אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2148/06

גזר דין בתיק פ 2148/06

תאריך פרסום : 22/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2148-06
11/03/2008
בפני השופט:
נעם סולברג

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ג'ני גינזבורג
הנתבע:
1. האני עלקם ת.ז. 080675846
2. ג'ברין עלקם ת.ז. 081025157
3. מוחמד עלקם ת.ז. 080663982

עו"ד ד"ר עלי סהר
גזר דין

1.       הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בהתפרצות למקום מגורים ובהצתה.

2.       בין משפחת הנאשמים לבין משפחת מחמד עלי ישנו סכסוך. ביום 19.9.06 בשעות הערב, פרצה קטטה בין בני שתי המשפחות הללו, המתגוררות בשכנות זו לזו, בשועפט. במהלכה נפצע אביהם של הנאשמים באורח קשה בראשו. למחרת היום מת מפצעיו. או אז גמלה בליבם של הנאשמים החלטה לשרוף את בתי בני משפחת מחמד עלי בשועפט, על תכולתם. הנאשמים ניגשו ל-7 מבתיהם של יריביהם ולמפעל אלומיניום השייך לאחד מהם, שברו את החלונות באמצעות לום מברזל, נכנסו לבתים מבעד לחלונות והציתו את תכולתם. נזק רב נגרם לבתים ולחפצים שהיו בתוכם.

3.       ב"כ המאשימה טענה על חומרת המעשה שנעשה באיזור מגורים צפוף. הנאשמים אמנם ידעו שבני משפחת מחמד עלי נמלטו מן המקום ולא התכוונו לפגוע בבני אדם, אך סיכנו באופן ממשי את דיירי הבתים הסמוכים. אין מדובר באקט סמלי של נקמה. הנאשמים עברו מבית לבית עד להצתת 7 הבתים והמפעל. ב"כ המאשימה ציינה כי הנאשמים פעלו מתוך התלהטות יצרים בעקבות מות אביהם, אך חברה מתוקנת לא יכולה להשלים עם נטילת החוק לידיים כדרך שעשו. ב"כ המאשימה מבקשת להעניש את הנאשמים בחומרה, לדבריה יש צורך בהרתעה ממשית, בשל המניע של הנאשמים שצויין בתסקירי שירות המבחן, קרי, ציפייה מבני המשפחה ומן החברה הסובבת לפעולת תגמול בעקבות מות אביהם. העונש הסטטוטורי על העבירות שבהן הורשעו הנאשמים מלמד על חומרת המעשים ומסוכנותם. ב"כ המאשימה הסכימה כי יש לזקוף לטובת הנאשמים את הודאתם ולקיחת האחריות מצדם, אם כי עמידתם על קיומו של 'משפט זוטא' עד לנסיגתם מדרישתם זו, גרמה לסרבול ולהקצאת משאבים רבים לחינם. העונש ההולם את מעשי-העבירה לדברי ב"כ המאשימה, הינו מאסר למשך תקופה ארוכה ומאסר-על-תנאי מרתיע על עבירות אלימות ורכוש.

4.       ב"כ הנאשמים טען כי לא יהא זה מן המידה לגזור על הנאשמים עונש של מאסר בפועל, וביקש להסתפק בעונש של מאסר בעבודות שירות. הנאשמים שהו כחודש ימים בבית המעצר ומעת ששוחררו, היו נתונים עת ארוכה, עד יום 1.4.07, ב'מעצר בית' בהר הזיתים הרחק מבתיהם בשועפט, ורק לצורך עבודה הותר להם לצאת. הנאשמים שילמו מחיר כבד בשלילת חירותם  מיום מותו של אביהם. הם אף לא השתתפו בהלוויתו. ב"כ הנאשמים ביקש ליתן משקל משמעותי גם ל'סולחה' שנעשתה על מנת להשכין שלום בין המשפחות היריבות. מאז שנעשתה, נשמר השקט ולא ננקטה פעולה כלשהי להפרתה. ה'סולחה' פורסמה ברבים ונחתמה על-ידי נכבדים רבים, הנאשמים הפנימו והבינו את חומרת מעשיהם והם מתייחסים במלוא הכבוד והרצינות ל'סולחה'. לבד ממות אביהם, נפצעו הנאשמים עצמם בעימות עם בני משפחת מחמד עלי. ב"כ הנאשמים ציין כי לבד מהרשעת הנאשם 2 בעבירת סמים בשנת 2006, מנהלים הנאשמים אורח חיים נורמטיבי. אלמלא הריגת אביהם, לדבריו, לא היו מגיעים הנאשמים לביצוע מעשי-עבירה שכאלה. משהודו, חרף התלבטות קשה שקדמה לכך, מן הראוי להקל בעונשם, כי חסכו זמן שיפוטי ניכר. הנאשמים קיבלו על עצמם אחריות והרי זה, לדברי בא-כוחם, שיקול משמעותי לקולא. גם העובדה שלא נגרם נזק לגוף ולנפש, מצדיקה הקלה בעונש. הנאשמים פוטרו מעבודותיהם בעקבות המעצר, ולעת הזאת הם מועסקים בעבודות בנייה.

5.       מתסקירי שירות המבחן למדתי על הרקע האישי והמשפחתי של הנאשמים, שלושה מקרב שמונה אחים ואחיות. השלושה עזבו בצעירותם את מסגרת הלימודים לאחר מספר שנות לימוד, על מנת לסייע בפרנסת המשפחה. אביהם מת כאמור, בקטטה הנ"ל, לפני כשנה וחצי. אמם כבת 70. חודשים ארוכים שהו הנאשמים ב'מעצר בית' והדבר הכביד על כלכלת בני ביתם. הנאשמים קיבלו על עצמם אחריות על ביצוע העבירות, אם כי הם חשים את עצמם כקורבנות, והם מבטאים תחושות של מרמור ותסכול. ריב ילדים גרם לפרוץ ריב בין הוריהם, עד מהרה יצא הסכסוך מכלל שליטה לכדי אלימות קשה, ולמות אבי הנאשמים. אלו פעלו מתוך כעס וסערת רגשות שבה היו נתונים, ובהתאם לציפיות החברתיות מהם, לשמור על כבוד המשפחה. לימים, כאמור, נעשתה 'סולחה' בין המשפחות.

6.       הנאשם הראשון בן 48, נשוי ואב לארבעה ילדים, בעל דפוסי חשיבה נורמטיביים ועושה בהתמדה לפרנסת משפחתו, בעיקר בעבודות בניין.

הנאשם השני בן 32, צעיר האחים, ולו קשיים אישיותיים והתנהגותיים. הוא פועל באופן אימפולסיבי וללא שיקול דעת. בעברו הרשעה בהחזקת סמים לצריכה עצמית וכמסתבר, הוא השתמש בסמים במשך מספר שנים. לעת הזאת, לדבריו, הריהו נקי מסמים.

הנאשם השלישי בן 40, נשוי ואב לששה ילדים. אמנם נורמטיבי ביסודו, ומשתדל בפרנסת המשפחה, בירקנות, במלצרות, בניקיון ובבניין, אך בשל כוחות אגו חלשים נוטה להיגרר ולא יודע להתמודד כיאות עם מצבי לחץ ומצוקה.

7.       שירות המבחן ממליץ להעניש את השלושה במאסר בעבודות שירות ומאסר-על-תנאי.

8.       נתתי דעתי על כל השיקולים שנמנו לעיל, לקולא ולחומרה, וכן על פסיקה שהביאו ב"כ הצדדים לעיוני. אין ערוך למסוכנות הרבה שבמעשיהם של הנאשמים, סכנת נפשות מוחשית, לבד מן הנזק הרב לרכוש. אין מדובר במעשה נקמה סמלי אלא במעשה מתוכנן ובפעילות נמרצת, נחושה ורחבת היקף. עם כל הצער על מות האב, והגם שמדובר באירוע מסעיר וניתן להבין לליבו של אדם שמתו מוטל לפניו, ובפרט בשל נסיבות מותו של אבי הנאשמים, שומה להעניש את הנאשמים בחומרה. עם זאת, ראויים הנאשמים גם למידה של רחמים. ככלל, הינם אנשים נורמטיביים, ואלמלא נסיבות מותו של האב, לא היו מגיעים לבצע מעשים שכאלה (ראו: ש' דותן, "על מקומה של ההגנה התרבותית במשפט הפלילי בישראל" הסניגור 86 (מאי 2004) 5 והמקורות הנזכרים שם).

9.       החלטתי אפוא לגזור על הנאשמים 18 חודשי מאסר לריצוי בפועל (בניכוי ימי מעצרם מיום 20.9.06 עד יום 19.10.06) ו-10 חודשי מאסר-על-תנאי, שאותם לא ירצו אלא אם יעברו בתוך 3 שנים מיום שחרורם מן המאסר עבירת אלימות או רכוש.

הנאשמים ייתייצבו לריצוי עונשם בבית המעצר במגרש הרוסים ביום 24.3.08 עד השעה 09:00.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום, ד' באדר ב' תשס"ח (11 במרץ 2008) במעמד ב"כ המאשימה, הנאשמים, סנגורם ומתורגמן בית המשפט לערבית.

נעם סולברג, שופט

עינת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ