בת 7 שנים, הוצאה הנאשמת מבית אמה לפנימייה בצו בית המשפט לנוער. בחלוף 6 שנים עזבה הפנימייה בשל התנגדות הוריה לשהותה שם. הנאשמת נמצאה במסגרת שיקומית עד גיל 18, אך התקשתה לעמוד בתנאיה ונפלטה ממנה. היא נישאה בגיל 19 ולאחר שנולדה בתה, שקעה בדיכאון כך שתפקודה כאם וכהורה היה לקוי. בשל מצבם המיוחד, טופלו הנאשמת ובעלה על ידי לשכת הרווחה. לאחרונה הוחלט לשלבם בתוכנית למשפחות במצוקה, המתמקדת בעידוד וטיפוח מסוגלות הורית, וכוללת סיוע והדרכה להורים.

            נאשמת מס' 2 הסבירה, ככל שנוגע הדבר למעשה העבירה, כי התקשתה להיווכח בפגיעתה של אמה בשל התנהגותה של המתלוננת, ונקטה בדרך אלימה לאחר שחשה, כי עליה להגן על אמה. הנאשמת הביעה חרטה על התנהגותה ומסרה שאינה מתכוונת להתערב יותר בענייניה של אמה. בשל יכולותיה המוגבלות, המליץ שירות המבחן, ככל שנוגע הדבר לעניינה של נאשמת מס' 2, להסתפק בעונש מאסר על תנאי ולאו בעונש של של"צ, על מנת שתוכל לטפל בילדיה. שירות המבחן לא המליץ על מבחן בשל העובדה, שהנאשמת מצויה בטיפולה של פקידת הסעד ומשתפת פעולה עמה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ