אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2160/06

גזר דין בתיק פ 2160/06

תאריך פרסום : 04/02/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2160-06
08/07/2008
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
פראס שוויקי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בביצוע עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, עבירה לפי סעיף 329(1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977.

2.         לפי עובדות כתב האישום, בהן הודה הנאשם, ביום 29.9.06, בשעות הערב, עת חזר הנאשם לביתו, נודע לו כי לובנא, אחותו של המתלונן, הנשואה לאחיו של הנאשם, כורעת ללדת, וכי היא מאושפזת בבית החולים "אל הילאל אל אחמר" בירושלים. הנאשם נסע לבית החולים האמור. בכניסה לבית החולים פגם הנאשם במתלונן, ומשראה אותו גמלה בלב הנאשם החלטה לפגוע בו. הנאשם הצטייד בחפץ חד, ועלה לקומת היולדות. שם הוא קרא למתלונן, אשר ישב מחוץ לחדר הלידה וביקש מהמתלונן להתלוות אליו. משסירב המתלונן, הוציא הנאשם את החפץ החד, כיוונו לעבר ראשו של המתלונן ודקרו. כתוצאה מהדקירה נגרם למתלונן חתך של כ- 10 ס"מ בצד השמאלי אחורי של הצוואר.

3.         לאור העובדה שהנאשם היה מוחזק במוסד גמילה נעול, כחלופת מעצר, על פי החלטת כב' השופטת א. אפעל גבאי, הוזמן לנאשם תסקיר מבחן. בתסקיר המבחן מיום  5.3.07, ציין שירות המבחן את העובדות הבאות: הנאשם הנו בן 26, נשוי החי בנפרד מאשתו ואב לילדה בת שנתיים וחצי. הנאשם גדל בתנאי עזובה רגשית. הוריו התקשו להוות דמויות סמכותיות חינוכיות יציבות המסוגלות להציב גבולות ברורים להתנהגותו, ולספק לו את צרכיו הרגשיים והאחרים. אביו נפטר עת היה הנאשם בן 10. הנאשם עזב את הבית מגיל 13 שנים והחל להשתמש בסמים מסוג קנבוס, בהמשך עבר לאקסטזי והתמכר להם. הנאשם עבד בעבודות מזדמנות. לפני כארבע שנים התחתן הנאשם אך מערכת יחסיו עם אשתו הייתה רצופה סכסוכים ואלימות עד שאשתו עברה למקלט של נשים מוכות. הנאשם מוכר לשירות המבחן מלפני כשנה על רקע החזקה ושימוש בסמים. הוא לא שיתף פעולה עם שירות המבחן והגיע לישיבה אחת בלבד, בה ביטא מצוקה. שירות המבחן הציע לו להשתלב בטיפול אך הלך ולא חזר. שירות המבחן מעריך כי מלבד היות הנאשם מכור לסמים, הוא מתקשה לשלוט בהתנהגותו ונוטה לנהוג באלימות ובאימפולסיביות, במצבים בהם הוא חש מתוסכל. הנאשם הורשע בעבר בעבירת אלימות ואף ריצה מאסר ממושך בגין פציעה או חבלה זדונית שלא כדין.

            באשר להחזקתו במסגרת קהילה טיפולית "רמות יהודה", מסר שירות המבחן כי הנאשם נמצא בשלב של טיפול ראשוני הנוגע לתהליך הסתגלותו לכללי המקום ולאורחות החיים שבו. הנאשם משתף פעולה עם מטפליו וכי הוא מעוניין להמשיך בטיפול, והוא מודע שהוא סובל מבעיית התמכרות וקושי לרסן את עצמו.

לאור זאת, המליץ שירות המבחן לאפשר לנאשם להמשיך את הטיפול, ולפי כך לדחות את מועד הדיון לשישה חודשים נוספים במהלכם יעקוב שירות המבחן אחר תהליך הטיפול בנאשם.

­4.         בית המשפט נעתר לבקשת שירות המבחן ולבקשת הקהילה הטיפולית, אשר עתרה גם היא לדחיית מועד הדיון, על מנת לאפשר לנאשם למצות את התהליך הטיפולי בו הוא החל. הדיון נקבע ליום 4.7.07.

5.         לפי תסקיר שירות המבחן מיום 18.6.07, דיווח שירות המבחן כי הנאשם עבר לשלב ב' בטיפול אשר אמור להימשך כארבעה חודשים. בשלב זה המטופלים משמשים דוגמה ומודל לחיקוי עבור מטופלים אחרים. הנאשם אמור לסיים שלב זה ולעלות לשלב ג', שהנו שלב ההכנה להוסטל במהלך חודש אוקטובר 2007. שירות המבחן מדווח כי הנאשם נחשב למטופל חיובי על אף הרקע העברייני שלו, איננו מתקשה לקבל סמכות ומתנהג כמצופה ממנו. עוד ציין שירות המבחן, כי הנאשם נוטה להיסחט רגשית ולרצות אחרים. יחד עם זאת, מסתמנת מגמה חיובית בה הנאשם מתחזק את עצמו, לוקח אחריות ומתחיל להציב גבולות לחברים קרובים. הוא מזהה דפוסים בעייתיים מעברו ומדבר עליהם. עוד דווח כי הנאשם קיבל מלפני כחודשיים תפקיד של סגן מזכיר, תפקיד הדורש הרבה שימת גבולות, תקשורת טובה עם מטופלים, הורדת סמכות ומודל לחיקוי בכל הקשור להתנהגות מצופה בקהילה. הנאשם הושעה מתפקיד זה כי לא דיווח בזמן על טעות של מטופל אחר. תפקיד נוסף מילא אותו הנאשם בהצלחה מלאה, הוא תפקיד של ראש צוות מכבסה. הנאשם משתף פעולה בכל הנוגע לטיפול בפן הרגשי. הוא משתף פעולה בשיחות פרטניות ובשיחות קבוצתיות, ונראה כי הוא נפתח ומדבר על תכנים קשים הקשורים לגעגועים לאשתו, על אלימות שהפעיל נגדה ועל רצונו להשתנות ועוד. כיום הוא חש חרטה וכאב על מעשיו כלפי אשתו. שירות המבחן מסכם את התסקיר המשלים בכך שהנאשם עושה דרך טיפולית חיובית ומשמעותית בקהילה. הדבר מחזק את ביטחונו העצמי ויכולתו להציב גבולות. הוא עובר תהליך רגשי חשוב בכל הקשור לנושא האלימות והקשר שלו עם אשתו. הנאשם הביע את רצונו להימנע מסמים, להחזיר את אשתו ולתפקד באופן חיובי.

            לאור האמור, ולאור הערכת הגורמים המטפלים, מבקש שירות המבחן לדחות את הדיון בעניינו של הנאשם לתקופה נוספת.

6.         בתסקיר אשר הוגש ביום 12.12.07, דווח, לפי מכתב אשר נמסר מהקהילה הטיפולית ביום 9.12.07, כי הנאשם עלה להוסטל של הקהילה בקריית עקרון ביום 12.11.07, לאחר שסיים טיפול בקהילה. ואולם, בשבוע האחרון היו חריגות התנהגות מצדו של הנאשם בהוסטל, כגון אי קבלת סמכות הצוות, אי יציאה למסגרת התעסוקתית. בבירור שנעשה עמו עלה כי הנאשם חשוף לקשיים רבים מצד משפחתו, חוסר תפקוד של אשתו בהעדרו, ולחץ רב המופעל עליו לחזור לבית.

            הנאשם לא המתין להחלטת הצוות, אשר היה מוכן לדון בעניינו על מנת לעשות מאמץ לבחון השתלבותו בהוסטל, לצד נתינת מענה על צורכי משפחתו. ביום 5.12.07, אסף הנאשם את חפציו ועזב את ההוסטל. ביום 11.12.07 יצר הנאשם קשר עם שירות המבחן ומסר להם כי הוא עומד להתאשפז בבית חולים ברזילי באשקלון במחלקה הכירורגית, והגיש מסמכים מתאימים. לאור זאת, ביקש שירות המבחן להקדים את הדיון.

7.         בתסקיר משלים נוסף, מיום 3.1.08, במהלך התקופה שעברה מאז התסקיר הקודם, קיים הנאשם שיחות עם שירות המבחן והביע רצונו להמשיך בתהליך הטיפולי וביקש לשלבו במסגרת טיפולית. הוא אמר שללא מסגרת טיפולית הוא נמצא בסיכון גבוה לחזור לשימוש בסמים ולאורח חיים שולי. הוא מסר שהוא התקשה לתפקד במסגרת ההוסטל בשל קושי מבחינה פיזית. באשר לניתוח שהוא אמור לעבור, מסר הנאשם כי הוא לא עבר אותו, וכי הוא העביר את  תיקו הרפואי לבית חולים סורוקה בבאר שבע, וטרם נקבע לו מועד לניתוח. עוד מסר הנאשם כי אשתו נמצאת בהיריון בחודשים הראשונים, וכי הוא חש צורך להיות לידה על מנת לסייע בידה ולתמוך בה. לצורך כך, הנאשם ביטא את רצונו להמשיך טיפול במסגרת של חצי יומית. שירות המבחן מציין, כי הנאשם הנו בעל כוחות להמשיך ולהימנע משימוש בסמים, להמשיך בדרכו אשר החל בקהילה טיפולית ולערוך שינוי באורחות חייו. בדיקות השתן אשר מסר הנאשם נמצאו ללא שרידי סם. בשיחה עם הנאשם עלתה אפשרות לשלבו במרכז יום בבאר שבע, במסגרת טיפולית לנפגעי סמים. הטיפול במרכז זה הנו בימים א-ה משעה 08:00 ועד השעה 15:00. שירות המבחן קבע לנאשם מועד לראיון במרכז יום ביום 8.1.08. לאור זאת, ביקש שירות המבחן לדחות את הדיון בעניינו של הנאשם לעוד שלושה חודשים.

8.         גם הפעם נעתר בית המשפט לבקשה ודחה את הדיון ליום 6.4.08. בתסקיר המשלים מיום 1.4.08, ציין שירות המבחן כי הנאשם סיים את שלב א' של ההליך הטיפולי בהצלחה, ובמהלך חודש פברואר 2008 עלה לשלב ב' של ההליך הטיפולי. הוא מתייצב למסגרת הטיפולית בכל יום  בימים א'-ה', בין השעות 08:00 - 15:00 כנדרש ממנו, משתתף בכל פעילויות המסגרת ומגלה רצינות, מוטיבציה, אחריות ואכפתיות בהליך הטיפולי. הוא מתמודד בנחישות עם ההליך הטיפולי וזאת על אף העובדה שהוא מתמודד עם מצב כלכלי קשה, כאשר המקור היחיד לפרנסת המשפחה הנו הקצבה להבטחת הכנסה של המוסד לביטוח לאומי, ללא רשת תמיכה נוספת ממשפחתו המורחבת. לפי הגורמים הטיפוליים, הנאשם אמור להשתלב בסדנת הכנה לחיים תעסוקתיים, כחלק מההליך הטיפולי, במסגרתה ייערך לו איבחון מקצועי ותיבחן האפשרות לבנות עבורו תוכנית לשילוב תעסוקתי בחברה נורמטיבית ומתפקדת.

9.         בתסקיר המשלים  צוין כי הנאשם מצוי כעת בעיצמו של תהליך גמילה מסמים ושיקום והצליח עד כה להתמיד במסגרת הטיפולית. להערכת שירות המבחן ישנה חשיבות ניכרת בטרם תינתן המלצה סופית בעניינו שדיונו יידחה לתקופה בת שלושה חודשים, בה תיבחן התקדמותו והשתלבותו במרכז היום "בית חוסן". בתום התקופה המבוקשת יוגש  תסקיר משלים נוסף אודותיו.

            מפאת השלב המתקדם אליו הגיע הנאשם, וכי הוא מפיק תועלת מטיפול הגמילה והשיקום, נעתרתי לבקשה ודחיתי את הדיון בעניינו עד לקבלת תסקיר מבחן משלים.

10.       ביום 6.7.08, ולאחר תום תקופת העיצומים של שירות המבחן, הוגש תסקיר מבחן משלים. לפי התסקיר המשלים, המבוסס על מידע ממרכז היום "בית חוסן", עולה כי הנאשם סיים בהצלחה את תהליך הטיפול בתאריך 4.6.08, וכי כהמשך לטיפול הנאשם אמור להשתלב בקבוצת בוגרים נקיים, להגיע לבדיקות שתן לגילוי שרידי סם ולהמשיך תהליך אבחון של שיקום תעסוקתי. הנאשם דיווח כי הפיק רבות מהטיפול של גמילה נפשית לניהול אורח חיים מאורגן ונורמטיבי, וגם תרם לשיפור מערכת היחסים עם אשתו. באשר לעבודה, כעת הוא עובד באופן לא קבוע בעבודות מזדמנות. לאחרונה אשתו ילדה את בנם השני.

            לפי הערכת שירות המבחן, הנאשם הצליח עד כה לעבור תהליך ארוך וחיובי של טיפול משמעותי של שיקום וגמילה מסמים, זה לצד התמודדותו עם קשיים שונים, בעיקר כלכליים. על פי התסקיר, הנאשם עדיין זקוק להמשיך לטיפול בפיקוחו של שירות המבחן על מנת לשמור על הקיים.

            לאור זאת, ממליץ שירות המבחן כעונש להעמיד את הנאשם בפיקוח של שירות המבחן למשך שנה, ללא עונש נוסף. להערכת שירות המבחן, על הנאשם מוטלת אחריות להשקיע בשיקום חייו במישורים רבים, כגון התעסוקתי והמשפחתי, בנוסף לעניין המשך ניקיונו מסמים.

11.              ב"כ המאשימה, בהגינותה הרבה, מודעת לכך שהנאשם ניצל היטב את ההזדמנות אשר נתן לו בית המשפט, ורואה בכך נקודה לזכותו של הנאשם. יחד עם זאת, היא ציינה כי מדובר בעבירה חמורה שהאינטרס הציבורי מחייב הטלת עונש מרתיע. הדבר נדרש גם בגלל עברו הפלילי הלא קל של הנאשם, והכולל עבירת אלימות דומה. ב"כ המאשימה מבקשת שלא למצות את הדין עם הנאשם ולהטיל עליו עונש של עבודות שירות, מאסר על תנאי וכן פיצוי כספי למתלונן.

12.       הסנגור המלומד, ביקש להקל בעונשו של הנאשם, ולקבל את המלצת שירות המבחן ככתבה וכלשונה. שירות המבחן היה מעורב בכל שלבי ההליך הטיפולי, כך שהמלצתו נבעה ממעורבות מלאה בעניין שיקומו של הנאשם. כעת הנאשם עובד וויתר על קצבת הביטוח הלאומי וחי הוא ובני משפחתו מעבודתו. הוא אמור להילחם ביותר מחזית אחת, בין היתר פרנסת משפחתו, אליה הצטרפה תינוקת מלפני מספר ימים, וכן לשמור על ניקיונו מסמים לאורך זמן. באשר לעברו הפלילי, הרי זה היה פרי היותו מכור לסמים, כך שיש לשקול את עברו הפלילי מנקודת מבט זו. זהו המקרה בו יעדיף בית המשפט את האינטרס הציבורי של המשך ניקיונו של הנאשם מסמים על פני כל אינטרס אחר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ