אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2167/06

גזר דין בתיק פ 2167/06

תאריך פרסום : 18/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2167-06
02/04/2008
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
1. איתן לנגר ת.ז. 025105982 (עניינו הסתיים)
2. יוסי לוי ת.ז. 035777556

עו"ד המבורגר
עו"ד שרעבי
גזר דין

 

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים, לפיו תוקן כתב האישום בעניינו, בעבירות של סיוע להחזקת נשק, לפי סעיף 144(ב) בצירוף סעיף 31 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין" או "החוק"), גניבה - לפי סעיף 384 לחוק העונשין, וכן סיוע להתפרצות לפי סעיף 406(ב) בצירוף סעיף 31 לחוק.

            הסדר הטיעון לא כלל הסכמה בשאלת העונש אך סוכם, כי הנאשם יפצה את ד"ר מתי ארליכמן (להלן: "המתלונן") מבית אל בסך של 5,000ש"ח. שיעור הפיצויים האמור ינוכה מכספי פיקדונו של הנאשם, במסגרתו של ב"ש 7088/06.

פרטי האישום

2.         ביום 25.10.06 בשעה 10:00 לערך, כמתואר בכתב האישום, נסעו שני הנאשמים מירושלים ליישוב בית אל, ברכב המצוי בבעלותו של נאשם 1. בתא המטען של הרכב אוחסנו מכשירי פריצה שונים כמברג, מוט ברזל ארוך, פלייר, פלייר פטנט מתכוונן ומכשיר לחיתוך תיילים (קטר). הנאשמים נכנסו לבית אל ופנו לעבר ביתו של המתלונן שבשכונה א', כאשר אותה השעה לא שהו בני המשפחה בבית.

הנאשמים שברו הבריח של הדלת האחורית ופרצו לבית. נשקו של המתלונן, מסוג M-16 ארוך, הוצמד לקיר באמצעות תופסן מתכת, המחובר בברגים. נאשם 1 נטל הנשק, עטפו והכניסו לרכב. הנאשמים נטלו גם מכשיר סלולארי מסוג "מירס", השייך למועצה המקומית בבית אל.

במעשיהם המתוארים לעיל, כנטען בכתב האישום, החזיקו הנאשמים נשק ללא היתר כדין, הובילוהו, התפרצו לבניין מגורים תוך כוונה לבצע בו פשע, נטלו דבר הניתן להיגנב תוך מטרה לשלול הדבר מבעליו שלילת קבע וכן החזיקו מכשירי פריצה. 

תסקיר המבחן בעניינו של הנאשם

3.         בתסקיר המבחן העיקרי מיום 1.8.07 צוין, ככל שנוגע הדבר לרקע האישי והמשפחתי של הנאשם, כי הוא בן 29 שנים, החמישי מבן שישה ילדים. שני אחיו ניהלו, במשך השנים, אורח חיים עברייני, הכולל שימוש בסמים ואחד מהם אף מרצה כיום עונש מאסר. שלוש אחיותיו של הנאשם, לעומת זאת, מנהלות אורח חיים תקין. אביו של הנאשם, בשנות השישים לחייו, היה מכור בעבר לאלכוהול וכיום מצבו, כעולה מדבריו של הנאשם, יציב יותר. האב עבד במאפייה משך שנים אך פוטר לאחרונה ונותר ללא מקור פרנסה. האם, בשנות ה-50 לחייה, תפקדה משך השנים כעקרת בית. שירות המבחן התרשם, כי האם מעורבת מאוד בחיי ילדיה והנאשם תאר קשר קרוב עימה. 

            הנאשם עבר מספר מסגרות לימוד על רקע בעיות התנהגות קשות וקשיי הסתגלות, עד אשר נפלט ממערכת החינוך במהלך כיתה י'. בגיל 13 החל הנאשם לעשן גראס והשתמש בהמשך באקסטזי ובטריפים. הוא ניסה, במשך השנים, להשתלב כשחקן כדורגל בקבוצה מקצועית אך לא הצליח. בגיל 18 התגייס הנאשם לצבא במסגרת מקא"מ (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות) ועבר קורס אפסנאים. הוא התקשה להסתגל גם למסגרת הצבאית, נשפט מספר פעמים בגין עבירות משמעת ונפקדות ושוחרר מן הצבא לאחר כשנה. 

            לפני כשנתיים נישא הנאשם. אשתו חולה בסיסטיק פיברוזיס והוא מטפל בה ומלווה אותה לבדיקותיה התכופות. לאחרונה, עברה אשתו הפלה בחודש השישי להריונה ובני הזוג חוו תקופה קשה בשל כך. כיום, שוהה הנאשם במעצר בית בשעות הערב ועובד כמנהל עבודה בחברה לבנייה, במהלך שעות היום.

4.         שירות המבחן התייחס עוד לעברו הפלילי של הנאשם בציינו תחילה, כי בגיל 16 הופנה הנאשם לשירות המבחן לנוער בשל פריצה למתנ"ס, ובהמלצת השירות נסגר התיק הפלילי בנדון. במהלך גיל ההתבגרות, היה הנאשם בקשר ממושך עם שירות המבחן לנוער ועם קידום נוער.

            בהגיעו לגיל 19 שנים נידון הנאשם ל-42 חודשי מאסר בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשל עבירה של גניבת נשק (תיק פ 112/98). בתקופה הראשונית לריצוי עונש המאסר, היה תפקודו של הנאשם בעייתי ביותר והוא אף נתפס בניסיון להחדרת סמים לבית הסוהר. במהלך השנה האחרונה לריצוי עונש המאסר, השתלב הנאשם במסגרת טיפולית בכלא ועבר תהליך של גמילה מסמים. בחלוף ארבע וחצי שנות מאסר שוחרר הנאשם ועבר להתגורר בהוסטל של הרשות לשיקום האסיר, ברם לא הצליח להתמיד גם במסגרת זו לאורך זמן.

            הנאשם נידון בבית משפט השלום בכפר סבא להארכת עונש המאסר על תנאי (אשר הושת עליו במסגרתו של התיק הקודם) ולמבחן למשך שנתיים (תיק פ 1976/01), בשל ניסיונו להחדיר סמים לבית הסוהר. אז גם הופנה הנאשם לשירות המבחן למבוגרים, היה בקשר עם השירות משך תקופה ואף השתתף בקבוצת טיפולית למכורים-נקיים, במסגרתו של השירות, אך לא הצליח להתמיד בה. עם זאת, הנאשם מצליח להתמיד בהליך הגמילה ונשאר נקי מסמים.

            לפני כשנה ומחצה, הופנה הנאשם שוב לשירות המבחן למבוגרים בשל עבירת תעבורה (תיק ת 685/05), אשר נידונה בבית המשפט לתעבורה בירושלים. אז נידון הנאשם לצו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 180 שעות, אך לא סיים לבצע הצו האמור על רקע מעצרו בתיק נשוא דיון זה.    

5.         הנאשם התקשה בתחילה ליטול אחריות לביצועו לעבירה אך נטל האחריות בהמשך ואף אישר, כי סייע במעשה הפריצה. הנאשם הביע נכונותו להשתתף בקבוצה טיפולית בשירות המבחן למבוגרים, היה מודע לחובתו לשנות דפוסי התנהגותו ולהכיר בצורך בקבלתה של עזרה לשם כך. שירות המבחן התרשם עוד, כי למן מועד נישואיו גילה הנאשם מוטיבציה לשיקום וחלו רגיעה והתמתנות יחסיים באופן חייו. יחד עם זאת, כאמור בתסקיר המבחן, התקשה הנאשם להתמיד במחויבותו לעמוד בקשר רציף עם שירות המבחן ואף לא הגיע לאחת הפגישות ולא מסר דגימת שתן כנדרש. שירות המבחן העריך עוד, כי הטיפול לו זכה הנאשם במסגרות השונות (בשירות המבחן לנוער, בקידום נוער וכן בשירות המבחן למבוגרים) עזר לו במידת מה, אך באופן מוגבל שהרי הנאשם הוסיף להיות מעורב בעבירות שונות.

6.         לאור האמור העריך שירות המבחן, כי ניתן לנצל ההליך המשפטי כ"מדרבן לשינוי" דפוסי התנהגותו של הנאשם. בהתאם המליץ שירות המבחן על טיפול לתקופת ניסיון במהלכה יגיע הנאשם, אחת לשבוע, לקבוצה טיפולית בשירות המבחן וימסור בדיקות שתן לצורך שלילת השימוש בסמים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ