אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2156/06

גזר דין בתיק פ 2156/06

תאריך פרסום : 11/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2156-06
09/05/2007
בפני השופט:
צבי סגל - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דניאל מור מפרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
1. חסן מחמד עלי (ת"ז 026292391) - (נידון)
2. ואיל מחמד עלי (ת"ז 080674732) - (נידון)
3. מחמד מחמד עלי (ת"ז 081063562) - (נידון)
4. אחמד מחמד עלי (ת"ז 081084402) - (נידון)
5. רדא מחמד עלי (ת"ז 039580923) - (טרם נידון)
6. חאלד מחמד עלי (ת"ז 080824006)
7. מוהנד מחמד עלי (ת"ז 301162657)

עו"ד חלאילה מהסנגוריה הציבורית
עו"ד הישאם פראג' מהסנגוריה הציבורית
גזר דין

גזר-דין (נאשמים 6 ו-7)

1.        ביום 10.1.07 הורשעו נאשמים 6 ו-7 (להלן: "הנאשמים"), בהסתמך על הודאתם בעובדות כתב האישום המתוקן, שיסודה - בהסדר טיעון שגובש בין הצדדים, בעבירה של פציעה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 334 בצירוף סעיף 335(א)(2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977. הסדר הטיעון הותיר הצדדים חופשיים בטיעוניהם לעניין העונש.

2.        כתב האישום המתוקן בעניינם של הנאשמים מורה, כי הללו בני משפחתם של שאר הנאשמים בתיק זה ודרים בשכנות קרובה למשפחתו של עלי מוסא עלקם (להלן: "המנוח") במחנה הפליטים שועפט בירושלים. והנה, בין משפחות הנאשמים והמנוח שררו יחסי שכנות טעונים, ועל רקע זה פרצו מעת לעת סכסוכים בין המשפחות. ביום 19.9.06 גלשה מריבה שנתגלעה בין משפחות הנאשמים והמנוח לכלל חילופי דברים שהוליכו, בסופו של דבר, בערבו של אותו יום, לעימות פיזי אלים במהלכו היכו הנאשמים ואחרים את האני, הוא בנו של המנוח, בפניו ובחלקים אחרים בגופו. כתוצאה מהקטטה האמורה נפגע האני בראשו, ונגרם לו דימום בגלגל העין שחייב טיפול רפואי. בהמשך לאותו אירוע התרחבה הקטטה ובמהלכה נהרג המנוח. 

3.        תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 6 מלמדנו, כי הלה כבן 24, נשוי ואב לתינוק בן שמונה חודשים, תושב מחנה שועפט בירושלים. רעייתו כבת 22 ועובדת כעקרת בית. במשפחתו הגרעינית 10 אחים, אביו נפטר לפני כשבע שנים על רקע מחלה קשה, ואילו אמו, כבת 44, עובדת כעקרת בית. נאשם 6 סיים שבע שנות לימוד וסייע בפרנסת המשפחה בעבודות סבלות, במסעדות ובבניין. כיום, ומזה כשלושה חודשים, מתפקד בעבודות ברזל בהוד השרון. נאשם 6 מוכר לשירות המבחן מעבירת אלימות קודמת שביצע עת היה כבן 17, או-אז נדון לצו של"צ אותו ביצע כהלכה תוך הפגנת תפקוד תקין. נאשם 6 נטל אחריות על מעורבותו בפרשה והביע חרטה עמוקה בגינה. נאשם 6 הטעים בפני שירות המבחן כי סולחה בין משפחות הנצים כבר החלה צוברת תאוצה ואף צפויה להתגבש באופן סופי לקראת שובם של המורחקים (משפחתו של נאשם 6) מהמחנה בו דרו. נוכח האמור המלצת שירות המבחן היא להשית על נאשם 6 ענישה המגלמת עשייה חיובית למען החברה, כדוגמת של"צ בהיקף משמעותי - עונש שיהא חינוכי ומוחשי כאחד.   

4.        תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 7 מלמדנו, כי הלה כבן 19.5 שנים, בן בכור מבין תשעת אחיו לאב שהסתבך בפלילים ולאם העובדת כעקרת בית, רווק ותושב מחנה הפליטים שועפט בירושלים. נאשם 7 סיים שמונה שנות לימוד, ובשל מצוקה כלכלית שחוותה משפחתו עזב לימודיו וסייע לאביו בפרנסתה. כך, מזה כחמש שנים ועד למעצרו בתיק זה, עבד נאשם 7 בתחום השיפוצים באופן קבוע, ומזה כחודשיים עבד בניקיון תוך ששימש מפרנס יחידי במשפחתו. בשיחה עם מעסיקו נמסר לשירות המבחן, כי נאשם 7 הנו עובד שקט ומסור. נאשם 7 נטל אחריות על מעשיו, הנו מודע לחומרתם ולצורך לשקול משמעותם מבעוד מועד, ואף הביע חרטה בגינם. זאת ועוד, נאשם 7 הביע אמפטיה כלפי משפחת המתלונן ומצוקתה, כמו גם צער על פטירת אבי המתלונן בנסיבות דנן, ואף הוא גרס כי משפחות הנצים נצבות בפני סולחה. הערכת שירות המבחן היא כי נאשם 7 אינו זקוק להתערבות טיפולית מטעמם, ובתוך כך המלצתו היא להשתת ענישה שתגולם בעבודות שירות או בצו של"צ בהיקף נרחב, שיהא בה ממד מרתיע. 

5.        בטיעוניו לעונש הדגיש בא-כוח המאשימה, כי הגם שאינו דורש להחיל גזירה שווה בין העונשים שהושתו על נאשמים 1-4 לבין עונשיהם של הנאשמים דנן, הרי שעדיין אינו מסכים להקל בעונשם של הללו הבוחרים לפתור סכסוך באמצעות אלימות. מעבר לכך ביקש לאבחן את נאשם 6 - לו עבר פלילי (במ/6), מנאשם 7 - הנעדר עבר שכזה. באשר לנאשם 6 עתר אפוא להשתת מאסר בפועל שלא ירוצה בדרך של עבודות שירות, בעוד שביחס לנאשם 7 עתר להשתת שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. בנוסף עתר להשתת מאסר על-תנאי, שיהא בו כדי להרתיע את הנאשמים מלשוב ולבצע מעשים דומים גם בעתיד.

6.        בא-כוח נאשם 6 הטעים בטיעוניו לעונש, כי נאשם 6 עצמו ספג מהלומות וחבלות במהלך התגרה נשוא כתב האישום, כמצוין בגדרי הודעתו במשטרה (נ/1), כי מאז אירעה דר בטייבה בשכירות (נ/2), וכי משפחת המתלונן הסבה לרכושו נזקים כבדים, כפי הנראה בתמונות שצולמו בהקשר זה (נ/3). עוד טען, כי גילו הצעיר של נאשם 6 והיותו בעל משפחה ומפרנס יחיד, וכן נטילתו אחריות על מעשיו והבעת חרטה בגינם (וודאי נוכח הסולחה האמורה המתגבשת), כל שכן לאור עצם הרחקתו ממקום מגוריו - המתווה גבולות בעבורו ומהווה ענישה בפני עצמה, מעגנים אינדיקציה להקלה בעונש שיש להשית עליו כיום. עוד אבחן בין מעשי נאשם 6 בפרשה לעומת יתר הנאשמים שעונשם כבר נגזר ושחלקם בגדרה רב יותר לדידו. מעבר לכך ציין, כי העבירה בה הורשע נאשם 6 מצויה בסמכות בית משפט שלום, ומשכך, גם העונשים הנגזרים לאורה קלים יותר. באשר לעברו הפלילי של נאשם 6 גרס, כי המדובר בעבירות שבוצעו שעה שהיה קטין, מה גם שתסקיר שירות המבחן מכוון למדרג ענישה מתון בעל אופק שיקומי. אשר על כן עתר להשית על נאשם 6 ענישה שתגולם בשל"צ.  בנוסף עתר, זאת במידה ויושתו על נאשם 6 עבודות שירות ולא של"צ, כי הללו יבוצעו בירושלים ולא בפתח תקווה.

7.        בא-כוח נאשם 7 הוסיף על דברי חברו, בא-כוח נאשם 6, תוך שהדגיש כי למרות שהקטטה הסבה שבר לאפו של נאשם 7, לא השתתפו הנאשמים באירוע שהביא למותו של המנוח, כך שמעורבותם בפרשה צדדית ומצומצמת. כמו-כן הטעים, כי משפחתו של נאשם 7 סובלת אף היא מאז קרות הפרשה, וכיום כוונתה היא אך להשתלב בטייבה אליה עקרה בעקבות המאורעות דנן - התאקלמות קשה הכוללת ניסיונות לאיתור מקור פרנסה. משכך, עתר אף הוא להשתת של"צ על נאשם 7 - אדם נטול עבר פלילי ובעל אופק שיקומי ריאלי - כענישה ממצה וצודקת בנסיבות העניין.

8.        נאשם 6 הוסיף על דברי בא-כוחו וציין כי הנו מתנצל ומתחרט על המעשה בו הורשע. נאשם 7 הוסיף אף הוא על דברי בא-כוחו, התנצל והתחרט על מעשיו, וביקש להזכיר מעמדו במשפחתו כבן בכור ומפרנס יחידי.

9.        עסקינן בפרשת אלימות קשה במהלכה קופדו חיי אדם והוסבו נזקי גוף לאחרים. אמנם, לא הנאשמים הם האחראים למותו של אדם אלא "אך" לפציעת בנו  בנסיבות מחמירות במהלך אותה תקרית, או בסמוך לה, אך יחד-עם-זאת, הדינאמיקה המאפיינת סכסוכי משפחות הדרות בשכנות הנה כה מסוכנת ונפיצה, עד כי היה במעשי הנאשמים כדי לתרום חלקם היחסי אף למכלול הפרשה ולתוצאתה הקטלנית - הגם שאינם אחראים לה במישרין על פי החוק ועל יסוד כתב האישום המתוקן שהביא להרשעתם בדין. אין לנתק, אפוא, את מעשי הנאשמים מהקונטקסט השלם של הפרשה, ומי יודע - לו היו הנאשמים נמנעים מליטול חלק בקטטה ואף פועלים באורח יזום על מנת לעקרה מן השורש, יתכן וחיי אדם היו ניצלים. בכל אופן, בל לנאשמים להיתלות ב"קולת" העבירה בה הורשעו כאילו לא ליבו את אש מדורת סכסוך המשפחות הלוהטת ממילא.

10.      למותר לציין את חומרת העבירות המבוצעות כלפי גופו של אדם, להן וודאי גם השלכה על נפשו. הנאשמים חיללו כבודו של אדם וגופו, תוך שהפכוהו לשק חבטות, עד כי האני, כאמור - בנו של המנוח - נזקק לטיפול רפואי. גם כאן יתכן ושפר מזלם של הנאשמים, עת הפגיעות שהסבו להאני לא קיפדו חייו. ודוק: יצר האלימות אינו מוצא לו פורקן מדויק דווקא באיבר זה או אחר, חיוני יותר או פחות, אלא שמטבעו נוטה הוא להשתלח בקורבנו ללא רחמים, ללא מידה של זהירות או שיקול דעת. לפיכך, בל נשכח, כי לא בכדי קבע המחוקק עונש מקסימום של שש שנים בגין העבירה בה הורשעו הנאשמים. מכאן שנקודת המוצא לענישה שיש להשית על הנאשמים נוסקת לצד הגבוה, קרי - למאסר משמעותי בפועל - מאחורי סורג ובריח.       

11.      עם זאת, לא נסתרת מעיני מפת הענישה של שאר הנאשמים בתיק זה שכבר נגזר דינם בעטיין של עבירות חמורות מזו דנן. זאת ועוד, לנאשמים אופק שיקומי ריאלי מעודד ותסקירי שירות המבחן בעניינם מכוונים לעברו בשפה ברורה. אכן, נדמה אפוא כי לא זה המקום למצות הדין עם הנאשמים המבקשים לשוב לדרך הישר לאחר שלמדו לקחם. הנאשמים נטלו אחריות על מעשיהם והביעו צערם בעטיים, באופן המחזק את הגישה השיקומית שלדידי אמורה לתפוס את הבכורה מבין שאר שיקולי הענישה, כל שכן בהתחשב במהלך הסולחה האמור הקורם ככל הנראה עור וגידים מזה זמן, ושעשוי, כך יש לקוות, להשכין שלום בין משפחות הנאשמים והמנוח. זוהי ההזדמנות של הנאשמים להוכיח רצינות כוונתם וליטול את מושכות חייהם לידיהם.   

12.      יצוין, כי היות והמאשימה לא עתרה בגדרי טעוניה לעונש להשית על הנאשמים פיצוי כספי לטובת המתלונן, ואף כי הפיצויים בהליך הפלילי נפסקים מסמכותו של בית המשפט מכוח סעיף 77 לחוק העונשין, ואין נדרשת בהכרח עמדותיהם של המתלונן או של המדינה לצורך הטלתו, הרי בהתחשב בעובדה כי אף יתר הנאשמים שדינם כבר נגזר, וכאמור - בגין עבירות חמורות מאלו בהן הורשעו הנאשמים דנן, לא חויבו בפיצוי מעין זה, ולאור מהלך הסולחה המתגבש והכולל בחובו אלמנט של פיצוי כספי שישולם למשפחת המנוח - לא מצאתי מקום לפסוק פיצויים בהתאם.

13.      טרם אגזור דינם של הנאשמים לא אתעלם מן האבחנה ביניהם ביחס לעברם הפלילי. אכן, עברו הפלילי של נאשם 6 אינו כולל רכיב עונשי חב-הפעלה בתיק זה, אך עדיין, אין להתעלם מן העובדה כי רגליו כבר פסעו בעולם הפלילים. החשש מדפוס עברייני ההולך ומתגבש באישיותו של נאשם 6, בתוכו פנימה, מחייב התייחסות עונשית הולמת, שאינה דומה לזו שיש להחיל במקרה של נאשם 7, שזו לו ההסתבכות הראשונה בפלילים.

14.      לאור המקובץ לעיל, הנני גוזר בזאת על הנאשמים את העונשים הבאים:

נאשם 6:

א.       6 חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות, כאמור בחוות דעתו של הממונה על עבודות השירות (בניכוי ימי מעצרו בתיק זה - מיום 25.9.06 ועד ליום 3.12.06). נאשם 6 יתייצב אפוא בפני המפקח על עבודות השירות לצורך קליטה והצבה במפקדת מחוז מרכז, ביום 3.6.07 בשעה 08:00.

ב.    18 חודשי מאסר על-תנאי שירוצו אם תוך 3 שנים מהיום יבצע עבירת אלימות כלשהי מסוג פשע.    

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ