אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2144/06

גזר דין בתיק פ 2144/06

תאריך פרסום : 01/05/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2144-06
01/02/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מסוואדה עאישה ת.ז. 026287318
עו"ד רבאח
גזר דין

1.         הנאשמת הורשעה, על פי הודאתה במסגרת הסדר טיעון, במיוחס לה בכתב האישום המתוקן, בביצוע עבירה של פציעה בנסיבות מחמירות, וכן בעבירה של החזקת סכין. באשר לעונש, הוסכם שהמאשימה תגבש את עמדתה על סמך תסקיר המבחן.

2.         לאור האמור, הוזמן לנאשמת תסקיר מבחן למבוגרים. על פי התסקיר, מדובר באשה עקרת בית, בת 34, נשואה מזה 18 שנים ולבני הזוג 9 ילדים בגילאים שנה וחצי עד 16 שנים. הנאשמת גדלה במסגרת משפחתית נורמטיבית, ללא קשיים מיוחדים ונישאה בגיל 16. לפי הערכת שירות המבחן, מירב נטל חינוך הילדים וגידולם מונח על כתפי הנאשמת, מבלי שבעלה, סעיד, ייקח חלק בכך, היות שכל מרצו ומעייניו מושקעים בענייני העבודה וסיפוק צרכי המשפחה. מצב זה עורר אצל הנאשמת תחושה של פגיעה וכעס. תחושות אלו הלכו וגברו ואף נוספו להן מרירות, השפלה ותחושת נבגדות, כאשר בעלה של הנאשמת, סעיד, החליט לשאת עוד שלוש נשים נוספות, שהאחרונה ביניהן היא המתלוננת, אתה התחתן מספר חודשים לפני ביצוע העבירה דנן. מה שהגביר אצל הנאשמת תחושת ההשפלה והפגיעה היה שכל ניסיונותיה להשלים עם המצב כשלו, בעלה הזניח אותה ואת הילדים עוד יותר מבעבר, ויחסו כלפי הילדים נעשה קשה, פוגע ומשפיל. בגין כל אלו, נצברו בלב הנאשמת מרירות קשה וכעס כלפי בעלה ואשתו הטרייה, אשר בסופו של דבר מצא את ביטויו בביצוע העבירות דנן.

3.         הנאשמת קיבלה אחריות על עצמה וביטאה תחושות צער, בושה, אשמה וחרטה כנים, אף שהיא ממשיכה לראות בעצמה כאדם נורמטיבי, ולא אלים, דבר שמקשה עליה לקבל אחריות מלאה. היא טענה שהיא פעלה באימפולסיביות ללא תכנון מוקדם וללא כוונות מראש.

4.         הנאשמת שהתה במעצר של ממש במשך כחודש ימים, ומאז שחרורה ממעצר היא שוהה במעצר בית מלא, הרחק מביתה ומילדיה. תקופה זו היתה תקופה קשה מאוד מבחינתה, פוגעת ומזעזעת. לדידו של שירות המבחן, לתקופה זו היה אפקט חזק בכיוון של המחשת והבנת חומרת מעשיה, חידדה גבולות המותר והאסור, ויצרה הרתעה מלחזור על התנהגות דומה בעתיד.

לאירועים הקשים היה אפקט חזק גם על בעלה של הנאשמת, הם הבהירו לו את חומרת המצב והמצוקה העמוקה שאליו נקלעה אשתו כתוצאה מהתנהגותו הבעייתית כלפיה וכלפי ילדיה. שירות המבחן מתרשם כי חל שינוי מסוים בהתנהגותו וביחסו כלפיהם. כיום מעורבותו בענייני הנאשמת וילדיה גדולה יותר והוא מגלה יותר אכפתיות ואחריות כלפיהם.

5.         לאור נסיבות אלו, ומנקודת מבט שיקומית ונסיון להגן על המסגרת המשפחתית, ממליץ שירות המבחן על הטלת עונש של שירות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות, ועל מאסר על תנאי ומבחן למשך שנה.

6.         ב"כ המאשימה מבקש להשית על הנאשמת עונש מאסר בפועל, חרף התסקיר החיובי, הודאתה, והעובדה שהיא מטופלת בתשעה ילדים קטינים. לדידו, משום שמדובר בתופעת סכינאות - יש להגן על האינטרס הציבורי.

7.         ב"כ הנאשמת מבקש לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהסתפק בשירות למען הציבור בהיקף שעות אף פחות מהמומלץ על ידי שירות המבחן. הסנגור חזר והדגיש את הפרטים המפורטים בתסקיר המבחן, העובדה שמדובר באם לתשעה ילדים, הודאתה, עברה הנקי, חרטתה והעובדה ששהתה במעצר ממש למשך כחודש ימים.

באשר למצבה הבריאותי של המתלוננת, ציין הסנגור, כי מצבה טוב היא אושפזה רק ליום אחד וחזרה לביתה, כך שאין לה נזק מתמשך כתוצאה מהפגיעה. הסנגור הגיש פסיקה מתאימה לעניין העונש.

הנאשמת ניצלה את זכות המילה האחרונה. היא שוב חזרה והביעה חרטה על  הטעות שביצעה. היא העידה על אופייה כאישה שכל מעייניה מופנים לטיפול בילדיה הקטנים, להם היא מקדישה את כל זמנה ומרצה. לצורך כך היא נשארת בביתה רוב שעות היום, לא יוצאת החוצה ואין לה קשרים עם אחרים. באשר לתקופה בה שהתה במעצר היא מכה על חטא שזמן זה היה על חשבונם של ילדיה. היא בטוחה שמעשה כזה לא יחזור על עצמו שוב.

8.         אף שנעשה במקרה זה שימוש בסכין, לדידי לא ניתן לשייך את מעשה הנאשמת לתופעת הסכינאות לפתרון סכסוכים. לא היה כאן סכסוך או קשר כלשהו בין הנאשמת ובין המתלוננת.

כפי שציין שירות המבחן, המעשה היה תוצאה של הצטברות כעסים ותחושות השפלה אשר נגרמו מהחלטתו של בעלה של הנאשמת לשאת אישה נוספת, רביעית, תוך שהוא לא רק מזניח, אלא אף משפיל את הנאשמת ואת ילדיה ומתייחס אליהם בצורה קשה, חרף העובדה שהיא משקיעה את כל חייה בטיפול במשפחתה ובילדיהם. התנהגות כפוית טובה זו, בשילוב עם הצטברותם של כעסים, הזנחה והשפלות ממושכים ולאורך זמן, הם  אשר הביאו את הנאשמת למצב של ייאוש,  ולביצוע המעשה.

הנאשמת הותירה עלי את הרושם כי היא אישה שכל רצונה לחיות בכבוד, לגדל את ילדיה בנאמנות, במסירות ובשקט. המעשה אשר עשתה הנו חריג ביותר לאופיה, וכאמור נעשה מתוך ייאוש מוחלט. אין לי ספק, שהנאשמת למדה לקח בדרך הקשה, כך שהבטחתה שלא תחזור על המעשה, יש לה על מה לסמוך. הנאשמת טרם עיכלה את הטראומה שחוותה בהיותה בבית המעצר למשך תקופה של כחודש ימים.

בנסיבות כפי שפורטו לעיל, אני מוצא לנכון שהאינטרס הציבורי דווקא מחייב התחשבות במצבה של הנאשמת ובילדיה הקטינים. אין זה המקרה לעשות מהנאשמת דוגמה לכלל העבריינים על מנת שיראו וייראו. לפנינו מקרה מיוחד במינו שעל בית המשפט לשקול את השיקול ההרתעתי טיפולי ולהעדיפו על פני השיקול העונשי.

9.         לאור כל האמור, ובהתחשב בתקופת המעצר ותקופת מעצר הבית הממושכת, הודאתה וחרטתה הכנה, וכל יתר הנסיבות, יעמוד עונשה של הנאשמת על אלה:

א.         מאסר בפועל, למשך התקופה בה שהתה הנאשמת במעצר, קרי מיום 7.9.06 ועד ליום 4.10.06.

ב.         שירות לתועלת הציבור למשך 250 שעות. שירות המבחן יכין תוכנית מתאימה אשר תקח בחשבון את נסיבותיה האישיות של הנאשמת.

ג.          מאסר על תנאי למשך 6 חודשים שהנאשמת לא תבצע עבירה מסוג העבירות בהן הורשעה תוך 12 חודשים מהיום.

ד.         מבחן למשך שנה, בו תהיה הנאשמת בפיקוח והדרכת שירות המבחן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ