אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2157/06

גזר דין בתיק פ 2157/06

תאריך פרסום : 18/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2157-06
07/11/2007
בפני השופט:
צבי סגל - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גלית שוהם
הנתבע:
פליקס טובלי (ת"ז 062958541)
עו"ד ניסים בלס
גזר דין

 

1.       הנאשם, פליקס טובלי, הורשע על-יסוד הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן, בעבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק"). יצוין כבר עתה, כי כתב האישום המקורי הוגש כנגד שני נאשמים, אלא שעניינו של הנאשם הנוסף הסתיים במסגרת הליך אחר, בגדרו גם נגזר דינו.

2.       על-פי העובדות המפורטות בכתב האישום, במהלך תקופה בת חודשיים ימים, מראשית חודש ינואר 2004 ועד לשלהי חודש פברואר 2004, נטל הנאשם חלק בהוצאתה לפועל של מזימת הונאה (להלן: "המזימה"או "התוכנית"), אותה הגו אבי לוגסי  (להלן: "אבי") ואחר, בגדרה הונו ספקי סחורות מסוגים שונים בסדר גודל של כ-902,639 ש"ח. על-פי התוכנית, ביקשו אבי והאחר להשתמש בזהות בדויה וליצור בפני ספקי סחורות מצג-שווא, לפיו הנם בעלים של עסקים מתחומים שונים, ובדרך זו להזמין סחורות בהיקף נרחב, כל זאת תוך תקופה בת חודשיים ימים, במהלכה ימסרו לידי הסוחרים המחאות אשר במועד פירעונן יחוללו. או-אז, ייעלמו אף כל  המעורבים את הספקים ללא כל יכולת להיפרע מהם או לאתרם. לצורך קידום התוכנית פנה אבי לנאשם, על-מנת שהלה יסייע באיתור אדם שחשבונו אינו מוגבל, אשר ימכור לאבי ושותפו פנקסי שיקים, ובתמורה הבטיחו לו כי יתגמלוהו בסכום הנע בין 5,000-10,000 ש"ח, בכפוף להצלחת התוכנית.  אדם זה, העונה לשם אלדר זללטדינוב (להלן: "אלדר" או "הנאשם השני", שעניינו, כאמור, הסתיים בגדרי הליך אחר), אכן אותר על-ידי הנאשם באמצעות "מתווך", ונרכשו ממנו 26 פנקסי שיקים. בהמשך, ועל-מנת ליצור מצג-שווא של בית עסק המתנהל כדין, הושכרה חנות במרכז המסחרי בנווה מנחם שבגבעת זאב, שזכתה לשם "צעצועי אלדר". החנות שופצה על-ידי הנאשם, ובסמוך לאחר מכן החלו אבי ושותפו להזמין סחורות בהיקפים נרחבים. כל אותה עת התחזה אבי בפני הסוחרים כאלדר, והנאשם, שעסק בסידור הסחורה במדפים, כינה אותו בשם זה בנוכחותם. חלק מהסחורה שהוזמנה הוברחה מהחנות בסיוע הנאשם, על-מנת למנוע תפיסתה בידי ספקיה. בחלוף כחודש ימים שכרו אבי והאחר מבנה נוסף, בסמיכות לחנות בו נמצא הנאשם, והוזמנו סחורות שונות על-פי אותה השיטה המתוארת לעיל. ביום 26.2.04, בידיעתו של הנאשם, נסע אלדר לטשקנט בהוראתו של אבי.

עד כאן תמצית עובדות כתב האישום המתוקן.

3.       תסקיר שירות המבחן אשר הוגש בעניינו של הנאשם מלמד, כי הלה בן 54, נשוי ואב לשני ילדים מאומצים בני 17, בעל עסק עצמאי בתחום הבניין ונעדר עבר פלילי.  הנאשם תלה מעורבותו בביצוע העבירה דנן במצב כלכלי קשה אליו נקלע, כמו גם במצבה הבריאותי הרופף של אשתו, המתמודדת עם שלביה המתקדמים של מחלת הסרטן. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם נוטל אחריות חלקית בלבד לביצוע העבירה, כשהוא מתקשה להפנים את חומרת המעשים והנזק שהללו הסבו לנפגעים מהם. על-אף גישתו זו, התרשם שירות המבחן מהשפעתו המרתיעה של ההליך המשפטי על הנאשם, אשר מאז החל מעורר אצלו חרדה המועצמת על רקע מחלת אשתו. בסופו של יום, וחרף התייחסותו הבעייתית של הנאשם לפרשה, המליץ שירות המבחן להביא בכלל שיקולי הענישה את מציאות חייו הקשה.

4.       בסיכומיה לעונש עתרה באת-כוח המאשימה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל ועונש מאסר על-תנאי. בתוך כך הפנתה אל עונשי המאסר שהושתו על המעורבים האחרים בפרשה, אשר נעו בין 9 חודשי מאסר שנגזרו על הנאשם השני ועד ל-30 חודשי מאסר שנגזרו על אבי ושותפו, הוגי התוכנית. בטיעוניה הדגיש את חלקו של הנאשם ב"פרשת העוקץ", בגדרה פעל בשני שלבים: בשלב הראשון שימש כמתווך, ובשלב שני כמסייע לחיזוק וביסוס מצג השווא בפני הסוחרים, בעצם נוכחותו בחנות, אשר כשלעצמה שימשה תפאורה למצג הכוזב כולו. עוד ציינה את הצורך בשמירת האינטרס הציבורי שבניהול חיי מסחר תקינים, ובעיקר עמדה על נזקם של אותם סוחרים שנלכדו ברשת הכזבים. לאור כל זאת טענה, כי על בית-המשפט להוציא תחת ידו מסר מרתיע ולדחות מלפניו את נסיבותיו האישיות של הנאשם, כפי שאלו עולות מתסקיר שירות המבחן.

5.       בא-כוח הנאשם ביקש מבית המשפט שלא למצות הדין עם הנאשם. בתוך כך ביקש לזקוף לזכותו את העובדה, כי זו לו הסתבכותו הפלילית הראשונה, בגדרה פעל בתום-לב ומבלי שהיה מודע להשלכות הכוללות של מעשיו. לטענתו, חלקו של הנאשם בפרשה כולה היה מינורי והצטמצם אך לתיווך בין אבי לאלדר. בשום שלב לא הייתה, אפוא, לנאשם כל כוונה ליהנות מפירות ההונאה, ואף בפועל לא קיבל לידיו כספים הקשורים בתוכנית. לפיכך, עתר בא-כוח הנאשם לאמץ את המלצות שירות המבחן ולהקל בדינו.

6.       הנאשם ניצל זכותו לחתום את משפטו, ותוך כדי פרץ בכי אמר: "כשהייתי שם לא דיברתי עם אף סוכן, לא גביתי צ'קים, לא הזמנתי סחורה או קיבלתי סחורה. אני הלכתי לחנות לצורך עבודה כדי לעבוד ואני לא שחקן, ולא הייתי שם תפאורה" (עמ' 23 לפרוט').

7.       העבירה בה נטל הנאשם חלק הנה עבירה חמורה, שפגיעתה באינטרס הציבורי בניהול חיי מסחר תקינים היא קשה. עולה ממנה, כי הפרקטיקה המסחרית הנוהגת חשופה, למגינת לב, למיני מזימות אפלות, מבית מדרשו של "אבי" ושכמותו, שכל מטרתן להתערב במהלכו התקין של עולם המסחר החופשי, לאתר בו פרצות ולנצלן לטובת גריפת רווחים כספיים מהירים וקלים, תוך הותרת סוחרים תמימי דרך בפני שוקת שבורה באין חייב להיפרע ממנו. ודוק: הנזק שנגרם כתוצאה מפרשה זו ודומות לה אינו מתמצה אך בפגיעה ממונית בסוחר זה או אחר, שהרי במציאות כלכלית בה קיומו של האחד תלוי ביושרו של האחר, משנשמט יסוד האמינות המיוחס אפריורית לשחקנים בשוק החופשי, או-אז, ניזוק המערך הכלכלי השלם, וודאי אף - במישרין - הללו שרומו על-ידי "חבריהם".

          משכך, ברי כי על בית-המשפט מוטלת החובה להשתתף במאמץ החברתי למגר תופעה נלוזה ונפסדת זו של הונאה וניצול הפרצות שבעולם המסחרי, זאת על דרך הטלת ענישה מרתיעה ומוחשית בצידה מסר ברור וחד-משמעי בעניין חוסר סבלנותה של החברה כלפי עבריינים שכאלה. כך כעניין של מדיניות שיפוטית, וכך במקרה דנן.

          המסחר הקמעונאי מבוסס דרך קבע על מתן אשראי בדרך של קביעת מועד פירעון התשלום במועד נדחה, לעיתים מרחק חודשים מעת מסירת הממכר. האמצעי המקובל להבטחת התשלום הנו השיק - אותו מסמך סחיר, שלכאורה אינו יותר מפיסת נייר הנוסכת, עובר למסירתה, אמונה תמימה בלב מקבלה, כי בבוא מועד פירעונה תהא היא ברת-כיסוי. והנה, חיי המסחר אכן מוכיחים כי מרבית ההמחאות נפרעות כהלכה, וכי רגש האמון העומד בבסיס מערכת היחסים העסקית הנו לרוב מוצדק, עד כי מתאפשרת התנהלות כלכלית תקינה המאפשרת גם את הישרדותם של בתי עסק שונים. דא-עקא, שהנאשם ומרעיו כיוונו חיציהם המורעלים אל לב-ליבו של אותו מכניזם חברתי-כלכלי החיוני לטובת הציבור בכללותו.

8.       הגם שהודה במיוחס לו, עמד הנאשם איתן בעמדתו כי חלקו במארג ההונאה הכללי היה פעוט ערך. סנגורו המלומד אף הגדיל וטען, כי ההונאה כולה ממילא הייתה יוצאת אל הפועל - איתו או בלעדיו. אפשר שכאלה הם פני הדברים ואפשר שאחרת, אך עובדה היא כי רק בהצטרף כל חוליות העשייה הפלילית לכלל אותם מצגי-שווא, עלה בידי חבורת הנוכלים להפיל ברשתם סוחרים תמי-לב. בתוך כך, נטל הנאשם תפקיד מכריע - איתור הנאשם השני מחד-גיסא, וכן ביסוס מצגי השווא באופן שוטף עת עבד לכאורה בסידור סחורה בחנות וידע היטב שכל קיומה נועד אך לשם תעתוע באותם סוחרים, מאידך-גיסא. אמנם, הנאשם לא היה בין הוגי תכנית ההונאה, ונראה, על-פני הדברים, כי אך שימש כלי שרת בידי אבי ושותפו במימוש תוכניתם הזדונית, אך יחד-עם-זאת לא נטל הנאשם חלק בפרשה באופן מזדמן וחד-פעמי גרידא, כדוגמת נאשם 2, כי אם ברציפות, שעה שסייע בהטמעת התרמית ומצגי השווא בפני הספקים התמימים . עם-זאת, להבדיל משאר המעורבים בפרשה, שצברו לחובתם הרשעות קודמות, הרי שהנאשם נעדר עבר פלילי ובעל נסיבות אישיות מורכבות - עובדות שמצאתי לנכס לטובת שיקולי הענישה לקולא.


9.       בסופו של יום, לאחר ששקלתי את הנסיבות לחומרה והנסיבות לקולא, מזה ומזה, מצאתי להשית על הנאשם את העונשים הבאים:

א.       10 חודשי מאסר בפועל. הנאשם יתייצב לתחילת ריצוי מאסרו ביום 1.1.08 בשעה 08:30 בבית המעצר במגרש הרוסים בירושלים.

          ב.       24 חודשי מאסר על-תנאי, שלא יעבור תוך 3 שנים מיום שחרורו ממאסרו הנוכחי עבירה כלשהי מסוג פשע.

הודע לנאשם על זכות ערעור לבית-המשפט העליון תוך 45 יום מהיום .

ניתן היום כ"ו בחשון, תשס"ח (7 בנובמבר 2007) במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ